نام کشور جمهوری خلق چین
پایتخت پكن
زبان رسمی زبان چینی ماندارین
جمعیت یک میلیارد و سیصد و هشتاد میلیون نفر
واحد پول یوآن
شهرهای مهم پکن ، تیانجین ، شانگهای ، چونگ‌کینگ

حتما تاکنون به فکر این افتاده اید که به کشور عجیب و پر رمزو راز چین سفر کنید و شایدم چند بار خود را در پله های دیوار چین تصور کرده اید و ساعت ها به تماشای چشم اندازهای زیبای اطراف خیره شدید. چین با داشتن جاذبه های طبیعی، تاریخی، سنتی و مدرن از جمله سفرهایی است که سالیان دراز در ذهن شما ماندگار خواهد بود و شما تجربه سفر هیجان انگیزتان را مثل یک افتخار بزرگ برای همه تعریف خواهید کرد. اولین چیزی که در سفر به چین به آن علاقه مند خواهید شد طبیعت گردی است که تماشا و قدم زدن در کنار کوه های باعظمت، رودخانه های خروشان و سواحل افسانه ای با درختان و کاخ های رویایی همگی یک خواب را به تصویر می کشد که بیدار شدن از آن کار سختی است. کشور پهناور چین با شهرهای زیبایی که دارد غیر از طبیعت بکر شما را با لیست بی انتهایی از انواع و اقسام دیدنی ها مواجه می کند.
رود یانگ تسه نیز یکی از مهم ترین شریان های طبیعی چین است که خود به عنوان یکی از جاذبه های مهم محسوب می شود و بوجود آورنده جنگل های سر سبز نیمه استوایی درقسمت های مرکزی و جنوبی کشور است. نواحی شمال شرقی چین جنگل های پهناوری وجود دارد که به دلیل بکر بودن باعث به وجود آمدن مناظر شگفت آوری شده که نظر بسیاری از گردشگران را به سمت خود جلب کرده.
از آن جایی که چین عاشق کپی کردن و بدل ساختن اجناس است پای خود را از پوشاک و اشیا فراتر گذاشته و جاذبه های کشور های دیگر هم نظیر مجسمه ابوالهول، برج ایفل، مدرسه جادوگری هاگوارتز، کاخ کنگره آمریکا، برج پیزا و مجسمه های بودا هم کپی کرده است.
اگر به دنبال پیشینه و تاریخی از چین هستید باید بدانید تمدن‎ ‎چین باستان‎ ‎یکی از کهن‌ترین‎ ‎تمدن‌های‎ ‎تاریخ‎ ‎است که در دشت شمال چین در کنار‎ ‎رود زرد‎ ‎به وجود آمده . نظام سیاسی چین بیش از ۶ هزار سال مبتنی بر سلطنت مطلقه موروثی بود. تغیرات گسترده ای که در طول تاریخ با حاکمانی قدرتمند در چین بوجود آمده موجب تنوع فرهنگ و سنت و هنر این کشور شده است. رنگ شانس در چین قرمز است و شما در سفر به چین بَنرهای قرمز سال نو، لباس عروسی قرمز، پاکت های پولی قرمز می بینید که در چین بسیار استفاده می شود.
کشور هزار رنگ چین با جمعیت سرسام آورش به عنوان پرجمعیت ترین کشور دنیا معرفی شده. هیا هو و جمعیت در چین به حدی است که طولانی ترین ترافیک در چین به ۱۰ روز طول کشید.
شما چین را با مردمان چشم بادامی و پوست های زردگونه اش می شناسید که دارای آداب و رسومی عجیب و جالب هستند که در فیلم ها دیده اید اما این تمام ماجرا نیست؛ بهتر است بدانید همین چشم بادامی ها تمام اقتصاد دنیا را قبضه کرده اند و به دومین اقتصاد بزرگ دنیا تبدیل شده اند. چین عنوان بزرگ‌ترین کشور صادر کننده و دومین وارد کننده کالا را به خود اختصاص داده است.
کشور چین یک ابرقدرت بالقوه است که توسط‎ ‎حزب کمونیست چین‎ ‎در قالب نظام تک‌حزبی‎ ‎اداره می‌شود و یک کشور سوسیالیستی می باشد؛ که عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل و سازمان‌های چندجانبه‌ای همچون سازمان تجارت جهانی، اوپک، سازمان همکاری شانگهای و گروه ۲۰ است.

ادیان و مذهب چین
در چین با ادیانی آشنا می شوید که با دین هایی که تاکنون می شناختید متفاوت است؛ این ادیان نا آشنا تاثیر بسزایی در فرهنگ و سنت چین داشتند. رایج ترین این ادیان می توان به کنفسیوس، بودایی، تائوئیسم، اسلام و آیین ترسایی اشاره کرد که از بین آن ها تائوئیسم و بودیسم اهمیت ویژه ای دارد. بودایی با سه شکل با نامهای هان، تبت و بودایی جنوبی در چین گسترش یافته. در چین معابد بودایی، غارهای بودایی و کوههای مقدس به عنوان آثار تاریخی و فرهنگی ملی به مکان های پر بازدید گردشگری تبدیل شده.
مسلمانان ۳٪ از كل جمعيت چین را شامل می شوند که اکثر آن ها بیشتر در استان‌های سین كیانگ، گانسو، نینگشا و چینگ‍های زندگی می‌کنند.

زبان چین
در سفر به چین با یکی از قدیمی ترین و سخت ترین زبان های دنیا آشنا می شوید. زبان رسمی مردم چین، چینی ماندارین یا پوتونگ‌خوآ است اما دیده می شود در چین زبان هایی چون چینی کانتونی و شانگهایی هم استفاده می شود. به طور کلی زبان چینی با ۱,۷۰۰,۰۰۰,۰۰۰ نفر گوینده، پرشمارترین زبان دنیا به‌شمار می‌رود

به دلیل اینکه مردم چین مسلط به انگلیسی نیستند بهتر است با چند کلمه یا جمله پر کاربرد آشنا شوید.

سلام (Hello) = 你好 (Nǐ hǎo) = تلفظ: نی هاو
صبح بخیر (Good morning) = 早安 (Zao’an) = تلفط: زا آن
بله (Yes) = 对 (Duì) = تلفظ: دو یی
نه (No) = 不 (Bù) = تلفظ: بو
لطفا (Please) = 请 (Qǐng) = تلفظ: شین
متشکرم (Thank you) =谢谢 (Xiexie) = تلفظ: شیه شیه
خواهش میکنم (You’re welcome) =不客气 (Bù kèqì) = تلفظ: بوُ کُ چی
متاسفم (Sorry) =对不起 (Duìbùqǐ) = تلفظ: دُی بو چی
ببخشید (Excuse me) =打扰一下 (Dǎrǎo yīxià) = تلفظ: داروُ ای شیا
آیا شما انگلیسی صحبت می‌کنید؟ (Do you speak English?) =你说英语吗 (Nǐ shuō yīngyǔ ma) تلفظ: نی شو ینگ ییُ ما
متوجه نمی‌شوم (I don’t understand.) =我不明白 (Wǒ bù míngbái) = تلفظ: وُ بو مینگ بای
قیمت این چقدر است؟ (how much is this) = 这个多少钱 (Zhège duōshǎo qián) = شو گو دو شاو چی یِن؟

blank

واحد پول چین
برای سفر به کشور چین نکته ای که حائز اهمیت است اطلاع داشتن از واحد پول است. پول رسمی کشور چین یوان است که با علامت ¥ و کد CNY نمایش داده می شود. هر ۱ یوان برابر با ۱۰ جیائو وهر جیائو برابر با ۱۰ فِن است. اما واحد پولی که در بین مردم چین رایج است kuàis و máos است که به جای یوان و جیائو بکار می رود.
بر روی هر اسکناس، نامِ واحد پولی به زبان چینی و اعداد روی اسکناس‌ها هم بصورت کارکترهای عددی چینی و انگلیسی نمایش داده می شود. یک بخش در جلو سمت راست اسکناس به زبان بریل، خط نابینایان (Braille)، اضافه شده‌است.

اسکناس های رایج در چین عبارت از
۱ یوان (سبز) تصویر روی اسکناس متعلق به عکس مائو و تصویر پشت آن دریاچه Hangzhou می باشد.
۵ یوان (بنفش) تصویر روی اسکناس متعلق به عکس مائو و تصویر پشت آن نیز متعلق به کوه های Mount Tai در Tai’an می باشد.
۱۰ یوان (سبز/ آبی) تصویر روی اسکناس متعلق به عکس مائو و تصویر پشت آن مربوط به رودخانه Yangtze می باشد.
۲۰ یوان ( نارنجی/ قهوه ای) تصویر روی اسکناس متعلق به عکس مائو و تصویر پشت آن مربوط به یک رودخانه در چین است.
۵۰ یوان (سبز تیره)
۱۰۰ یوان (آبی) تصویر روی اسکناس یک سفینه و پشت آن سیر تکاملی پرواز را از اولین پرواز یک پرنده تا اولین هواپیما و فضاپیما را نمایش می دهد.

سکه های این کشور شامل ۱ یوان، ۱ و ۵ جیائو می شود.

اختلاف ساعت چین

شهر پکن چین ۰۴:۳۰ ساعت جلوتر از تهران است.

موقعیت جغرافیایی و آب و هوای چین
شاید برایتان جالب باشد کشوری که قصد سفر به آن را دارید با وسعتی حدود۹٬۶۰۰٬۰۰۰ کیلومتر مربع بعد از روسیه به دومین کشور از نظر وسعت شناخته شده . چین در قسمت شرق آسیا قرار گرفته و از کشور های همسایه آن می توان به روسیه، قرقیزستان، افغانستان، هند، پاکستان، کره شمالی و ویتنام اشاره کرد و همچنین از شرق و جنوب با دریای زرد، خلیج کره و دریای چین احاطه شده.
چین به دلیل پهناور بودنش و داشتن دریا و کوه های مرتفع دارای آب و هوایی متنوع است که از مناطق گرمسیر و بارانی در جنوب تا بسیار سردسیر شمال را در بر می گیرد که این امر موجب شده هر مناطق آن آب و هوای خاص خود را داشته باشد؛ مثلا در تابستان ها ماه ‌های ژوئن، جولای و آگوست در مناطق جنوبی هوا بسیارگرم است اما در مناطق شمالی هوا خنک و زمان مناسبی برای تفریحات ساحلی و آبی و کروز گردی است و در نواحی جنوب شرقی چین و مناطق کوهستانی بارش های شدیدی وجود دارد که گاهی اوقات موجب سیل می شود. فصل زمستان برعکس فصل تابستان است و هوای معتدل در مناطق جنوبی و در نواحی شمالی و کوهستانی بسیار سرد و یخبندان است. در بهار شرایط آب و هوایی در نواحی جنوبی گرم و شرجی و در نواحی شمالی هوا معتدل و بهاری است و شما حیرت آور ترین بهار را در آن تجربه خواهید کرد. فصل پاییز هر کجای چین که باشید زیباست وجود درختان رنگارنگ در سطح شهر مناظر شگفت انگیزی را بوجود می آورد که تماشای آن ها خالی از لطف نیست.
در کل می توان گفت بهترین آب و هوا در فصل بهار و پاییز وجود دارد؛ که هوا نه زیاد سرد و نه زیاد گرم است و هوایی دل انگیز در سطح شهر حاکم است که سفر را لذت بخش تر خواهد کرد.

blank

راهنمای سفر به چین

بهترین زمان سفر به چین

چین در تمام فصول زیبایی چشم گیری دارد و جذابیت خاصی را در هر زمان به نمایش می گذارد؛ به همین دلیل نمی توان زمان مشخصی را برای انتخاب بهترین زمان سفر به چین در نظر گرفت. زمان مناسب سفر به چین نسبت به هدف شما متفاوت است
از نظر آب و هوا بهترین فصل سفر به چین بهار (آپریل تا می) و پاییز (سپتامبر تا اکتبر) است چرا که آب و هوا در این دو فصل بسیار مطبوع و دلچسب است و منظره های پر شکوفه و بهشتی حس دل انگیزی را به شما منتقل می کند و شما می توانید در هوایی بی نظیر به گشت و گذار و تفریحات فراموش نشدنی بپردازید.
اگر به قصد خرید سفر می کنید بهتر است فصل سال نو چینی را برای سفرتان انتخاب کنید.

حتما نام بعضی از جشن ها و فستیوال های چین به گوشتان خورده و دوست دارید آن زمان ها را برای سفر انتخاب کنید.
جشن کریسمس : در چین در اوایل ژانویه برگزار می شود. رقص اژدها در این جشن انجام می شود به گونه ای که دو نفر لباس اژدها می پوشند و با حرکاتی موزیکال در خیابان های چراغانی شده گشت می زنند.
جشن بهار یا سال نو چینی : در نظر داشته باشید این جشن با جشن کریسمس فرق دارد. این جشن به دلیل شروع فصل بهار در بهمن ما برگزار می شود. این جشن سه هزار سال قبل میلاد مسیح قدمت دارد.
جشن پاییز یا ماه : به دلیل مقدس دانستن ماه این جشن از تاریخ ۱۵ تا ۱۷ سپتامبر برگزار می شود.
جشن فانوس : این جشن را حتما در فیلم های چینی دیده اید که روی فانوس ها آرزو هایی می نویسند و آن را در شب روشن و به آسمان می فرستند. این جشن در بین تاریخ ۵ فوریه تا ۷ مارس برگزار می شود. این جشن معروف چینی قدمتی ۲ هزار ساله دارد.
اگر هزینه سفر برایتان مهم است و بودجه محدودی دارید؛ ارزان ترین وقت سفر فصل زمستان و اواسط فصل تابستان است که به دلیل شرایط سخت آب و هوا از تعداد گردشگران کاسته شده و قیمت هتل ها و پرواز ها به دلیل جذب گردشگران ارزان تر است.
اگر سفرتان در فصل تابستان باشد بهتر است شهرهای شمالی را انتخاب کنید و از کروزسواری و تفریحات آبی در آن مناطق لذت ببرید. اما اگر در فصل زمستان نوامبر تا مارچ سفر می کنید برعکس بهتر است شهرهای جنوبی را برای مقصدی جذاب انتخاب کنید. در فصل زمستان می توانید به پیست اسکی و فستیوال برف و یخ هاربین بروید و از تماشای سازه های زیبای یخی لذت ببرید.
اگر دوست ندارید در طول سفرتان با ازدحام جمعیت رو به رو شوید و می خواهید با آرامش بیشتری از جاذبه های دیدنی شهر لذت ببرید به شما توصیه می کنیم در زمان فستیوال‌های فرهنگی و تعطیلات ملی به چین سفر نکنید.

مناسبت‌هایی از جمله:
• تعطیلات روز کارگر (۱ الی ۳ ماه می)
• تعطیلات روز ملی چین (۱ الی ۷ اکتبر)
• تعطیلات سال نوی چین (این تعطیلات از اواخر ژانویه شروع شده و تا اوایل فوریه ادامه خواهد داشت)

blank

اقامت در چین

برای داشتن سفری بی دغدغه به چین بهتر است اول میزان بودجه ای که برای اقامت در نظر گرفته اید را مشخص کنید تا انتخاب اقامتگاه برایتان آسان باشد چرا که کشور چین انواع اقامتگاه ها را در خود جای داده که از مهمان خانه و هاستل شروع می شود تا هتل های ۵ ستاره لاکچری که هر کدام ارائه دهنده امکانات و خدمات متفاوتی هستند. هزینه اقامتگاه ها در چین ارزان نیست اما شما نسبت به بودجه ای که دارید می توانید محلی را برای اقامتی راحت پیدا کنید.

هتل های ۳ ستاره از ۱۳۰ تا ۸۰۰ یوآن

هتل های ۴ ستازه از ۳۴۰ تا هزار یوآن

هتل های ۵ ستاره هم از ۴۳۰ تا ۱۸۰۰ یوآن

سیستم حمل و نقل چین

وقتی به کشور پر ازدحام چین سفر می کنید شاید نگران رفت و آمد در شهر های شلوغ آن باشید؛ اما از آن جایی که چین دارای یکی از پیشرفته ترین سیستم حمل و نقل در جهان است نگرانی از این بابت وجود ندارد. در شهرهای توریستی و پربازدید چین انواع وسایل نقلیه عمومی نظیر اتوبوس، تاکسی، قطار مغناطیسی و کرایه دوچرخه با بهترین کیفیت آماده خدمات رسانی به توریستان است. استفاده از  مترو و اتوبوس برایتان مقرون به صرفه تر خواهد بود؛ اما اگر شلوغی آن برایتان خوشایند نیست می توانید از تاکسی استفاده کنید یا دوچرخه ای کرایه کنید و در شهرهای رنگا رنگ چین چرخ بزنید.

شما می توانید مانند اسنپ در ایران در چین هم از نرم افزار DiDi استفاده کنید و با خیال راحت به هر کجا که می خواهید بروید.

هزینه ی حمل و نقل در چین

  • هزینه تاکسی زمانی درون آن می نشینید ۱۰ یوان و به ازای هر یک کیلومتر ۲٫۳۰ یوان به مبلغ اضافه می گردد. اگر بخواهید تاکسی منتظر شما بماند ۳۵ یوان باید پرداخت نمایید.
  • هزینه یک لیتر بنزین در این شهر ۶٫۵۰ یوان
  • هزینه بلیط اتوبوس برای مسافت کم ۲ یوان
  • کرایه دوچرخه برای نیم ساعت ۱ یوان

هزینه بلیط قطار مغناطیسی یک طرفه آن ۵۰ یوان و دو طرفه، ۸۰ یوان

چه پولی برای سفر به چین مناسب است؟

بهترین پولی که می توان با خود به چین برد یوان چین است اما در صورتی که نتوانستید پول خود را در ایران به یوان تبدیل کنید بهتر است آن را به دلار یا یورو چنج کنید تا در چین دچار مشکل نشوید. در چین صرافی های زیادی وجود ندارد و شما می توانید در هتل ها با نرخ پایین تر یا در برخی بانک ها با ارائه پاسپورت دلار یا یورو خود را به یوان تبدیل کنید.

جشنواره های محبوب در کشور چین
– جشنواره فانوس یوانشیا جی
زمان برگزاری: پانزدهمین روز اولین ماه قمری چینی

– جشنواره مجسمه های یخی در چین Harbin International Ice and Snow Sculpture Festival
زمان برگزاری: این جشنواره در شب سال نو میلادی به همراه مراسم آتش بازی خیلی پرشکوهی افتتاح می شود و تا آخرین روز ژانویه ادامه دارد.

– جشن سال نو چینیChinese New Year
زمان برگزاری: ماه بهمن (فاصله ۲۱ ژانویه تا ۲۱ فوریه)

– جشنواره مجسمه های یخی در چین | Harbin International Ice and Snow Sculpture Festival

تعطیلات رسمی چین | سال ۲۰۲۰
تعطیلات آخر هفته در کشور چین شنبه و یکشنبه می باشد و سایر تعطیلات به شرح زیر است
۱ ژانویه (۱۱ دی): سال نو
۲۴ تا ۳۰ ژانویه (۴ تا ۱۰ بهمن ): تعطیلات سال نوی چینی
۱ تا ۵ می (۱۲ تا ۱۶ اردیبهشت): تعطیلات روز کارگر
۱تا ۸ اکتبر (۱۰ تا ۱۷ مهر): تعطیلات روز ملی

blank

blank

پکن
شهر همیشه بیدار

پکن از جمله شهرهایی است که برای دیدنش یک سفر کافی نیست بلکه باید ماه ها در آن وقت گذاشت تا بخش کوچکی از زیبایی های آن را دید. اگر قصد سفر به چین را دارید حتما پکن را جزو برنامه تان قرار دهید چرا که تماشای شهری با آثار و بناهای تاریخی ۵۰۰۰ ساله و ۷ بنای ثبت شده در فهرست یونسکو را نباید به سادگی از دست داد. پکن به دلیل داشتن عجیب ترین جاذبه های گردشگری دنیا و تلاقی دنیای مدرنیته و سنتی و همچنین ترکیب روح باستانی با جاذبه¬ های مدرن در بین گردشگران به مقصدی جذاب تبدیل شده. وجود معابد، پارک ها، باغ ها، مقبره ها، دیوارهای کهن مثل صندوقچه قیمتی در پکن به نمایش درآمده اند. این شهر کهن با روکشی مدرن برای علاقه مندان به تاریخ مقصدی بی نظیر خواهد بود.
به دلیل قرار گیری پکن در شمال شرق چین آن را بی جینگ می نامند که در زبان چینی به معنای پایتخت شمالی است. پکن پایتخت ۸۰۰ ساله و ۵ امپراتوری چین و خواهر خوانده بسیاری از پایتخت های دنیاست. پکن دارای تاریخی کهن و پر فراز و نشیبی می باشد که اگر چین را انگشتر فرض کنیم پکن الماس آن است که به دلیل مرکزیت سیاسی و فرهنگی که دارد بر ارزش چین افزوده و به زیبایی می درخشد. پکن دومین شهر پرجمعیت چین و دهمین شهر پرجمعیت جهان شهرت دارد که این امر موجب شده متروی آن به عنوان شلوغ ترین مترو جهان معرفی شود. پکن به دلیل تبادلات داخلی و بین المللی به طور چشم گیری در حال رشد است که توجه همه جهانیان را به خود جلب کرده و به مرکز سیاسی، فرهنگی، آموزشی و تجاری کشور تبدیل شده است. مردمان همیشه بیدار پکن در تمام طول سال در حال فعالیت و خلاقیت هستند. وجود آسمان خراش ها و سازه های مدرن در شهر به حدی زیاد است که دیدن آن ها پس از یک روز دیگر عادی می شود و خبری از تعجب کردن های روز اول نیست.
عبور رودخانه چائوبای در پکن خود به یکی از جاذبه های محبوب شهر تبدیل شده و تاثیرات بسزایی در آب و هوای منطقه گذاشته است. این شهر چهار فصل تابستان هایش گرم و مرطوب و زمستان ها سرد و خشک دارد؛ که شما بهتر است ماه‌های سپتامبر تا نوامبر (۱۰ شهریور تا ۱۰ آبان) را که مصادف با محشرترین فصل در پکن و همچنین (پاییز طلایی) و زیبای پکن است را برای سفر ی خاطر انگیز انتخاب کنید.

جاذبه های گردشگری پکن

برای گشت و گذار در شهری که محل تلاقی تاریخ کهن و مدرنیته است باید کفشی آهنین به پا و خود را بر ای گردشی هزار رنگ و پر از هیاهو آماده کنید. شما قطعا وقت کم می آورید تا از تمام زیبایی ها و جاذبه های شهر دیدن کنید اما اکثر آثاری که در پکن وجود دارد دارای شهرت جهانی هستند مانند شهر ممنوعه، دیوار بزرگ چین، قلعه ای تابستانی یا خانه ی بهشت که شما نام آن ها را شنیده اید پس بهتر است از آن ها شروع کنید تا فرصت را از دست ندهید.

شهر ممنوعه Forbidden City
حتما اسم شهر ممنوعه را میان آثار ثبت شده در میراث های جهانی یونسکو شنیده اید و شاید برایتان سوال پیش آمده که دلیل شهرت این شهر چیست؟
شهر ممنوعه یکی از مهم ترین شاهکارهای معماری چین است که با مجموعه ای از کاخ های فاخر، باغ های زیبا و اتاق های متنوع به زیبایی خودنمایی می کنند. در این کاخ مجلل انواع و اقسام مواد مختلف طبیعی با زیبایی حیرت آوری فضای کاخ را دل انگیز کرده است. شهر ممنوعه در سال ۱۴۰۶ به دستور امپراتور سلسله مینگ به منظور محل امپراتوری پادشاهان چین شروع به ساخت کرد که اتمام آن ۱۴ سال به طول انجامید و درنهایت در سال ۱۴۲۰ بنا به شکل امروزی درآمد. این شهر به مدت ۵ قرن، بیش از ۲۴ امپراتوری را در خود جای داده. به این قصر از این جهت شهر ممنوعه می گویند که ورود افرادی غیر از خاندان امپراتور به آن ممنوع بوده. شهر ممنوعه یکی از ۵ کاخ مهم ساخته شده در تاریخ به شمار می آید که نمای مستطیل شکل آن با مساحتی قرین ۷۴ هکتار اولین چیزی است که نظر شما را جلب می کند و همچنین برج های چشم گیری که از بیرون مجموعه هم قابل دیدن هستند. عظمت این شهر ممنوعه در دیوارهای آجری سرخ رنگ ضخیم ۱۰ متری با ابعاد ۹۶۱ متر طول در امتداد شمال به جنوب و ۷۵۳ متر عرض در امتداد شرق به غرب محصور شده. رودخانه ای با عرض ۵۲ متر دورتادور مجموعه را در برگرفته که در هر ضلع دیوار آن یک دروازه وجود دارد و بر روی ضلع جنوبی «دروازه نیمروز» و بر روی ضلع شمالی «دروازه نیروی ایزدی» وجود دارد که فاصله ی بین دروازه جنوبی و شمالی حدود ۹۶۱ متر و فاصله ی بین دروازه شرقی و غربی ۷۵۳ متر است. در مرکز شهر در شمال میدان بر سکوی مرمری سفیدرنگی به مساحت ۳۰ هزار مترمربع و بلندای ۸ متر قصر تای حه قرار دارد که مجلل‌ترین معماری را در این قصر می توان دید که ارتفاع ۴۰ متریش قصر را به بلند ترین بنای شهر ممنوعه تبدیل کرده و همچنین تخت سلطنتی طلایی‌رنگ امپراتور در این قصر به نمایش گذاشته شده. قصر جون حه و قصر بایو هم از دیگر قصر های مشهور شهر ممنوعه است که با تزئینات خارق العاده و ستون های مرمری فاخر تزئین شده اند. استفاده از رنگ زرد که نماد امپراتوری و رنگ قرمز نماد شادی در نقاشی های سقف و دیوارها درخشندگی خاصی به کاخ ها داده است و همچنین به کار بردن تصاویر اژدها در نقاشی های کاخ ریشه در فرهنگ چینی ها دارد چرا که اژدها جایگاه ویژه ای دارد. بسیاری از مصالحی که در ساخت شهر ممنوعه به کار رفته از فاصله های بسیار دوری به این مکان آورده شده. جالب است بدانید قصر جمعا ۹۹۹۹٫۵ اتاق دارد که به اعتقاد پیشینیان چینی اقامتگاه امپراتوران آسمانی دارای ۱۰ هزار اتاق است و امپراتورانی که پسر امپراتور آسمانی دانسته می‌شدند نباید از شمار اتاق‌های امپراتور آسمانی تجاوز می‌کردند. از این رو شمار اتاق‌های شهر ممنوعه نیم اتاق کمتر از شمار اتاق‌ های کاخ آسمانی است.
بالاخره بزرگترین کاخ تاریخ جهان در سال ۱۹۲۴ به ‌عنوان کاخ‌موزه بر روی عموم باز شد و اکنون دیگر خبری از ممنوعیت وجود ندارد. اکنون این کاخ به یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های فرهنگ در دنیا تبدیل شده و نام آن را در زبان چینی گو گونگ هم می گویند و هر ساله بازدیدکنندگان زیادی از این بنای تاریخی که یکی از کامل‌ترین مجموعه‌های تاریخی دنیا ست دیدن می کنند.

دیدنی های درون شهر ممنوعه:
– دروازه مریدیان (the Meridian Gate) در ۱۴۲۰ میلادی
– پل های مرمرینی که روی رودخانه گلدن ساخته شده
– تالار حفظ هماهنگی یا تالار مهمانی امپراطور (the Hall of Preserving Harmony)
– قصر بهشت پاک (the Palace of Heavenly Purity) که بزرگترین سالن را دارد
– تالار تشریفات نظامی
– خانه های اقامت دائمی و خصوصی شاهزادگان و ملکه ها
– مدرسه سلطنتی که در سال ۱۲۸۷ توسط کوبلای خان تاسیس شد و در ۱۹۰۰ تعطیل شد
– و بزرگترین ساختمان چوبی کشور چین با ۳۵ متر ارتفاع به نام تالار هارمونی عالی تالار مهمان و مراسم های بزرگ که به خاطر تزئینات طلایی و پر زرق و برقش مشهور است
آدرس: ۴ Jingshan Front St, Dongcheng Qu, Beijing Shi, China

blank
blank

دیوار بزرگ چین Great Wall in Beijing

درواقع می توان گفت کسی نیست آوازه دیوار چین را نشنیده باشد. دیوار چین با عظمت منحصر به فردی که دارد به عجیب ترین دیوار دنیا شهرت گرفته که در سال ۱۹۸۷ میلادی در کتاب گینس به ثبت رسیده و در سال ۲۰۰۷ میلادی در لیست عجایب هفت گانه جدید قرار گرفت.
این دیوار طویل متعلق به سلسله مینگ از سال ۱۳۶۸ – ۱۶۴۴ میلادی است که به سده پنجم تا هشتم قبل از میلاد بازمی‌گردد. ساخت کامل دیوار چین۱۸۰۰ سال به طول انجامیده که در طول ساخت بارها قسمتی از آن تخریب و بازسازی شده. شاید برایتان جالب باشد بدانید در ساخت این دیوار ۴۰۰ هزار کارگر فوت کرده اند.
دیوار چین با ۷۰۰۰ کیلومتر طول در مرز چین از شمال غربی تا شمال شرقی ادامه دارد که موجب شده از غرب به دروازه جایوگوان در استان گان سو و از شرق تا رود یالوجیان در استان لیائونینگ امتداد یابد که از ۹ استان لیائونینگ، هبئی، تیانجین، پکن، مغولستان داخلی، شانشی، شاآنشی، نینگ شیا و گانسو عبور می کند. دیوار چین با خورده سنگ، خاک و آجرهای بزرگ مستطیل شکل ساخته شده که دیوار ۱۰ متری به پهنای حدود ۵ متری را بوجود می آورند. این دیوار بزرگ ۲۰۰۰ ساله به هدف مقابله با تهاجم مغولان از کشور به گونه ای از میان کوه ها، بیابان‌ها، مراتع و دشت ها رد شده که سربازان آن زمان بتوانند به خوبی در ۸ برج آتشی که در فواصل۵۰۰ متری از یکدیگر ساخته شده اند، به حفاظت و نگهبانی از کشور بپردازند. معماری شگفت انگیز این بنا به گونه ای است که آن را در جزء هشت عجایب معماری دنیا قرار داده. اما امروزه این دیوار از مهم ترین جاذبه های گردشگری به شمار می آید که سالانه سیل عظیمی از گردشگران را به خود جلب می کند.
شما می توانید از تپه های سرسبز بالا بروید یا از تله کابین استفاده کنید و با قدم زدن و گذشتن از برج ها و عکس گرفتن با لباس های سنتی چینی، خرید از غرفه های صنایع دستی وهمچنین تماشای مناظر دیدنی اطراف لحظات ناب و شادی را تجربه کنید. این را بدانید که بهترین زمان بازدید از دیوار چین فصل های بهار، تابستان و پاییز است؛ چرا که طبیعت اطراف زیباترین حالت خود را در فصل تابستان و پاییز به نمایش می گذارد.

blank

میدان بزرگ تیان آنمِن Tiananmen Square

میدان بزرگ تیان آنمن از جاذبه های محبوب شهر است که دیدن آن را به شما که دنبالی سفری تاریخی و مهیج هستید پیشنهاد می کنیم. این میدان محبوب که در شمال شهر ممنوعه در پکن قرار دارد به وسیع ترین میدان دنیا شهرت گرفته. با قدم زدن در این میدان گذری در تاریخ چین خواهید داشت که یادآور خاطرات خوب و بد در بین مردمان چین است. این میدان در سال ۱۴۱۵ میلادی به دستور امپراتور سلسله مینگ به شکل دروازه ای برای ورود به محوطه اقامت ساخته و در سال ۱۶۵۱ به میدان تبدیل شد. در سال ۱۹۵۰میلادی در حدود ۴ برابر اندازه‌ی اولیه‌اش وسعت دادند که در نهایت میدان به شکل امروزی درآمد. وسعت چشم گیر این میدان موجب شهرت آن شده است که دور آن را بناهای تاریخی چون کاخ‌های شهر ممنوعه، پل‌های جین شوی، دیوار سرخو وجاذبه‌های متنوع دیگر تشکیل داده است. این میدان مساحتی حدود ۴۴۰۰۰۰ مترمربع دارد که می تواند ۱۰۰۰۰۰۰ نفر را در خود جای دهد. برج تیان موجود درضلع شرقی میدان که در سال ۱۴۱۷ میلادی ساخته شد که به منظور مکانی برای معرفی امپراتوران و ملکه‌های جدید از آن استفاده می‌شده و هیچ کس غیر از خاندان سلطنتی حق ورود به آن را نداشتند اما امروزه به محلی جذاب برای گردشگران تبدیل شده. در میان میدان بنایی از جنس گرانیت وجود دارد که یادآور وقایع تاریخ چین است و با جملات حماسی و نقاشهایی زیبا تزئین شده. از دیگر جاذبه های این میدان مجلس ملی چین است که با ظاهر چشم گیر مرمرینش که با وسایل لوکس تزئین شده نظر گردشگران را به خود جلب می کند. این میدان از قدیم تا به امروز مکان مهم شهر بوده است که بسیاری از رویدادهای ملی و سیاسی در آن برگزار می‌ شود.
یکی از وقایع ناگواری که این میدان را در چشم مردم چین غم انگیز کرده است ، قتل عامی بود که در ماه ژوئن سال ۱۹۸۹ میلادی توسط نیروهای چینی صورت گرفت که حدود ده هزار تن از دانشجویانی را که به دلیل حزب کومونیسم، نامناسب بودن وضع اقتصادی و فساد دولتی اعتراض کرده بودند را با بی رحمی کشتند.
شاید برایتان جالب باشد بدانید که هر صبح هنگام طلوع خورشید در میدان تیان آنمن مراسم پرچم قرمز رنگ چین که به اهتزاز در می آید برگزار می شود و شما می توانید در این ساعت در میدان حظور داشته باشید و نظارت گر این مراسم جذاب و دیدنی باشید.
آدرس: چین، پکن، ناحیه‌ی دونگ چنگ، میدان تیان‌آنمن

آرامگاه دودمان مینگ Ming Dynasty Tombs

در پکن حتما یک وقت را اختصاص به دیدن از آرامگاه دودمان مینگ دهید که خالی از لطف نیست. این مکان جذاب در ۵۰ کیلومتر شهر پکن و در جهت شمال شهر قرار دارد. شهرت این بنا به دلیل وجود ۱۳ مقبره پادشاه همراه با ۷مقبره برای معشوقه ها و۱ قبر برای خواجه در فضای سر و سبز ۱۲۰ کیلومتری است که آن را خاص کرده. تمام مقبره ها از نظر معماری مشابه هم هستند؛ و فقط در اندازه و نما با هم کمی تفاوت دارند. تمام مقبره ها از طریق یک راه مقدس به هم وصل می شوند. در جلوی آرامگاه یک سکو وجود داراد که برای انجام مراسم و یا قربانی از آن استفاده می شود. در میان ۱۳ آرامگاه، آرامگاه چانگ یا چانگلینگ قدیمی ترین و بزرگترین مقبره و آرامگاه سی یا سیلینگ کوچکترین مقبره و آرامگاه یونگ یا یونگلینگ، ظریف ترین مقبره می باشد. شاید برایتان جالب باشد بدانید این مجموعه در سال ۲۰۰۳ میلادی به ثبت میراث جهانی یونسکو رسیده است.

blank
blank

معبد بهشت Temple of Heaven
معبد بهشت یکی از زیباترین جاذبه هایی است که در چین قرار دارد که در سال ۱۹۸۸ در لیست میراث فرهنگی تاریخی یونسکو ثبت شده. این معبد با شکوه یادگاری از سلسله مینگ و کینگ است که جهت برگزاری جشن هایی با نام عبادت بهشتی و ارتباط بین دنیای خدایان آسمانی و دنیای انسان های زمینی در شهر ممنوعه بنا شده. معبد بهشت از مهم ترین مجموعه های تاریخی و فرهنگی چین است که اکنون به مکانی برای نیایش و گردش توریست ها تبدیل شده. برای رسیدن به ساختمان اصلی باید از یکی از چهار دروازه شمالی، جنوبی، شرقی یا غربی وارد محوطه ای ۲۷۳ هکتاری شوید که از بخش های مختلفی تشکیل شده که می توان به باغات، زمین بازی و تفریح، مکان عزلت، نمایشگاه گل و گیاه از گیاهان اصیل و بومی چین و آموزشگاه اشاره کرد. ساختمان اصلی معبد بهشت در قرن هجدهم میلادی با نمایی دایره ای شکل بنا شده که سقف مخروطی آن دارای ۳۸٫۲ متر ارتفاع و ۲۴٫۲ متر قطر است که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. در ساختمان ۱۲ ستون وجود دارد که نمایانگر ۱۲ ماه در سال و ۱۲ ساعت در روز می‌باشند. در رنگ آمیزی بخش بالایی ساختمان از رنگ های سبز کمرنگ، سبز پررنگ و زرد استفاده شده و همچنین فضای داخلی ساختمان با رنگ های طلایی و قرمز همراه با نقوش اژدها تزئین شده. تمامی نقوش و معماری بکار رفته در معبد بهشت ریشه در فرهنگ چین دارد.

ساعات ورود به دروازه‌های معبد بهشت
در فصول خلوت گردشگری : ۶:۳۰ تا ۲۱:۰۰
در فصول شلوغ گردشگری : ۶:۰۰ تا ۲۱:۰۰
هزینه بلیط معبد بهشت به تنهایی: ۱۰ دلار آمریکا یا ۵ یوآن
آدرس: چین، پکن، ناحیه دونگچنگ، منطقه تیان تان، خیابان دونگلی، معبد بهشت پکن

کاخ تابستانی پکن Summer Palace

کاخ تابستانی بهترین گزینه برای شروع صبحی دل انگیز است. کاخ تابستانی در فاصله ۱۵ کیلومتری شهر پکن قرار گرفته که به دلیل داشتن فضایی سبز مملو از درختان و گل های بومی منطقه اطراف دریاچه کوتمینگ به مکان محبوب برای زندگی در تابستان و بهار خاندان سلطنتی انتخاب شده. این کاخ تابستانی در سال ۱۷۵۰ در زمان امپراتور گیان لونگ در مساحتی حدود ۷۰ هزار مترمربع بنا شده. این باغ موزه تماشایی در سال ۱۹۲۴ بعد از بازسازی، بازدید آن برای گردشگران آزاد شد. علاوه برچشم اندازهای زیبا با کاخها، معابد و رودخانه موزه ای در این مکان وجود دارد که بیش از ۳۰۰۰ اثر تاریخی را در خود جای داده است. این قصر تابستانی به دلیل جذابیت های بکر و تاریخی که دارد در سال ۱۹۸۸ میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. برای رسیدن به این قصر تماشایی باید با قایق سواری ده دقیقه ای از دریاچه عبور کنید. به محض ورود به کاخ درختان بید با گلهای نیلوفر آبی در کنار نسیم خنکی که می وزد روح شما را جلا می دهد. خود قصر یا همان کاخ شرقی بر روی تپه ای پشت دریاچه با معماری بودایی خود نمایی می کند که دیدن آن شما را به دوران خاندان امپراتوری کیانلونگ می برد که دو طرف کاخ شرقی با دو مجسمه شیر از جنس برنز تزئین شده. تالار خیر خواهی یا سالن حکومت خوب محلی برای برگزاری جلسات دادگاهی بوده که در سمت غرب آن سالن جید بیلوندز قرار دارد که محل زندگی امپراتور حکومت Qing بوده.

تپه های کاخ تابستانی پکن
– تپه معطر
– تپه عمر طولانی
– تپه چشم یشم
باغ های کاخ تابستانی پکن
– باغ آرامش و درخشش
– باغ آرامش و لذت
– باغ کمال و درخشش
– باغ بهار ابدی
– باغ خیزاب های زلال و شفاف

ساعات بازدید: ۶ صبح تا ۱۸ عصر
آدرس: ۱۹ Xinjiangongmen Rd, Haidian Qu, China, 100000

blank