نام کشور سنگاپور
پایتخت سنگاپور
زبان رسمی زبان انگلیسی، مالایی، چینی و تامیل
جمعیت ۵/۶ میلیون
واحد پول دلار سنگاپور
شهرهای مهم سنگاپور

سفر به سنگاپور سفری هیجان انگیز است. کشوری که تقریبا هم اندازه تهران است اما توانسته به یکی از قطب های مهم گردشگری در آسیا بدل شود. بعضی ها سنگاپور را سوییس یا حتی نیویورک آسیا می نامند. با اینکه سنگاپور کشور کوچکی است اما یکی از غول های اقتصاد جهان به شمار می رود. جاذبه های گردشگری سنگاپور از هر حیث متفاوت هستند، از بازارهای محلی تا آسمان خراش های مرتفع، از مدرنیستم تا معابد مالایی و چینی، طبیعت سر سبز و جزایر بکر تا مراکز خرید با برندهای جهانی. ملیت و قومیت های متفاوتی هم در سنگاپور زندگی می کنند. چنین مجموعه ای از دیدنی های مختلف، مسلما نظر هر کسی را جلب می کند. آوازه سنگاپور به همه جا رسیده و از همه جای دنیا برای دیدن آن صف می کشند.

موقعیت جغرافیایی سنگاپور

یکی از آن کشورهای استوا نشین همین سنگاپور است. مجمع الجزایر سنگاپور در جنوب شرقی آسیا در اقیانوس هند واقع شده و با این خط فرضی فاصله چندانی ندارد. کشوری ثروتمند و مدرن که تنها همسایه هایش مالزی و اندونزی هستند. کل مساحت سنگاپور ۷۲۲ کیلومتر مربع است که تمام خاکش هم مسکونی نیست. با این حال مدیریت بالا توانسته از همین مقدار مساحت هم کشوری بسازد که در دنیا مثال زدنی است. سنگاپور چهار ساعت و نیم با ایران اختلاف ساعت دارد و ۶۲۶۶ کیلومتر از ایران دور است.

آب و هوای سنگاپور

سنگاپور در شمار کشورهایی است که به منطقه استوا نزدیکند. حتما می دانید که آب و هوای کشورهای حوزه استوا گرم و مرطوب است. دمای هوا در سنگاپور به طور متوسط ۲۵ تا ۳۰ درجه است اما آنچه شما را آزار خواهد داد رطوبت بیش از حد هوا خواهد بود و همین مورد می تواند خیال پیاده روی را از سرتان بیرون کند. اگر هم اصرار به بیرون رفتن دارید و دوست دارید شهر را با پای خودتان بگردید حتما مقدار زیادی آب با خود ببرید چرا که در آب و هوای شرجی تعریق بدن بالا خواهد بود و آب زیادی از دست می دهید.  درجه بالای رطوبت در سنگاپور باعث باران هم می شود.  بنابراین حالا که قرار است بطری آب در دست خود داشته باشید به فکر یک چتر هم باشید چرا که در سنگاپور از هر دو روز، یک روزش حتما بارانی است.  باران ها به طور ناگهانی و رعد آسا اتفاق می افتند و در تابستان مقدار این باران بیشتر است. با این حال این گونه از باران در سنگاپور به همان شدتی که شروع می شوند سریعا هم تمام می شوند و آفتاب مجددا رخ می نمایاند. رطوبت هوا هم به همین دلیل زیاد است.

فصل ها در سنگاپور معنی خاصی ندارند چرا که مرز مشخصی میان تابستان و پاییز نیست. بلند ترین جای سنگاپور تپه ای است با ارتفاع حدودی ۱۸۰ متر که البته در برابر آسمان خراش های ۲۸۰ متری سنگاپور به حساب نمی آید.

یکی از پدیده هایی که ممکن است در سنگاپور با آن مواجه شوید دود ناشی از سوزاندن زمین های کشاورزی است که از سمت سوماترای اندونزی می آید. این دود بوی بدی را هم به همراه خود در هوا پخش می کند که می تواند شما را آزار دهد. در صورتی که سفر شما مصادف با چنین چیزی بود بهتر است روی پاساژها و موزه های بیشمار و بزرگ، حتی روی سینماهای خنک سنگاپور حساب کنید.

بهترین زمان سفر به سنگاپور

هرگاه اراده کنید می توانید به سنگاپور سفر کنید. این منطقه همواره گرم و مرطوب خواهد بود و باران زیادی خواهد داشت. فرق چندانی میان تابستان و زمستان نیست. بنابراین نیازی نیست خودتان را با آب و هوا تنظیم کنید. به طور معمول تابستان به دلیل فصل تعطیلی دانشگاه ها و مدارس زمان برای سفر مناسب تر است و درست به همین دلیل جمعیت زیادی به سنگاپور مسافرت می کنند. پاییز و زمستان مسافر کمتر و در نتیجه قیمت هتل ها و تورهای تفریحی پایین می آید و این می تواند برای آن هایی که به دنبال سفری به صرفه تر هستند، زمان بهتری باشد. همه این ها به این برمی گردد که شما چه جور شخصیتی دارید. دوست دارید دورتان پر از آدم باشد یا جاهای خلوت را ترجیح می دهید، از اجتماعات مختلف و شادی های دسته جمعی لذت می برید یا میلتان بر این است که تنهایی یا در جمع کوچک دوستان خود باشید. تابستان ها فصل حراج بزرگ است، فستیوال غذای سنگاپور هم به مدت یک ماه در همین فصل برگزار می شود. زمستان به دلیل آغاز سال نوی میلادی و جشن کریسمس مراسم ویژه ای در سنگاپور برپا می شود. اگر اهل چنین برنامه هایی هستید سعی کنید زمان سفر خود را بسته به یکی از این جشنواره ها انتخاب کنید.

یکی از بدترین اوقات سنگاپور سفر به آنجا یکی دو روز بعد از فستیوال ها است. چرا که مجبورید همان قیمت های بالا برای هتل و سایر موارد را بپردازید و هم اینکه لذت بهره بردن از فستیوال را از دست داده اید.

خلاصه اینکه نیازی نیست نگران هوا باشید و قبل از رفتن برنامه هوا شناسی گوشی خود را چک کنید. سنگاپور همیشه یک هوا خواهد داشت. اگر اهل پایکوبی هستید یا تلاقی فرهنگ های مختلف را دوست دارید و آن را فرصت ارزنده ای می شمارید، با توجه به جشنواره های متعدد سنگاپور حرکت کنید.

blank

سرگذشت سنگاپور

این بخش زیاد طولانی نخواهد بود چرا که سنگاپور به نسبت کشور جدیدی است و عقبه آن در امروز کشورش نقش خاصی ندارد. لب مطلب اینکه در ابتدا سنگاپور به عنوان یکی از بندرگاه های اصلی بریتانیای کبیر بود. مستعمره­ ای که بریتانیا در طول جنگ های جهانی از دست داد و به ژاپن تسلیم کرد. پس از آنکه جنگ تمام شد ارتش بریتانیا مجددا سنگاپور را پس گرفت تا اینکه سال ۱۹۶۳ سنگاپور به عنوان عضوی از فدراسیون مالزی از بریتانیا جدا و مستقل شد. دو سال بعد هم نسب به مالزی اعلام استقلال کرد و درنتیجه کشوری (دولت-شهر) با نام رسمی جمهوری سنگاپور تاسیس شد. کشوری که مساحتش از تهران ما هم کمتر است یکی از پر تردد ترین بندرگاه های دنیا است، اقتصاد آن بر صنعت و خدمات متکی است و سومین مرکز بزرگ پالایش نفت در جهان به شمار می رود. در آمد سرانه سنگاپور از هنگ کنگ، کره جنوبی و تایوان بیشتر است و توانسته سرمایه گذاران زیادی را به خود جذب کند. شرکت های چند ملیتی با درآمدهای بسیار بالایی در سنگاپور کار می کنند. وضعیت رفاه عمومی ساکنان سنگاپور هم وضعیت بسیار خوبی است. تقریبا همه در آپارتمان هایی شیک که دولت برایشان درست کرده زندگی می کنند و نرخ بیکاری زیر ۴ درصد است.

چنین کشوری با این همه موفقیت های چشمگیر اقتصادی، توانسته قطب گردشکری هم باشد. بازار های استثنائی که برند های مطرح دنیا در آن شعبه دارند، رستوران های محلی هیجان انگیز، صدها پارک و موزه زیبا، طبیعت بکر جزایر و فستیوال های مختلف توانسته جایگاه خوبی در بین علاقه مندان به سفر پیدا کند. آنچه در ادامه می آید توضیحات مختصری است درباره اینکه اگر قصد سفر به سنگاپور را کردید، چه کارهایی باید انجام دهید.

راهنمای سفر به سنگاپور

برای وارد شدن به کشور سنگاپور باید ویزا داشته باشید. باید بگوییم که سنگاپور در ایران سفارت خانه ندارد و اگر قصد دارید درخواست ویزای خود را برای سفارت خانه ارسال کنید باید یا توسط آژانس های معتبر اقدام کنید یا به سفارت سنگاپور در کشورهای همسایه بروید. راه ساده تر برای گرفتن ویزای سنگاپور، درخواست آن به صورت آن لاین است.

سنگاپور سیستم ارزی-پولی مخصوص به خود را دارد. واحد پول سنگاپور دلار و سنت سنگاپور است که حدودا برابر با ۳۱۰۰ تومان است. در برخی مغازه های برند و پاساژ های مطرح دلار آمریکا و پوند انگلیس هم پذیرفته می شود. سنگاپور صرافی های زیادی دارد و شما به راحتی می توانید جایی را پیدا کنید که پولتان را تبدیل کنید.

از آن جا که سنگاپور مدت زیادی مستعمره بریتانیا بوده و بریتانیایی ها آن را اداره می کردند و از طرفی سنگاپور هیچ گاه تنها متعلق به یک فرهنگ و قومیت خاص نبوده، بنابراین می توان گفت زبان انگلیسی زبان اول سنگاپور است. با این حال به زبان های بومی هوکی، چینی ماندرین، تمیل هندی و مالای هم صحبت می کنند.

پیشتر درباره شرجی بودن هوای سنگاپور صحبت کردیم، در بخش راهنمای سفر این نکته را گوشزد می کنیم که لباس هایتان را با توجه به رطوبت بالای هوا انتخاب کنید. لباس های گشاد و راحت با رنگ های روشن بپوشید. لباس هایی انتخاب کنید که بتوانید در آن ها نفس بکشید. با رطوبت بالا به طور عادی لباس هایتان به تنتان می چسبد، چه برسد که لباس های تنگ و چسبان هم پوشیده باشید.

سنگاپور کشوری است که قانون در آن حرف اول را می زند. با اینکه بعضی از آن ها همچون نجویدن آدامس کمی غیر عادی به نظر می آیند، اما زمانی که می بینیم همه به آن احترام می گذارند و پرستیژ شهر را حفظ می کنند، ما هم راغب می شویم آن ها را رعایت کنیم. مثلا شما نمی توانید همه جا سیگار بکشید، دولت سنگاپور مکان هایی را برای سیگار کشیدن در نظر گرفته که تنها در آن مکان ها مجاز به کشیدن سیگار خواهید بود. اگر شما را به هنگام سیگار کشیدن در جایی غیر از مکان های یاد شده بگیرند جریمه ای معادل ۱۰۰۰ دلار برایتان در نظر می گیرند. پس کاری نکنید که به قانون سنگاپور بر بخورد. از طرفی، سخت گیری در اجرای این قوانین باعث شده آمار جرم و جنایت در این کشور بسیار پایین باشد. شب ها تا دیروقت می توانید بدون هیچ مشکلی در خیابان ها قدم بزنید. اما در روز مواظب بعضی از کلاه بردارهایی باشید که خوراک آن ها گردشگرانی است که با شور و شوق قصد لذت بردن از سفر خود را دارند اما به دام این افراد می افتند.

اگر عادت به انعام دادن دارید، خاطر جمع باشید که در سنگاپور نیازی به این کار پیدا نمی کنید. معمولا در تمام رستوران ها ده درصد از شما بابت حق سرویس می گیرند.

آب لوله سنگاپور قابل آشامیدن است. طعم خوبی دارد و تمیز است بنابراین از زحمت خرید یا حمل بطری های آب معدنی معاف هستید.

باید بدانید که سنگاپور در هر حال شهری مدرن و مجلل است. اقامت، گشتن و خورد و خوراک در این کشور هزینه گزافی خواهد داشت. سنگاپور مامن بسیاری از ثروتمندان جهان است، ازین رو سبک زندگی در سنگاپور با کشورهای دیگر متفاوت است. خودتان را برای این خرج و مخارج آماده کنید. هرچند که اگر بخواهید اندکی مقتصدانه تر سفر کنید، باز هم می توانید از سنگاپور لذت ببرید. مثلا در بازارهای محلی غذا بخورید یا جاهایی را ببینید که به ورودی احتیاج ندارند و رایگان خواهند بود. درباره این مورد آخر در بخش جاذبه های گردشگری سنگاپور بیشتر توضیح خواهیم داد.

اقامت در کشور سنگاپور

می توانید در بهترین و مجلل ترین هتل های سنگاپور تجربه اقامتی به یاد ماندنی را داشته باشید. سنگاپور طیف گسترده ای از مکان های اقامتی را برای شما در نظر گرفته است. چه برای هتل هزینه زیادی در نظر گرفته باشید چه روی مبلغ محدود تری برنامه ریزی کرده باشید، دست شما برای انتخاب باز است. فقط دقت داشته باشید نمی توانید Airbnb اجاره کنید. این کار در سنگاپور غیر قانونی است و هیچ مستاجری اجازه ندارد خانه اش را زیر سه ماه اجاره دهد. برای آنکه اقامتی ارزان داشته باشید می توانید خوابگاه های دانشجویی محله های چینی یا هندی را اجاره کنید.

سیستم حمل و نقل سنگاپور

برای آنکه بتوانید گردش خوبی در سنگاپور داشته باشید باید سر از سیستم حمل و نقلش در بیاورید اما نگران نباشید، دولت سنگاپور فکر همه جا را کرده و درک این سیستم هم بسیار ساده است.

اول بدانید که اغلب سامانه های حمل و نقلی زمینی هستند. دوم اینکه سه گزینه پیش رو دارید: مترو، اتوبوس و تاکسی.

سامانه مترو در سنگاپور که آن را MRT می نامند، تقریبا در هر نقطه گردشگری یک ایستگاه دارد و کار شما را ساده کرده است. می توانید برای هر بار استفاده بلیط تهیه کنید یا از یکی از ایستگاه های مرکزی کارت مخصوص مسافران را تهیه کنید که به سه صورت یک روزه (۱۰ دلار سنگاپور)، دو روزه (۱۶ دلار سنگاپور) و سه روزه (۲۰ دلار سنگاپور) هستند. سرعت مترو بسیار بالاست و در عرض چند دقیقه می توانید از این سر شهر به آن سر شهر برسید.

تاکسی ها در سنگاپور بسیار گران تمام می شوند. با این حال اگر تعدادتان زیاد است یا وسایل زیادی دارید شاید بهتر باشد از تاکسی استفاده کنید. تاکسی ها معمولا تاکسی متر دارند اما بسته به زمان و مکان ممکن است راننده از شما پول بیشتری بخواهد. بهتر است قبل از سوار شدن با راننده مبلغ را طی کنید و در آخر از او رسید بگیرید.

اتوبوس ها به صرفه ترین سامانه حمل و نقلی هستند. ایستگاه های آن ها همانند مترو، تقریبا تمام اماکن گردشگری را پوشش داده است. از مترو آهسته تر حرکت می کند اما می توانید شهر را ببینید. برای پرداخت هزینه این اتوبوس ها می توانید از کارت اتوبوس استفاده کنید.

blank

جاذبه های گردشگری سنگاپور

باید بدانید که سنگاپور شهر گرانی است. با این حال همان طور که پیش تر گفتیم برخی اماکن را می توانید به صورت رایگان بازدید کنید. مثلا هیچ کدام از معابد چینی، هندی و مالایی و حتی کلیساها ورودی ندارند. پارک های عمومی نیز از شما چیزی دریافت نمی کنند. باغ گیاه شناسی سنگاپور که در شمار میراث جهانی یونسکو آمده هم ورودی ندارد. نمایش نور و آب در خلیج مارینا هم رایگان است. حتی اگر به صورت ترانزیتی گذرتان به سنگاپور افتاد، فرودگاه سنگاپور دو تور رایگان شهر گردی را به شما عرضه می کند.

توجه داشته باشید که پاساژ های عالی سنگاپور برای خرید موقعیتی ممتاز دارند. پاساژهایی نظیر پاراگون، ایون اورکارد، ویود سیتی سنگاپور و رافلز سیتی سنگاپور را از دست ندهید. جدا از مسئله خرید، این مراکز عظیم بهترین جا برای وقت گذراندن و پرهیز از هوای شرجی هستند. با این حال اگر فرهنگ های مختلف برای شما جذابیت دارد دل خود را به دریا بزنید و به بازارهای هندی و چینی هم سری بزنید. تنوع محصولات، رنگ های زنده و شاد و خوراکی های محلی این بازارها که اغلب ارزان هم هستند می توانند برای علاقه مندان جذاب باشند.

مارینا بی سندز:

یکی از مجلل ترین ساختمان های سنگاپور که هم مکانی برای تفریح است و هم هتل اقامتی، مارینا بی سندز است. این معماری باشکوه و بی نظیر که مشرف به خلیج ماریناست بسیار گران قیمت بوده و شامل چندین مجموعه است: مال های بزرگ برای خرید، یک موزه، دو سالن بزرگ سینما، رستوران های مشهور، نمایشگاه های هنر و علم و بزرگترین کازینو جهان با ۵۰۰ میز. این مجموعه یک SkyPark به طول ۳۴۰ متر با ظرفیت ۳۹۰۰ نفر و یک استخر اینفینیتیو ۱۵۰ متری دارد که در بالای برج شمالی قرار گرفته است.

گاردنز بای د بی (باغ های کناره خلیج):

این باغ ها که با وسعت ۱۰۱ جریب در زمین های احیا شده ساخته و پرورش یافته اند همگی به منظور بالابردن غنای پوشش گیاهی و سرسبز و زنده تر کردن منطقه ایجاد شده اند. هدف نخست وزیر سنگاپور از احداث این باغ ها تبدیل باغ شهر سنگاپور به شهری درون باغ بود. این مجموعه شامل سه باغ می شود که بزرگ ترین گل خانه جهان را در خود جای می دهند و معماری بی نظیر و زیبایش چشم نواز است. سنگاپور جدا از آسمان خراش ها و زندگی لوکس شهری و پاساژها و رستوران های مجلل، طبعیت بسیار زیبایی دارد. به لطف بارندگی های فراوان پوشش گیاهی فوق العاده سرسبزی دارد. از این مناظر تماشایی لذت ببرید. این مجموعه باغ از ساعت ۵ صبح تا ۲ بامداد باز است و ورود به آن بدون هزینه است، هرچند اگر بخواهید بعضی از قسمت های باغ را ببینید باید مبلغی برای ورودی بپردازید.

blank

جزیره سنتوسا:

سنتوسا یک جزیره در جنوب سنگاپور است که از طریق جاده و تله کابین، به خود سنگاپور متصل است. Tiger Sky Tower  در این جزیره مناظر پانوراما ارائه می دهد و که می توانید تا اندونزی را ببینید. ساحل جنوبی، ساحل Palawan با غرفه های غذا و بارها فراوان منتظر پذیرایی از شما است. یک پل معلق از این ساحل به یک جزیره دریایی کوچک می رسد. ساحل تانجونگ با نخل های هلالی ساحل آرامی است. می توانید از آرامش این جزیره لذت ببرید.

شهربازی یونیورسال:

در حالی که به جزیره سنتوسا رفته اید حتما یک روز کامل را برای گشت و گذار در شهربازی موضوعی کمپانی فیلم سازی یونیورسال کنار بگذارید. اگر با فرزندانتان سفر می کنید یا خودتان یکی از علاقه مندان شخصیت های فیلم های کمپانی یونیورسال هستید، حتما از این شهربازی به هیجان می آیید. این شهر بازی هفت قسمت مجزا دارد که هر کدام به موضوعی خاص می پردازند: هالیوود، نیویورک، شهر سکای-فای، مصر باستان، شهر گمشده، سرزمین خیلی خیلی دور و ماداگاسکار. مثلا سرزمین خیلی خیلی دور همان پادشاهی فیونا همسر شرک است و شهر سکای-فای براساس فیلم های علمی تخیلی ساخته شده و آینده را نشان می دهد. این شهر بازی آنقدر بزرگ و هیجان انگیز است که شما زمان را گم می کنید. ۲۲ بازی جذاب و سرگرم کننده دارد و شما را با شخصیت های محبوب فیلم هایتان پیوند می دهد. به همین دلیل سالانه جمعیت بسیار زیادی برای بازدید از این شهربازی به جزیره سنتوسا می آیند. سنگاپور از این نظر کاری شگرف در جذب گردشگران کرده است. اگر بر حسب اتفاق تاریخ تولدتان زمانی است که در سنگاپور هستید می توانید در این پارک تولد خود را جشن بگیرید.

تور بزرگ سال یعنی افرادی که ۱۳ سال به بالا دارند حدود ۲۹۸ دلار سنگاپور خواهد بود و کسانی که به همراه خود فرزند ۴ تا ۱۲ ساله دارند ۲۲۸ دلار سنگاپور باید هزینه کنند.

نایت سافاری:

اولین باغ وحش شبانه دنیا است. با فرارسیدن غروب، آماده باشید تا نظاره گر بیش از ۱۰۰۰ حیوان که زندگی خود را شبانه شروع می کنند، باشید. می توانید زمانی که مشغول جست و خیز کردن هستند یا قصد شکار دارند تا حد معینی به آنها نزدیک شوید. با یک سفر هیجان انگیز تراموا از ۷ منطقه جغرافیایی می گذرید. سافاری شبانه سنگاپور موقعیتی استثنایی برای آشنا شدن با حیات وحش سنگاپور را در اختیارتان قرار می دهد و تجربه جالبی به دست خواهید آورد. این باغ وحش معمولا از ساعت ۷:۱۵ دقیقه بعد از ظهر تا ۱۲ نیمه شب باز است.

باغ پرندگان سنگاپور:

این باغ که در منطقه جورونگ سنگاپور قرار گرفته بیش از ۱۲۰۰۰ پرنده در ۵۰۰ گونه مختلف را در خود جای داده است. طبیعت این باغ بی نظیر است. در ارتفاع قرار گرفته و سالانه گردشگران زیادی را به خود می پذیرد. این باغ همه روزه از ساعت ۸:۳۰ دقیقه صبح تا ۶ بعد از ظهر باز است.

پل هلیکس، باغ وحش سنگاپور، خیابان اورکارد، ریور سافاری، خلیج مارینا، باغ گیاه شناسی سنگاپور، موزه ملی سنگاپور و موزه علم و هنر سنگاپور در کنار معابدی چون Sri Veeramakalimman و بودا توث رلیک از دیگر جاذبه های سنگاپور هستند که می توانید در فهرست خود بگنجانید.