تپه آناهیتا سرعین

تپه آناهیتا سرعین _قدمتی به هزاره دوم میلاد مسیح

تپه آناهیتا در قسمت غربی شهر سرعین استان اردبیل قرار دارد که از کاوش های انجام یافته در این منطقه اشیاء و سفالینه هایی به بدست آمده که قدمت آنها به اواخر هزاره اول و دوم قبل از میلاد مسیح باز می گردد. تپه آناهیتا سال ها محل عبادت و ریاضت موبدان زرتشتی بوده و در حوالی این معبد مکانی به نام ساری قیه ییلاق بوده که آسایشگاه تابستانی حاکمان ساسانی بوده است.

آتشکده های باقی مانده در این منطقه معابد آناهیتا و آذرفریق هستند. اما بعد از هجوم اعراب به آذربایجان و سقوط امپراطوری ساسانی، ساری قیه و اهمیت معابد و آتشکده های آن رفته رفته در اذهان مردم کمرنگ تر شده، با این وجود بقایایی از آثار مربوط به دورهای سلجوقی، ایلخانی، قراقویونلوها و آق قویونلوها که نشانه هایی از حکومت آنان بر این سرزمین بوده است، وجود دارد.

تپه آناهیتا سرعین

در اوایل دهه چهل به منظور ساختن یک منبع آب آشامیدنی بر روی تپه آناهیتا از سوی مسئولان شهر سرعین بقایای دیوار قلعه و بنای موجود روی تپه از میان رفت.

معبد آناهیتا سال ها بعنوان مسجد مورد استفاده اهالی قرارمی گرفت که بنا بر روایات در زیر این تپه و قلعه آن راه های زیرزمین وجود داشته که خروجی یکی از آنها در محدوده «میدان گاومیش گلی» شهر سرعین است که اکنون مسدود می باشد. البته تونل های فرعی دیگری هم در این رابطه با کاربری های متفاوت وجود داشته است. متاسفانه این اثر تاریخی به دلیل کم توجهی مسوولان میراث فرهنگی شاهد از بین رفتن این مکان تاریخی هستیم.

تپه آناهیتا سرعین

اماکن باستانی شهر سرعین

– تپه باستاني آناهيتا در داخل شهر سرعين.

– آتشكده آذر فريق در ۵ كيلومتري شهر سرعين.

– دهكده صخره اي ويند كلخوران در فاصله ۴٫۵ كيلومتري شهر دهكده سنگي و زير زميني ويند كلخوران.

– غار و پناهگاه زير زميني گلستان در فاصله ۱۲ كيلومتري شهرستان نير.

– معماري هاي صخره اي گنزق در ۳ كيلومتري شهر.

مرتبط:

سرعین-سرزمین چشمه های آبگرم

آبگرم بستان آباد

سفر به اردبیل و سرعین؛ زیبایی‌های بی‌نظیر شمال غرب ایران

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *