اقامتگاه‌های بوم‌گردی

آموزش مالکان اقامتگاه‌های بوم‌گردی ضرورت دارد

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیشابور با تاکید بر لزوم و ضرورت ارائه آموزش به مالکان اقامتگاه‌های بوم‌گردی گفت: اقامتگاه‌های بوم‌گردی تجربه جدیدی است که مالکان آن باید برای بهبود خدمات‌شان به مساله آموزش توجه لازم را داشته باشند.

محمد اسماعیل اعتمادی در گفت‌وگو با ایسنا عنوان کرد: خوشبختانه در چند سال اخیر که فعالیت اقامتگاه‌های بوم‌گردی آغاز شده، این فعالیت‌ها با استقبال خوبی هم مواجه شده است. با این حال موضوع آموزش مساله مهمی است که در اداره اقامتگاه‌ها باید به آن توجه کرد چرا که این موضوع طبیعتا تاثیر مستقیم و انکارناپذیری بر کیفیت اقامت مسافران در این فضاهای گردشگری دارد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیشابور با اشاره به اهمیت آموزش در بهبود مدیریت این اقامتگاه‌ها توسط مالکان آن بیان کرد: در سال‌های ۹۸ و ۹۹ برای مدیران اقامتگاه‌های بوم‌گردی استان چند دوره آموزشی پیش‌بینی شد که مدیران این مجموعه‌ها با حضور در این جلسات و کلاس‌ها گواهی‌نامه مربوطه را نیز دریافت کردند. این دوره‌های آموزشی به طور مرتب از طرف اداره کل میراث فرهنگی استان برگزار می‌شود و مدیران اقامتگاه‌های جدید هم برای دریافت مجوز فعالیت موظف به گذراندن آن هستند.

وی با بیان اینکه امسال گردشگری رشد خوبی را نسبت به سال گذشته تجربه می‌کند، تصریح کرد: گردشگری پیش از این خیلی بیشتر از حال حاضر تحت تاثیر پاندمی کرونا و محدودیت‌ها قرار داشت. در شرایط کنونی پیش‌بینی می‌شود در صورتی که سویه اُمیکرون درگیرمان نکند، در ایام نوروز میزبان مسافران زیادی خواهیم بود.

اعتمادی ادامه داد: آمار اقامتگاه‌های بوم‌گردی شهرستان هم رشد خیلی خوبی داشته است. در حال حاضر ۲ اقامتگاه در زبرخان و هشت مورد هم در نیشابور فعالیت دارد. همچنین چهار اقامتگاه هم در حال آماده‌سازی است که بین ۷۰ تا ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تا سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

ایجاد فضای رقابتی بین اقامتگاه‌ها باعث رشد کیفی این مراکز می‌شود

وی خاطرنشان کرد: یکی از مواردی که باعث رشد کیفی مدیریت و ارائه خدمات اقامتگاه‌های بوم‌گردی می‌شود، ایجاد فضای رقابتی بین این مراکز است. با افزایش تعداد اقامتگاه‌ها این موضوع هم قوت بیشتری می‌گیرد. به نظر من در حال حاضر بیش از ۸۰ درصد از اقامتگاه‌های شهرستان از نظر پذیرش میهمان و رعایت آداب میهمان‌نوازی و همچنین رعایت اصول و مقررات ارائه خدمات خوب پیش می‌روند و سطح کیفی خود را بالا برده‌اند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیشابور به موضوع رعایت اصول بهداشتی در اقامتگاه‌های بوم‌گردی با توجه به شیوع پاندمی کرونا نیز اشاره کرد و گفت: از نظر کنترل کیفی اقامتگاه‌ها کارشناسان ما با جدیت جهت بررسی نحوه رعایت پروتکل‌های بهداشتی مرتبا از اقامتگاه‌ها بازدید می‌کنند و در صورت وجود موردی خاص، سریعا به آن رسیدگی می‌شود. ما هم مرتبا دستورالعمل‌های ارسالی استان را به مدیران اقامتگاه‌ها اطلاع‌رسانی می‌کنیم. خوشبختانه تا این لحظه کارشناسان اداره میراث وضعیت مطلوبی را از شرایط بهداشتی اقامتگاه‌ها گزارش کرده‌اند.

مالکان خانه‌های قدیمی از ظرفیت مطلوب این خانه‌ها برای تبدیل به اقامتگاه بوم‌گردی استفاده کنند

وی به ظرفیت خانه‌های قدیمی برای تبدیل آن‌ به اقامتگاه‌ بوم‌گردی اشاره کرد و افزود: خواهش من از مالکان خانه‌های قدیمی و تاریخی که تعدادشان هم کم نیست، این است که از این ظرفیت خیلی خوب برای تبدیل به اقامتگاه بوم‌گردی استفاده مطلوب کنند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیشابور عنوان کرد: در شهر نیشابور با عنایت به تعداد بالای خانه‌های قدیمی و تاریخی، این ظرفیت وجود دارد که چه در داخل شهر نیشابور و چه در روستاهای گردشگری این اقدام صورت بگیرد. با انجام این مهم که هزینه زیادی هم ندارد، هم خانه‌های تاریخی حفظ می‌شود و هم اینکه مردم می‌توانند از قابلیت‌ها و جذابیت‌های آن بهره ببرند.

وی به تسهیلات در نظر گرفته شده در این زمینه اشاره کرد و گفت: مجموعه میراث فرهنگی در حال حاضر به بیشتر متقاضیان فعال بوم‌گردی کمک کرده تا از تسهیلات با بهره‌های بسیار کم استفاده کنند. همچنین می‌توان در اخذ معافیت‌های مالیاتی و عوارض طرح‌های صنعتی‌ نیز به کمک این اقامتگاه‌ها آمد.

منبع: ایسنا

مرتبط:

حال ناخوش اقامتگاه های بوم گردی/ وعده‌هایی که پوچ بود!

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *