اردل؛ پایگاه خان‌های بختیاری

اردل؛ پایگاه خان‌های بختیاری

اردل نام شهری است که در چهار محال و بختیاری قرار گرفته و همواره پایگاه خان‌های بختیاری بوده است.
این شهر در فاصله ۸۶ کیلومتری بروجن و ۷۵ کیلومتری جنوب باختری شهرکرد، در مسیر جاده ارتباطی استان خوزستان به استان چهارمحال و بختیاری واقع شده و آب و هوای آن معتدل مایل به سرد و خشک است.
اردل؛ پایگاه خان‌های بختیاری + تصاویر
بنا بر این گزارش، از قدیمی‌ترین آثار شناسایی شده در اردل می‌توان به ابزارهای سنگی از دوره پارینه سنگی جدید و دوره آغاز نوسنگی اشاره کرد كه به ده تا یازده هزار سال قبل تعلق دارند.
همچنین بر اساس تحقیقات باستان‌شناسی منطقه‌ای که اردل در آن قرار گرفته، قسمتی از محدوده و سرحدات ایالت انشان یا انزان ایلامی است و در۲۱۰۰ سال قبل بخشی از حكومت الیمایی نیز محسوب می‌شد.
اردل؛ پایگاه خان‌های بختیاری + تصاویر
اولین بار، در قرن سوم ابن خرداد و قدامه ابن جعفر نام این شهر را  در شرح مسیر جاده دسپارت آوردند و بعد از آنها در قرن هشتم ابن بطوطه، سیاح معروف در سفرنامه خود از اردل و بهشت آباد یاد کرده است.
شایان ذکر است؛ از سیاحان خارجی که از اردل دیدن کرده‌اند و نام آن را در سفرنامه خود آورده‌اند؛ می‌توان از «لرد کرزن» سیاستمدار بریتانیایی و ایران‌شناس، «ایزابل بیشوب» و «آرنولد ویلسون» نام برد.
اردل؛ پایگاه خان‌های بختیاری + تصاویر
گفتنی است؛ امروزه، اردل با برخورداری از چشمه‌های آب سرد فراوان به یکی از قطب‌های مهم پرورش ماهی قزل آلای کشور تبدیل شده است.
اردل؛ پایگاه خان‌های بختیاری + تصاویر
خاطرنشان می‌شود؛ از جاذبه‌های گردشگری اردل می توان به شوران آبسرده، روستای آبشاران علیا، روستای لندی، چشمه سرخون، حاشیه رودخانه ارمند، قلعه ابوالقاسم خان اردل، آبشار زرد لیمه، پل بهشت آباد، تنگ درکش و ورکش، آبشار دره عشق، آبشارهای بهشت آباد، آبشار لندی، غار اردل و تالاب سولگان اشاره کرد.
منبع:باشگاه خبرنگاران جوان
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *