سفر زمینی به استانبول

راهنمای سفر زمینی به استانبول

مسافرت یکی از نیازهای ضروری در زندگی هر انسان بوده و در تمامی ادوار تاریخ وجود داشته است، اما امروزه رنگ و بوی دیگری گرفته و به خارج از مرزهای یک کشور نیز گسترش یافته است. تفریح، گردشگری و مسافرت، با توجه به توسعه وسایل حمل و نقل، توسعه بسیار زیادی را در قرن بیستم و بیست یکم تجربه کرده‌اند.امروزه شاهد استفاده از خطوط هوایی، دریایی و زمینی به شیوه‌های مختلف جهت مسافرت‌های داخلی و خارجی هستیم. مسیرهای طولانی‌تر و مسافرت به نقاط دور دست، اصولاً با خطوط هوایی انجام می‌شوند، اما مسافرت‌های نزدیک و یا مسافرت‌هایی که میان مرزهای دو کشور هم جوار صورت می‌گیرد، بیشتر به شیوه حمل و نقل زمینی بوده و در برخی از شرایط نیز می‌توان از خطوط دریایی استفاده کرد.یکی از کشورهایی که ایرانیان امکان مسافرت زمینی به بخش‌های مختلف در آن را دارند کشور ترکیه است. این کشور در شمال غرب ایران قرار داشته و بخش قابل توجهی از مرزهای آن با ایران مشترک است. ایرانیان با اهداف مختلفی به کشور ترکیه مسافرت می‌کنند. در این میان استانبول یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری ایرانیان در کشور ترکیه محسوب می‌شود.

سفر زمینی به استانبول

چگونه با خودروی شخصی به استانبول سفر کنیم؟

 

اگر زمان مناسبی جهت تفریح و گردشگری در اختیار داشته باشید و در عین حال با مسائل مالی مواجه نیستید، خودروی شخصی بهترین وسیله ممکن جهت سفر به کشور ترکیه است. اگر قصد دارید یک مسافرت اختصاصی به شهر استانبول و با استفاده از خودروی شخصی داشته باشید، باید خود را به آذربایجان غربی برسانید. ارومیه مرکز این استان است و در زمره زیباترین شهرستان‌های کشور قرار دارد. شما می‌توانید در هر کدام از شهرستان‌های آذربایجان غربی که توقف کردید، استراحت نموده و حتی شب را نیز همانجا سپری نمایید. در این استان اقامتگاه‌های مناسبی جهت مسافران ترکیه فراهم شده است.
پس از استراحت، باید خود را به مرزهای ایران و ترکیه برسانید. سه مرز فعال در میان ایران و ترکیه وجود دارد که امکان خروج شما از ایران و ورود به خاک ترکیه را فراهم نموده‌اند. در ادامه این مرزها و ویژگی‌های آنها را بیان می‌کنیم تا راحت تر در این خصوص تصمیم گیری نمایید.

سفر زمینی به استانبول

راه‌های سفر زمینی به استانبول

 

شما می‌توانید از مرزهای زیر جهت ورود به خاک ترکیه استفاده کنید:
مرز بازرگان
این مرز محبوب ترین مرز میان ترکیه و ایران است. بیش از ۵۰% مسافران ترکیه این مرز را برای مسافرت به استانبول انتخاب می‌کنند. در این مرز، علاوه بر امکانات مناسب، امکان رفت و آمد در تمامی ساعات شبانه روز وجود دارد. مرز بازرگان تا استانبول ۱۵۴۰ کیلومتر است. بله! قدری طولانی به نظر می‌رسد، با این حال امکانات میان راه و مناظر بسیار زیبای طبیعت تمامی خستگی راه را از دوش شما بر می‌دارد.
مرز رازی
دومین مرز از حیث محبوبیت، مرز رازی است. علت محبوبیت این مرز قرار داشتن شهر وان و آنکارا در مسیر دسترسی به شهر استانبول است، با این حال باید یک مسافت طولانی‌تر و جاده پرپیچ و خم و کوهستانی را طی کنید. بنابراین احتمالاً هزینه بنزین شما را آشفته کند. شما باید به طور متوسط یک مسافت ۱۸۲۷ کیلومتری را جهت ورود به شهر استانبول از این مسیر طی کنید.
مرز سِرُو
این مرز محبوبیت کمتری در مقایسه با مرزهای دیگر جهت مسافرت به استانبول دارد. یکی از مهم‌ترین علل کاهش محبوبیت آن، رفت و آمد اتوبوس‌ها، تریلی‌ها و کامیون‌های سنگین با ویژگی ترانزیت در این مسیر است. علاوه بر این باید به مسافت بسیار طولانی آن تا استانبول نیز اشاره کرد. بنابراین باید خود را آماده کنید چرا که ۲۰۰۰ کیلومتر مسافت را در پیش رو دارید. از مزایای این مرز، فعالیت شبانه روزی آن است.

سفر زمینی به استانبول

هزینه سفر زمینی به استانبول

هزینه‌های مسافرت همواره مهم‌ترین دغدغه‌های انسان، پیش از سفر و یا در جریان مسافرت را تشکیل می‌دهند. با توجه به اینکه کیفیت مسافرت افراد با یکدیگر متفاوت است و هزینه اقامتگاه‌ها و رستوران‌ها نیز متفاوت هستند، بهتر است تا ابتدا توقعات خود را از امکاناتی که مایلید در طول سفر دریافت کنید مشخص کنید و سپس با توجه به آن توقعات نسبت به براورد هزینه‌ها اقدام نمایید.
علاوه بر هزینه‌هایی که برای دریافت امکانات و خدمات رفاهی پرداخت می‌شود باید هزینه‌های ذیل را نیز جهت خروج از کشور پرداخت کنید:

  • گواهینامه بین المللی: ۱۲۰ هزار تومان
  • پلاک بین المللی: ۳۶۰ هزار تومان
  • برچسب CD و IR: ۴,۸۰۰ تومان
  • کاپوتاژ و مجوز خروج از کشور: ۱۸ هزار تومان

مرتبط:

سفر به استانبول _شهر همنشینی تاریخ و مدرنیسم

چگونه از فرودگاه آتاتورک استانبول به هتل خود برسید؟

“ایاصوفیه”؛ یادگار باشکوه تاریخ برای استانبول

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *