خدمات: اقامت در هتل های ۳، ۴ و ۵ ستاره

صبحانه

بلیط رفت و برگشت اتوبوس وی آی پی

ترانسفر رفت و برگشت

ورودیه و پذیرایی به همراه راهنمای محلی

گشت تمام روز شامل: بازدید از باغ موزه هرندی – بازار و مجموعه گنجعلیخان – اکونوموزه حیاتی – آتشکده زرتشتیان –  موزه مردم شناسی – گنبد جبلیه و باغ فتح آباد

گشت های آپشنال: بازدید از باغ شاهزاده ماهان – آستانه شاه نعمت اله ولی –  بازدید از سرو کهنسال سیرچ – آب انبار شهداد – پارک نبکاها و تماشای غروب خورشید در کلوتهای شهداد

 

blank

 

کرمان با وسعتی نزدیک به ۱۴ هزار هکتار و جمعیت ۶۳۴۱۳۲ نفر، در آمار ارائه شده در سال ۱۳۹۵ مرکز استان کرمان، پهناورترین استان ایران بوده و سومین مرکز مرتفع استان در کشور محسوب می‌شود.کرمان شب‌های زمستانی بسیار سرد و خشک و تابستان‌های گرمی دارد. کوه‌های جوپار و پلوار و جفتان در جنوب و جنوب شرق کرمان در تمام طول سال برف دارند.

این شهر جزو ۵ شهر قدیمی ایران محسوب می‌شود که سابقه سکونت در آن به هزاره چهارم قبل از میلاد هم می‌رسد. طبق برنامه توسعه درنظر گرفته شده، این شهر در آینده جزو شهرهای الکترونیکی ایران خواهد بود.زبان اهالی زبان فارسی و لهجه کرمانی است.

به نظر می‌رسد که روند ایجاد و توسعه این شهر از زمان به قدرت رسیدن اردشیر بابکان، بنیانگذار سلسله ساسانیان آغاز شده است. همانطور که گفتیم مردم این شهر مصایب زیادی را تحمل کرده‌اند. یکی از این فجایع حمله نادرشاه به این شهر بود که به فرمان او بسیاری از مردم بی‌گناه شهر گردن زده شدند و مناره‌ای مرتفع از سر آن‌ها ساخته شد. فاجعه عظیم دیگری که مردم این شهر تا ابد آن را از یاد نخواهند برد، حمله آقا محمدقاجار به این شهر بود که به دستور او به روایتی چشم ۳۵۰۰ نفر و به روایتی دیگر چشم ۱۰ هزار نفر از مردم مظلوم این شهر از حدقه درآورده شده است.

این شهر به لحاظ اهمیت ویژه خود در چندین سلسله پایتخت ایران بوده است که شامل سلسله قراختائیان (به مدت هفتاد سال)، آل‌بویه (به همراه چند شهر دیگر و در دوره‌های مختلف)، آل مظفر (به همراه چند شهر دیگر) و زندیه (پس از سقوط ایران به دست آقا محمد خان قاجار، لطفعلی علی خان زند این شهر را مدتی پایتخت قرار داد).

بیشتر نقاط کرمان با کوه احاطه شده است و کوه‌های جنوب جوپار، پلوار و جفتان در اکثر نقاط سال پوشیده از برف پوشیده است و پس از شهرکرد و یاسوج، با متوسط ارتفاع ۱۷۵۵ متر از سطح دریا، سومین مرکز مرتفع استان در ایران است. این شهر دارای تابستان‌های نسبتا خنک و زمستان‌های بسیار سردی دارد.

مراسم و آیین‌هایی زیادی در کرمان برگزار می‌شوند که در نوع خود جالب هستند. جشن سده زرتشتیان که در سال ۱۳۹۰ به ثبت ملی هم رسیده است، یکی از مهم‌ترین آئین‌ها در کرمان است. این جشن با سابقه ۲۰۰ ساله هر سال در غروب روز دهم بهمن در کرمان برگزار می‌شود. در این مراسم توده عظیمی از هیزم آتش زده می‌شود و زرتشتیان و عموم همراه با یکدیگر در کنار شعله‌های برافروخته آتش، ساعاتی را به جشن و شادی می‌گزارنند و موسیقی‌های شادی نیز در طول مراسم نواخته می‌شود. حضور موبدان زرتشتی با لباس و کلاه سفید نیز یکی از جذابیت‌های این مراسم است.

از مهمترین شیرینی‌های کرمان می‌توان به کلمپه، کماچ سهن، قووات (یک ترکیب مقوی آسیاب شده از گیاهان دارویی و بذر برخی از گیاهان به همراه شکر) و قطاب این شهر اشاره کرد. قالی، ترمه و ظروف مسی هم از مهم‌ترین صنایع‌دستی این شهر هستند.

از معروف‌ترین غذاهای محلی کرمان می‌توان به خورشت بزقرمه، آش اوماج، آبگوشت متنجنه و چند نوع آبگوشت دیگر اشاره کرد.

شاخص‌ترین بناهای دیدنی کرمان مجموعه گنجعلی خان در مرکز بافت قدیمی شهر است این مجموعه شامل بازار سنتی گنجعلی خان با معماری زیبا، حمام گنجعلی خان ( موزه مردم‌شناسی کرمان) و ضرابخانه گنجعلی‌خان (موزه سکه) آب‌انبار، مدرسه و کارونسرای گنجعلی خان میدان ارگ، مجموعه حاج ابراهیم خان حمام و بازار، آسیاب بادی کرمان، تله کابین کرمان، پیست کارتینگ، پیست موتور کراس، حمام وکیل کرمان از دوران قاجار و زندیه که در‌حال‌حاضر، چایخانه و رستوران سنتی است. مسجد جامع کرمان، مسجد ملک، گنبد مشتاقیه، آتشکده و موزه زرتشتیان، گنبد جبلیه از دوران ساسانیان که موزه سنگ کرمان، پردیسان جنگلی قائم، موزه هنرهای معاصر صنعتیساختمان کتابخانه ملی کرمان که متعلق به دوران پهلوی، یخدان مویدی، باغ فتح آباد با دو عمارت باشکوه چهارفصل در ۲۵ کیلومتری کرمان، باغ شازده ماهان در ۲ کیلومتری ماهان و در ۳۸ کیلومتری کرمان فهرست میراث فرهنگی یونسکو ثبت شده و آبشارهای سیمک در ۳۵ کیلومتری شمال کرمان در روستای کوهپایه، پیست اسکی سیرچ، پیستی طبیعی در ۴۱ کیلومتری جنوب شرق کرمان، بام کرمان نیز از جاذبه‌های طبیعی کرمان است.