تالاب برم الوان

تالاب برم الوان نگین گردشگری شهرستان بهمئی

این تالاب که ارتفاع آن از سطح دریا حدود یک هزار و صد متر است دارای پوششی گیاهی و انواع پلانکتونهای گیاهی، نی، گز و خارشتر و سایر گونه های نادر گیاهی می باشد.

این دریاچه با مساحتی حدود ۱۵ هکتار و دارای عمقی حدود ۳۰ متر است. در سالهای اخیر برای رفاه حال گردشگران آلاچیق، سکوی نشیمن و سرویس بهداشتی توسط اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان در این مکان ایجاد شده است.

تالاب برم الوان

این تالاب هر ساله خصوصا در افصل بهار و تابستان گردشگران زیادی از اقصی نقاط کشور را به خود جذب می‌ کند.

این تالاب طبیعتی زیبا چشمه های دیدنی و دشتهایی مملو از گلهای رنگارنگ منظره ای بدیع پدید می آورند که دیدار آن را به خاطره ای فراموش ناشدنی برای گردشگران تبدیل می کند.»

آسمان آبی و آفتاب شفاف، سبزی جنگل های گرمسیری، سفره قشنگی از طبیعت در مکان گردشگری جلوه گر شده است.

برم الوان از دو واژه “بَرم” و ” اَلوان” تشکیل شده است که در زبان محلی، برم را معادل دریاچه و الوان را به دو معنای رنگ ها و فراوانی(وَلمون) تعبیر شده با چنین دیدگاهی، این تالاب زیبا را به دریاچه رنگها و یا دریاچه سرشار از آب معنا می کنند.

در طول تاريخ زندگي انسان ها، تالاب ها به عنوان اراضي نامناسب، بي فايده، مضر و بستري براي زندگي وحوش و مأمني براي حشرات ناقل بيماري ها شناخته مي شدند.

تالاب برم الوان

اين تالاب ها باتلاقي تصور مي شدند كه هر كسي در آن پاي بگذارد در كام مرگ فرو مي رود كه مجموعه اين صفات، انگيزه اي براي ستيز دائمي انسان با آن را بوجود مي آورد.

به همين سبب رابطه انسان با تالاب ها هميشه خصمانه و در جهت تخريب آن بوده است.

مهار تالاب ها و تبديل آنها به گستره هاي قابل كشت و كار يا حتي تبديل آن به اراضي باير و رها شده از جمله موفقيت هاي جامعه انساني تلقي مي شد.

با توجه به ظرفيت ها و پتانسيل هاي گردشگری استان اين اداره كل با همکاری اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان در اقدامات كارشناسي و قانوني طي مكاتبه هايي درياچه مورزرد زيلايي شهرستان بويراحمد و برم الوان بهمئي را به منظور ثبت در زمره تالاب هاي ملي و بين المللي به سازمان مركزي معرفي كرده است.

تالاب برم الوان

محيط زيست استان تمام تلاش خود را براي ثبت ملي اين موهب الهي بكار خواهد بست و بارايزني هاي صورت گرفته اميدواريم كه در آينده اي نزديك برم الوان بهمئي به عنوان نخستين تالاب استان ثبت ملي شود.

شهرستان بهمئي با ۴۵ هزار نفر جمعيت در ۳۰۰ كيلومتري ياسوج مركز كهگيلويه و بويراحمد واقع شده است.

منبع:میراث آریا

مرتبط:

تنگ تامرادی _ یکی از جاذبه‌های کهگیلویه و بویراحمد

راهنمای سفر به کهگیلویه و بویراحمد/اماکن دیدنی / هتل‌ها

پرنده نگری ظرفیت مغفول گردشگری در کهگیلویه و بویراحمد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *