ساری

جاذبه‌های گردشگری ساری

ساری از شهرهای مازندران و پایتخت پیشین ایران در زمان آقامحمدخان قاجار بوده است. این شهر یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران نیز محسوب می‌شود.

برای رفتن به مازندران ۳ محور اصلی فیروزکوه، هراز و چالوس وجود دارد؛ هر یک از این محورها نیز چه در ایام تعطیل و چه در ایام غیرتعطیل پرتردد هستند. چنانچه قصد سفر به سمت ساری را دارید باید در محور فیروزکوه از سوادکوه و قائم‌شهر عبور کنید تا به ساری برسید. فاصله قائم‌شهر تا ساری نیز ۲۵ کیلومتر است. ساری جاذبه‌های تاریخی و طبیعی بسیاری دارد که دیدن هریک از آنها خالی از لطف نیست.

مسجد جامع شاه عباسی

مسجد جامع شاه عباسی از بی‌نظیرترین آثار به‌جا مانده از دوران صفویه در ساری است. ساختمان این مسجد از آجر و ملات ساروج ساخته شده و این مسجد بخشی از مجموعه تاریخی فرح‌آباد است.

میدان ساعت

میدان ساعت در مرکز شهر ساری است. در این میدان، برجی با ساعت عقربه‌ای بزرگ و مجهز به صدای زنگ ناقوس قرار دارد که به نماد مازندران و ساری تبدیل شده است. در سال ۱۳۸۰ ساعت زنگدار این برج را به دلیل اعتراض برخی از ساکنان نزدیک به برج قطع کردند.

عمارت فاضلی

عمارت بسیار زیبای فاضلی یکی از جاذبه‌های گردشگری ساری است. این عمارت در محله آب انبارنوی ساری واقع شده است و دو عمارت مسکونی متعلق به دوره قاجار و پهلوی دارد. تزیینات این بنا شامل آجرکاری روی دیوارهای حیاط است.

خانه رَمَدانی

در بافت قدیمی شهر ساری انواع عمارت‌های تاریخی وجود دارد که یکی از آنها عمارت تاریخی رمدانی است. خانه رمدانی مربوط به دوره قاجار و در محله آب انبار نوی ساری واقع شده که درمرداد ۱۳۸۴ به ثبت ملی رسیده‌ است.

خانه کلبادی

خانه منوچهر خان کلبادی مربوط به اواخر دوره قاجار است و در چهار راه برق ساری واقع شده‌ و درسال ۱۳۷۷ به ثبت ملی رسیده‌است. همچنین این بنا دو بخش اندرونی و بیرونی دارد. بنای اصلی این عمارت در بخش اندرونی در دو طبقه با یک زیرزمین ساخته شده است. مصالح به کار رفته در این بنا چوب و آجر و بام آن به صورت شیروانی و سفال‌پوش است.

حمام وزیری

حمام وزیری نیز مربوط به دوره قاجار است. این حمام در کوچه آب انبار خیابان انقلاب ساری واقع و درسال ۱۳۸۱ ثبت ملی شده است.

امامزاده یحیی

امامزاده یحیی در میدان ساعت و خیابان جمهوری ساری قرار دارد. این بنا باقی‌مانده قرن نهم هجری قمری است. مصالح به کار رفته در این بنا نیز آجر ختایی، ملات آهکی و گچ است.

بازار سنتی

بازار سنتی ساری نیز بافت قدیمی دارد. در این بازار می‌توانید اجناس متنوعی مانند میوه، سبزی، گل، کیف و کفش، ظرف و لوازم التحریر بیابید.

بوستان نیلوفرآبی

بوستان نیلوفر آبی در کیلومتر ۲ جاده ساری به سمت نکا قرار دارد که از زیباترین جاذبه‌های گردشگری ساری است. این بوستان حدود ۴۵ هکتار وسعت دارد، گل‌های نیلوفر آبی این بوستان بسیار خیره‌کننده است و گردشگران بسیاری را به خود جلب می‌کند.

سد شهید رجایی یا سلیمان تنگه

سد شهید رجایی یا سد سلیمان تنگه در بخش دودانگه و نزدیکی روستای افراچال قرار دارد.

دریاچه چورت

دریاچه چورت در روستایی به همین نام قرار دارد. برای رفتن به چورت هم باید به کیاسر بروید. از روستا تا دریاچه با خودرو حدود ۲۰ دقیقه راه است. اسم اصلی دریاچه چورت، دریاچه میانشه است. بدون اغراق چورت، یکی از زیباترین دریاچه‌های مازندران محسوب می‌شود.

باداب‌سورت

چشمه‌های پلکانی باداب‌سورت بی‌شک از زیباترین جاذبه‌های گردشگری ساری محسوب می‌شود. هرساله گردشگران بسیاری برای دیدن باداب‌سورت به کیاسر ساری سفر می‌کنند. چشمه‌های باداب سورت در سال ۱۳۸۷ به عنوان دومین اثر طبیعی ملی ایران ثبت شد. چشمه‌های باداب سورت بعد از چشمه پامو کاله ترکیه به عنوان دومین چشمه آب شور جهان محسوب می‌شود. برای رسیدن به باداب سورت باید در ساری مسیر کیاسر، سه راه تلمادره، روستای اروست را طی کنید تا به باداب سورت برسید.

برج رِسکِت مازندران

برج رِسکِت مربوط به سدهٔ ۵ ه. ق است و در شهرستان ساری، بخش دودانگه، روستای رسکت واقع شده و در سال ۱۳۱۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده ‌است.

پارک شهید زارع

پارک جنگلی شهید زارع ساری در فاصله یک کیلومتری جنوب جاده ساری – بهشهر و کنار بیمارستان سوانح و سوختگی زارع ساری قرار دارد. این پارک به دلیل وجود تپه‌های جنگلی، درختان بلوط و انجیلی زیبا است. این مکان امکانات گردشگری نیز دارد.

پناهگاه‌ حیات وحش دشت‌ناز

پناهگاه‌ حیات وحش دشت‌ناز در ۲۹ کیلومتری شمال شهر قرار گرفته است. دوستداران حیات‌وحش می‌توانند از این پناهگاه منحصربه‌فرد دیدن کنند. این پناهگاه ۵۶ هکتار وسعت دارد. اطراف این پناهگاه محصور است، اما گوزن‌ها از پشت دیوارهای سیمی قابل مشاهده هستند. گوزن زرد، مرال، شوکا، گربه جنگلی و قرقاول ازگونه‌های جانوری این منطقه هستند.

پناهگاه حیات وحش دودانگه و چهاردانگه

پناهگاه حیات وحش دودانگه و چهاردانگه دردو بخش دودانگه و چهاردانگه شهرستان ساری قرار دارد که طی مصوبهٔ شمارهٔ ۶۳ مورخ ۲۱ مرداد ۱۳۵۴ شورای عالی محیط زیست به مجموعهٔ مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست ایران پیوست. گونه‌های جانوری این پناهنگاه نیز شوکا، گراز، پلنگ، خرس قهوه‌ای، گرگ، گربه جنگلی و قرقاول است.

پناهگاه حیات وحش سمسکنده

پناهگاه حیات وحش سمسکنده در ۱۰ کیلومتری جنوب شرقی ساری واقع شده و مسیر دسترسی آن از ساری تا سمسکنده است. سپس با یک جاده روستایی به درون محوطه راه می‌یابید. از گونه‌های مهم گیاهی این پناهگاه ممرز، انجیلی، توسکا، تمشک و لیلکی و از گونه‌های مهم جانوری آن گوزن زرد، مرال، شوکا، قرقاول، انواع پرندگان شکاری، شغال، گربه جنگلی، سنجاب و سمور جنگلی، گراز، عقاب جنگلی، جغد، کبوتر جنگلی و گرگ است.

تالاب سراندون و بالندون

تالاب سراندون و بالندون ، مجموعه تالابی با دو بخش جنوبی (سراندون) و شمالی (بالندون) است. این مجموعه تالاب‌ در زمستان و پاییز پرآب و در بهار و تابستان به‌علت کاربرد زراعی کم‌آب است. همچنین در فصول پاییز و زمستان مرغان مهاجر مانند قو، مرغابی، قره غاز و پرلا به این تالاب‌ها می‌آیند.

ساحل خزرآباد

ساحل معروف خزرآباد که دیگر نیاز به معرفی ندارد. ساحل خزرآباد در کنار دریا و ۳۵ کیلومتری شمال شهر ساری قرار گرفته‌است.

تالاب حمیدآباد

تالاب حمیدآباد از جاذبه‌های زیبای گردشگری ساری است که در جاده دریای ساری به سمت فرح آباد (خزرآباد) در روستای سرسبز و زیبای حمیدآباد قرار دارد. این تالاب پوشیده از گل‌های نیلوفر آبی است که در زمان باز شدن آنها این تالاب و این منطقه جلوه خاصی می‌یابد. گونه‌های مختلف پرندگان مهاجر و غیرمهاجر نیز در این تالاب زندگی می‌کنند.

دریاچه الندان

دریاچه الندان با مساحت ۱۷ هکتار که در هنگام بارندگی به ۳۰ هکتار می‌رسد در روستای الندان بخش چهاردانگه‌ شهرستان ساری واقع است. این اثر طبیعی با قدمت کواترنری در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

منبع:همشهری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *