بازگشایی موزه ملی عراق پس از ۳ سال

فعالیت موزه ملی عراق پس از سه سال وقفه ناشی از ناآرامی‌های سیاسی، بار دیگر آغاز شد.

به نقل از آرت‌نیوز، روز دوشنبه، موزه ملی عراق در بغداد که به مدت سه سال به دلیل تنش‌های سیاسی در منطقه و نگرانی درباره امنیت موزه تعطیل شده بود بار دیگر آغاز به کار کرد.

نخست‌وزیر عراق به طور رسمی این موزه را در روز یکشنبه بازگشایی کرد. موزه ملی عراق که بازسازی شده است، از سال ۲۰۰۹ به دلیل شدت گرفتن اعتراضات ضددولتی در بغداد تعطیل شده بود. این موزه که آثار باستانی متعلق به بین‌النهرین، عباسیان و تمدن‌های ایرانی را در خود جای داده است، نخستین‌بار در دهه ۲۰ میلادی و در جریان یک طرح فرهنگی که توسط یک باستان‌شناس بریتانیایی ترتیب داده شده بود، تاسیس شد.

در این موزه که اخیرا بازگشایی شده، آثار تاریخی اسلامی قرن نهمی و آثار تاریخی دوره‌های مختلف تاریخ به نمایش گذاشته شده است.

امنیت این موزه سال‌ها به دلیل درگیری‌های منطقه با خطر مواجه بوده است. در سال ۲۰۰۳، پس از تهاجم ارتش آمریکا که به سقوط صدام منجر شد، مجموعه این موزه غارت شد و این منطقه شاهد افزایش روند قاچاق آثار تاریخی شد. گمان می‌رود حدود ۱۵هزار اثر تاریخی از این موزه غارت شده باشد. نیمی از این آثار هنوز به منطقه بازگردانده نشده‌اند. این موزه پس از ۱۲ سال تعطیلی بار دیگر در سال ۲۰۱۵ بازگشایی شد.

منبع: ایسنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *