نام کشور کانادا
پایتخت اتاوا
زبان رسمی انگلیسی و فرانسه
جمعیت ۳۷٫۶ میلیون
واحد پول دلار کانادا
شهرهای مهم تورنتو ، ونکوور ، مونترال ، اتاوا ، هالیفاکس ، سنت جان ، کبک

در کانادا روی بازدید از موزه و کلیسا و مکان های تاریخی خط بکشید، بار و بندیل خود را جمع کنید و دل به طبیعت بسپارید. کانادا سرزمین موعود دوست داران طبیعت گردی است. اگر به دنبال ماجراجویی، ماهی گیری، کوه نرودی، قایقرانی، کمپینگ و … هستید بهترین مقصد شما می تواند کانادا باشد. جنگل های توندرا، کوه های سر به فلک کشیده، دره های عمیق، رودخانه های خروشان و هوای تمیز کوهستانی همانند فیلم های جذاب هالیوودی می توانند روحیه شما را دگرگون سازند. با ما همراه باشید تا کانادا را از نزدیک ببینیم.

موقعیت جغرافیایی

کانادا بعد از روسیه، دومین کشور بزرگ دنیا است. کشوری که از شمال با قطب شمال و از جنوب با ایالات متحده آمریکا همسایه است. کانادا در نیمکره شمالی قرار گرفته و حدودا ۱۱ ساعت هوایی با ایران فاصله دارد و هشت ساعت و نیم از ایران عقب تر است. کانادا از شرق و غرب به دو اقیانوس اطلس و آرام می رسد و رکورد دار داشتن طولانی ترین مرز زمینی با کشور همسایه خود یعنی آمریکا است. کانادا با اینکه از نظر مساحت از آمریکا بزرگ تر است اما جمعیت آن تنها ۱۱ در صد جمعیت آمریکا است چرا که مناطق شمالی آن به دلیلی نزدیکی به قاره قطب شمال بسیار سرد بوده، خاک مناسب نداشته و در نتیجه بسیار کم جمعیت است.

آب و هوای کانادا

کانادا بسیار سرد و پر برف و غیر قابل نفوذ است. این باوری است که اکثر مردم دارند و تا حدی هم درست است. اما باید بگوییم همه جای کانادا هم به این شکل نیست. اقیانوس هایی که جریان های آب سرد و گرم را وارد خلیج های اطراف می کنند، رودها و دریاچه های داخلی، وزش باد که رطوبت این دریاها را با خود به همراه می آورد این سرزمین وسیع را با آب و هوای متفاوتی رو به رو کرده است. مثلا ونکوور به ندرت دمایش زیر صفر می آید یا رنگ برف را می بیند.

دو سوم شمالی کشور دارای آب و هوایی شبیه به شمال اسکاندیناوی، با زمستان های بسیار سرد و تابستان های کوتاه و خنک است. منطقه مرکزی، جنوبی و دشت های داخلی دارای آب و هوای معمولی قاره ای است یعنی زمستان های بسیار سرد، تابستان های گرم و بارش نسبتاً پراکنده. همه کانادا به جز سواحل غربی، دارای یک فصل زمستان با متوسط دمای زیر انجماد و با پوشش مداوم برف است.

بهترین زمان سفر به کانادا

زمستان کانادا بی نهایت سرد است گزینه های اقامتی خاصی ندارید پس چه بهتر که در بهترین زمان ممکن به کانادا سفر کنید. ماه های پاییزی یعنی سپتامبر تا نوامبر شاید بهترین فرصت برای شما باشد تا کانادا را زیارت کنید؛ هوا سرد است اما نه آنقدر که عذابتان دهد و با گرمای خشک تابستان هم فاصله گرفته و شما از شلوغی و قیمت های بالای تابستان رسته اید. پوشش گیاهی فراوان و متنوع کانادا پاییزی زیبا پیش روی شما به نمایش می گذارد و قطعا از تک تک فعالیت هایتان در طبیعت لذت خواهید برد.

سرگذشت

کشف قاره آمریکا برای اروپاییان موفقیت بزرگی بود اما آن ها با از بین بردن قبایل بومی این قاره توانستند کلنی های وابسته به انگلیس را بسازند و قدرت امپراتوری بریتانیا را تقویت کنند. وضعیت کانادا هم تقریبا به همین شکل است. در ابتدای امر فرانسویان زمام امور ایالت های مختلف را در دست گرفتند؛ ایالت هایی که بومیان سرخ پوست را مستعمره فرانسه می کرد. بعدها در جنگی که میان بریتانیایی ها و فرانسویان رخ داد قدرت آن ها به ایالت کبک محدود شد و سایر مناطق کانادایی را بریتانیا اداره کرد. استقلال ایالات متحده آمریکا، جنگ های جهانی و جنگ ویتنام موج های مهاجرتی وسیعی به وجود آورد که مقصد همه کانادا بود. به همین دلیل کانادا با حضورِ اول بومیان خود و سپس با کلنی های فرانسوی و انگلیسی و بعدها مهاجرت آسیایی و آمریکایی ها کشوری چند ملیتی و چند فرهنگی است، به همین دلیل اساس کشور کانادا بر مهاجرت بنا شده است. کانادا رسما از بریتانیا مستقل شد و قانون اساسی خود را نوشت اما همچنان اسما پادشاهی مشروطه باقی مانده ملکه الیزابت دوم ملکه انگلستان، رئیس کشور است.

blank

راهنمای سفر به کانادا

و اما برای ورود به کانادا این کشور پهناور چه مراحلی باید طی کنید. همانند هر کشور دیگری نیازمند ویزا هستید. ویزای توریستی کانادا مراحل مختلف دارد و از آن جا که در خاک ایران سفارت خانه ندارد، باید پس از ثبت در خواست ویزا به سفارت خانه یکی از کشورهای همسایه مراجعه کنید و پس از انجام انگشت نگاری و تحویل مدارک خود منتظر نتیجه بمانید.

در سراسر کشور کانادا از دلار کانادا استفاده می شود. یک دلار کانادا برابر با ۱۰۰ سنت است. ممکن است بعضی جاها از شما دلار آمریکایی هم بپذیرند اما به نفعتان نخواهد بود. بنابراین پولتان را به دلار کانادا تبدیل کرده و آسوده خاطر سفر کنید.

مسئله بعدی زبان است. کانادا سال ها مستعمره انگلیس بوده و به تبع ساکنین آن انگلیسی زبان هستند، هرچند ایالت کبک که بازمانده کلنی فرانسه است، فرانسوی صحبت می کنند. بنابراین اگر با انگلیسی میانه خوبی ندارید حتما می توانید در کانادا کسی را پیدا کنید که فرانسوی زبان باشد.

چنین نپندارید که می توانید در طول یک بازدید کوتاه، بیشتر کانادا را بگردید. فراموش نکنید که کانادا دومین کشور پهناور جهان است و رفتن از یک شهر به شهر دیگر یعنی طی کردن مسافتی طولانی. بسیار پیش می آید که مسافران مسئله زمان را در نظر نمی گیرند و طبق آن برنامه ریزی نمی کنند و خود را با عجله از یک شهر به شهر دیگر می کشانند. اگر برای سفر مدت محدودی را در نظر گرفته اید، یک بخش از کانادا را انتخاب کنید مانند کوه های راکی در آلبرتا و تنها به همین یک منطقه بپردازید. با تمرکز روی یک ناحیه، می توانید زمان بیشتری را سپری کرده و از سفر خود لذت ببرید.

چیزی که به هنگام بستن بار سفر به مقصد کانادا باید برایتان مهم باشد لباس است آن هم به مقدار کافی. حتی اگر در تابستان سفر می کنید، رعد و برق در چمنزارها و کوهستان رخ می دهند و باران شما را غافلگیر کرده و دمای هوا کاهش می یابد. زمستان واقعا سرد می شود. مگر در سواحل معتدل بریتیش کلمبیا، جایی که آب و هوا را اقیانوس آرام تعدیل می کند. سیبری شاید سرد ترین نقطه روی زمین لقب گرفته باشد. در زمستان کانادا می توانید انتظار دمای سیبری را داشته باشید. یک کلاه پشمی گرم بیاورید، دستکش، روسری، لباس های سبک گرم را فراموش نکنید تا بی حس نشوید.

کانادا قریب به ۳۶ میلیون نفر جمعیت دارد، جمعیتی که تقریبا به اندازه کل اروپا است. این یعنی بیشتر کانادا سرزمین های بکر و طبیعی است. بیابان های دست نخورده عظیمی وجود دارد که منتظر اکتشاف هستند. فضاهای بیرونی کانادا برای ورزش های هوازی، کمپینگ و سفرهای ماجراجویانه عالی اند. یخچال های کوهستان راکی، جنگلهای بارانی ساحلی در جزیره ونکوور، قایق رانی از طریق دریاچه های انتاریو و آبشار نیاگارا وسوسه عجیبی در دل می اندازند و میل به طبیعت گردی را در انسان بالا می برند. اگر عاشق پیاده روی، قایق رانی، کمپینگ، ماهیگیری، تماشای پرندگان و سایر ورزش های روباز هستید در اینجا می توانید حسابی به علایقتان برسید. اگر از طرفداران پر و پا قرص ورزش های زمستانی هستید، پیست های اسکی و اسنوبورد در کانادا وجود دارند که از شهرتی جهانی برخوردارند و می توانند پاسخ گوی نیاز شما باشند. بنابراین تا جایی که می توانید از شهر ها بگریزید و به دامان طبیعت پناه ببرید.

کانادایی ها به مودب بودن شهیرند. آن ها در سطح عمومی و روابط اجتماعی بسیار خوب رفتار می کنند. هر چیزی که مخرب یا توهین آمیز تلقی شود، پس زده می شود. در کانادا کسی را نمی بینید که پایش را از گلیمش درازتر کند، شلوغ بازی در بیاورد، آشغال پرت کند یا مست باشد. آن ها به هیچ عنوان چنین رفتار هایی را تاب نمی آورند. نمی توان با کانادایی ها بحث کرد، آنها بسیار صبور بوده حتی اگر نیازی به عذرخواهی برای هر چیزی نباشند باز هم معذرت خواهی می کنند. اگر حتی برای چند ثانیه در هر شهر کانادا کمی احساس سردرگمی کنید فورا شخصی برای کمک به شما شتاب خواهد کرد. امکان ندارد وارد باری شوید و دوستانی کانادایی پیدا نکنید. کانادایی ها دقیقا به همین اندازه مهربان و دوستانه هستند.

blank

اقامت در کانادا

بسیار مهم است که پیش از ورود به کانادا مسئله اقامت موقت خود را حل کرده باشید. در شهر ها خوابگاه و هتل فراوان هستند. بهترین حالت رزرو قبلی است تا مطمئن شوید که بهترین انتخاب ها پیش روی شما قرار گرفته اند و شما با توجه به موقعیت و شرایط خود مناسب ترین گزینه را بر می گزینید. هاستل ها، Air bnb و آپارتمان هایی که می توانید اجاره کنید متنوع اند. می توانید بخش هتل های سایت را مطالعه کنید تا اطلاعاتتان در این باره تکمیل شود.

سامانه حمل و مقل کانادا

قطار: تورنتو و مونترال دو شهر کانادایی هستند که مترو دارند. سیستم ریلی ونکوور یک مونوریل است که بالای  سطح زمین کار می کند. کلگری، ادمونتون و اتاوا از سیستم های راه آهن سبک و کارآمد استفاده می کنند. نقشه های مسیر در کلیه ایستگاه ها وجود دارد و به راحتی می توانید خط مورد نظر خود را پیدا کنید و به مقصد برسید.

تاکسی: اکثر شهرهای اصلی دارای تاکسی هستند. آنها معمولا تاکسی متر دارند و هزینه ورود به تقریبا ۲٫۷۰ دلار و به ازای هر کیلومتر حدود ۱٫۷۵ دلار باید پرداخت کنید اما رانندگان از شما انتظار ۱۰ تا ۱۵ درصد انعام دارند. تاکسی ها را می توان با پرچم یا به صورت آن لاین خبر کرد.

اتوبوس: اتوبوس ها رایج ترین شکل حمل و نقل عمومی هستند و همه شهرها سیستم های خاص خود را دارند. اکثر آنها تمام رفت و آمد ها را پوشش می دهند و تنها شاید عصرها و آخر هفته ها خدماتشان محدود تر شود. به صرفته ترین وسیله نقلیه همین اتوبوس است. اگر بتوانید مکان های مورد نظرتان را با اتوبوس پیدا کنید به نفعتان خواهد بود.

دوچرخه: دوچرخه سواری وسیله ای رایج برای دور زدن ترافیک است و بسیاری از شهرها صدها کیلومتر مسیر اختصاصی دوچرخه دارند. در تمام شهرهای بزرگ مغازه هایی وجود دارند که دوچرخه اجاره می دهند.

blank

تورنتو

کانادا شهر های بزرگ و مهم زیادی دارد. شهرهایی که مدرن و خوش ساخت هستند و از همه نظر جلب توجه می کنند. هرچند اتاوا پایتخت سیاسی کانادا است اما شهر های دیگری چون تورنتو، مونترآل، ادمونتون، کالی گاری و … از اهمیت بالایی برخوردارند و بسیار توریست پذیرند.

می توان گفت تورنتو پایتخت اقتصادی کانادا و پر جمعیت ترین شهر این کشور است. یکی از قطب های بازار بورس جهان به شمار می آید و ازین حیث شهرت فراوانی دارد. تجربه زیستن در چنین شهری را از دست ندهید. حتی اگر برای مدت کوتاهی و در حد سفری چند روزه باشد. بگذارید تب و تاب شهر شما را فرا بگیرد و بدانید که کیلومترها از خانه خود دورید و محیط کاملا برایتان تازگی دارد.

کانادا به علت پهناور بودن، مناطق زمانی متفاوتی دارد. تورنتو هشت و نیم ساعت از تهران عقب تر است. به هنگام برنامه ریزی برای سفر و تورنتو گردی، جایی برای استراحت بعد از پرواز خود بگذارید تا پرواز زدگیتان به طور کامل برطرف شود.

تورنتو دارای آب و هوای نیمه قاره ای است یعنی در چنین اقلیمی تابستان ها گرم و مرطوب و زمستان ها سرد است. آب و هوای تورنتو تحت تاثیر دریاچه انتاریو قرار دارد. رطوبت دریاچه باعث می شود تورنتو در زمستان زیادی سرد نشو و در تابستان خنک باشد. اگرچه تورنتو یکی از شهرهای کانادا است که به نسبت گرم است اما باز هم زمستان در این شهر شدت دارد و بیشتر روزهای دسامبر تا اواسط ماه مارس برف روی زمین نشسته است.

بهترین زمان در طول سال برای تورنتو گردی اواخر آوریل تا ماه می و از اواسط سپتامبر تا اواسط اکتبر است. شانس اینکه آب و هوایی استثنائی را تجربه کنید در این ایام بسیار بالا است.

جاذبه های گردشگری تورنتو

آبشار نیاگارا: یکی از مشهورترین جاذبه های طبیعی که در دنیا به زیباییش معروف است و به معنای واقعی شما  قدرت طبیعت را لمس می کنید، آبشار نیاگارا است. این آبشار بین کانادا و آمریکا قرار گرفته و مرز این دو کشور درست از میانه دومین آبشار می گذرد. آبشار نعل اسب، آبشار آمریکایی و آبشار روبند عروس مجموعه آبشارهای نیاگارا را تشکیل می دهند که به رودخانه ایری می ریزند. حجم آبی که از این سه آبشار فرومی‌ریزد حدودا ۵۶۷,۸۱۱ لیتر در هر ثانیه است. جریان آب در ایامی که اوج فصل گردشگری است یعنی ماه جون، جولای و آگوست به حداکثر میزان خود می‌رسد. همان طور که کانادا دومین کشور بزرگ جهان است، آبشار نیاگارا هم پس از آبشار ویکتوریای آفریقای جنوبی، با ۵۴ متر ارتفاع دومین آبشار بزرگ جهان است. از تورنتو تا این آبشار یک ساعت و نیم و ۱۲۸ کیلومتر است. می توانید ماشین اجاره کنید و یا با استفاده از قطار های Gotrain و اتوبوس خودتان را به آبشار نیاگارا برسانید.

باغ وحش تورنتو: دیدن باغ وحش های مختلف در شهرهای این سر و آن سر دنیا و آشنایی با حیوانات بومی و دیدن حیات وحش و زندگی جانوارن یکی از کارهایی است که علاقه مندان خاص خود را دارد. این بازدید به خصوص برای بچه ها جذاب است. باغ وحش تورنتو حدودا با ۵۰۰۰ حیوان در۴۵۰ گونه مختلف جانوری در مساحتی به بزرگی ۲۸۷ هکتار قرار دارد. باغ وحش تورنتو بزرگ ترین باغ وحش کشور کانادا است که ۷ قسمت را شامل می شود. این زیر مجموعه ها را بر اساس حیوانات خاص یک اقلیم طبقه بندی کرده اند: ایندومالایا (حیوانات هندوستان و جنوب شرقی آسیا)، مسیر پیاده روی توندرا، استرالیا، اوراسیا، آمریکا، آفریقا، کانادا و منطقه کشف که خاص بچه ها و موارد آموزشی است. دسترسی به این باغ وحش از طریق اتوبوس ممکن است. به خاطر داشته باشید که این مکان بسیار بزرگ است و به یک روز کامل احتیاج دارد.

های پارک (High Park): های پارک یکی از آن مکان های خوبی است که اگر فرزند داشته باشید بسیار به شما و آن ها خوش خواهد گذشت. این پارک هم طبیعی و هم دست پرورده است و امکانات ورزشی، فرهنگی و آموزشی زیادی دارد.

برج سی ان (CN Tower): برج سی ان تورنتو یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های این شهر به شمار رفته و با تفریحاتی هیجان انگیز، سه رستوران عالی و مرکز خرید، برای هر فردی یک سرگرمی مناسب فراهم می‌کند. برج سی ان در تورنتو برجسته ترین نقطه دیدنی این شهر است و آن را شاهکار منحصر به فرد معماری کانادا می دانند. این برج با ۳۵۵ متر ارتفاع تا قبل از اتمام برج خلیفه دبی، بلندترین سازه ایستاده در جهان محسوب می شد.

منظره ای که از بالای این برج می بینید با هیچ چیزی قابل قیاس نیست. زمانی که هوا صاف است می توانید تا آن سوی آبشارهای نیاگارا را هم مشاهده کنید. دو رستوران و یک کافه منتظر پذیرایی از شما هستند اما اگر برای خوردن به برج سی ان نمی روید حتما از تفریحات هیجان انگیز آن نظیر اج واک بهره ببرید و تجربه ای بی مانند کسب کنید. منظره بالای برج سی ان موقعیت های خارق العاده ای برای عکاسی در اختیارتان قرار می دهد خصوصا اگر به هنگام غروب آفتاب بر بالای این سازه عظیم باشید.

قلعه کاسا لوما: یکی از آن مکان های استثنائی که انتظار ندارید وسط  های و هوی  مدرنیته تورنتو مشاهده کنید بنای این قلعه قرن نوزدهمی است. سرگذشت این قلعه هم در نوع خود جالب است. این بنا که متعلق به یکی از مولتی میلیاردرهای قرن ۱۹ کانادا بود و صاحبش هنری پلات را ورشکسته کرد. آن هم به گونه ای که مجبور شد دارد و ندار خود من جمله همین قصر را حراج کند تا بتواند از پس بدهی های خود بر بیاید. این قصر که ۹۶ اتاق دارد بنا به میل هنری به سبک قلعه های اروپایی با نفیس ترین اجناس ساخته شد. از جمله ویژگی های این قصر داشتن کتابخانه ای با ده هزار جلد کتاب، سالن پرورش گیاه با کف پوش مرمری، باغ های زیبا، اصطبل با کاشی های اسپانیایی که برای سم اسب ها مناسب است، بولینگ، سالن تیر اندازی، درهای برنزی، گذرگاه های مخفی چند ­طبقه و استخر شنا است. با اینکه تمام جلال و جبروت این قلعه حفظ شده و متعلقات آن از حراج هنری جان به در برده اند اما شاید بزرگ ترین درسی که این قلعه بتواند به ما بدهد این است که اندازه جیب خود خرج کنیم وگرنه بر چیزی سرمایه می نهیم که از ما گرفته خواهد شد.

این قلعه همه روزه از ساعت ۹:۳۰ صبح تا ۵ بعد از ظهر برای بازدید عموم باز است و بعد از این ساعات تحت اختیار کسانی قرار می گیرد که آن را اجاره کرده اند. مراسم های خاصی چون عروسی های باشکوه را در این قلعه جشن می گیرند و حتی کمپانی های بزرگ فیلم برداری فیلم های خود را در این قلعه می سازند.

blank