استان گلستان

هر وقت حرف از مناظر زیبا با تمام طبیعت های بکر به میان باشد استان گلستان خود نمایی می کند. اگر از زندگی روزمره خسته شده اید و دوست دارید خود را در دل طبیعت رها کنید و جانی تازه بگیرید کجا بهتر از استان گلستان با طبیعتی بی انتها که شما را در آرامشی وصف ناپذیر فرو می برد یکی از بی نظیر ترین مناظر طبیعی شمال ایران را در استان همیشه سبز گلستان خواهید دید که بهشتی زمینی را در خود جای داده و هرگوشه از آن گلستانی با شکوه می درخشد. استان گلستان با مساحت ۲۲۰۲۲ کیلومترمربع اش از شمال به جمهوری ترکمنستان، از جنوب به استان سمنان، از غرب به استان مازندران و دریای خزر و همچنین از شرق به استان خراسان شمالی همسایه می باشد. استان گلستان به مرکزیت شهر گرگان از استان‌های رویایی است که چون فرشی سبز رنگ با گل های چشم نواز و رنگ آمیزی خارق العاده در شمال ایران جای خشک کرده است.
این استان شگفت انگیز قدمتش به ۷ هزار سال پیش برمی گردد که تا آغاز سده دهم به نام استرآباد به معنای ستاره و در نوشته‌های دوران اولیه اسلامی به نام جرجان نامیده می شده و بخشی از استان مازندران به حساب می آمده تا اینکه در سال ۱۳۷۶ به استانی مستقل تبدیل شد. استان گلستان رویایی، در طول تاریخ مورد توجه حاکمان زیادی بوده؛ مخصوصا از دوره هخامنشی سنگ نوشته های زیادی موجود است و اینکه این منطقه تحت فرمانروایی پدرداریوش قرار داشته و به نام گورگان خوانده می شده. گویش گرگانی و گویش کتولی ریشه پهلوی اشکانی دارند و زیر مجموعه زبان مازندرانی به حساب می آیند.
آب و هوای استان گلستان به دلیل توده های شمالی سیبری درفصل پاییز و زمستان در ارتفاعات جنوبی برف و در کوهپایه و مناطق میانی به صورت باران خود را به نمایش می گذارند و همچنین توده غربی که از اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه می آید موجب زمستان های پر بارش و تابستان های شرجی با بارش کم می شود. زمین های شور و بی حاصل را در مناطق نیمه شمالی استان خواهید دید که بخش خشک و نیمه خشک استان را در برگرفته اند.
در هرگوشه از استان گلستان که بنگرید شالیزار های سبز رنگ برنج را می بینید که در آب شناورند یا گندم و جو که با خوشه های زیبایشان باد را نوازش می کنند، همین امر موجب شده این استان حاصل خیز دو میلیون هکتار زمین، آبی و دیم، زیر کشت داشته باشد و به اصلی ترین فراورده های کشاورزی کشور تبدیل شود. استان گلستان ۴۰ درصد دانه های روغنی کشور را تامین می کند و رتبه اول را بدست آورده و در کشت بادام‌زمینی ، سویا، زیتون، کاهو، خیار و کلزا سرآمد است. به دلیل وجود دریای خزر و آب فراوان در دریاچه های مصنوعی و کشت زارهای بدون استفاده، پرورش ماهی قزل آلا و ماهیان خاویاری شغل اکثر مردم گلستان به حساب می آید و استان را در تولید ماهی گرمابی به رتبه چهارم کشور رسانده است. پرورش کرم ابریشم و پرورش ماکیان به‌ویژه مرغ از دیگر مشاغل این استان شمالی است.
خانه های روستایی زیبا که به صورت پلکانی در کنارهم قرار گرفته اند با نمای دل انگیز رو به جنگل و دامنه کوه، فضایی دلچسب را برای یک شب بیادماندنی فراهم می سازد. استان گلستان به دلیل چرای بی پایانش محل مناسبی برای دام پروری عشایر ترکمن و کرد است که در زمستان از سمت خراسان آمده و در دشت های سرسبز جنوب استان سکنی می کنند.
استان گلستان به دلیل موقعیت جغرافیایی که قرار دارد پر شده از جنگل های رویایی با درختان انبوه هزار رنگ در جوار رودخانه های رقصانی که تابلوی نقاشی بی نظیری را پدید آورده، وجود آبشار های فراوان، استان گلستان را به سرزمین آبشارها معروف کرده است. پارک های طبیعی با پوشش گیاهی و جانوری متنوع توجه گردشگران و طبیعت دوستان زیادی را به خود جلب کرده. در این استان پر رنگ و لعاب قومیت های مختلفی نظیر ترک‌ها، شاهرودی‌ها، سبزواری‌ها، سیستانی‌ها، بلوچ‌ها، ترکمن‌ها، قزاق‌ها و دیگر اقوام در شهر های مختلف استان زندگی می کنند که تنوع در گویش و پوشش های منحصر به فردشان به رنگین‌کمان اقوام ایران‌زمین شهرت دارند. استان گلستان با زیبایی وصف ناپذیری که دارد شما را از دیدن چشمه های جوشان و جویبار های همیشه روان در دل جنگل و دشت برسر ذوق می آورد و همچنین وجود آبشار های فراوان هر گردشگری را مدهوش می کند. همه چیز در این گلستان سبز چنان با هارمونی خاصی در کنار هم قرار گرفته اند که گویی تابلویی حیرت انگیز به دست نقاش ماهری خلق شده. در این استان علاوه بر جاذبه های طبیعی بکر جاذبه های تاریخی بی نظیری وجود دارد و با بیش از ۲۰۰۰ جاذبه گردشگری ثبت شده در اداره کل میراث فرهنگی گلستان وجود دارد که شما را مبهوت خود می کند و گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به سمت خود می کشاند.

گرگان

تجربه سفری در شهر تاریخی و طبیعی گرگان به قدری هیجان انگیزست که زبان از بیان آن قاصر است. مگر می شود در شهری با پیشینه سکونت ۶ هزار ساله قرار داشت و بوی تاریخ را از دل طبیعت استشمام نکرد؛ مگر می شود در شهری با مساحت ۲/۱۶۱۵ کیلومتر مربع با جنگل های انبوه و چشمه سارهای گریان قرار داشت و جان تازه ای نگرفت. درواقع گرگان بهشتی زمینیست که در جنوب شرقی شمال ایران واقع شده و مرکز استان همیشه سبز گلستان است که از سمت شمال به آق قلا و ترکمن می رسد و از سمت جنوب به سمنان محدود شده. در دوره ی حکومت صفویان به گرگان دارالمومنین می گفتند و در کتاب اوستا از گرگان به نام نهمین سرزمین مقدس نام برده شده.
در زبان پهلوی منطقه گرگان را وُرکان یا وِهرکانه و در زبان یونانی هیرکانیا و در زبان عربی جُرجان می‌گفتند. شهر گرگان را تا سال ۱۳۱۶ استرآباد می خواندند. به دلیل وجود ۳۰۰ تپه تاریخی چون خرگوش‌تپه و شاه‌تپه بزرگ، گرگان در زمینه پژوهش‌ و کاوش‌ به عنوان مهم ترین منطقه باستان شناسی شناخته شده است. بافت تاریخی گرگان در سال ۱۳۱۰ میلادی در فهرست میراث ملی ایران به ثبت رسید. اکثریت جمعیت شهر گرگان به زبان طبری و گویش فارسی گرگانی سخن می‌گویند. شهر گرگان دارای منابع سفره های زیرزمینی بسیار زیادی است که به وسیله ی چاه ها و قنات های مختلف از آن بهره برداری می شود.
گرگان به دلیل نزدیکی به دریا و کوه با جلگه های فراوان، آب و هوایی معتدل دارد اما در نقاط دور از دریا آب و هوای نیمه بیابانی و گرمی وجود دارد. درواقع در ناحیه جنوبی دشت گرگان کوهپایه هایی چون شاهكوه و شاهوار قرار دارد و در قسمت شمالی منطقه جلگه ای است که رودهای گرگان قره سو كفشگیری و زیارت در این منطقه دیده می شوند.
به دلیل وجود بارندگی های فراوان و خاک مساعد شغل بیشتر مردم گرگان را کشاورزی و دام پروری شامل می شود که بعضی به صورت مستقیم و گروهی در کارخانه جات و صنایع وابسته نظیر كارخانه جات روغن كشی و پنبه پاك كنی و كارخانه جات بافت پارچه های ابریشمی و حریر مشغول هستند.
این شهر را از هر زاویه که بنگریم زیباییش بی انتهاست و چیزی برای حیرت زده کردن شما در آستین دارد. گرگان در واقع همان رویایی است که برای سفری خاطره انگیز در سر می پرورانید. وجود امکانات تفریحی، هتل های لوکس و خانه های روستایی در دل جنگل با چشم اندازهای بی نظیر اقامت شما را ویژه تر می کند. رستوران هایی با غذاهای محلی چون کئی ترشک، ماش پتی خارش، مرغانه ته چین در دل طبیعت بسیار لذت بخش خواهد بود. درواقع گرگان بهترین مکانیست که می توانید با خود خلوت و با یک چای و آش داغ خود را مهمان کنید و از نفس کشیدن خود در این هوای دل انگیز لذت ببرید. وجود پارک جنگلی ، آبشار و جاذبه های تاریخی لحظاتی ناب را برای هر گردشگری رقم می زند. از مهم ترین جاذبه هایی که بازدید از آن ها را نباید از دست داد می توان به پارک جنگلی النگ دره، پارک جنگلی قرق، آب بندان توشن، دیوار بزرگ گرگان سد اسکندری، چشمه سید کلاته، چشمه آب گرم، موزه صنایع دستی گرگان و تپه باستانی و تاریخی تورنگ تپه زیارت اشاره کرد.

آزادشهر-گلستان
بندر ترکمن-استان گرگان
blank

شهرهای مهم استان گلستان

آزادشهر
بندر ترکمن
گنبد کاووس
مینودشت

آزادشهر

شما هر گوشه از سرزمین های شمالی که پا بگذارید بی شک بهترین هارو تجربه خواهید کرد و آزاد شهر هم از این قائده مستثنا نیست و با جاذبه های طبیعی و تاریخی اش آماده است تا شما را غافل گیر کند. آزاد شهر بعد از گرگان دومین شهر مهم استان گلستان است؛ و شما می توانید بدون هیچ خستگی ای به گشت وگذار در جنگل های بکر و هوای مطبوع آن بپردازید. آزاد شهر را در گذشته شاه پسند می نامیدند؛ برای این نام گذاری باورهای متفاوتی وجود دارد یکی وجود گل شاه پسند در این منطقه و دیگری حضور رضا شاه در شاه پسند و تعریف و تمجید از آن است و دلیلی که بیشتر از همه قابل استناد است ریشه تاریخی این شهر است. نام شاه پسند اولین بار در دوره صفوی به کاربرده شد که تا دوره رضا شاه این نام به دلیل پیشینه تاریخی که داشته همراه این دیار بوده تا اینکه در سال ۱۳۶۰ به آزادشهر تغییر نام داد. البته این شهر به نام قره تکن یعنی قریه ای کوچک یا سیاه تلو هم نامیده می شده. آزادشهر از شمال به شهرستان گنبد کاووس، ازجنوب به شهرستان شاهرود و استان سمنان و ازسمت شرق به شهرستان مینودشت و از غرب به شهرستان رامیان و گرگان همسایه است.
وجود آب فراوان و خاک حاصل خیز موجب شده بیشتر مردم آزاد شهر در زمینه کشاورزی به کشت مرکبات آلوجات، غلات، گندم، جو، برنج وکلزا مشغول باشند و همچنین گروهی به پرورش دام و طیور و پرورش ماهی می‌پردازند. درواقع آزادشهر یکی از بهترین شهرهای استان گلستان در پرورش ماهی و آبزیان است.

در آزادشهر شما با انواع قومیت ها با فرهنگ و آداب روسوم های متنوعی رو به رو می شوید که پوشش های رنگارنگ زیبایشان نظر شما را به خود جلب می کند ؛ همین تنوع قومیت ها آزادشهر را به شهر ۷۲ فرقه معروف کرده است.
وجود کوه و جنگل های انبوه در کنار رودخانه های روان آب و هوای معتدلی را در آزاد شهر به وجود آورده که شما را در هرفصلی با چهره ای جدید از طبیعت رو به رو می کند. بی شک پاییز و بهار خود به تنهایی هزار چهره را نمایان می کنند و هر ساله گردشگران زیادی را به سمت خود می کشاند. وجود پارک جنگلی سوچاق و دلند با چشمه ها و رودخانه های خروشانش، زیتون تپه، آب و هوای کوهستانی روستای تاریخی فارسیان و همچنین آبشار زیبای کوهمیان همگی دست به دست هم داده اند تا سفری رویایی را در این شهر رقم بزنند.

بندر ترکمن

بندر ترکمن منطقه ای با مناظر با شکوه و جاذبه هایی تماشایی است که در سواحل شرقی دریای مازندران و غرب استان گلستان خود نمایی می کند. شما به محض ورود به بندر ترکمن با سیل عظیمی از جاذبه ها رو به رو خواهید شد که شاید وجود این همه هیجان در یک بندر کوچک باورش برایتان سخت باشد. این بندر زیبا در سال ۱۳۰۶ در زمان رضاشاه پهلوی توسط مهندسان بلژیکی طراحی و با جدید ترین اصول معماری و شهرسازی بنیان گذاری شد و به نام بندر شاه شهرت پیدا کرد. این مرز و بوم پر از شگفتی در کنار مردان و زنان سخت کوش و غیوری از قوم های ترک های آذربایجانی، قزاق ها، فارسی زبانان سیستانی، ، طبری‌ها ، کتولی، استرآبادی و مازندرانی به یکی از مهم ترین شهرهای گردشگری شمالی تبدیل شده. در واقع فرهنگ و رسوم متفاوت مردم ترکمن، لباس، غذا، اصلی ترین جاذبه این بندر رویایی است که اکثریت آن ها سنی مذهب هستند.
شاید برایتان جالب باشد بدانید بندر ترکمن از نخستین شهرهای ایران است که در آن بوق قطار به صدا درآمده. این راه آهن سراسری ۱۴۰۰ کیلومتر را طی می کند تا به خلیج فارس و بندر امام خمینی برسد. راه آهن یکی از راه های کسب درآمد و اقتصاد بندر ترکمن است و شغل های دیگری چون صید ماهی، صنایع دستی و تولید فرش و گلیم، تولید خاویار، کشاورزی رواج دارد.
هرگوشه از بندر ترکمن چه در خشکی و آب جاذبه ای نهفته است که شما را حیرت زده می کند. جزیره ای تماشایی به نام آشوراده در حدود یک کیلومتری ساحل بندر وجود دارد که بزرگترین جزیره ایرانی خزر و یکی از مهم ترین زیستگاه‌های حیات وحش جهان و پرندگان مهاجر است و شما می توانید با قایق یک سفر رویایی کوچک را به جزیره آشوراده تجربه کنید. این جزیره در حال حاضر در اختیار شیلات قرار گرفته‌ و حدود ۴۰ درصد خاویار از این جزیره به دست می آید.
از دیگر جذابیت های بندر ترکمن مجتمع ستاره اسکله و بازار ساحلی و دوشنبه بازار ترکمن است که اگر عاشق خرید کردن باشید ؛ شما را با زیبا ترین صنایع دستی و لباس های محلی رنگی نظیر روسری‌های زنانه، فرش ترکمنی، پشتی ترکمنی و شیرینی های محلی سوپرایز می کند. شما می توانید در اسکله از مناظر اطراف در کنار تابش خورشید و صدای مواج آب جانی تازه بگیرید و با سوار شدن بر قایق های رنگا رنگ پدالی یا موتوری سفر خود را مهیج تر کنید.
اگر علاقه مند به اسب هستید به شما این مژده را می دهیم که در روستای قره قاشلی با بی نظیر ترین نژاد اسب های ترک رو به رو خواهید شد؛ در واقع این روستا مهد پرورش اسب‌های اصیل ترکمنی است.

گنبد کاووس

اگر می خواهید در سفر طبیعت گردی خود به استان گلستان سری هم به تاریخ بزنید گنبد کاووس را انتخاب کنید که با جاذبه های تاریخی و طبیعی بی نظیرش آماده است تا شما به ایرانی بودن خود افتخار کنید. نام گنبد کاووس خود بیان کننده رنگ و بوی تاریخ در این شهر است. این شهر با پیشینه ۶ هزار ساله اش تمدنی پر فراز و نشیب را به تصویر کشیده که هر گوشه از آن دامن انسان های بزرگی که تاثیر بسزایی در تاریخ این شهر داشته اند را در برگرفته. نام شهر گنبد کاووس از دوران زیاریان که قابوس بن وشمگیر در این دیار می زیسته گرفته شده که اکنون مقبره آن در بلندترین بنای آجری جهان به نام «برج قابوس» قرار دارد. گنبد کاووس در سال ۱۳۰۵ توسط کارشناسان آلمانی با اصول شهرسازی جدید رنگی تازه به خود گرفت و بخش بیشتر آن از کهنگی درآمد. مردم این شهر را بیشتر ترکمن های ایرانی تشکیل داده اند؛ البته بومیان فارسی زبان و بخشی از سیستانی‌ها، آذری‌ها، شاهرودی‌ها، انارکی ها، سمنانی و خراسانی‌ها را در خود جای داده. نواحی شرقی و جنوبی گنبد کاووس دارای آب و هوایی معتدل کوهستانی است که بخش اعظمی از آن را اراضی حاصل خیز تشکیل داده و موجب رشد و پایه اقتصادی این شهر یعنی کشاورزی و دام داری شده است که محصولاتی چون گندم، جو، پنبه و دانه های روغنی را کشت می کنند. نواحی شمالی دارای آب وهوای نیمه بیابانی معتدل و نیمه خشک است.
بی شک قدم گذاشتن در شهری که بوی تاریخ می دهد و تمدنی کهن دارد خود جاذبه ای شگفت انگیز است که نباید به راحتی از آن گذشت چرا که بوی دانشمندانی نامدار می دهد که در این منطقه زندگی کرده‌اند که می توان به عنصرالمعالی کیکاووس (دانشمند و نویسنده کتاب قابوس‌نامه) و عبدالقادر جرجانی و همچنین در علوم پزشکی به ابوسهل مسیحی و سیداسماعیل (حکیم) جرجانی صاحب دایرةالمعارف ذخیره خوارزمشاهی اشاره کرد.
البته شاید به نظرتان گشتن در شهری که فقط حال و هوای تاریخ دارد خسته کننده باشد ولی گنبد کاووس جاذبه های بی نظیری چون دریاچه مصنوعی گنبد کاووسی ، تالاب آلما گل ،موج های آبی ناتمام، روستای آق بند ، پارک توریستی الغدیر، بازار بزرگ روس ها، تالاب آجی گل، مجتمع سوارکاری و آق تپه گنبد کاووس را در خود جای داده است.

مینودشت

شهری که از هر گوشه از آن بارانی از طبیعت جاریست بهترین مکان برای یک سفر به یادماندنی خواهد بود. مینو دشت یکی از بهشتی ترین شهرهای استان گلستان است که در دامنه کوه های البرز می درخشد. مینو دشت در گذشته با نام های مختلفی چون کبودجامه، حاجیلر، سنگرلر و سنگر حاجیلر و دشت مینو‌ خوانده می شد که در نهایت به دلیل زیبایی طبیعت چشم گیرش توسط رضا خان پهلوی به مینودشت نام گرفت. اقوام اولیه این سرزمین را اقوامی نظیر ساسانی، مازنی و کتولی تشکیل داده بودند. مینو دشت از شمال به شهر گنبد كاووس، جنوب به استان سمنان و خراسان، از شرق به شهر گالیكش، از غرب شهرستان آزادشهر همسایه است. اکثریت مردم مینو دشت را قوم قزلباش می باشند که ترک زبان هستند و با توجه به فامیلیشان کاملا شناخته می شوند چرا که انتهای اسم فامیلی آن‌ها مثل قره سفلی، قزلسفلی، ممشلی، سنجه ونلی و قره سفلی، قزلسفلی، ممشلی «لو یا لی»وجود دارد؛ البته اقوام فارسی زبان هم چون سیستانی، خراسانی و شاهرودی هم دیده می شود. لباس های رنگا رنگ زنان قزلباش با آن سکه و یراق های دیدنی در کنارابریشم سرخ جلوه ای خیره کننده دارند که بی شک شما دوست دارید یکی از این لباس ها را داشته باشید یا حداقل با آن یک عکس یادگاری بگیرید.
از خصوصیات مینو دشت داشتن زمستان هایی سرد و تابستان هایی گرم و مرطوب است. آب مورد نیاز مردم مینو دشت توسط رودخانه‌های چهل چای و نرم تامین می شود. در کل نواحی کم ارتفاع و جلگه ای مینودشت دارای آب و هوای معتدل و مرطوب است که بیشتر مردم در این ناحیه سکونت دارند و به کار کشاورزی و دامپروری مشغول هستند. از مهم ترین محصولا مینو دشت می توان به دانه‌های روغنی نظیر گلزا، گندم، جو، سویا، حبوبات و صیفی‌جات و ابریشم اشاره کرد. البته مراکز تو لید و صنعتی کارخانه پنبه پاک‌کنی ،کارخانجات آرد و شالیکوبی هم در مینودشت رشد چشم گیری داشته.
شاید برایتان جالب باشد که زیبایی مینو دشت به حدی چشم گیر است که سیدمحمد خاتمی رئیس جمهور اسبق کشور این دیار رویایی را لغب دشت بهشت دادند. روستای کوچک قلعه قافه با مناظری محسور کننده شما را به دل طبیعت فرو می برد. رودخانه ها و آبشارهای متعدد مینو دشت مخصوصا آبشار مبارک آباد با نمایی پر زرق و برق و آوازی گوش نواز روح شما را صیقل می دهد. یکی از مهم ترین جاذبه های مینو دشت پارک حفاظت شده ملی گلستان است که به دلیل تنوع گیاهی و جانوری بی نظیرش در سال ۱۳۵۴ به‌عنوان اولین پارک ملی ایران ثبت شده است. از دیگر جاذبه های دیدنی مینو دشت می توان به آبشار یکه سور، آبشار لولوم، تنگه چهل چای، غار کیارام، آبشار حسینا، تپه بازگیر، شهر تاریخی دشت حلقه، آق چشمه مینودشت و قله ی خواجه قنبر اشاره کرد.

گنبد قابوس-استان گلستان

جاذبه های دیدنی استان گلستان

گنبد قابوس

وقتی وارد شهر تاریخی گنبد کاووس می شوید در میان تپه ای سبز پوش برجی بلند قامت شما را حیرت زده می کند. در واقع این برج همان گنبد قابوس مشهوراست که با نمای آجری ساده اش توانسته به عنوان بلندترین برج تمام آجری جهان به شهرت برسد و همچنین رتبه پانزدهم را در میان آثار تاریخی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو را بدست آورد. بلندای برج همراه با پی آن ۷۲ متر است که بر روی تپه ای ۱۵ متری بناشده. این برج منحصر به فرد که یادگاری از سده چهارم است به فرمان شمس‌المعالی قابوس بن وشمگیر مشهورترین پادشاه آل زیار در زمان حاکمیت سلسله زیاریان و ادیب بنا شد. برج قابوس شاهکاری از معماری اسلامی است که به شیوه رازی بنا شده و به عنوان بهترین اثر تاریخ مهندسی بشرمعروف است. این برج با ارتفاعی که دارد تماشا کردن آن از نزدیک گردن هر بیننده ای را به درد می آورد. برای ورود به برج باید از ورودی ۵۵ متری آن عبور کنید که مقرنس های زیبایش از اولین نمونه‌های مقرنسِ تاریخِ ایران محسوب می شود. داخل گنبد مخروطی یا رک برج با آجرهایی که به رنگ سبز متمایل به آبی درآمده اند جلوه ای خاص به بنا داده . نبوغ معماری آن زمان را در ساختمان ده ضلعی بنا خواهید دید که هر ضلع دارای زاویه قائمه هستند. باتماشای برج چشمتان به دو کتیبه می افتد که طبق متن آن برج در سال ۳۹۷ هجری ساخته شده.
این برج به منظور آرامگاه شخصی برای شمس‌المعالی قابوس بن وشمگیر، ساخته‌شده و در دوره ساسانیان از آن به عنوان آتشگاه استفاده می کردند. در گذشته از برج برای تشخیص راه و مقصد در شب های تاریک و برای پیام‌رسانی با نور و آتش به مناطق دورتر استفاده می‌شده و همچنین به دلیل شکل مخروطی گنبد کاربرد نجومی هم داشته. اکنون به دلیل مرمت هایی که در برج صورت گرفته و فضاسازی های اطراف آن به محلی جذاب برای علاقه مندان به تاریخ و تفرج تبدیل شده.

آبشار کبودوال

در میان جنگل های انبوه علی آباد کتول آبشار مسحور کننده کبودال وجود دارد که با ارتفاع ۱۷۸۰ از دامنه کوه هارون از روی فرش سبز رنگ طبیعت فرو می ریزد. این مکان منحصر به فرد شما را برای رسیدن به خود بی قرار می کند و شاید شب تا صبح را بیدار بمانید و به فردایی خاطره انگیز فکر کنید. برای رسیدن به آبشار کبودال باید از میان سنگ فرش های پلکانی با تمام زیبایی های طبیعی وصف ناپذیر عبور کنید از جنگل های سبز با درختان سر به فلک کشیده و بچه آبشارهای کوچکی که از شما برای رسیدن به آبشار مادر استقبال می کنند و با رودخانه ای همیشه جاری و صدای پرندگان بدرقه می کنند. رسیدن به آبشار کبودال و تماشای عظمت خداوندی در آن روح و جان شما را صیقل می دهد. وجود خزه های سبز رنگ در زیر آبشار نمایی خارق العاده را به وجود آورده که این آبشار را بی نظیرتر کرده به گونه ای که به تنها آبشار خزه ای ایران شهرت گرفته. تابش نور خورشید بر قطرات آب پودر شده در فضا، رقص نور چشم نوازی را به وجود می آورد که چشم شما و هر گردشگری را به خود خیره می کند. پس از یک پیاده روی جانانه آبشار با آبی زلال و خنک از شما پذیرایی می کند و شما می توانید از نوشیدن آب آبشار لذت ببرید و یا در حوضچه های زیر آبشار آب تنی کنید و خستگی را از تن بشورید. بودن در فضایی به این زیبایی پای شما را برای برگشتن سست می کند که می توانید در صورت همراه داشتن وسایل مورد نیاز چادر بزنید و شبی خاطره انگیز را تجربه کنید. وجود خدمات رفاهی مناسب نظیر سرویس بهداشتی، آلاچیق، نگهبان، پارکینگ ، سوپر مارکت و نمازخانه موجب جذب گردشگران زیادی شده.

آبشار کبودوال-استان گلستان
جنگل النگدره-استان گلستان

جنگل النگدره

حتما تا به حال پوسترهایی از طبیعت را دیده اید که شما را به فکر فرو برده که مگر جایی به این زیبایی وجود دارد؛ شما جوابتان را در جنگل النگدره خواهید گرفت. این مکان دل انگیز در جنوب شرقی شهر رویایی گرگان در مسیر جاده ناهار خوران خود نمایی می کند. در میان جنگل خیال انگیز النگدره رودخانه قلاشی با سه چشمه خروشان رقص کنان از جنوب تا شمال از دل جنگل در حال گذر هستند. این بهشت ۱۸۵ کیلومتری پوشش گیاهی متنوعی از درختان توسکا، لرگ ،انجیلی، ممرز،افرا ، شیردار، خردمندی، بلوط و بید را در خود جای داده و فضایی وصف ناپذیر را رقم زده. جنگل النگدره از ویژه ترین جنگل های ایران است که به عنوان یکی از ۷ منطقه نمونه گردشگری کشور شناخته شده و نظر طبیعت دوستان زیادی را به خود جلب کرده است. این پارک جنگلی چهار فصل در تمام فصول به طور حیرت آوری می درخشد مخصوصا در فصل پاییز که فاخر ترین لباسش را با پولک های رنگی به تن می کند. جنگل به دلیل وجود رودخانه و درختان سر به فلک کشیده دارای آب و هوایی خنک تر است و نسبت به خود روستا حدود ۱۰ درجه اختلاف دارد. جنگل النگدره به دلیل موقعیت ویژه و امکانات رفاهی نظیر نگهبان، سرویس بهداشتی، محل برپایی کمپینگ و پارک کودک احساس آرامش و امنیت را به شما منتقل می کند و نگرانی بابت کمپ زدن وجود ندارد.
حتما شما دوست دارید با قرار داشتن در این فضای بسیار فرح بخش از میان جاده قدم بزنید و از تماشای درختان هزار رنگ در دو طرفتان لذت ببرید، اما به دلیل عبور ماشین این قدم زدن نمی تواند چندان دلچسب باشد ولی با تدابیری که صورت گرفته در روزهای زوج از ساعت ۶ صبح تا ۶ بعدازظهر این جاده فقط برای شما باز است تا با خیال راحت و ایمنی کامل بدون هیچ ماشینی لحظات خاطره انگیز را در ذهن و دوربین عکاسی ثبت کنید؛ و در روزهای فرد می توانید از مسیر چوبی در میان جنگل لحظات نابی داشته باشید. به شما پیشنهاد می کنم در این هوای دل انگیز ساعتی را به نظاره طبیعت هیجان انگیز بنشینید و با یک چای آتشی از خود پذیرایی کنید و با یک کباب جانانه لذت این محیط رومانتیک را چندین برابر کنید.

آبشار رنگو

همان طور که می دانید گرگان را بهشت آبشار ها می نامند چرا که هر گوشه از آن آبشاری با زیبایی تمام جا خشک کرده. به شما پیشنهاد می کنیم در یک صبح زود دل انگیز از محل اقامت خود در گرگان حرکت کنید تا در فاصله ۱۵ کیلومتری جنوب غربی در میان جنگل های پوشیده از درختان بلند قامت در روستای توشن شاهد زیبایی های آبشار رنگو باشید. جنگلی که باید از آن عبور کنید به همین نام معروف است و شما باید با تجهیزات کافی پیاده ۲ کیلومتر راه را از میان صخره ها و درختان سرسبز و چشمه های خروشان در مسیر رودخانه طی کنید تا به آبشار نیم دایره ای چشم نواز رنگو با چندین آبشار کوچک در کنار آن برسید. این آبشار به دلیل مسیر طولانی که دارد امکان صرف نظر از آن وجود دارد اما گول مسافتش را نخورید که مسیری شگفت انگیز با رودخانه و درختان تمشک در طول راه شما را همراهی می کنند. این آبشار ۷ متری با جسه کوچکش هر گردشگر و طبیعت دوستی را عاشق خود کرده است که دل کندن از آن کار سختیست. حوضچه ای که در زیر آبشار پدید آمده بهترین مکان برای آب تنی و خستگی در کردن یک راه پر پیچ و خم است. آب زلال و شفاف آبشار چون آینه ای نور خورشید را در طبیعت منعکس می کند که بسیار مبهوت کننده خواهد بود. غرق شدن در صدای گوش نواز آب می تواند لذت شما را صد چندان کند. شما می توانید پس از یک طبیعت گردی مهیج اوقات خوشی را در کمپ رنگو با غذاهای لذیذش داشته باشید.

آبشار رنگو

پارک ملی گلستان

در سفر به استان های شمالی در میان این همه جنگل های بکر و رویایی، پارک ملی گلستان با مساحت بیش از ۹۱ هزار هکتاری اش برگ برنده ای دارد که با آن سرآمد همه مناظر طبیعی گلستان شده است. پارک ملی گلستان از روستای تنگراه در گلستان شروع می شود و تا استان رباط قره بیل خراسان جنوبی ادامه دارد؛ البته بخش کوچکی از سمنان را هم در برگرفته. پارک حفاظت شده ملی گلستان به دلیل تنوع ۱۳۵۰ گونه گیاهی و ۳۰۲ گونه جانوری که دارد به پناه گاهی بی نظیر برای حیات وحش به حساب می آید و به ارزشمند ترین منطقه ایران تبدیل شده. این پارک ۶۷۹ پستاندار را چون پلنگ، خرس قهوه‌ای، گرگ، وشق، مرال، شوکا، گوسفند وحشی و بز وحشی، آهوی ایرانی و گراز، قوچ و میش اوریال را در خود جای داده که معروف ترین آن ها میش اوریال است. شما در کنار جاده ای که از میان جنگل عبور می کند می توانید گوزن ها را تماشا کنید یا اینکه به آن ها غذا دهید. علاوه بر پستانداران شما شاهد زیست ۱۴۹ گونه پرندگان مثل دارکوب سیاه، بلبل، بلدرچین معمولی، قرقی، عقاب دوبرار، دال سیاه، عقاب دریایی دم سفید، هما، قرقاول، کبک وغیره خواهید بود. گیاهانی مثل بلوط، زبان گنجشگ، خارشتر، گون، پلت، انجیری، افرا و سایر گیاهان در این پارک وجود دارد که فضای منحصر به فردی را به وجود آورده اند. همه این گونه های گیاهی و جانوری دست به دست هم داده اند تا این پارک را در سال ۱۳۵۳ به پارک ملی تبدیل کند و شهرتش را به رخ جهانیان بکشد و در سال ۱۳۵۴ به عنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره در میراث جهانی یونسکو به ثبت برسد.

ناهارخوران-استان گلستان

ناهارخوران

بی شک شما در استان گلستان با طبیعت هایی رو به رو می شوید که در خواب هم ندیده اید. یکی از معروف ترین جاذبه های طبیعی گرگان جنگل ناهار خوران است که با زیبایی حیرت آور و هوای مطبوع و ملایم هر گردشگری را بر سر ذوق می آورد و شهرتش به اندازه ای است که انتخاب اول شما برای یک گشت و گذار جانانه خواهد بود چرا که قدمت این پارک جنگلی هیرکانی به دوران عصر ژوراسیک می رسد. شاید برایتان جالب باشد بدانید در گذشته زائران از خانه خدا و مشهد مقدس که در حال برگشت بودند خانوده شان در این جنگل منتظرشان می نشستند و با رسیدن آن ها در آن جا ناهار می خوردند و یک روز خوب را سپری می کردند که به این دلیل به این نام شناخته شده است. وجود درختان سربه فلک کشیده سبز پوش در جوار رودخانه زیارت و چشمه سار های جوشیده از دل خاک چون سفید چشمه در مساحت ۳۰۰ هکتاری شما را به یک طبیعت گردی رویایی دعوت می کند به گونه ای که همیشه در خاطرتان بماند. این پارک جنگلی تماشایی ۱۶۸ هکتار آن در سال ۱۳۸۸ به دست شهرداری افتاد که موجب تاسیس هتل ها و رستوران های بی نظیری در ناهار خوران شد. در این جنگل بکر با پوشش گیاهی منحصر به فرد درختان متنوعی نظیر گیلاس وحشی، ممرز، افراپلت، نمدار، بلوط، انجیلی، آزاد، خرمندی و درخچه های تمشک ، کوله خاس ، ازگیل و ولیک از گیاهان طبیعی و بومی، کاج ، سرو، برگ نو ، بید مجنون ماگنولیا ،شمشاد ، پاپیل و مینا در خود پرورانده است. اگر عاشق کوهنوردی هستید این جنگل با ارتفاعات چشم گیری که دارد طبیعت بی انتهایی شما را احاطه می کند که یک روز خاص را برایتان رقم می زند. در این جنگل دوست داشتنی زیست گاه جانورانی چون موش، راسو، سنجاب، گراز، شغال ، مارمولک جنگلی، خفاش، عقاب ، ریسک، شاهین ، قمری ، جغد و سهره می باشد که در صورت نبودن انسان ها از پناهگاه بیرون می آیند. وجود پارک جنگلی ناهارخوران در ۸ کیلومتری گرگان به سمت جنوب و نزدیک بودن به مرکز شهر و وجود امکانات تفریحی و رفاهی در ناحیه پارادایز نظیر شهربازی کودکان، بازارچه خرید، رستوران، سرویس های بهداشتی، نمازخانه و هتل موجب جلب توجه مردم محلی و گردشگران زیادی شده است.

چشمه گل رامیان

اکنون می خواهیم شما را با یکی از اعجاز های آفرینش در دل جنگل های شرق استان گلستان آشنا کنیم که به چشمه گل رامیان شهرت دارد. این چشمه بیضی شکل دارای وسعتی حدود ۷۲۰ متر مربع با عمق ۸۰ متری یک طبیعت ملی را در برگرفته. چشمه گل رامیان به جایگاه مقدس آب در فرهنگ مردم این منطقه اشاره دارد؛ به گونه ای که نام این چشمه هم تاثیر گرفته ازفرهنگ و زبان نژاد ترک و تیره ای از ایل گرایلی است که در این منطقه زندگی می کردند. از کف این چشمه آهکی آب سردی در حال جوشش است که به دلیل عمق زیادش به رنگ سبز درآمده و به عنوان عمیق‌ترین چشمه آب سرد جهان شهرت دارد. چشمه گل رامیان از یک طرف به زمین های زراعی و از سه طرف با جنگل محصور شده و به رودخانه قره چای رامیان روانه می شود. چشمه گل در کتب و نوشته های دوره صفویه و همچنین قاجار به نام کبود استخر آمده و همچنین در روایت های تاریخی نام آن دالان بهشت و پلنگ سره ذکر شده است. اگر علاقه مند به ماهی گیری باشید بهتر است بدانید چشمه گل رامیان زیستگاه ماهیانی چون ماهی سفید رودخانه‌ای و سیاه ماهی می‌باشد که مردم محلی بیشتر ماهی سفید را صید می کنند. شاید اگر بدانید چشمه گل رامیان در سال ۱۳۸۷ با شماره ۳۲۹ در فهرست آثار طبیعی ملی به ثبت رسیده است تماشای این شاهکار طبیعی برایتان لذت بخش تر باشد. اگر قصد شنا کردن در این چشمه غول آسا هستید گول ظاهر آرام آن را نخورید که در این زیبای خفته دیوی نهفته است که امکان دارد شما را در خود ببلعد.

چشمه گل رامیان
دیوار بزرگ گرگان

دیوار بزرگ گرگان

حتما می دانید شهرت دیوار چین چشم جهانیان را به خود خیره کرده است و ما به شما این مژده را می دهیم که در سرزمین خودمان دیوار بزرگ گرگان وجود دارد که با طول ۲۰۰ کیلومتری اش شهرتش کم تر از چین نیست و در یک زمان و با یک هدف ساخته شده اند. به دلیل به کار بردن آجر های سرخ در ساخت دیوار این دیوار بزرگ به مار سرخ معروف است. باورهای متعددی برای زمان ساخت بنا وجود دارد و در میان کتب کارشناسان دوره های مختلف تاریخی چون مادها، هخامنشی ها، اشکانیان و ساسانیان اشاراتی شده است، اما باستان شناسان بر این عقیده اند که این دیوار بین سال های ۴۲۹ تا ۶۱۵ میلادی بنا شده. تاریخ نگاران بر این باورند دیوار بزرگ گرگان توسط انوشیروان ساسانی به منظور جلوگیری از هجوم و تاخت و تاز قبایل صحراگرد بنا شده. هرچند که این دیوار توسط مازیا فرمانروای طبرستانی تعمیر شده بوده، اما اکنون بخش اندکی از آن از کنار دریای خزر در ناحیه گمیشان شروع شده و تا کوه‌های گلیداغ در شمال شرق کلاله کشیده شده است. این دیوار تاریخی هرچند که بخش اعظمش به زیر آب رفته یا در زیر خاک مدفون شده ولی بعد از دیوار چین بزرگترین دیوار دفاعی جهان است. اریک اشمیت خلبان و باستان شناس آمریکایی در سال ۱۳۱۶ با هواپیمای شخصی خود در حال عکس گرفتن از نقاط باستانی ایران بوده که دیوار قرمز رنگ مارگونه ای نظرش را جلب می کند که این عکس ها اسنادی شد تا در سال ۱۳۵۰ محمد یوسف کیانی باستان‌شناس ایرانی طول دیوار گرگان را محاسبه و به طول حدود ۱۷۵ کیلومتر برسد. پشت دیوار ها حدود ۳۵ قلعه کشف شده که در گذشته برای دفاع از منطقه شاخته شده که بسیار بزرگ هستند و مساحتشان به ۵ تا ۲۰ هکتار هم می رسد.
طبق کاوش های که در اطراف دیوار صورت گرفته تعداد زیادی کوره و کارگاه آجر پزی پیدا شده که آزمایش خاکسترها و زغال‌های به جای مانده قدمت دیوار به قرن‌های پنج و ششم میلادی برآورد کرده اند. دیوار دفاعی گرگان که به دیوار اسکند ر هم شهرت دارد در ۲۹ تیرماه سال ۱۳۷۸ به ثبت ملی رسیده‌است.
آدرس: کلاله، منطقه‌ی پیشکمر یا روستای تمرقره‌قوزی

صنایع دستی استان گلستان

ابریشم بافی

یکی از هنرهای اصیل استان گلستان ابریشم بافی می باشد که شکوفایی آن در دوره صفویه است. همچنان این هنر در شهرهای رامیان، مینودشت و ترکمن صحرا و کلاله رواج دارد. پارچه‌های ابریشمی، از بهترین و لطیف‌ترین پارچه‌های دنیا هستند این هنر به دلیل پرورش کرم ابریشم در این استان رشد چشم گیری داشته. نخ های ابریشم به نخ چله و بافه و نخ های طلایی برای تزئین تشکیل می شوند که پس از رنگ کردن با رنگ های شیمیایی یا طبیعی با دستگاه بافت دستی پارچه ابریشمی زیبایی به وجود می آید طرح های پارچه های ابریشمی بیشتر به صورت ساده، حاشیه‌دار، راه‌راه عمودی و چهارخانه هستند که معمولا از آن در لباس‌های محلی، روسری، دستمال، حوله و سفره به کار برده می شود. شما می توانید زیبا ترین پارچه و لباس های ابریشمی را از بازار های صنایع دستی تهیه کنید تا همیشه برایتان از گلستان به یادگار بماند.

قالی ترکمن

با ارزش ترین هنر استان گلستان قالی ترکمن است که به دلیل نوع بافت آن با دیگر قالی ها متفاوت است. هنرمندان قالی باف بدون هیچ نقشه ای طرح را از ذهنشان تراوش می کنند که هر بیننده ای را شگفت زده می کند. قالی های ترکمن دارای بافت خاص و متفاوتی می باشند که به صورت درشت‌بافت پشمی یا ریزبافت ابریشمی بافته می‌شوند. ذهنی بافی بودن قالی ها نسبت به طایفه فرق می کند و بیانگر فرهنگ بومی هر منطقه است و دارای طرحی منحصر به فردی هستند؛ که نسل به نسل به بافندگان امروزی منتقل شده. قالی ها بر روی دارهای افقی با گره هایی از احساس و روحیات هنرمند بافته می شود به همین دلیل هیچ قالی را مانند هم نخواهید دید چرا که عواطف در افراد در حال تغییر است و هرکدام نمایانگر اندیشه بافنده است. معروف ترین قالی های ترکمن با نقش و نگار تکه، قالی‌های سالوری گؤل می باشند که بسیار ارزشمند هستند.

زیور آلات ترکمنی

بخش جدایی ناپذیر لباس های زنان ترکمن زیور آلات می باشد که ریشه در فرهنگ، آیین و آداب و رسوم اقوام ترکمن دارند. این زیورآلات زیبا در گذشته با طلا ساخته می شد اما به دلیل بالا رفتن ارزش طلا اکنون بیشتر زیورآلات با نقره یا ورشو ساخته می شوند و با سنگ عقیق قرمز تزئین می شوند که ساخت آن ها تاثیر بسزایی از طبیعت گرفته است. این هنر زیبا نسل به نسل به استادکاران امروزی رسیده. این زیورآلات زیبا علاوه بر جنبه خود آرایی جنبه فرهنگی و مذهبی نیز دارد. نسبت به هر مراسمی زیورآلات خاصی استفاده می شود که بیشتر در مراسم های عروسی و جشن کاربرد دارد. استفاده این زیور آلات بیشتر در زیورهای لباس، زیورهای مو، سر و پیشانی، زیورهای گوش، گردن و سینه، زیورهای انگشت و مچ دست، زیورهای کمر، زیورهای ابزارکار زنان و زیورهای کودکان می باشد. شما می توانید در سفر رویایی خود یکی از این زیور آلات را خریداری کنید و همیشه در مهمانی ها بدرخشید.

سوزندوزی

یکی از صنایع دستی های معروف استان گلستان سوزن دوزی است که قدمتش به زمان سکاها بر می گردد. این هنر زیبا به دست دختران و زنان هنرمند با نخ های ابریشمی، نخ پشمی یا اکرولیک خلق می شود. سوزندوزی بیشتر در میان دو قوم ترکمن و بلوچ رواج دارد. به کار بردن رنگ های شاد نمای چشم گیری را در عرقچین کودکان و مچ شلوار، دور یقه و سر دست پیراهن زنانه، حاشیه های جلوی پیراهن و روی سینه پیراهن های سنتی به وجود می آورد. از مراحل سوزندوزی می توان به لایه ¬بندی و شیاردوزی پارچه، سیم ¬کشی یعنی محدوده‌ی طرح، تاباندن نخ، الوان¬ دوزی ، دانه ¬دوزی و سفید دوزی اشاره کرد.

ابریشم بافی-استان گلستان
قالی ترکمن-استان گلستان
سوزندوزی

آداب و رسوم مردم استان گلستان

نوروز خوانی

این مراسم نوروزی چند هزار ساله معمولا از اوایل اسفند تا چهارشنبه آخر سال قابل انجام است. نوروز خوانان با اشعار نوروزی آمدن بهار را نوید می دهند ؛ به گونه ای که با چوب دستی ( قولچوماق) و کوله پشتی در محله راه می افتادن و با خواندن ترانه های محلی و اشعاری در مدح امامان به در خانه ها می رفتند و با دعا کردن در حق صاحب خانه هدایایی چون برنج، قند،حتی لباس، روسری و سکه پول و شیرینی محلی مژدگانی دریافت می کردند. در این مراسم عمو نوروز خوان همراه مردم روستا یا شهر به دل طبیعت می روند و از خدا بابت این همه زیبایی تشکر می کنند. این مراسم بیشتر در شهرستان‌هایی چون کردکوی، بندرگز، علی‌آباد و گرگان برگزار می‌شود. شاید برایتان جالب باشد بدانید مراسم نوروزخانی در فهرست میراث ملی ناملموس ایران به ثبت رسید.

چهارشنبه سوری

یکی از آئین های باستانی در استان گلستان چهار شنبه سوری است که با حال و هوای عید درهم آمیخته می شود و شبی بیادماندنی را رقم می زند. این شب مانند هر استان دیگری دارای شور و هیجانی خاص است که مهم ترین مراسم آن جمع کردن هیزم وآتش بازی و پریدن از روی آن و خواندن شعر ‌زردی من از تو، سرخی تو از من است ؛ در این میان مراسم قاشق زنی هم توسط جوانان که لباس های مبدل پوشیده و در تاریکی شب با قاشق بر کاسه های مسی می کوبند و در خانه های همسایه و فامیل می روند و هدیه دریافت می کنند. یکی از جذاب ترین مراسم ها در این شب در استان گلستان گذاشتن مقداری زغال، کمی نمک و یک سکه به نشانه تنگدستی در کوزه سفالی و چرخاندن آن دور سر است که نفر آخر باید کوزه را از پشت بام به کوچه پرتاب کند. در واقع این کار شکستن کوزه کهنه با بلاها، بدی و تیرگی های طول سال و خریدن کوزه جدید به معنای آماده شدن برای سال نو است. از دیگر کارهای جالب گلستانی ها در این شب فال گوش ایستادن است؛ افرادی که در این شب نیت می کنند اولین جمله ای را که می شنوند تعبیر نیت خود می دانند. پختن آش گزنه با انواع گیاهان و سبزی محلی و کوهی از جمله انارریجه، زولنگ، اوجی، گزنه و کدو و انواع حبوبات شامل نخود، لوبیا، عدس و باقلا و رب انار است که بسیار لذیذ است . از دیگر کارهایی که در این روز صورت می گیرد آفتو دادن است که فرش و رختخواب را در آفتاب پهن می کنند که بیشتر در گرگان مرسوم است.

مراسم آق آش

یکی از مراسم های آئینی در گلستان آق آش يا آق قوين است که درواقع یک جشن تولد ۶۳ سالگی است که پیشینه مذهبی دارد که پس از اسلام در میان ترکمن ها رواج پیدا کرده . شاید برایتان سوال باشد چرا ۶۳ سالگی؟ باید بگوییم به دلیل سختی زندگی ترکمن ها در گذشته کمتر کسی به سن ۶۳ سالگی یعنی هم سن شدن با پیامبر می رسید؛ از این رو این سن قابل احترام است و بابت آن جشن می گیرند و دوستان و آشنایان را دعوت می کنند و بره ای سفید ذبح می کنند و با آن ولیمه می دهند که معمولا غذای محلی چگدرمه است که از گوشت و برنج درست می شود یا هر غذای دیگری که سفید باشد. آق قوين به این معناست که براي قرباني کردن حتما گوسفند سفيد باید ذبح شود. در این روز شخصی که تولدش است باید لباس مخصوص سفیدی به تن کند که مردان باید دُون به تن کنند که نشانه اي از پوشش حضرت رسول اکرم(ص) است این لباس پيراهني با دامن بلند محلی که اندازه آن تا زير زانو است و زنان چارقدي سفيد سر می کنند. مردم ترکمن بر این باورند که شخص پس ازاین جشن از بدي ها و تيرگي ها فاصله می گیرد.

سوغات استان گلستان

در هر جای دنیا مهم ترین سوغاتی صنایع دستی آن منطقه است چرا که منحصر به فرد هستند و نمونه آن را شاید جای دیگر نبینید. محبوب ترین سوغاتی استان گلستان هم صنایع دستی آن است که شامل ابریشم بافی، قالی بافی، زیورآلات ترکمنی و سوزن دوزی می باشد. از دیگر سوغاتی های محبوب استان گلستان می توان به شیرینی های آن اشاره کردکه شامل :

حلوای آوماج

حلوای آوماج از سوغاتی های معروف گلستان است که طعم بی نظیرش آن را خاص کرده است. این حلوای خوش مزه در گذشته بیشتر در ایام نوروز پخته می شد ولی اکنون در شیرینی فروشی ها موجود است و طرفداران زیادی دارد. دقت زیادی در پخت این حلوای محلی لازم است تا به خوبی عمل آید. استفاده از مواد مقوی چون شیره انگور و عسل این حلوا را برای افطاری بسیار مناسب کرده است. موادی که در این حلوای خوشمزه به کار می رود شامل آرد، آب، روغن، شیره، شکر، هل و گلاب و زعفران دم کرده، خلال پسته و بادام برای تزئین می باشد که این مواد مغذی موجب مقوی بودن این حلوا شده. دستور پخت حلوای آوماج به این صورت است که آب را به گونه ای به آرد اضافه می کنند که گوله گوله شود بعد همین گوله ها را از الک رد کرده تا دانه دانه شود. در قابلمه ای روغن می ریزند تا داغ شود و همان آرد های دون دون شده را در روغن می ریزند و مرتب هم می زنند تا از خامی درآید. درآخر جدا گانه شیره و شکر را با آب می جوشانند و به آن اضافه می کنند و می گذارند سرد شده و به صورت لوزی می برند و با پودر پسته و بادام تزئین می کنند.

نان پادرازی

از خوشمزه های محبوب استان گلستان می توان به نان پادرازی اشاره کرد که بیشتر در شهر گرگان پخت می شود. این شیرینی محلی به دلیل مواد غنی و پخت منحصر به فردش به عنوان میراث فرهنگی ناملموس به شماره ۱۱۶۱ در سال ۱۳۹۴ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده . این شیرینی سنتی از مواد مقوی چون آرد گندم، شکر، کره حیوانی، خمیر مایه و سیاه دانه تشکیل شده است. این شیرینی به دلیل نداشتن شکر برای افراد دیابتی بسیار مناسب است پس بهتر است در سفر به گرگان این شیرینی خوشمزه را از دست ندهید. نان پادرازی در دو نوع خشک و روغنی درست می شود که از نوع خشک آن بیشتردر مراسم های مذهبی و از نوع روغنی آن نیز جهت پذیرایی در جشن و میهمان ها با چای صرف می شود. این شیرین بیشتر در ایام عید پخته می شده به همین دلیل به نون عیدی شهرت دارد. در گذشته زنان فامیل دور هم جمع می شدند و نان پادرازی پخت می کردند اما امروزه این شیرینی محلی ساده در کارگاه های شیرینی پزی درست می شود.

سرغبیلی

هر استان دارای شیرینی خاص خودش است که محبوب ترین سوغاتی آن شهر به حساب می آید. شیرینی سرغبیلی از شیرین های دوست داشتنی استان گلستان به ویژه شهر گرگان است که گردشگران زیادی را به خود می کشاند. این شیرینی خوشمزه بیشتر در ایام نوروز استفاده می شود تا اوقات خوشی را با چای تجربه کنند. شیرینی سرغربیلی از موادی چون آرد، مایه خمیر، شیر و شکر، هل کوبیده و وانیل تشکیل می شود؛ که از مخلوط همه این مواد وبه شکل گردو درآوردن در روغن سرخ می شود و در آخر پودر قند بر روی آن می پاشند. درکارگاه های شیرینی پزی سرغربیلی را در فر می پزند که مزه و طعم متفاوتی دارد و سرخ شده آن در خانه ها خوشمزه تر است. دلیل نام گذاری این شیرینی غلت دادن گردی ای که از خمیر شیرینی بدست آورده ایم بر روی غربال یا آبکش پلاستیکی است که هم کمی پهن شود و به صورت بیضی با شیار هایی به وجود آید و از این باب به سرغربالی یا به گویش گرگانی سرغلبیلی شهرت پیدا کرده است.

خاویار

استان گلستان منبع با ارزش ترین مواد غذایی جهان یعنی خاویار است. نزدیکی استان گلستان به دریای خزر و صید ماهی های خاویار موجب شهرت این استان شده است. سواحل ترکمن نیز مهم ترین محل صید ماهیان خاویار است که کار صیادان از نیمه شهریور و تا نیمه ی خرداد سال بعد به طول می انجامد. خوایار انواع گوناگونی چون طلایی، سرخ و سیاه دارد که با ارزش ترین آن خاویار سیاه است. شما می توانید در فروشگاه های معتبر گلستان بهترین خاویار ها را تهیه کنید. شاید برایتان جالب باشد بدانید دریای خزر بیش از ۹۰ درصد خاویار جهان را تامین و به کشور های دیگر صادر می کند.

حلوای آوماج
نان پادرازی
خاویار