پروجا-ایتالیا

خواهرخوانده ایتالیایی قزوین؛ پایتخت سبز اروپا

شهر پروجا در مرکز ایتالیا، یکی از خواهرخواندگان استان قزوین، امسال رسما برای نامزدی عنوان «پایتخت سبز»، اروپا در سال آینده انتخاب شده است.

پروجا

به گزارش همشهری‌آنلاین، سمانه معظمی: شهرداری پروجا اعلام کرده این انتخاب‌ به دلیل فعالیت‌های شهرداری در زمینه حفظ محیط‌زیست و مدیریت پسماند هم‌سو با سیاست‌های اتحادیه اروپا انجام شده است.

هر سال شهرهای مختلفی در اروپا به عنوان پایتخت سبز این قاره شناخته می‌شوند. این جایزه به شهری اروپایی تعلق می گیرد ‌که در یک سال گذشته استانداردهای طبیعی شهرش را افزایش داده باشد، به دنبال توسعه حفاظت از محیط زیست در آن منطقه باشد ‌و بتواند سایر شهرها را نیز ترغیب کند تا به این استانداردها برسند.

مسئولان قزوین و پروجا سال ۹۵ با هدف همکاری در زمینه‌های اقتصادی، فرهنگی، تجاری، گردشگری، کشاورزی، بهداشت، ورزشی و محیط زیستی با یکدیگر پیمان خواهرخواندگی منعقد کردند؛ هرچند بعد از سه سال هنوز دستاوردهای این خواهرخواندگی برای مردم مشخص نیست. انتظار می‌رود مسئولان با رصد کردن راهبردهای این شهر اروپایی، سیاست‌های محیط زیستی مناسبی اتخاذ کنند تا قزوین که اشتراکات گوناگونی با پروجا دارد بتواند سریعتر از موانعی مانند دفع پسماند، ترافیک و حمل ونقل عبور کند.

مدیریت پسماند
اما مدیریت پسماند در این شهر به چه صورت است؟

زباله هایی که توسط مردم جداسازی شده است از سوی شرکت پیمانکاری امحای پسماند جمع‌آوری می‌شود. این زباله ها به سه بخش قابل بازیافت، غیرقابل بازیافت و ارگانیک تقسیم می‌شود. هزینه اجرای این طرح هم از مالیات زباله تامین می‌شود. ساکنان خانه ها از جمله مستاجران باید این هزینه را پرداخت کنند، مگر اینکه در قرارداد ذکر شده باشد که صاحبخانه پرداخت می‌کند.

حمل ونقل

شهرداری پروجا اجرای سیاست راهبردی حمل ونقل پایدار شهری اروپا را از بهار امسال آغاز کرده است. هدف این برنامه میان مدت که افق ده ساله دارد، تضمین تامین نیازهای حمل ونقل شهروندان در سطوح مختلف اجتماعی، جسمی و زیستی به منظور کاهش آلودگی، تولید کمتر گازهای گلخانه ای و مصرف انرژی همزمان با افزایش کارآمدی و کاهش هزینه‌های حمل ونقل مردم و کالاها و ارتقای فضای شهری و کیفیت زندگی است.

ترافیک

این شهر برای مهار شلوغی خیابان‌ها نیز از سال ۱۹۷۱ طرح ترافیک در محدوده‌های شهری مشخصی اجرا کرده که در طول زمان بیشتر شده است و خودروها مجازند فقط در ساعات مشخصی از روز در این محدوده‌ها تردد کنند. از سال ۲۰۰۸ نیز سامانه «مینی مترو» در شهر درحال اجراست. متروی کوچک شهر ۷ ایستگاه دارد و از یک پایانه در مرکز شهر و یک پایانه در پارکینگ بزرگ حومه شهر برخوردار است.

درباره پروجا

شهر پروجا در ۱۶۴ کیلومتری روم پایتخت ایتالیا قرار دارد. یکی از دلایل شهرت این شهر وجود دانشگاه‌های گوناگون است از جمله دانشگاه پروجا که سال ۱۳۰۴ میلادی راه‌اندازی شده و دانشجویان خارجی زیادی دارد، از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های این شهر است.

پروجا به عنوان مرکز فرهنگی و هنری ایتالیا شناخته می‌شود. این شهر میزبان جشنواره‌ها و رویدادهای گوناگون است که هرسال در زمان مشخصی برگزار می‌شوند؛ از جمله جشنواره بین‌المللی روزنامه‌نگاران (آپریل)، جشنواره شکلات اروپا (اکتبر) وجشنواره موسیقی جاز (جولای).

از سوی دیگر این شهر هنرمندان مشهوریرا نیز در دل خود جای داده است؛ مانند «پیترو پروچینو» نقاش ایتالیایی که هنرمندان برجسته‌ای نیز تربیت کرده است.

نماد این شهر «شیر افسانه‌ای» است که در قالب پلاک‌ها و مجسمه‌هایی در ساختمان‌های سرتاسر شهر دیده می‌شود. پروجا با آن‌که بناهای تاریخی، موزه، کلیسا و برج‌های قرون وسطایی زیادی را در خود جای داده است از نمادهای شهری مدرن نیز بی‌نصیب نیست. همین ویژگی‌ها این شهر را به مقصد جذابی برای گردشگران تبدیل کرده است.

منبع:همشهری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *