نام کشور جمهوری چک
پایتخت پراگ
زبان رسمی چکی
جمعیت ۱۰٫۵
واحد پول کرونا
شهرهای مهم پراگ ، کوتناهرا ، تلچ ، برنو ، بوهم ، استراوا ، پلزن

اگر اهل رمان خواندن باشید حتما میلان کوندرا نویسنده بنام چکی را می شناسید و یا شاید نام او به گوشتان خورده باشد. فرانتس کافکا نویسنده شاهکار مسخ نیز اهل کشور چک بود. شاید میانه شما با فوتبال بهتر باشد، در این صورت اعجوبه هایی چون پاول ندود و پیتر چک را حتما می شناسید. جمهوری چک کشور کوچکی در قلب اروپا است. با این حال آنچه به جهانیان عرضه کرده از حدود مرزهایش فراتر رفته و به صورت میراث گران بها و جهانی در آمده است. در چند سال اخیر چک به یکی از قطب های گردشگری تبدیل شده و مشتاقان کشف تاریخ و جذابیت های چک از همه جا به سمت آن آمده اند تا خیالات خود را با واقعیت برابر کنند. با ما همراه باشید تا چک را از نزدیک ببینیم و برای سفری عجیب و دلنشین آماده شویم.

موقعیت جغرافیایی و آب و هوای چک

سرزمین چک امروزی، سرزمینی کوهستانی است که تقریبا در مرکز اروپا واقع شده و از هیچ سمتی به خشکی راه ندارد. کوه ها، چک را احاطه کرده اند و می توان گفت که اکثر مرزهای چک با دیگر کشورها مرزهای طبیعی اند. کشور چک از شمال و غرب با آلمان، از شمال و شرق با لهستان، از جنوب با اتریش همسایه است و اسلولکی در جنوب شرقی آن قرار گرفته است. رودخانه های چک نهایتا به دریای بالتیک، سیاه و دریای شمال می ریزند. منطقه به منطقه چک می تواند از نظر آب و هوایی متفاوت باشد اما به طور کلی به دلیل کوهستانی بودن، تفاوت فاحشی میان فصل های سرد و گرم است. تابستان ها هوا گرم و زمستان ها پر از برف و باران است. بارندگی زیاد سبب شده تا کشاورزی یکی از ارکان مهم اقتصاد چک باشد. ژانویه معمولا سردترین ماه سال است. در واقع از ماه دسامبر هوا بسیار سرد می شود و این سرما تا فوریه ادامه دارد و بارش به صورت برف است. در ماه های مارس، آپریل و می هوا رو به گرمی می رود و آب رودخانه ها به دلیل ذوب شدن برف روی کوه ها افزایشی محسوس پیدا می کنند.

بهترین زمان سفر به چک

از آن جایی که بر خلاف دیگر کشورهای توریستی چک کشوری نیست که شما صبح تا شب را در پاساژها یا موزه های مختلف بگذرانید، باید بدانید که چه موقع برای رفتن به چک مناسب تر است تا بتوانید با خیال راحت از این کشور بسیار زیبا دیدن کنید. بهترین زمان سفر به چک به طور قطع بهار یا اوایل پاییز است. بهار در حالی که طبیعت سرسبز چک تازه شروع به جوانه زدن کرده و پاییز در حالی که رنگ های دل فریب خود را روی درختان ریخته می توانند چک را برای شما بسیار تماشایی و خوش منظره کند.

این دو زمان، موجی از گردشگران مشتاق را به چک می کشاند. با توجه به این، اگر دوست ندارید به هنگام شلوغی ها چک را زیارت کنید یا می خواهید خرج سفرتان معقول تر باشد، می توانید در برف و سرما به چک بیایید. در این زمان قیمت هتل ها ۴۰ تا ۶۰ درصد کاهش پیدا کرده اند و بسیار به صرفه خواهند بود.

سرگذشت چک

چک یکی از پر افت و خیز ترین تاریخ های معاصر را داشته است. سال ۱۹۹۳ به دنبال تقسیم کشوری به نام چکسلواکی، جمهوری چک موجودیت یافت. چک برای رسیدن به این نقطه متحمل سختی های فراوان شد. از زیر بار حکومت سرکوب گر و تمایت خواهی چون کمونیسم بیرون آمدن بسیار دشوار است. خلاف کشورهایی نظیر فرانسه، آلمان، انگلیس، اسپانیا و حتی پرتغال چک عقبه ای استعماری نداشته و هیچ گاه حکومت بزرگ و مستقلی تشکیل نداده است. تنها در دورانی که بخشی از امپراتوری های بزرگ تری چون امپراتوری مقدس روم و امپراتوری اتریش- مجارستان بود مرزهایش تا دریا می رسیده. اما چرا سرگذشت چک باید مهم باشد. اتفاقات رخ داده در این سرزمین آنقدر حواشی داشته اند که می توان نمود تمام این جریانات را در معماری، ادبیات و هنر چک دید.

سرزمین چک ساکنان اولیه داشته است اما آنچه این سرزمین را وارد عرصه تحولات تاریخی کرد، مهاجرات اقوام اسلاو به این منطقه بود. این اقوام که به سه دسته عمده اسلاو های غربی (چک ها، اسلواک ها و لهستانی ها)، شرقی و جنوبی تقسیم می شوند بیشتر اروپای شرقی و مرکزی را تصرف کردند و تاریخ این منطقه را رقم زده اند. اقوام اسلاو ساکن منطقه امروزی چک در دوران قرون وسطا دوک نشین بوهم را تشکیل دادند که کمی بعد به پادشاهی بوهم (چک) تغییر نام داد و در کنار پادشاهی آلمان (پروس)، پادشاهی ایتالیا، بورگاندی و … یکی از ایالت های مطرح امپراتوری مقدس روم شد. سیطره کلیسای کاتولیک خون معترضانی جون جان هوس در کشور چک را به جوش آورد و این مقدمه جنگ های مذهبی شد که کشته های فراوانی داشت. پس از به رسمیت رسیدن نهضت پروتستان و تشکیل پادشاهی اتریش- مجارستان محدوده جغرافیایی سرزمین چک در قلمرو این حکومت تازه تاسیس قرار گرفت. ملی گرایی اسلاوها مانع از این می شد که بتوانند به تبعیت از پادشاهی مجارها و اتریشی ها تن بدهند. این تنش ها به قدری زیاد بود و از طرفی پادشاهی اتریش مجارستان قصد داشت مناطق اسلاو نشین را از چنگ امپراتوری عثمانی بیرون بیاورد و تلاش داشت روحیه ملی گرایی را در میان این اقوام بخشکاند که عملا آتشی به باروت اسلاو ها انداخت. در این مدت اوضاع اروپا مستعد آشوب بود و درست در این بزنگاه ولیعهد اتریش به دست یک جوان صرب کشته شد و جنگ جهانی اول در سال ۱۹۱۴ آغاز شد. پس از آشوب های چهار ساله جنگ جهانی، از آنجا که اتریش- مجارستان نتوانست پیروز میدان باشد، ملی گرایی اسلاو ها تبلور کرد و کشورهای مستقل خود را پدید آوردند. کشور چکسلواکی پس از پایان جنگ جهانی اولی با متحد شدن چهار منطقه موراویا، بوهم، اسلواکی و روسینیا تشکیل شد و تا سال ۱۹۹۳ به حیات خود ادامه داد. پس از جنگ جهانی دوم و تشکیل بلوک شرق و غرب، قسمت روسینیا به شوروی ملحق شد، آلمانی های منطقه سودت به جرم همکاری با نازی ها از کشور اخراج شدند و در خود چکسلواکی هم حزب کمونیست به قدرت رسید. چکسلواکی بخش صنعتی اتریش مجارستان به حساب می آمد و در نتیجه بعد از جنگ جهانی دوم توانست وجه قدر اقتصادی خود را حفظ کند. با این حال چک در این دوران شاهد یکی از عظیم ترین موج های مهاجرت بود که بیشتر آن ها ادیبان و نویسندگان یا هنرمندانی بنام بودند که نمی توانستد فشار و محدودت های کمونیسم را تحمل کنند. کشور چک امروزی قادر است دقیقا همان حال و هوایی که شما در کتاب های نویسندگان این دوره می خوانید را به شما منتقل کند. دوران سرکوب زیر چکمه های حکومت کمونیستی از یک طرف و فشار اسلواک ها برای داشتن خودمختاری بیشتر، سبب شد تا هم با راهپیمایی های گسترده مردم چک حزب کمونیسم عقب نشینی کند هم قرار بر تجزیه صلح آمیز کشور گذاشته شود. سال ۱۹۹۳ این تجزیه رسمیت یافت و چکسلواکی به دو کشور چک و اسلواکی با مرزهای جدا از هم تقسیم شد. کشور چک هم اکنون به صورت دموکراسی نیابتی پارلمانی چند حزبی اداره می شود و نخست وزیر در راس امور است.

راهنمای سفر به چک

قدم اول برای سفر به چک، یا تقریبا به طور کلی هر کشوری گرفتن ویزای آن کشور است. جمهوری چک عضو اتحادیه اروپا و پیمان شنگن است. برای گرفتن ویزا باید مدارک مربوطه را به آژانس های معتبر ارائه دهید و بعد از گرفتن وقت سفارت و مصاحبه، منتظر نتیجه بمانید.

جالب است بدانید که با وجود این که جمهوری چک عضو اتحادیه اروپا است سیستم ارزی-پولی مخصوص به خود را دارد و واحد پول آن کرون چک است. بنابراین چه بهتر است که پول هایتان را تبدیل کرده و از قبل آماده باشید. اگر خواستید در خود کشور چک پول های خود را تبدیل کنید صرافی زیاد است اما بهتر است که مستقیما به بانک بروید و کار خود را انجام دهید. صرافی ها می توانند چنان کلاهی سرتان بگذارند که تا عمر دارید فراموش نکنید.

چکی ها به زبان چکی صحبت می کنند. زبانی که یکی از شاخه های زبان اسلاوی است که خود یکی از خانواده های بزرگ زبان هند و اروپایی محسوب می شود. زبان های هند و اروپایی بزرگ ترین خانواده زبانی هستند و بیشتر کشور ها با یکی از زیر شاخه های این خانواده بزرگ تکلم می کنند. مثلا زبان فارسی، انگلیسی و آلمانی همه عضو این خانواده بزرگ هستند. این بدان معنی است که روزگاری زبان میان این اقوام یک زبان بوده و رگ و ریشه مشترکی دارند. با این حال گمان نکنید که کسی در چک زبان فارسی شما را می فهمد. به زحمت در چک کسی را پیدا می کنید که به زبان انگلیسی مسلط باشد. سعی کنید برنامه مدونی برای سفرتان داشته باشید و از قبل همه اماکن توریستی، جاهایی که قصد دارید بروید و وسایل نقلیه را مشخص کنید. اگر سوالی داشتید سعی کنید از مسئول هتل که انگلیسی می داند بپرسید. درمحیط هایی که بیشتر توریستی هستند می توانید کسی را پیدا کنید که دست و پا شکسته انگلیسی بداند. به طور کلی در جمهوری چک هرچه تحصیلات افراد بالاتر باشد راحت تر می توانند انگلیسی صحبت کنند.

یکی از کلیدی ترین چیزهایی که باید به هنگام سفر به چک درخاطرتان بماند این است که تحت هیچ شرایطی به این کشور نگویید: چکسلواکی!! مردم چک بسیار زحمت کشیدند تا بتواند به صورت صلح آمیز، هم رژیم کمونیستی خود را بربیاندازند هم کشوری مخصوص به خود و مستقل از اسلواکی داشته باشند. بنابراین با چنین حرکتی زحمات آن ها را نادیده نگیرید.

چکی ها زیاد خون گرم نیستند. به هنگام خرید یا سفارش غذا چهره های آن ها خندان نیست اما این موضوع را پای بی ادبی یا گستاخی آن ها نگذارید. ممکن است برای ما ایرانی ها رسم مهمان نوازی بسیار پسندیده و مهم باشد اما باید بدانیم که لزوما همه جای دنیا این شکلی نیستند.

در ادامه راهنمایی های سفر به چک باید خدمتان عرض کنم که بهترین راه کشف چک و به دست آوردن حال و هوای آنجا، پیاده قدم زدن است، پس کفش های راحتیتان را فراموش نکنید. بسیاری از خیابان ها سربالایی هستند یا پله های زیادی دارند و شما همه جا نمی توانید از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید. کفش هایی که برای پیاده روی مناسب نیستند، مخصوصا کفش های پاشنه دارد می توانند در عرض چند دقیقه شور و شوق شما را از آمدن به چک فرو بنشانند.

blank

اقامت در چک

همانند هر کشور دیگری بحث اقامت در چک به این بستگی دارد که شما چه مقدار حاضرید هزینه کنید. از هتل های لوکس گرفته تا هاستل و اقامتگاه های Airbnb. اگر به هنگام آف سیزن مسافرت کنید می توانید تخفیف خوبی بگیرید. یادتان باشد که اقامت گاه ها امنیت هتل را ندارند. به هنگام انتخاب جا، در نظر داشته باشید که کل روز را در چک خواهید گشت و شب به جای راحتی برای استراحت نیاز دارید. پس هتلتان را سرسری انتخاب نکنید.

سامانه حمل و نقل چک

چک یکی از توریست پذیرترین کشورهای اروپای مرکزی است. یکی از دلایل محبوبیت چک نزد مسافران، سامانه حمل و نقلی آن است که همه جای شهر را قابل دسترسی کرده و سر در آوردن از آن کار حضرت فیل نیست. می توانید با کمی دقت و یاد گرفتن چند واژه چکی به راحتی این سامانه را رام خود کنید.

بهتر است همان موقع که وارد چک شدید یک کارت مخصوص سفر با وسایل نقلیه را هم خریداری کنید. این کارت ها به صورت دقیقه ای یا روزی قابل دسترسی خواهند بود. بلیط های تک سفره برای مسیر های ۳۰ دقیقه ای ۲۴ کرون و برای مسیر های ۹۰ دقیقه ای ۳۲ کرون است. بلیط یک روزه ۱۱۰ کرون و بلیط ۳ روزه ۳۱۰ کرون است.

  • Nádraží: ایستگاه ( اتوبوس و راه آهن)
  • Autobus: اتوبوس
  • Stanice: ایستگاه مترو و اتوبوس
  • Vlak: قطار
  • Železniční stanice: ایستگاه قطار
  • Nástupiště: سکوی قطار
  • Tramvaj: تراموا
  • Zastávka: ایستگاه تراموا
  • Letiště: فرودگاه
  • Lístek: بلیط

Kde je…?: … کجاست؟

تراموا: تراموا در شهرهای چک خصوصا پراگ همه جا، هر هفت روز هفته و ۲۴ ساعته کار می کند و چون خطوط آنها جداگانه است، معمولا سریع ترین راه برای دور زدن ترافیک شهر است. ممکن است نقشه ترموا در ابتدا کمی شما را گیج کنند اما همیشه می توانید روی مسئول هتل حساب باز کنید. در درجه اول، تراموا بهترین راه برای دسترسی به بسیاری از محبوب ترین جاذبه های گردشگری از جمله قلعه پراگ است.

مترو: متروی پراگ فقط سه خط دارد و تردد در سطح شهر با آن بسیار آسان است. مترو از نیمه شب تا ۵ صبح بسته است، بنابراین تئاتر یا مهمانی های آخر شب را باید با تراموا یا تاکسی بروید.

تاکسی: تاکسی گران ترین روش حمل و نقل در چک است مسئله ترافیک در شهر آزارتان خواهد داد. از دست تکان دادن در خیابان برای گرفتن تاکسی پرهیز کنید. تنها در صورتی سوار تاکسی شوید که لوگوی شرکت تاکسی رانی و شماره تماسی معتبر روی ماشین خودنمایی کند. در این حالت احتمال اینکه تاکسی، تاکسی متر داشته باشد زیاد است، وگرنه راننده به سادگی می تواند قیمتی گزاف به شما بگوسد و شما را مجبور به پرداخت کند. برنامه هایی مانند Liftago و Uber نیز در پراگ بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

اتوبوس و قطار: اتوبوس ها بیشتر در بیرون از مرکز شهر، جایی که مترو یا تراموا نمی روند، استفاده می شود. قطار های دوره کمونیسم هنوز هم مورد توجهند و بهترین وسیله برای رفتن از شهری به شهر دیگر هستند.

شهرهای چک

پراگ

با قدم گذاشتن به پراگ انگار وارد یک تونل زمان شده اید و به عقب برگشته اید. تصور همه از پایتخت یک کشور، ساختمان های سر به فلک کشیده و شیشه پوش است با اتوبان های تو در تو، دود، ترافیک و ماشین. اما در پراگ انگار برگشته اید به قرن ۱۹ و ۱۸ میلادی. خیابان های کوچک سنگ فرش شده، بناهایی با معماری های عصر باروک، خانه های قدیمی، درست شبه تابلوهای نقاشی. این یکی از امتیازات زیبای پراگ است. حاجت به موزه و کتاب تاریخ نیست، همین که در شهر قدم بزنید، در کافه هایش قهوه بنوشید و صدای قدمهایتان را بشنوید پراگ را می بینید. پراگ در سال ۲۰۱۴ پر بازدید ترین شهر اروپا شد. یعنی تعداد گردشگرانی که به پراگ رفته بودند از میلان و پاریس هم بیشتر بود.

آپریل تا اکتبر بهار و تابستان پراگ است. مناسب ترین زمان برای سفر به پراگ همین ماه های بهاری است. بهار پراگ بسیار زیبا است. ترکیب رنگ سبز تازه متولد شده درختان و قرمزی خوش رنگ بام خانه های محله های قدیمی پراگ تصویری بی بدیل می آفریند. اوایل پاییز هم می توانید به قصد پراگ سفر کنید. هوا آنقدر سرد نیست که نتوانید از پیاده روی لذت ببرید. اما اگر قصد دارید ارزان تر سفر کنید زمستان، پس از تعطیلات کریسمس و سال نو به پراگ بیایید. سرمای هوا شاید گزنده باشد اما طعم قهوه های عالی کافه های این شهر تاریخی بیشتر به دهانتان مزه خواهد کرد.

پراگ قرن نهم میلادی مدنیت یافت و به پایتختی پادشاهی بوهم (چک) برگزیده شد. این شهر که بر روی رودخانه ولتاوا ساخته شده از قدیم و پیش از میلاد فاکتورهای اولیه تبدیل شدن به یک شهر ایده آل را داشته است. با گذشت زمان، پراگ تبدیل به یکی از مهم ترین شهرهای اروپای مرکزی شد و در پادشاهی مقدس روم نقش پررنگی یافت. بزرگ ترین پادشاه چک شاه کارل چهارم بود که پراگ را توسعه داد و دانشگاه معروف خود را بنیان نهاد. پل کارل بر روی رودخانه ولتاوا که شهرت جهانی دارد نیز در همین دوره ساخته شده است. پراگ در دوران معاصر شاهد راهپیمایی های گسترده مردم و جوانان خود بوده که به مخالفت با حکومت کمونیستی به خیابان ها آمده بودند و سرانجام توانستند در عین صلح و آرامش، سیاست خود را تغییر دهند. با جدا سازی و استقلال چک از اسلواکی پراگ همچنان پایتخت کهن چک باقی ماند و آغوشش را به روی گردشگران گشود.

blank

جاذبه های پراگ

پراگ دیدنی است. نمی توان با واژه ها آن را بیان کرد باید روح آن را بشناسید و اجازه دهید پراگ شما را لمس کند. قطعا یکی از سفرهای به یادماندی شما سفر به چک خواهد بود. برخی از سفرها هرچقدر هم که کوتاه باشند می توانند تا ابد روی شما تاثیر بگذارند. پراگ از آن شهر هایی است که به قول معروف ابهتش شما را می گیرد.

پل چارلز: رودخانه ولتاوا از پراگ عبور و شهر را به دو قسمت تقسیم می کند. برای سهولت عبور و مرور پل های زیادی روی این روخانه ساخته اند. معروف ترین و شاید زیبا ترین پل رودخانه ولتاوا که امروزه تبدیل به نماد شهر پراگ و کشور چک شده پل چارلز است. این پل در زمان چارلز چهارم و نیمه های قرن ۱۴ میلادی ساخته شد. مهم ترین راه ارتباطی بین قلعه پراگ و شهر قدیمی همین پل بوده است. تصاویر زیادی از این پل وجود دارد. اگر دوست دارید خودتان باشید و خودتان، در فصل هایی که حجم مسافر زیاد است به چک سفر نکنید.

قلعه پراگ: طبق کتاب گینس، این قلعه بزرگ ترین قلعه دنیا است. قلعه پراگ مجموعه ای چند کلیسا، صومعه تالار و اتاق است که محل زندگی شاهان بوهم، شاهان امپراتوری مقدس روم، خاندان هابسبورگ و رئیس جمهور چکسلواکی بوده و در حال حاضر مقر رئیس جمهور جمهوری چک است. این بنا سبک های مختلفی از معماری را به خود دیده است.

کلیسای سن ویتوس: این بنا هم مانند پل چارلز، به دستور چارلز چهارم زمانی ساخته شد که باید در پراگ مقام اسقف نشینی شکل می گرفت. این کلیسا به یک مرکز فرهنگی مهم تلقی شد. همچنین بسیاری از شاهان چک در مقابل محراب شمالی کلیسا دفن شده اند.

این کلیسا یکی از زیر مجموعه های قلعه پراک است . تراموای خط ۲۲ می تواند شما را به قلعه و کلیسا برساند. توجه داشته باشید که دوشنبه ها موزه ها تعطیل است

میدان قدیمی پراگ: یکی از دیدنی ترین نقطه های پراگ، جایی که واقعا می فهمید در چک حضور دارید و با آن چشم در چشمید. در این میدان همه ساختمان ها و بناها، کوچه ها و برج ها به همان صورتی که در قدیم ساخته شده بودند، وجود دارند و دست به ترکیب آن ها زده نشده است. کلیسای سن نیکولاس، تالار شهر، کلیسای تین، ساعت نجومی پراگ و خانه های رنگ رنگی که معماری های خیره کننده دارند، همه گرداگرد این میدان قرار گرفته اند و حالتی دلنشین به آن بخشیده اند. کافه های زیادی دور میدان وجود دارند که شما را به نوشیدنی های دلچسبی فرا می خوانند.

blank

ساعت نجومی پراگ: در گوشه میدان زیر دیوار عمارت شهرداری ساعت بزرگی وجود دارد که یکی از سومین ساعت های قدیمی جهان است که هنوز کار می کند. این ساعت علاوه بر نشان دادن زمان، مدار ستاره ها، موقعیت ماه و خورشید را هم نشان می دهد. راس ساعت ۱۲ این ساعت ۱۲ بار زنگ می خورد و ۱۲ حواری مسیح از آن بیرون می آیند و هم زمان، ناقوس کلیسا هم به صدا در می آید.

موزه کافکا: کمتر کسی است که مسخ را نشناسد. این شاهکار بی نظیر دنیای ادبیات حاصل قلم فرزند پراگ، فرانتس کافکا است. خانه کافکا تبدیل به موزه ای شده که دفتر خاطرات، اولین نسخه های چاپ شده کتاب ها، عکس های شخصی، بریده های روزنامه، نامه های اوست. این موزه رابطه بین پراگ و کافکا را نشان می دهد؛ اینکه چگونه این رابطه او را شکل داده است.

موزه حواس: موزه حواس پراگ، تجربه ای است که در آن حواس شما هدف قرار می دهد. شما دلتان می خواهد که در این موزه بیشتر حواس خود را محک بزنید و بیشتر آنها را کشف کنید. این موزه به همان اندازه که سرگرم کننده، آموزشی، شگفت انگیز و منطقی است و به همان اندازه هم می توانند دیوانه کننده و مبهم باشد.  مثلا در اتاقی قرار می گیرید که همه اشیای آن وارونه هستند و فکر می کنید برعکس شده اید یا در اتاقی با هزاران آینه قرار می گیرید.