نام کشور گرجستان
پایتخت تفلیس
زبان رسمی زبان گرجی
جمعیت ۳٫۷
واحد پول لاری
شهرهای مهم تفلیس ، باتومی ، مستیا ، اسپانتسمیندا ، متسختا

گرجستان کشوری است که عمده در آمد آن را بخش گردشگری تامین می کند. برای این کار دلیل خوبی هم دارد. اگر به هر لحاظی خسته شده اید و دوست دارید به جایی زیبا، امن و آرام سفر کنید، گرجستان می تواند گزینه خوبی باشد. تپه های سرسبز، هوای تازه، جمعیت کم و از طرفی نزدیک بودن گرجستان به ایران، عواملی هستند که می توانند روی شما تاثیر بگذارند تا گرجستان را به عنوان مقصد بعدی سفر خود انتخاب کنید. با اینکه تاریخ گرجستان از هر حیث قدمت دارد و غنی است، طبعیت دل نشین و تسکین دهنده این کشور است که باعث می شود گردشگران زیادی به سمت آن حرکت کنند. با ما همراه باشید تا گرجستان را بهتر بشناسیم.

موقعیت جغرافیایی گرجستان

دانستن موقعیت جغرافیایی کشور مقصد پیش از سفر در ذهنتان تصویر بهتری ترسیم می کند. اینکه بدانید موقعیت مکانی مقصد سفر با موقعیت شهری که درون آن زندگی می کنید چه تفاوتی دارد، در شمال شما قرار گرفته یا جنوب باعث می شود درک صحیح تری از سفر و جا به جایی خود داشته باشید. گرجستان به لحاظ موقعیت جغرافیایی در شمال غرب ایران قرار دارد، ۱۷۹۸ کیلومتر از ایران (تهران) دور است و مرز مشترکی با ایران ندارد. گرجستان در قلب منطقه قفقاز، در شمال غربی آسیا قرار گرفته و میان کشورهایی چون آذربایجان، ارمنستان، ترکیه، روسیه و هم چنین دریای سیاه احاطه شده است. از آنجایی که رشته کوه های قفقاز مرزهای طبیعی اروپا هستند به لحاظ جغرافیایی گرجستان در قاره آسیا قرار گرفته اما بنا به دلایل فرهنگی، مردم گرجستان خود را اروپایی می دانند. تحت همین تعلقات فرهنگی گرجستان سال ۱۹۹۲ به عضویت اتحادیه اروپا در آمد هر چند در بحث سفر و گردشگری کشوری آسیایی حساب می شود.

آب و هوای گرجستان

 گرجستان کشوری چهار فصل است. می توانید هم از هوای آفتابی داغ لذت ببرید هم پای کوه ها سرمای شدیدی را تجربه کنید اما به طور کلی گرجستان کشوری نیمه گرمسیری است. بیشتر ایالت های گرجستان زمستانی کوتاه دارند و در عوض، تابستان ها، طولانی و گرم است. دریای سیاه در شرق و کوهستان شمالی، دو پدیده ای هستند که بر آب و هوای گرجستان اثر می گذارند. کوهستان شمالی که عمدتا کوه های رشته کوه قفقاز است آنقدر بلند و سر به فلک کشده است و که همیشه لایه های عظیم برف قله هایش را پوشانده و با این حال همچون سپری شهر های گرجستان را در برابر موج هوای سرد و یخ بندان محافظت می کند. دریای سیاه هم از طرفی دیگر هوای شهرها و ایالات را با رطوبت خود گرم نگه می دارد. به همین دلیل زمستان آنقدر در این منطقه پایدار نیست. متوسط دمای گرجستان ۲۱ درجه سانتی گراد است.

بهترین زمان سفر به گرجستان

با توجه به آب و هوا سفر کردن درایت شما را نشان می دهد. هر زمانی به جز تابستان گرم گرجستان و زمستان سردش، می تواند زمان مناسبی برای بستن چمدان و رفتن به این خطه جذاب باشد. بهترین زمان سفر ماه های می، ژوئن و سپتامبر است. البته که فصل برداشت محصول در پاییز هم می تواند هم جالب توجه باشد هم باعث شود شما مناظر پاییزی بی نظیری را شاهد باشید. در هر حال، چون ممکن است هوا سریعا تغییر کند، بهتر است که صرفا جهت احتیاط مجهز سفر کنید.

سرگذشت گرجستان

روزگاری نه چندان دور مرزهای ایران تا گرجستان می رسید اما باید بدانیم که این خطه همواره هویت مستقل خود را حفظ داشته است. حضور انسان بر خاک گرجستان قدمتی دیرینه دارد و نوع خاصی از گونه انسان به نام انسان گرجی در این منطقه یافت شده که دانشمندان را در روشن تر کردن پژوهش های انسان شناسی یاری داده است. دوران باستان تا پیش از حمله مغول دورانی آرام و طلایی در تاریخ گرجیان است. اورارتو و ایبریا نام دو سلسله قدرتمند گرجستان است که در زمان خود نقشی کلیدی در تحولات زمانه خود ایفا می کردند. تفلیس از قرن ۵ میلادی پایتخت گرجستان بوده است. با حمله مغول گرجستان همانند ایران به تاراج رفته و دوران سخت تاریخش شروع شد. چرا که پس از مغول ها، همواره میان ایران و عثمانی دست به دست چرخیده. روسیه هم بدش نمی آمد گرجستان را از آن خود کند چرا که گرجستان خلاف کشور های مسلمان همسایه اش مسیحی بود. اما در آن سال ها قدرت رویارویی با حکومت قدرتمند صفوی و همچنین ترکان عثمانی را نداشت. شاه عباس اول موفق شد گرجستان را از عثمانی ها پس بگیرد و تعداد زیادی گرجی را به نواحی مختلف ایران کوچ دهد. نادر شاه و بعدها آغا محمد خان قاجار هم به گرجستان لشکر کشیده و حکومت آن جا را در دست گرفتند. گرچه شاهان ایران بر حفظ و نگه داری گرجستان چون تکه ای از مرز و بوم خود اصرار داشتند و تقریبا موفق هم شدند، اما همواره دست به جنایت های زیادی زدند و آمار کشتار گرجیان بسیار بالا است. از این رو این قسمت از تاریخ گرجستان برای اهالی گرجی جذابیت زیادی ندارد و تلاش نکنید آن ها را ایرانیان سابق بخوانید. پس از آن که قدرت ایران در منطقه افول کرد، روسیه حی و حاضر بود تا گرجستان را با عهدنامه ترکمان چای برای همیشه از ایران جدا کند و تحت الحمایه خود بخواند. اندکی بعد در گرجستان حکومت تزاری برپا شد تا زمان انقلاب اکتبر ۱۹۱۷ روسیه که با برچیده شدن نظام امپراتوری تزاری، گرجستان فرصت یافت بعد از مدت ها اعلام استقلال کند اما با روی کار آمدن حزب سوسیالیست و تشکیل اتحاد جماهیر شوروی، ارتش سرخ به گرجستان حمله کرد و تا ۷۰ سال گرجستان یکی از جمهوری های شوروی بود. سرانجام سال ۱۹۹۱ گرجستان به استقلال رسمی دست یافت و با نام جمهوری گرجستان حکومت کرد. سه منطقه خود مختار در خاک گرجستان وجود دارد به نام های آبخازیا، اوستیا و آجاریا که دولت گرجستان هیچ گاه نتوانسته بر آن ها چیره شود یا آن ها را وادار به اطاعت از خود کند. تلاش این مناطق برای استقلال و جدایی به حدی بود که گرجستان را تا آستانه فروپاشی برد. پس از آن که گرجستان بر اوضاع خود مسلط شد توانست تا حدی موقعیت و قدرت خود را بر قرار کند به طوری که امروزه این مناطق تحت نظارت دولت مرکزی اداره می شوند.

blank

راهنمای سفر به گرجستان

این بخش از دانستنی ­های سفر بسیار مهم است. هرچه یک سفر را با آمادگی بیشتر شروع کنید، زمانی که در مسافرت هستید لذت بیشتری می­برید.

طبق قرار داد سال ۲۰۱۱ ورود به گرجستان برای ایرانیان به مدت ۴۵ روز بدون ویزا است و در این مدت می توانند بدون ویزا در گرجستان به عنوان توریست حضور داشته باشند.

گرجستان اگر چه عضو اتحادیه اروپا است اما واحد ارزی – پولی مخصوص به خود را دارد که نام آن لاری است. هر لاری به ۱۰۰ تِتری تقسیم می شود که برابر با ۱۵۰۰ تومان پول کشور خودمان است.  بهترین حالت تبدیل ریال به دلار و دلار به لاری است. پول های خودتتان را به دلار تبدیل کنید و در گرجستان لاری بخرید.

از ابتدا گفتیم که گرجستان هویت مستقل خود را دارد. زبانی که گرجی ها با آن تکلم می کنند زبان گرجی با الفبایی خاص خود است. زبان گرجی از خانواده زبانی کارتولی است، زبانی که اهالی منطقه قفقاز جنوبی با آن سخن می گویند. یک خانواده زبانی جدا که قدمت زیادی دارد. ادبیات گرجی پیش از میلاد مسیح پا به عرصه وجود گذاشته است و از این حیث دارای اصالتی بی نظیر بوده و مایه مباهات گرجی هاست.

زبان انگلیسی در شهرهای مرکزی گرجستان از جمله تفلیس، باتومی و … متداول است و عده کثیری متوجه صحبت شما می شوند. با این حال، اگر قصد مسافرت در سراسر گرجستان و سر زدن به مناطق دور افتاده آن را دارید، بد نیست کمی گرجی یاد بگیرید یا اگر روسی بلدید می توانید روی افراد مسن گرجی حساب کنید چون بعد از ۷۰ سال عضویت در اتحاد جماهیر شوروی، کاملن متوجه منظور شما خواهند شد.

نکته ای که باید درباره گرجی ها بدانید این است که به شدت مهمان نواز هستند. آن ها همچون ما ایرانی ها، معتقدند که مهمان حبیب خداست، فرستاده و هدیه ای از جانب او به خانه های گرجیان است پس با مهمان شبیه شاه رفتار می کنند. او را همواره تکریم کرده و مدام به او رسیدگی می کنند. اگر از شما دعوت کردند به خانه شان بروید دعوت آن ها را بپذیرید، چیزی به عنوان هدیه برای آن ها بگیرید و وارد خانه شوید. مدام به شما خوراکی تعارف خواهند کرد و شما حتما باید بپذیرید، جام هایی به سلامتی شما نوشیده خواهد شد و شما نیز باید چند جرعه از شراب خود را بنوشید. جدا از مهمان خانگی، اهالی گرجستان برای تمام گردشگرانی که از کشورشان بازید می کنند احترام قائلند و تا جایی که بتوانند در رفع نیاز های آن ها می کوشند. شما اگر در مهمان خانه ای اقامت گرفته باشید هم صاحب آن جا بدون دریافت وجهی از جانب شما خوراکی های سفر شما را تامین خواهد کرد. مهمان نوازی گرجیان آنقدر زبان زد است که مجسمه مادر گرجستان که یکی از بناهای معروف و ملی این کشور است هم به همین موضوع اشاره دارد.

زن در فرهنگ گرجی از جایگاه شامخی برخوردار است. سرپرستی و حضانت فرزندان پس از طلاق را به مادرشان می دهند، زودتر از مردان بازنشسته می شوند و در صورت داشتن تحصیلات عالیه حقوق بیشتری نسبت به مردان دریافت می کنند.

احترام به بزرگ تر ها یکی از آدابی است که گرجستانی ها خیلی به آن پایبندند، حتما بزرگ تر های خود را با لفظ مناسب خطاب می کنند، جلوی آن ها بلند می شوند و گوششان به فرمان آن هاست. به طورکلی جنبه هایی از فرهنگ گرجستان شبیه به ایران است.

اقامت در گرجستان

همانند هر کشور گردشگر پذیری، موقعیت های اقامتی در گرجستان متنوع است. در شهرهای بزرگ هتل های شکیل و به روز وجود دارند اما در شهر های کوچکتر گزینه های شما محدود تر می شود. تلاش ما در قسمت هتل ها بر این بوده تا بهترین مراکز اقامتی را به شما معرفی کنیم.

سیستم حمل و نقل گرجستان

سامانه حمل و نقل در سفر بسیار مهم است. یکی از عواملی که باید به هنگام برنامه ریزی در نظر بگیرید همین سامانه است. از این رو، توضیحاتی درباره این سیستم برای شما آورده ایم تا بتواند کمکی باشد به هر چه بهینه تر کردن سفر شما.

گرجستان به نسبت سیستم حمل و نقل خوبی دارد. در شهرهای بزرگی چون تفلیس و باتومی وسایل مختلفی برای حمل و نقل وجود دارند اما در شهرهای کوچکتر ممکن است دچار مشکل شوید. به طور کلی گرجستان کشور ارزانی است. قسمت حمل و نقل هم از شما مبلغ کلانی نمی خواهد.

اتوبوس: بهترین وسیله برای گشت و گذار درون شهر است. با اینکه می توانید از مترو هم استفاده کنید اما با اتوبوس این موقعیت را دارید که خود شهر را هم ببینید. اتوبوس ها تقریبا به همه جای شهر دسترسی دارند و تعداد ایستگاه ها و گستردگی آن از مترو بیشتر است. تنها نکاتی که باید رعایت کنید این است که اول شماره ایستگاهی که می خواهید پیاده شوید را در بیاورید تا بدانید کجا باید از اتوبوس پایین بیایید، چرا که ایستگاه ها تماما به زبان گرجی بوده و ممکن است کمی سخت باشد. دوم اینکه می توانید کرایه خود را هم به صورت نقدی بپردازید (بلیط بخرید) و هم با کارت. این کارت ها که مترومانی نام دارند تنها ۲ لاری هزینه خواهند داشت (که هرچقدر بخواهید می توانید آن را شارژ کنید) و بسیار به نفعتان خواهد بود. هزینه اتوبوس حدودا ۵۰ تتری برای ۹۰ دقیقه است و تنها در ایستگاه های مخصوص نگه می دارند.

قطار: قطار های گرجستان بیشتر برای سفر از یک شهر به شهر دیگر به درد می خورند. مثلا می توانید از تفلیس به باتومی و برعکس، را با قطار بروید. این ریل ها به کشور های همسایه هم دسترسی دارند. می توانید به صورت آن لاین بلیط خود را بخرید که البته به مستر کارت احتیاج خواهید داشت و یا به ایستگاه مرکزی راه آهن بروید و مستقیما بلیط خود را تهیه کنید.

مینی بوس: عمومی ترین وسیله حمل و نقل ون های کوچک هستند که به آن ها مارشروتکاس گفته می شود. این مینی بوس ها به رنگ زرد هستند و هرکجا که مایل بودید می توانید به راننده بگویید نگه دارد. البته استثنا هایی هم وجود دارد مثلا در خیابان های روستاولی، چاوچاوَدزه و کوستاوای تفلیس این ون ها همانند اتوبوس عمل می کنند و در ایستگاه های اتوبوس نگه می دارند. همان طور که برای تاکسی دست تکان می دهید، برای آنکه راننده متوجه شما شود نیز باید دست تکان دهید. این مینی بوس ها حدود ۸۰ تتری هزینه خواند داشت اما اگر با مترو کارت پرداخت کنید، بار دومی که از این مینی بوس ها استفاده می کنید ۶۵ تتری خواهد بود. حواستان باشید که مینی بوسی را سوار شوید که هم مسیر با شماست، شماره مقصد خود را بدنید چراکه تمام اطلاعات به زبان گرجی است.

تاکسی: تاکسی ها در گرجستان ارزان هستند. از هر دو ماشین یکی تاکسی است و با دست تکان دادن می توانید آنها را به سوی خود فرا بخوانید. یا اینکه برنامه های Yantex و Taxify را روی گوشی خود بریزید و با استفاده از آن ها تاکسی بگیرید فقط یادتان باشد که پیش از راه افتادن در باره قیمت با راننده به توافق برسید.

مترو: خطوط متروی گرجستان خاصه تفلیس، بسیار ساده است. دو خط بیشتر ندارد که تقریبا تمام شهر را پوشش می دهد. باید حتما از مترومانی استفاده کنید. با مترو سریع تر به مقاصد خود می رسید و تنها هزینه هر سفرتان حدود نیم لاری می شود. یکی از خوبی های مترو این است که تابلوهای راهنما و نقشه و ایستگاه ها دو زبانه هستند. یکی گرجی و دیگری انگلیسی. این موضوع کمک کننده است.کارت های خود را می توانید در ایستگاه ها شارژ کنید.

blank

شهر های گرجستان

تفلیس

تفلیس شهر چشمه های آب گرم از قرن پنجم میلادی به پایتختی گرجستان برگزیده شد. تفلیس را بعضا عروس قفقاز نامیده اند. شهری که در خاک آسیا واقع شده اما فرهنگ اروپایی دارد و رد هر سلسله که بر آن حکومت کرده، بر تن آن باقی مانده است. سرگذشت تاریخی این شهر را می توانیم در معماری های آن و سبک و سیاق ساختمان سازیش ببینیم. تفلیس زمانی یکی از شهر های مهم دنیای اسلام بود و امروزه بیشتر اهالی آن مسیحی ارتدکس هستند.

شاید جالب باشد بدانید تفلیس خواهر خوانده دو شهر ایرانی اراک و تهران است. خواهر خواندگی قرار دادی است که دولتیان دو کشور میان هم بر قرار می کنند تا با هم مراودات اجتماعی فرهنگی داشته باشند.

تفلیس در دو سوی رودخانه متکواری (کورا) قرار گرفته و در دره ای واقع شده که اطرافش باز است و جریان باد سبب می شود هوای تفلیس همیشه تمیز باشد. زمستان و تابستان های تفلیس آزار دهنده اند بنابراین برای لذت بردن از این شهر زیبا و دل انگیز سعی کنید اواسط بهار و پاییز به آن جا رخت سفر ببندید. جاذبه های تفلیس از هر حیث چشم نوازند. با ما همراه باشید تا در ادامه چند جای خوب تفلیس را با هم بررسی کنیم.

blank

قلعه ناریکالا یا ناریقالا
چشم انداز این قلعه بسیار زیباست، از یک طرف مشرف به رودخانه متکواری است و از طرف دیگر به خود شهر و حمام های سلطنتی. ساختمان قلعه یک ارگ ایرانی و مربوط به دوره ساسانی بوده که حوالی قرن چهارم میلادی ساخته شده و پس از آن امرای اموی آن را باز سازی کرده و چون درون آن زندگی می کردند آن را آباد کردند. این قلعه در زمان مغول به دست سپاه چنگیر افتاد و از آن پس قلمرو ایل مغول به حساب می آمد. مغول ها به آن، نارین قلعه گفتند. سال ها بعد، زمانی که گرجستان تحت الحمایه روسیه شد، ناریکالا شکوه خود را از دست داد و تخریب شد. امروزه تنها چیزی که از قلعه دست نخورده باقی مانده دیوار های عظیمش است. در حاشیه دیوار های ناریکالا کلیسایی است که به نسبت جدید است. دیوار های درونی این کلیسا نقاشی های جالبی از انجیل و تاریخ گرجستان دارد.

کلیسای جامع تثلیث تفلیس
این کلیسای بزرگ که به سامبا یعنی تثلیث معروف است، بیسن سال های ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۴ ساخته شد. مرتفع ترین کلیسا در گرجستان و بزرگ ترین کلیسای ارتدکس در جهان است. این بنای بزرگ با تلفیق معماری مذهبی گرجی و عناصری از معماری بیزانس به صورت کلیسا هایی تو در تو با یک گنبد مخروطی طلایی ساخته شده است.
زمانی که امپراتوری عظیم روم به دو جبهه شرقی و غربی تقسیم شد، در پی اختلافاتی که میان اسقف بیزانس پایتخت روم شرقی و پاپ به وجود آمد، این دو کلیسا راه خود را از هم جدا کردند و مناطق شرقی اکثرا به پیروی از کلیسای شرق برخاستند و نام خود را ارتدکس به معنای راست کیش نهادند. با تصرف بیزانس به دست ترکان عثمانی، امروزه روسیه پرچم دار کلیسای ارتدکس است. اهالی گرجستان هم اکثرا ارتدکس بوده و این کلیسا را به پاس دوهزارمین سال تولد مسیح و هزار و پانصدمین سال به رسمیت شناخته شدن کلیسای ارتدکس گرجی برپا کردند.
خود بنا از هر نظر زیبایی جالبی دارد و درون آن ۹ کلیسای کوچک و بزرگ جای گرفته که جمعا می تواند پذیرای ۱۵۰۰۰ نفر باشد. نقاشی های در و دیوار این کلیسا برگرفته از فرهنگ ملی و مذهبی گرجیان است.

پل صلح
این پل بسیار زیبا که دو طرف قدیمی شهر و یک سری ساختمان های خاص نظیر کاخ ریاست جمهوری، کلیسای تثلیث، محلی نازی و مجسمه واختانگ یکم (کسی که تفلیس را به پایتختی برگزید) را به هم وصل می کند سال ۲۰۱۰ ساخته شد و به دلیل همین نقش ارتباطی به پل صلح شهره شده است. نورپردازی شب های این پل بسیار دیدنی است.

باغ ملی گیاه شناسی گرجستان
باغی زیبا، آباد و سر سبز در دل تفلیس پایتخت گرجستان که حدودا از قرن ۱۷ وجود داشته اما بازگشایی آن به صورت باغ گیاه شناسی در قرن ۱۹ بوده است. بیش از ۴۵۰۰ گونه گیاه مختلف در این باغ پرورش داده می شود. مناظر این باغ دل انگیزند و شما می توانید آرامش باغ را حس کنید. ورودی آن برای هر فرد بالغی ۲ لاری و برای دانش جویان یک، برای بچه ها نیم لاری است.

موزه ملی گرجستان
اگر دوست دارید با حال و هوای گرجستان بیشتر آشنا شوید و حدود این ملت کهن دستتان بیاید به این موزه سری بزنید. این موزه روایت کننده تاریخ دیرینه مردم گرجستان است. تاریخ نسل خاصی از نوع انسان که به انسان گرجی معروف است و پژوهندگان انسان شناس را شگفت زده کرده است. درواقع از همین اسکلت و استخوان بندی و نیز زبانی که گرجیان به آن تکلم می کنند می توانیم بفهمیم با مردمی منحصر به فرد طرف هستیم که همواره برای خود هویتی مستقل داشته اند.

blank

پارک متاتسمیندا
تفلیس جا برای تفریح و سرگرمی زیاد نیز دارد. یکی از بهترین مکان هایی که می توانید فرزندان خود را با خود همراه سازید و مطمئن باشید آن ها هم غرق خوشی خواهند شد پارک یا شهر بازی متاتسمیندا است. این پارک بر فراز کوه متاتسمیندا ساخته و مشرف به تفلیس پایتخت گرجستان است و می توانید علاوه بر استفاده از وسایل مهیج از معماری جالب توجه این پارک هم لذت ببرید. یکی از راه های دست رسی به این پارک استفاده از قطار کابلی است. زمانی که با این قطار به سمت کوه متاتسمیندا می روید حواستان به مناظر زیبایی که می بینید باشد.

خیابان روستاولی
این خیابان که نامش را از شاعر گرجی شوتا روستاولی گرفته مهم ترین مراکز تفلیس مثل اپرای ملی گرجستان، تئاتر روستاولی، کلیسای کاشوتی و … را در خود جای داده است. شوتا روستاولی بزرگ ترین شاعر غیر دینی ادبیات کلاسیک گرجستان است که در قرن ۱۷ میلادی می زیست. معماری ساختمان ها، نور پردازی و حال و هوای این خیابان باعث شده تا تبدیل یه یکی از پر بازدید ترین مکان های تفلیس شود. می توانید برنامه های خود برای دردن جاذبه های تفلیس را جوری تنظیم کنید که شب برای قدم زدن به خیابان روستا ولی بروید.