نام کشور تایلند
پایتخت بانکوک
زبان رسمی تای
جمعیت شصت و نه میلیون نفر
واحد پول بات
شهرهای مهم بانکوک ، پوکت ، پاتایا ، کرابی

در سفر به تایلند با دنیایی از شگفتی آشنا می شوید که بی شک خاطراتی فراموش نشدنی را باخود دارد. تایلند به سرزمین عجایب شهرت دارد و یکی از محبوب ترین مقاصد جذاب گردشگری به شمار می آید. اگر خواهان یک سفرمهیج و خاطره انگیز هستید تایلند با داشتن جاذبه های طبیعی و گردشگری بی نظیر می تواند مقصدی منحصر به فرد باشد.
تایلند با داشتن مناظر زیبا و بکر با جنگل های سرسبز به قطب گردشگری در جنوب شرق آسیا شهرت دارد که به بهشت روی زمین شناخته می شود.
تایلند را کشوری آزاده می دانند چرا که تا کنون مستعمره نبوده و همیشه مستقل و آزاد عمل کرده . تایلند با بیش از ۶۵ میلیون نفر جمعیت به بیستمین کشور پر جمعیت شهرت دارد. چرخه اقتصاد این کشور بر پایه گردشگری و صادرات استوار است. وجود جاذبه های تفریحی، تاریخی و طبیعی تایلند را قطب توریستی و گردشگری می نامند که منبع مهم درآمد کشور محسوب می شود و تاثیر بسزایی در رشد اقتصادی و معیشتی داشته. در تایلند ۴۹ درصد نیروی کار در بخش کشاورزی مشغول هستند و برنج مهم ترین محصول صادراتی به حساب می آید که با بیش از ۸ میلیون تن توانسته تایلند را در رکورد جهانی گینس ثبت کند. بیشترین صادرات کشور تایلند به آمریکا با بیش از ۱۶ درصد است و همین طور هنگ کنگ و مالزی که رتبه خوبی دارد. تولید ناخالص داخلی کشور رشد چشم گیری داشته که موجب کاهش آمار بیکاری شده است. تایلند توانسته با واردات مواد خام و انرژی نظیر نفت و گاز محصولات صادراتی تولید کند از قبیل قطعات اتومبیل، قطعات کامپیوتری، پوشاک و سایر محصولات که این امر موجب بوجود آمدن نیروی کار فعال شده است.

سرگذشت
در سفر به تایلند به مردمانی با فرهنگ و نژادهای مختلف برمی خورید که پیشینه پر فراز و نشیب در دوره های مختلف تاریخی است. تایلند با قدمتی ۵۰۰۰ ساله تاثیر بسزایی در نژاد و فرهنگ مردم کشور داشته است. پادشاهی تایلند نام رسمی کشور تایلند است که در گذشته سیام نام داشت و در زمان رسمی شدن دولت در سال ۱۹۴۹ نام آن به تایلند تغییر کرد. واژه «تای» به زبان تایلندی علاوه بر نام قوم تای، به معنای «آزادی» است و همچنین برگرفته از دو لغت Thi و Land می‌باشد که به معنای سرزمین حوری یا همان تایی است.
گروهی از مردم از مناطق جنوبی چین در فاصله قرون ۱۰ تا ۱۳ میلادی به این کشور مهاجرت کردند که در قرن سیزدهم میلادی دولت های کوچک با یکدیگر اتحاد پیدا کردند و به شکل یک حکومت پادشاهی درآمدند. اولین سلسله ی تایلند سوخوتاهی بودند و بعد از آن سلسله ی آیوتهایا پا به عرصه گذاشتند که در قرن پانزدهم میلادی قدرت یافتند. نخستین بار اروپاییان در سال ۱۵۱۱ میلادی وارد سرزمین تایلند شدند و پس از آن ها آلمانی ها، انگلیسی ها و فرانسوی ها به تایلند مهاجرت کردند. نکته قابل توجه این است که تایلند همیشه کشوری مستقل بوده و هیچ وقت مستعمره نبوده است. این کشور با تغییر قانون اساسی در سال ۱۳۹۲ مشروطه سلطنتی تصویب شد و تمام قدرت سیاسی کشور به دست نخست وزیر و پارلمان کشور افتاد. رئیس حکومت همان پادشاه کشور است که جایگاه محبوبی بین مردم دارد. شورای ملی دارای ۱۵۰ کرسی در کشوراست به طوریکه ۷۶ نفر ازآن ها با رأی مستقیم مردم و بقیه ۷۴ نفرنماینده از طرف قضات انتخاب می شوند.
هم‌اکنون واجیرالونگکورن از دودمان چاکری پادشاه تایلند است که با درگذشت پدرش، بومیپول آدولیاده که نقش مهمی در ثبات کشور داشته به سلطنت رسید.

موقعیت جغرافیایی و آب و هوای کشور تایلند
اگر نقشه را چک کرده باشید متوجه می شوید تایلند در جنوب شرق آسیا و منطقه هندو چین قرار گرفته. مساحت این کشور ۵۱۳٫۱۱۵ کیلومتر مربع مي باشد که مرزهای زمینی آن ۴۸۶۴ کیلومتر و مرزهای دریایی آن ۳۲۱۹ کیلومتر است. تایلند از شمال و شرق با کشور لائوس، از جنوب شرق با کشور کامبوج، از شمال غرب و غرب با کشور برمه، از جنوب با کشور مالزی و آب های اقیانوس هند همسایه است.
جالب است بدانید مردم تایلند از نژادهایی مختلف : ۸۰% مردم نژاد تایی (نژاد تایلندی )،۱۰% چینی، ۳% مالایی و ۷% هم از سایر اقوام تشکیل شده اند.
به دلیل موقعیت جغرافیایی تایلند و نزدیکی آن به دریا، آب و هوای معتدل و گرم شده که موجب حاصلخیزی آن شده است. شمال کشور کوهستانی و دارای جنگل‌های سرسبز انبوه و نواحی مرکزی آن پوشیده از شالیزارهای وسیع برنج می باشد. آب و هوای تایلند از ماه مارس تا می گرم و خشک و درجه حرارت به ۳۴ درجه می رسد و از ماه ژوئن تا ماه اکتبر هوا بارانی می شود و درجه دما به ۲۹ درجه و میزان رطوبت ۸۷ درصد افزایش دارد. از ماه نوامبر تا فوریه فصل خنک می شود و دما بین ۲۰ تا ۳۰ درجه متغییر است.

blank

زبان مردم تایلند
زبان تایلندی یکی از کهن ترین زبان های شرق آسیا است که به عنوان زبان رسمی تایلند در بین مردم بومی رواج دارد. پادشاه کشور تایلند به زبانی خاص صحبت می کند که در کشور رایج نیست. در مدارس زبان انگلیسی آموزش داده می شود اما اکثر مردم تسلطی بر این زبان ندارند و فقط در بعضی از هتل ‌ها، رستوران ‌ها و فروشگاه‌ های این کشور استفاده می شود. ترتیب جملات در این زبان به صورت فاعل، فعل، مفعول است که فاعل معمولاً در جمله حذف می‌شود.

فرهنگ مردم تایلند
در سفر به کشور تایلند با مردمانی خوشرو با لبخندهایی شیرین بر لب بر می خورید که موجب شده تایلند به سرزمین لبخندها شهرت پیدا کند. این مردمان خوش اخلاق با مهربانی با شما رفتار می کنند و از هرگونه درگیری اجتناب می کنند. در برخورد با این مردم مهمان نواز باید به نکاتی هم توجه شود تا موجب ناراحتی آن ها نشود از قبیل دست زدن به سر افراد یا اشاره با پا به چیزی برایشان ناخوشایند می دانند و به عقیده آن ها، سر مقدس ترین و پا پست ترین بخش بدن است. پادشاه در میان مردم تایلند از اهمیت بالایی برخوردار است و شما باید حواستان باشد سکه و اسکناس های کشور زیر پا له نشود چرا که به تصاویر پادشاه منقش شده. شما باید برای بازدید از معابد یا کاخ پادشاهی لباس های مناسب و پوشیده به تن داشته باشید و بدون کفش وارد نشوید. در تایلند هر روز هفته به رنگ خاصی شهرت دارد مثلا شنبه ارغوانی ، یکشنبه قرمز، دوشنبه زرد، سه شنبه صورتی ، چهارشنبه سبز ، پنجشنبه نارنجی و جمعه آبی است.

مذهب مردم تایلند
تایلند کشوری است که ادیان و مذاهب مختلف آزادانه در کمال احترام در کنار هم زندگی می کنند. بیشترین جمعیت تایلند را بوداییان با حدود ۹۴٫۶ درصد تشکیل می دهند که از این رو دین رسمی کشور به حساب می آید. مردم تایلند مانند مردم میانمار، لائوس و سریلانکا، از بودیسم فرقة تراوادا پیروی می‏کنند که کتاب مقدس آن ها به زبان تایی ترجمه شده است. بعد از بوداییان مسلمانان با ۴٫۶ درصد مذهب کشور را تشکیل می دهند که در منطقة جنوب کشور و بسیاری نیز در پایتخت کشور سکونت دارند. مسیحیان کاتولیک از حدود پانصد سال قبل به تایلند وارد شده اند که با ۰٫۷ درصد کوچکترین مذهب شناخته می شود و و ۰٫۱ درصد باقی ادیان مذهب های این کشور هستند.

راهنمای سفر به تایلند

واحد پول تایلند

شما برای سفر به تایلند باید به واحد پولی کشور و نحوه چنج کردن آن آشنا باشید تا دچار مشکل نشوید. واحد رسمی پول تایلند بات است که از اواخر قرن ۱۹ تا امروز تغییری نکرده. هر ۱ بات برابر با ۱۰۰ سانتاگ است که واحد پول خورد کشور محسوب می شود. بر روی همه اسکناس ها تصویری از پادشاه کنونی تایلند به همراه نمادهای دیگری نظیر مهر سلطنتی منقوش شده است. اسکناس های مرسوم در این کشور شامل ۱۰۰۰ بات ( خاکستری ) ، ۵۰۰ بات ( بنفش ) ، ۱۰۰ بات ( قرمز ) ، ۵۰ بات ( آبی ) و ۲۰ بات ( سبز ) می شوند. در تایلند سکه های ۲۵ و ۵۰ ستنگ و ۱ و ۵ و ۱۰ باتی وجود دارد که رایج ترین آن ها ۱۰ باتی است.

تصویر تمام معابد بانکوک روی سکه های تایلندی به زیبایی حک شده اند نظیر :
سکه یک باتی – Wat Phra Kaew(معبد امراد بودا، داخل قصر بزرگ یا Grand Palace)
سکه دو باتی – Wat Saket (معبدی در بالای کوه)
سکه پنج باتی – Wat Benjamabophit(معبد سنگ مرمر یا Marble))
سکه ده باتی – Wat Arun(معبد سپیده دم یا Dawn)

میانگین هزینه ها در سفر به تایلند :
صرف غذا در غرفه های خیابانی : ۸۰-۱۰۰ TBH
کرایه یک سفر کوتاه با تاک تاک : ۵۰ TBH
کرایه تاکسی متر از فرودگاه بانگکوک : ۳۰۰-۴۰۰ TBH
هزینه یک وعده غذا در رستوران های معمولی حدود ۵۱٫۵۴ بات
هزینه یک وعده غذا برای دو نفر در رستوران متوسط حدود ۶۰۰ بات
هزینه یک وعده مک دونالد در رستوران هزینه ۱۵۱٫۰۰ بات

قیمت برخی کالاهای اساسی در کشور کشور تایلند به شرح زیر است:
آب ( بطری ۱٫۵ لیتری) : ۱۶٫۲۰ بات
شیر ( ثابت)، ( ۱ لیتری): ۴۷٫۹۲ بات
یک قرص نان سفید تازه ( ۵۰۰ گرم): ۳۸٫۱۳ بات
برنج ( سفید)، (۱ کیلوگرم): ۳۹٫۵۴ بات
شانه ی تخم مرغ ( ۱۲ عدد) : ۵۳٫۸۴ بات
پنیر محلی ( ۱ کیلوگرم) : ۵۸۳٫۷۱ بات
سینه ی مرغ ( بدون استخوان، بدون پوست)، ( ۱ کیلوگرم): ۱۰۱٫۵۷ بات
گوشت گاو ( ۱ کیلوگرم) ( یا گوشت قرمز راسته) :۲۹۴٫۱۱ بات
سیب ( ۱ کیلوگرم) : ۹۰٫۱۷ بات
موز ( ۱ کیلوگرم) : ۳۸٫۵۸ بات
پرتقال ( ۱ کیلوگرم): ۶۵٫۲۳ بات
گوجه فرنگی ( ۱ کیلوگرم) : ۴۱٫۶۲ بات
سیب زمینی ( ۱ کیلوگرم) : ۴۵٫۱۶ بات
پیاز ( ۱ کیلوگرم): ۳۴٫۲۳ بات
کاهو (۱ سر) : ۲۷٫۵۵ بات
پاکت سیگار ( مارلبورو): ۹۰٫۰۰ بات