نام کشور ایتالیا
پایتخت رم
زبان رسمی ایتالیایی
جمعیت ۶۰٫۴ میلیون
واحد پول یورو
شهرهای مهم رم ، میلان ، ناپل ، ونیز ، تورین ، پالرمو ، فلورانس
ایتالیا

این روزها کمتر کسی است که نام کشور ایتالیا به گوشش نخورده باشد. ایتالیا از بسیاری جهات معروف است و هر کس بنا به علاقه اش جذب یکی از ویژگی های آن می شود. از فوتبال گرفته تا تاریخ و هنر و معماری و صد البته خوراکی، ایتالیا کشوری است همه فن حریف. با توجه به این شاخصه ها، ایتالیا می تواند یکی از بی نظیرترین مقاصد برای سفر باشد چرا که باب طبع هر سلیقه ای چیزی در خود دارد که گردشگری را به سوی خود بخواند. با ما همراه باشید تا کشور ایتالیا را از نزدیک بررسی کنیم.

موقعیت جغرافیایی ایتالیا

اگر اهل حل کردن جدول باشید بارها کشور چکمه ای مورد سوال بوده چرا که ایتالیا در ظاهر شبیه چکمه است. ایتالیا در جنوب اروپا (در نیم کره شمالی) و میان دریاهای مدیترانه، آدریاتیک و ایونی قرار گرفته و در واقع شبه جزیره ای به شکل چکمه در میان آب های جنوب اروپا است که ۷۶۰۰ کلیومتر ساحل دارد. ۵۱۰۶ کیلومتر از ایران دور (حدود ۵۲ ساعت زمینی) و ۵/۲ ساعت از ایران عقب­ تر است. ایتالیا با کشورهای دیگر اروپایی چون اتریش، فرانسه، اسلوونی و سوییس مرز مشترک دارد. دو جزیره سیسیل و ساردنی نیز متعلق به خاک ایتالیا هستند که هر دو در دریای مدیترانه اند. یک نکته جالب توجه درباره کشورهای هم مرز با ایتالیا که گفتنش خالی از لطف نیست این است که دو کشور در خاک ایتالیا مستقر هستند که موجودیت مستقل دارند. یکی واتیکان است و دیگری سان مارینو. واتیکان کوچک­ ترین کشور دنیا است، کشوری که مجموع خاک سفارت خانه هایش از مساحت خود کشور بیشتر است. این کشور کوچک که در دل ایتالیا جای گرفته پایتخت دین مسیحیت و مقر پاپ، پیشوای پیروان مذهب کاتولیک است. سان مارینو از قدیم الایام در ایتالیا استقلال داشته و با هر تغییر نظام یا حکومتی هم استقلالش را در برابر ایتالیا حفظ کرده هرچند که اهالی آن همه ایتالیایی و ایتالیایی زبان هستند.

ایتالیا

از آنجا که این کشور شهرهای مهم زیاد دارد که ممکن است به جهت آب و هوایی اندکی با هم متفاوت باشند، پیش از سفر مطالب مربوط به هر شهر را که در این سفر نامه آمده خوب بخوانید تا مطمئن سفر کنید. شهرهای شمالی تر می توانند سرد و شهرهای جنوبی گرم تر باشند. به طور کلی  آب و هوای ایتالیا در دسته مدیترانه ای قرار می گیرد. یعنی تابستان های خشک و گرم و زمستان های معتدل و خیس. در فصول سرد قله های شمالی از برف پوشیده می شوند در حالی که سواحل جنوبی دمای هوا پایین نیست. بالا ترین دما در تابستان ۲۹ درجه و در ماه های جولای و آگوست است در حالی که پایین ترین دما در ماه ژانویه به ۳ درجه رسیده است. همان طور که از این اعداد بر می آیند نه تابستان زیاد اذیت می شوید نه در زمستان. میزان بارش در تابستان بیشتر از زمستان است. پس اگر قصد سفر در تابستان و در همان ماه های گفته شده را دارید چتر خود را به کشور چکمه ای ببرید.

بهترین زمان سفر به ایتالیا

با توجه به وضعیت آب و هوایی بهترین زمان سفر به ایتالیا چه هنگامی می تواند باشد؟! هرچند ایتالیا نه تابستان های وحشتناک گرمی دارد و نه سرمای زمستانش به شما اجازه انجام هیچ کاری را نمی دهد و چنین  به نظر می رسد که در هر زمانی می توانید به این کشور سفر کنید اما بهتر است بدانید که بهار و پاییز  بهترین زمان سفر به ایتالیا است. در بهار یعنی ماه های آپریل تا ژوئن و پاییز که شامل سپتامبر و اکتبر می شود، تعداد گردش گران کم و درنتیجه قیمت ها منصفانه تر هستند در عین حال که هوا به شدت مطبوع و معتدل است.

سرگذشت ایتالیا

همیشه دانستن عقبه هر چیزی شما را در شناخت آنچه پیش رو دارید یاری می دهد. تصور کنید شخصی بدون آنکه از تاریخ و رسم و رسومات کهن ایران چیزی بداند به ایران بیاید؛ همه چیز در نظرش عجیب و شاید غیر عادی جلوه می کند. این مورد درباره ایتالیا هم صادق است. ایتالیا یکی از معدود کشورهای اروپایی است که از دیرباز توانسته تاثیرات به سزایی نه تنها بر خود کشورش که بر کل دنیا بگذارد. هر کجای فرهنگ و هنر اروپایی را نگاه کنید رد پایی از ایتالیا می بینید. از سردمدار بزرگی با نام ژولیوس سزار گرفته تا ادیبانی چون دانته، پترارک و ماکیاولی و معماران برجسته ای مانند برونلسکی و جوتو و استادان نقاشی های شگرف نظیر داوینچی و میکل آنژ که همه سرآمدان عصر نوزایی یا رنسانس ایتالیا هستند، اروپا مدیون امپراتوری روم و عصر رنسانس ایتالیا است. این موضوع آنقدر مهم است که نیازی نیست برای درک آن به موزه های ایتالیا سری بزنید. همین که در خیابان شهر هایی مهمی چون رم، فلورانس و  ونیز قدم بزنید و حال و هوای شهر را استشمام کنید ( به شرط آنکه با سرگذشت ایتالیا آشنایی داشته باشید) می توانید آن را حس کنید.

اروپاییان بیش از هر چیزی وام دار ایتالیا هستند. با اینکه نام یونان نیز در میان تاثیر گذار ترین کشورهای اوپا به روشنی می درخشد، اما این ایتالیا بود که توانست میراث یونان را در جای جای اروپا بر قرار کند. این دوره از تاریخ اروپا تحت تاثیر قدرت بلامنازع امپراتوری عظیم روم است (برای آن که موضوع اندکی شفاف شود باید بگوییم منظور از روم تمامی سرزمین های تحت تابعیت امپراتری روم به مرکزیت شهر رم است). امپراتوری پر هیبتی که کشورگشایانی شایسته داشت که توانسته بودند مرزهای خود را تا دور دست ها ببرند به طوری که با شاهنشاهی های بزرگ ایران همسایه بودند که البته همین همسایگی مایه جنگ های بسیاری بوده است. حتما در تاریخ دبیرستان نام سورنا سردار اشکانی به گوشتان خورده که توانسته کراسوس رومی را شکست دهد. یا شاپور اول ساسانی که فیلیپ عرب و والرین، دو امپراتور رومی را اسیر و روم را با تمام عظمتش خراج گزارِ (مالیات دهنده) ایران کرد.

ایتالیا زمانی تختگاه باشکوه ترین امپراتوری اروپا بوده و امروزه مرکز بزرگ ترین دین دنیا. بنابراین نباید تاثیر و اهمیت این کشور را دست کم بگیریم. با این حال ایتالیا تنها در دو مقطع تاریخی به صورت کشوری مستقل وجود داشته است. یکی دوران باستان که سال های ۲۷ قبل از میلاد تا ۴۷۶ میلادی را در بر می گیرد و دیگری دوران جمهوری دموکرات است که پس از جنگ جهانی دوم آغاز شده و تا کنون ادامه دارد. در بازه زمانی میان این دو دولت شهرهای مستقلی بر یک ناحیه مشخص حکومت می کردند که مسئول اداره همان منطقه بودند. کشوری به نام ایتالیا وجود نداشت.

شبه جزیره ایتالیا در ابتدا ساکنین محدودی داشته تا اینکه در کنار رود تیبر شهری بنا می شود که به نام شاه سازنده آن نام آن را رم می­ نهند. این شهر رفته رفته بزرگ می شود و جمهوری روم را تشکیل می دهد. در میان اعضای سنایی که روم را اداره می کردند ژولیوس سزار برای هرچه با عظمت تر کردن روم پیشنهادهایی داشت. سنا به او قدرت زیادی بخشید و به این ترتین اولین سزار امپراتوری شد که با فتوحاتش برای همیشه سرنوشت روم را عوض کرد. گسترش نظامی و اقتصادی در طول قرن ها باعث شد تمام اروپا از شمال انگلیس گرفته تا بخش هایی از آسیا همه به فرمان و تحت تاثیر روم باشند. فرهنگ و رسم و رسومات شهرهای برجسته رومی در سرتاسر امپراتوری رواج یافت و آن­ها را به روز کرد. این فرهنگ با رسمی شدن دین مسیحیت در امپراتوری روم تثبیت شد. با اینکه کلیساها به طور پنهانی و بعدها علنی کار خود را انجام می دادند اما روم تا ۴ قرن بعد از تولد مسیح آیین کهن خود را کنار نگذاشت و مسیحی نشد.

سزار کنستانتین مقر خود را به استانبول امروزی منتقل کرد و با این کار امپراتوری به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شد؛ گویی سرنوشت رم چنین بود که به دست فراموشی سپرده شود. سال­ ها فتوحات نظامی و اسقرار فرهنگ رمی، اشراف زادگان را دچار انحطاط کرده بود. روم از درون شروع به فروپاشی کرد و سال ۴۱۰ اقوام مختلفی آن را به تاراج بردند. امپراتوری روم با در دست داشتن کل اروپا و تا حدی سرکوب اقوام و گروه هایی که ساکن مناطق مختلف اروپا بودند توانسته بود قرن ها حکومت کند. این اقوام زمانی خود را قدرتمند دیدند که دیگر روم برای نجات خود نمی توانست کاری از پیش ببرد. بنابراین با نخستین حمله دیوارهایش فرو ریخت و سر تا سر اروپا به چنگ کسانی افتاد که فرهنگ رمی را پذیرا نبودند در نتیجه کلیسا تنها مرجعیت قانونی شد که همه از آن از اطاعت می کردند. کل اروپا، به ویژه شبه جزیره ایتالیا در خاموشی قرون وسطا بی تحرک ماند. این دوره میانه تا رنسانس در تاریخ اروپا دوران فترت است. آن عظمت امپراتوری، صنعت و به ویژه هنر تا حد حکومت های فئودالی سقوط کردند و تنها روزنه های دانش در کلیسا یافت می شد که اغلب به علوم دینی محدود بودند.

ایتالیا در این دوران کشور مستقلی چون فرانسه و انگلیس نداشت، با این حال پاپ آدریان اول در سال ۸۰۰ با کمک شاه فرانسه قلمرو خود را از چنگ حملات دیگران نجات داد و تلاش کرد کشور متحدی تحت عنوان امپراتوری مقدس روم بسازد، روم بدان جهت که تلاشی بود برای احیای قدرت امپراتوری و مقدس از این رو که با پذیرش مسیحیت از دوران کفر و الحاد بیرون آمده بودند. این امپراتوری، موفق شد دولت شهر های مستقلی را تشکیل دهد که در حاشیه دریا رشد کردند و تجارت پر رونقی را شکل دادند. همین شهرهای بندری و تاجر در قرن پانزده و شانزده میلادی مقدمات رنسانس را فراهم کردند. ایتالیا باز به مثابه دوران باستان خود جرقه ای در دل ظلمات قرن وسطا زد که آتشش کل اروپا را گرفت و روشن کرد.

رنسانس در لغت به معنای نوزایی است و منظور بازه زمانی ۱۴۰۰ میلادی تا ۱۶۰۰ است که دولت شهر های تاجری چون فلورانس، ونیز و جنوا و رم در راستای رقابت با هم و تلاش برای هرچه با شکوه تر جلوه دادن خود به بازیابی هنر و معماری پرداختند. این بازیابی که درواقع هنرمندان را ترغیب می کرد از آثار دوره کلاسیک یعنی یونان و روم باستان الهام بگیرند در کنار نهضت ترجمه متون همسایگان مسلمان و کتاب های قدیمی ریاضی دانانان وفیلسوفان مطرح یونان، این امکان را فراهم آورد تا در خلال این سال ها اتفاقات شگرفی رقم بخورد. علم و دانش، معماری، هنر و ادبیات هر کدام جانی تازه گرفتند و از تسلط مطلق کلیسا بیرون آمدند و رنگ تازه ای به جهان زدند. کاری که شهرهای ایتالیا کردند به زودی کل اروپا را فرا گرفت و کوششی همگانی به وجود آمد تا عناصر بنیادین فرهنگ یعنی علم و دانش، خردورزی و هنر  (در تمام شاخه ها) جهشی چشم گیر داشته باشند.

ایتالیا

قاره آفریقا در همین دوره کشف شد، صنعت چاپ تحولی عظیم در گسترش دانش به وجود آورد و با اختراع قطب نما دریانوردی نیرو گرفت. اولین تلسکوپ در همین زمان ساخته شد و دانشمندان اطلاعات خود را از علم نجوم را بالا بردند. تاجران متمول هنرمندان و معماران را زیر پر و بال خود گرفتند. زبان اهمیت بیشاری پیدا کرد و ادیبان به نامی توانستند آثاری ارزنده پدید آورند. دانته، ماکیاولی و پترارک سر آمدان ادبی رنساس و همه اهل ایتالیا بودند. میکل آنژ و داوینچی با توجه خاصی که به انسان نشان دادند نقاشی های واقع گرایانه تری کشیدند. انسان در این دوره مرکز و هدف اصلی تمام تلاش ها بود. رشد انسان بود که به همه انگیزه می داد و این فعالیت ها اروپا را پس ار رنسانس به عصر روشنگری کشاند. عصری که خرد مبنا و معیار همه چیز تلقی شد و برای همیشه پای اعتقادات جزمی کلیسا را برید. کلیسای کاتولیک با مرکزیت واتیکان در ایتالیا به شدت محدود شد و به حوزه کوچک خود بسنده کرد. تمامی این پیشرفت­ ها در ایتالیا و اینکه هر کشور در اروپا شکوه و جلال و جبروت را تنها برای خود می خواست صدای ملی گرایی را در میان دولت شهر های ایتالیا بلند کرد. ژنرال گریبالدی در قرن ۱۹ توانست برای اولین بار این دولت شهر ها را با هم و تحت یک لوا متحد کند و پادشاهی ایتالیا به پایتختی رم را بنها نهد. این پادشاهی نتوانست در مقابل حزب فاشیست به رهبری موسولینی دوام بیاورد و خطر جنگ داخلی پادشاهی ایتالیا را مجبور به رفراندم کرد. رفراندومی که نهایتا رای به جمهوری داد که تا کنون باقی و پا بر جا مانده است.

راهنمای سفر به ایتالیا

این بخش از دانستنی ­های سفر بسیار مهم است. هرچه یک سفر را با آمادگی بیشتر شروع کنید، زمانی که در مسافرت هستید لذت بیشتری می­برید.

ایتالیا در گروه کشورهای شینگن قرار دارد. برای ورود به این کشور باید ویزای شینگن بگیرید که ۳ ماهه است و ۶ ماه اعتبار دارد. معمولا اگر مدارکتان کامل باشد آژانس ها و دفاتر هواپیمایی برای شما وقت سفارت می گیرند و دو هفته بعد می توانید از نتیجه ویزای خود مطمئن شوید.

از آن جا که ایتالیا عضو اتحادیه اروپا است واحد ارزی که با خودتان می برید باید یورو باشد. دلار استفاده های ناچیزی دارد و چون مقدار یک دلار از یک یورو کمتر است خیلی جاها از شما دلار قبول نمی کنند. بهتر است پولتان نقد باشد. بعضی مغازه ها از پذیرش کارت اعتباری معذورند. سعی کنید همیشه مقداری پول خرد هم با خود داشته باشید تا جایی به مشکل بر نخورید.

زبان رسمی ایتالیا، ایتالیایی است. با این حال شهر های مدرن و نیز جوان ترها انگلیسی حرف می زنند و متوجه منظور شما می شوند. نواحی شمالی تر گاه به زبان های آلمانی و فرانسوی هم صحبت می کنند. شاید شایسته باشد چند کلمه دم دستی ایتالیایی نیز یاد بگیرید، ایتالیایی های این تلاش شما را می بینند و می ستایند. مثلا صبح بخیر Buongiorno بونژورنو، عصر بخیر buona serata بونّو سِراتا، سلام/ خداحافظ Ciao چاو و خیلی ممنون Grazie mille گراتزیا میلّه است.

ایتالیا به داشتن زبان بدن به هنگام سخن گفتن بسیار معروف است. آن ها بسیاری از حرف های خود را با علامت دست نشان می دهند با به هنگام حرف زدن از دست ها و سر و گردن خود بسیار استفاده می کنند. اگر شخصی ایتالیایی با شما هم کلام شد و بسیار پر حرارت حرف می زد و دائم دست های خود را تکان می داد ناراحت نشوید یا حس نکنید قصد دعوا با شما را دارد. این شیوه مرسوم گپ زدن در ایتالیا است. در واقع آن چه یک ایتالیایی را ایتالیایی می کند همین حرکات دست به هنگام حرف زدن است. این حرکات نقش علایم و نشانه ها را در نوشتار ایفا می کنند. برای بهتر رساندن منظور با دست هایشان هم حرف می زند. امکان ندارد یک ایتالیایی به هنگام تعریف از یک غذا دست خود را با حالت خاصی به شما نشان ندهد. بنابراین اگر مدت اقامتتان قرار است در ایتالیا طولانی شود یا از آن دسته افراد هستید که دوست دارید به هنگام سفر سنت یک منطقه را رعایت یا خود را بیشتر به مردم آن ناحیه نزدیک کنید، شاید بهتر باشد به این حرکات توجه نشان دهید و سعی کنید آن ها را به کار بگیرید.

چیزی که میان فرهنگ ما و ایتالیایی ها مشترک است رو بوسی است. معمولا پس از اولین دیدار، مرسوم است که دو نفر (دو زن یا زن و مرد) روی همدیگر را می بوسند. اول گونه چپ و سپس راست و تمام! در ایتالیا بوسه سوم وجود ندارد. در آغوش کشیدن محدود به دوستان خیلی نزدیک و اعضای خانواده است.

blank
سفر به ایتالیا

blank
ایتالیا
اقامت در ایتالیا

مانند هر کشوری، گزینه های مختلف اقامتی در ایتالیا وجود دارد و بسته به اینکه شما چه شهر هایی را خواهید دید دستتان در انتخاب هتل ها باز خواهد بود. با مطالعه بخش هتل های سایت می توانید اطلاعات بیشتری کسب کنید. ایتالیا کشور بزرگی نیست اما شهر های توریستی و جاهای دیدنی زیاد دارد، هتلی را انتخاب کنید که در عین حال که به صرفه است به شما بیشترین آرامش را می بخشد تا بتوانید پس از گشت و گذار و غالبا پیاده روی طولانی، در آن خوب استراحت کنید تا هر روز سر حال و شاداب باشید.

حمل و نقل در ایتالیا

این که آیا می خواهید کولسئوم در رم را ببینید یا کانال های ونیز (یا به احتمال زیاد هر دو) را، باید سر از کار سامانه حمل و نقل ایتالیا در بیاورید. خوش بختانه، حمل و نقل در ایتالیا پر از گزینه است. بهترین، مطمئن ترین و به صرفه ترین وسیله نقلیه به هنگام گشت و گذارتان در ایتالیا قطار است. اگر خیلی با قطار میانه خوبی ندارید وقت آن رسیده که در این کشور با قطار آشتی کنید چرا که قرار است خدمات ارزنده ای به شما بدهد. سیستم قطار درون و بین شهری در ایتالیا بسیار قوی است و در جهان از نظر وسعت ریلی رتبه ۱۳م را دارد. قطارهای بین شهری به سه درجه تقسیم می شوند. سرعت این قطارها و توقف در چند ایستگاه آن ها را در سه دسته مختلف جای داده است.

قطارهای پر سرعت کاربرد زیادی دارند چرا که سرعتشان تا حدود ۳۶۰ کیلومتر بر ساعت می رسد و از شهرهای بزرگی چون رم، میلان، ونیز و ناپل می گذرند و تنها در این شهرها توقف دارند؛ البته که بلیطشان گران تر است. قطارهای محلی ارزان قیمت ترین نوع قطار های بین شهری هستند و تقریبا در تمام شهرهای بین راه توقف می کنند. شهرهای بزرگ خطوط مترو دارد و حدود یک تا دو یورو هزینه در پی خواهند داشت. بهترین کار این است که با یک ایتالیایی کار بلد نقشه سفرتان را طرح ریزی کنید. ببینید برای رفتن از یک مکان به مکان دیگر باید چه کنید و در کدام ایستگاه ها سوار یا پیاده شوید. باید ۳ نکته درباره بلیط های قطار بدانید. اول این که قطارهای بین شهری رزرواسیون آن لاین دارند. یعنی باید صندلی خود را از قبل انتخاب و رزرو کنید. باید بدانید که این امر خاص قطارهای بین شهری و پر سرعت است.

قطارهای محلی می توانند در تعطیلات آخر هفته، جشن های ملی و ایامی که توریست زیاد است پر باشند و شما اصلن صندلی گیر نیاورید. دوم، معتبر کردن بلیط است. این موضوع را نباید از یاد ببرید، بلیط چاپ شده شما تا زمانی که آن را معتبر نکرده اید هیچ ارزشی ندارد. کافی است در سالن مترو یا ایستگاه های قطار، به باجه های زرد رنگ مخصوص بروید و بلیط را یکبار وارد دستگاه و از آن خارج کنید. نکته سوم سوار قطار که شدید بلیط را در دسترس قرار دهید تا اگر مامور قطار آمد بتوانید به راحتی آن را به او نشان دهید.

اتوبوس های درون شهری هم می توانند انتخاب خوبی باشند اما بر خلاف قطار که در کل کشور یک سیستم در جریان است. اتوبوس ها همه شرکتی بوده و در سطح ملی کار نمی کنند. بنابراین اگر قصد رفتن از یک شهر به شهر دیگری را دارید حتما از قطار استفاده کنید. بلیط های اتوبوس بین شهری را حتما باید مانند بلیط قطار معتبر کنید. اتوبوس های درون شهری خود دستگاه معتبر سازی دارند. هزینه رفتن از یک شهر به شهری ثابت نیست، گران ترین میلان تا رم است که حدود ۴۹ یورو هزینه خواهد داشت.

تاکسی های شهرهای مختلف ایتالیا با هم فرق دارد. و البته گرانتر از بقیه وسایل حمل و نقل عمومی هستند. شما نمی توانید در هر کجای خیابان تاکسی بگیرید؛ باید به سراغ ایستگاه های تاکسی بروید یا با تلفن آن ها را خبر کنید. می توانید از پذیرش هتل شماره تاکسی های شهری که درون آن هستید را بگیرید. تاکسی اینترنتی اوبر، تنها در شهرهای رم و میلان کار می کند و بسیار گران تر از تاکسی عادی است. حواستان باشد راننده تاکسی متر خود را روشن کرده باشد؛ این تاکسی متر از ۵۰/۳ یورو شروع می شود.

اگر برنامه دارید چند شهر را ببینید و در عین حال وقت کمی هم دارید خطوط هوایی ارزان قیمت هم وجود دارند که شاید برای شما گزینه بهتری باشند. رایان ایر و ایزی جت دو ایرلاین تقریبا ارزان قیمت هستند.

و اما اجاره خودرو در ایتالیا به چه صورت است. از آن جا که ایتالیا خطوط ساحلی زیادی دارد، رانندگی در این کشور زیبا می تواند بسیار جذاب باشد. اما دقت کنید که راه ها در شمال کشور تر و تمیز و ایمن تر از جنوب کشور هستند. همچنین باید حتما گواهی نامه بین المللی داشته باشید و سنتان از ۲۱ گذشته باشد. ضمن اینکه بهتر است بدانید رانندگی در ایتالیا سمت راست است.

شهرهای مهم ایتالیا
رم

همه راه ها به رم ختم می شود. حتما این ضرب المثل را بارها شنیده اید. چنین گفتاری حکایت کننده قدمت و اهمیت رم است. رم، پایتخت ایتالیا، کلان شهری است که تقریبا ۳۰۰۰ سال هنر، معماری و فرهنگی تاثیرگذار را در سطح جهان به نمایش گذاشته است. رم پایتخت امپراتوری روم و جمهوری ایتالیا، فراز و فرودهای زیادی در طول تاریخ داشته و از آبادانی تا زوال و دوباره آبادی را به چشم خود دیده است. رم کنونی روی ویرانه های رم باستانی ساخته شده، با شکوه تر از گذشته چرا که روزگاری بهترین معماران و  نقاشان را در دل خود پرورده و به جهانیان عرضه کرده است. از آن جا که ایتالیا میراث یونان باستان را پایه امپراتوری عظیم خود قرار داده بود، افسانه سرایی و اسطوره پردازی را نیز از یونان آموخته بود. بر طبق افسانه ها یکی از بازماندگان جنگ تروا به سرزمین ایتالیای امروزی می آید و از ترس کشته شدن نوادگانش رموس و رمولوس آن ها را به آب می افکند. ماده گرگی آن ها را از آب گرفته و بزرگ می کند. این دو نفر در کنار رودخانه تیبر شهر رم را بنا می نهند. دوره طلایی رم سال های ۲۷ قبل از میلاد تا ۱۹۲ میلادی است. تمام ادیبان و فیلسوفان مهم رم در همین دوره طلایی زندگی می کردند. بعد از چند پاره شدن روم، رم هم از آن کیا بیای عصر زرین خود دور ماند و پس از حمله هون ها، وندال ها و دیگر اقوام بربر و بیابان گرد تقریبا ویران شد. با رسمی شدن دین مسیحیت، رم مقر پاپ پیشوای بزرگ مسیحیان شد و به طور کلی رویه اش تغییر کرد. اکثر آثار هنری که در رم وجود دارند بن مایه های مذهبی و طور اخص مسیحی دارند. سال ۲۰۱۶ رم چهاردهمین مکان بازدید شده در جهان و سومین در کل اروپا شناخته شد.

رم آب و هوایی مدیترانه ای دارد یعنی تابستان های خشک و زمستان های مرطوب. متوسط دمای رم در روز ۲۰ و در شب ۱۰ درجه است. در سردترین ماه که ژانویه است دما حدودا ۱۲ درجه است در حالی که در تابستان دما به ۳۰ درجه هم می رسد. بیش از نیمی از میراث فرهنگی جهان در ایتالیا واقع شده است و سالانه ۶۰ میلیون گردش گر خارجی به ایتالیا می روند. رم اولین مقصد هر گردشگری است بنابراین خود را آماده کنید ۲۳تا یکی از تاریخی ترین شهر های دنیا که با هنر و فرهنگ عجین است را ببینید.

جاذبه های گردشگری رم

تعداد جاذبه های رم آنقدر زیاد است که نمی توانید در یک سفر تمام آن ها را بگنجانید. اگر وقت محدودی دارید چند جای مشخص را انتخاب کنید، در خیابان های رم قدم بزنید و غذاهای خوش مزه ایتالیایی نوش جان کنید. این گونه روح رم و ایتالیا را بهتر درک می کنید. نیازی نیست همه جاهای دیدنی رم را ببینید تا بگویید به رم سفر کرده اید. خیابان های رم و به طور کلی ایتالیا خود موزه ای جدا هستند.

یک نکته خیلی مهم درباره بلیط های ورودی اماکن گردشگری که بد نیست بدانید، این است که می توانید بلیط ها را به صورت آن لاین خریداری کنید و خودتان را از ایستادن طولانی در صف تهیه بلیط نجات دهید. اگر برنامه دارید تا آن جا که می توانید اماکن توریستی رم یا دیگر شهرها را ببینید، می توانید کارت گردشگری تهیه کنید تا به نفعتان باشد. یادتان باشد که تمام این ابنیه، یکشنبه های اول هر ماه میلادی، رایگان هستند. ورودی جاهای دیدنی بین ۱۳ تا ۲۰ یورو است.

کلوسئوم

این مکان یکی از آن بناهایی است که تبدیل به نماد ایتالیا و رم شده است. همه جا عکس و تصویر آن را دیده اید. هنر، به ویژه تئاتر از یونان باستان به شدت پر طرف دار بوده و با همین شدت علاقه، به امپراتوری روم منتقل شده است. کلوسئوم نیز بزرگ ترین تماشا خانه رم بود که می توانست حدود ۵۰۰۰۰ تا ۸۰۰۰۰ نفر را در خود جای دهد و ۸۰ درِ ورودی داشت. شهرت این بنا به دلیل برگزاری مبارزات گلادیاتورها است. گلادیاتورها بردگانی بودند که مجبور می شدند برای آزادی با حیوانات وحشی یا با یکدیگر مبارزه کنند و زنده بیرون بیایند.

کلیسای سن پیتر

واتیکان کشوری مستقل در قلب رم است که جاذبه های دیدنی معروف و شگرفی دارد. تور هایی خاص واتیکان وجود دارند که شما را با این عمارت های زیبا که بیشتر حاصل هنر دوره رنسانس و عصر باروک هستند آشنا می کنند. میدان سن پیتر در عین حال که خود جایی دل انگیز برای لذت بردن از هنر معماری معماران برجسته ایتالیایی است، دروازه ورود به کلیسای شهیر سن پیتر یا پیتر مقدس نیز است. این میدان و کلیسا را اگر از بالا نگاه کنید به شکل کلید طراحی شده و مراد کلید ورود به بهشت است. مجسمه حواریون مسیح هم در ورودی این میدان گذاشته اند. بر اساس باور کاتولیکان، پطروسِ حواری در همین مکان دفن شده و عامل برپایی کلیسا در قرون اولیه مسیحی نیز همین بوده است. این کلیسا، بزرگ ترین معماری عصر خود محسوب می شود و ساختش ۱۲۰ سال طول کشید. رافائل و میکل آنژ در این کلیسا نمونه ای عالی از هنر زمان خود را به نمایش گذاشته اند.

موزه واتیکان

سالانه ۴ میلیون نفر در دنیا برای دیدن موزه واتیکان صف می کشند. یکی از پر بازدیدترین سایت های ایتالیا همین موزه واتیکان است. آثار هنری که اکثرا مربوط به مسیحیت و در ارتبط با مذهب هستند بی نظیر بوده و در شمار ارزنده ترین مفاخر تاریخ اروپا هستند. از این رو، موزه واتیکان بسیار غنی است. این موزه گالری ها و بخش های متعددی دارد، مانند بخش مجسمه ها که بر اساس موضوع دسته بندی می شوند. آثار نقاشان برجسته ای چون داوینچی، رافائل، تیتیان، کورجیو، بروجینیو و … در این موزه نگه داری می شوند. توجه به انسان در این آثار بسیار مشهود است هرچند که تم بیشتر آن ها مذهبی است. یکشنبه های آخر ماه بازدید از موزه واتیکان هزینه ای نخواهد داشت اما به شدت شلوغ خواهد بود.

کلوسئوم
کلیسای سنت پیتر
blank
سیستین شپل

سیستین شپل یا کلیسای سیستین در کشور واتیکان اهمیت مذهبی و هنری بالایی دارد. یکی به دلیل این که محل گزینش پاپ جدید است و دیگری به دلیل نقاشی های دوره رنسانس که حاصل هنر نقاشان به نامی چون میکل آنژ، ساندرو بوتیچلی و پروتجینو است. نقاشی معروف آفرینش و قضاوت نهایی میکل آنژ، شهرت زیادی دارد که در سال های ۱۵۰۸ تا ۱۵۱۲ روی سقف کلیسا کشیده شده است.

آبشار تروی

حتما در بعضی فیلم های هالیوودی که به ایتالیا مربوط می شوند، داستان هایی درباره این آب نما و حوض پیش رویش را شنیده اید. آب چشمه ای در نزدیکی رم به این محل کشیده شده و در نیمه اول قرن هجدهم در حالی که سبک باروک بر تمامی ابعاد هنر سایه انداخته بود، این آب نما به دستور پاپ طراحی و ساخته شد. ساختمان پشت آب نما پولی پالاتزا است و طرح کلی آب نما تریتون (فرزند پوزوئیدون خدای دریا) را نشان می دهد که در حال رام کردن اسبانی است که صدف اوکئانوس (خدای اقیانوس) را هدایت می کنند. یکی از رسومی که مردم ایتالیا و صد البته جماعت کثیر گردشگر به آن اعتقاد دارند انداختن سکه در این حوض است. بر طبق افسانه ای اگر یک سکه به درون حوض بیاندازید شما حتما دوباره به رم باز خواهید گشت، اگر دو سکه بیاندازید معشوق خود را پیدا کرده و با او به رم می آیید و اگر سه سکه بیاندازید معشوق خود را پیدا کرده با او ازدواج می کنید و با هم به رم بر می­گردید. چه این اعتقاد را داشته باشید چه نه، پول شما صرف امور خیریه خواهد شد. می گویند روزانه ۳۰۰۰ یورو در فواره ریخته می شود.

پانتئون

این شاهکار معماری رومی که با هدفی مذهبی ساخته شد، مربوط به سده دوم میلادی است و نمونه بارزی از سبک معماری رومی و نشان از تسلط بی نظیر رومیان بر امور مهندسی دارد. این بنا بسیار پر هیبت است و در مقیاس بزرگی ساخته شده که گنبد دوار آن هیج تناسبی با ایوان ستون دار مثلثی بیرونی ندارد. ساخت فضای درونی به گونه ای است که شما را کاملا از محیط بیرون مجزا می کند و  بدون آنکه حس محبوس شدن کنید، شما را در بر می گیرد. اگر از تابش آفتاب و هوای گرم رم خسته شدید می توانید به درون این عمارت رفته و کمی به آرامش برسید.

فروم رم

این قسمت از شهر رم پاره ای از رم روزگار باستان بوده که اکنون بیش از چهار و نیم میلیون بازدید کننده دارد. بسیاری از قدیمی ترین و مهم ترین بناهای رم کهن در فروم یا نزدیک به آن قرار داشتند، مقر نخستین شاهان و معابد امپراتوری در حاشیه آن ساخته شده بودند. این فروم به تاسی از میدان مرکزی آتن در یونان که محل جمع شدن غالب مردم، همایش ها و سخن رانی ها بود، ساخته شده است.