بازگشایی مرزها

تلاش برای بازگشایی مرزها

معاون گردشگری از تهیه بسته حمایتی جدید، تلاش برای بازگشایی مرزها به روی گردشگران واکسینه‌شده و پیگیری واکسیناسیون فعالان گردشگری خبر داد.

 به نقل از روابط‌عمومی معاونت گردشگری، ولی تیموری به منظور تبیین اقدامات و برنامه‌های جاری حوزه گردشگری گفت: به دنبال دریافت مصوبه فعالیت واحدهای گردشگری و فعالان این حوزه از ستاد ملی کرونا پیش از تعطیلات نوروز و تلاش برای روشن نگه داشتن چراغ کسب‌وکارهای این حوزه به عنوان اقدامی موثر، وارد نیمه دوم فروردین‌ماه و ایام پیک کرونا و سپس ماه مبارک رمضان شدیم که پیش از این نیز زمان رکود این حوزه به شمار می‌آمد. در نتیجه با استمرار فعالیت در فضای حاکم ایجادشده به سبب شدت انتشار ویروس کرونا شامل محدودیت‌ها و سختگیری‌های موجود، برنامه‌های معاونت در دو بخش به صورت همزمان مورد پیگیری قرار گرفت.

او افزود: بخش نخست در شرایط اعمال‌شده سختگیری‌های روزافزون، تمرکز بر استمرار حمایت‌های دولتی از کسب‌وکارها و فعالان گردشگری بوده است. بر این اساس طبق تلاش‌ها و پیگیری‌های بسیار انجام‌شده، صنعت گردشگری در کنار چهار رسته شغلی آسیب‌دیده از بحران انتشار ویروس کرونا شامل مشاغل مربوط به حمل‌ونقل، ورزش و هنر و سینما که ضرورت بر استمرار حمایت داشت، قرار گرفت. این در حالی است که پیش از این گردشگری در گروه گسترده‌تر ۱۴ رسته شغلی قرار داشت و این ارتقا، امکان و الزام کسب حمایت‌های بیشتر را سبب شد.

بسته حمایتی جدید در راه است

او با بیان این‌که تلاش کردیم تا کمیته‌های تخصصی ستاد ملی مدیریت کرونا و بخش‌های تصمیم‌ساز در این حوزه را به منظور دریافت حمایت‌های بیشتر و استمرار پشتیبانی‌ها متقاعد کنیم، گفت: از این رو بسته حمایتی تلفیقی جدید مشتمل بر دو بخش مشترک اشتغال‌محور و بنگاه‌محور برای کسب‌وکارهای حوزه گردشگری در کارگروه بررسی آثار اقتصادی کرونا تنظیم شد و بخش‌هایی از جمله حمایت‌های بانکی، مالیاتی و بیمه‌ای مربوط به کسب وکارهای حوزه گردشگری را پوشش داد.

تیموری اظهار کرد: در بخش بانکی با تصویب دستورالعمل مربوطه مواردی نظیر امهال تسهیلات فعالان گردشگری تا پایان شهریورماه اجرایی شد و تلاش کرده‌ایم که هیچ‌گونه جریمه و سودی نیز به امهال صورت‌گرفته تعلق نگیرد. از سویی دیگر در بخش بانکی رفع سوءاثر چک برگشتی و نیز ادامه پرداخت تسهیلات ۱۲ درصد در دستور کار قرار گرفت تا هم متقاضیان جدید و هم افرادی که پرونده‌شان نزد بانک بوده است و روند آن متوقف شده بود، از این امکان بهره‌مند شوند. همچنین بخش دیگر نیز شامل بخشش جرایم مالیاتی بوده است  که امهال پرداخت آن پس از تصویب نهایی، در بازه سه تا شش ماه محقق خواهد شد.

معاون گردشگری ادامه داد: در بخش بیمه‌ای بسته حمایتی جدید، امهال حق بیمه سهم کارفرمایی نیز در دستور کار قرار گرفته است. از این رو اعطای یارانه حق بیمه برای بنگاه‌های بالای ۱۰ نفر اشتغال و ارائه یارانه دستمزد برای بنگاه‌های کمتر از ۱۰ نفر اشتغال، پیش‌بینی شده است. این در حالی است که در کنار بحث‌های سه‌گانه بانکی، بیمه‌ای و مالیاتی اقداماتی نظیر تمدید مجوزها و بخشودگی اجاره بهای اماکن اجاره‌ای تحت تملک وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نیز محقق شده است. این‌ها مواردی است که در قالب بسته تلفیقی آماده شده و به‌زودی پیرو برگزاری جلسه ستاد کرونا در هفته پیش ‌رو، ابلاغ و اجرایی می‌شود.

مکاتبه با رییس‌جمهور برای بازگشایی مرزها به روی گردشگران واکسینه‌شده

تیموری همچنین بخش دوم اقدامات جاری حوزه گردشگری را تلاش برای بهره‌مندی از فرصت بازگشایی مرزها با پذیرش گردشگران واکسینه‌شده اعلام کرد و گفت: در حال حاضر رایزنی‌ها برای بازگشایی مرزها در ابعاد داخلی و بین‌المللی را آغاز کرده‌ایم. از جمله یکی از موضوعاتی که به شدت پیگیر آن هستیم و در کمیته‌های مختلف دنبال‌کننده آن بوده‌ایم، اجازه ورود به اتباع کشورهایی است که واکسینه شده‌اند و به نوعی تهدید و نگرانی برای جامعه ایرانی ایجاد نمی‌کنند. این پیشنهاد از طریق مکاتبه با وزارت امور خارجه، وزارت بهداشت و شخص رییس محترم‌جمهور انجام شده است.

وی افزود: پیش‌بینی ما این است که در آینده نزدیک مقاصد مختلف گردشگری جهان از جمله اتحادیه اروپا با رویکرد پاسپورت واکسن، درهای کشورهای خود را به سوی گردشگران بین‌المللی باز خواهند کرد و ما نیز باید از جریان حاکم، امکان بهره لازم را فراهم کنیم.

پیگیری واکسیناسیون فعالان گردشگری

معاون گردشگری ادامه داد: موضوع در اولویت قرار گرفتن واکسیناسیون کرونا ویژه فعالان گردشگری نیز از طریق دو مسیر وزارت بهداشت و شرکت‌های تولیدکننده واکسن داخلی در حال پیگیری است که این اقدام نیز می‌تواند به عنوان فعالیتی موثر در آماده‌سازی بستر لازم برای پذیرش گردشگران خارجی موثر واقع شود.

تیموری گفت: در کنار این اقدامات، تلاش کرده‌ایم تا با اطلاع‌رسانی و آموزش به فعالان و واحدهای گردشگری به منظور رعایت پروتکل‌ها امکان تحقق سفرهای هوشمند را سبب شویم. به این منظور انجام فعالیت‌های گردشگری در داخل کشور به صورت محدود و برنامه‌ریزی‌شده با رعایت پروتکل‌ها ادامه دارد.

معاون گردشگری همچنین در تشریح بخش‌های دیگری از اقدامات و برنامه‌های کنونی این حوزه، اظهار کرد: در کنار اقدامات صورت‌گرفته، یک‌سری الزامات و اقدامات را نیز به تبع آغاز سال جدید در دستور کار داشته‌ایم که برنامه‌ریزی و تامین بودجه برای به پایان رساندن پروژه‌های ملی در دست اقدام، همانند برنامه ملی توسعه گردشگری، برند ملی گردشگری، حساب‌های اقماری گردشگری و نظام جامع آموزشی را با در نظر گرفتن نزدیک شدن به پایان دولت و رعایت زمان‌بندی نهایی در دستور کار قرار داده‌ایم.

او همچنین تلفیق دو معاونت گردشگری و سرمایه‌گذاری وزارت و تغییرات اعمال‌شده در چارت حوزه گردشگری را یکی دیگر از اقدامات بنیادین و کارشناسی در دو ماه گذشته دانست و افزود: ممزوج شدن دو بخش معاونت گردشگری و معاونت سرمایه‌گذاری وزارت به دلیل خلاءهای قانونی، نبود مدیریت واحد و یکپارچه و افزایش تمرکز انجام گرفت تا به تبع آن در ساختار چارت جدید امکان همپوشانی گسترده همه ابعاد و زوایای صنعت گردشگری کشور محقق شود.

تیموری به استمرار فعالیت جاری حوزه گردشگری با وجود شرایط بحران کرونا اشاره کرد و گفت: تلاش به منظور برگزاری تورهای آشناسازی ضابطه‌مند و رایزنی با کشورهای هدف گردشگری با برگزاری کمیته‌های فنی، بخش دیگری از امور جاری و مهم معاونت گردشگری به شمار می‌آید که برگزاری تورآشناسازی برای فعالان و افراد مؤثر در گردشگری روسیه و اجرای وبینارهای اخیر با کشورهایی از جمله گرجستان، ارمنستان، آذربایجان و ایتالیا نمونه‌هایی از آن به شمار می‌آید.

منبع: ایسنا

مرتبط:

بساط رانت در گردشگری سلامت را جمع کنید

گردشگری عامل شیوع ویروس کرونا نیست

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *