دروازه ارگ سمنان

رشد شاخص‌های گردشگری سمنان در آستانه جهشی بزرگ

در کنار این جاذبه‌ها، زیرساخت‌های قابل توجهی نیز در جای‌جای این استان برای پذیرش و اسکان گردشگران فراهم شده است. متأسفانه با شیوع کرونا، صنعت گردشگری در سراسر دنیا، ایران و استان سمنان، دچار رکود و وقفه‌ای مقطعی شده است. با این حال این استان در زمینه معرفی جاذبه‌ها با بهره‌گیری از فضای مجازی، گردشگری مجازی و آنلاین، ایجاد زیرساخت‌ها و حمایت از بخش خصوصی در حوزه گردشگری به تلاش‌های خود ادامه می‌دهد.

در ادامه و به مناسبت فرا رسیدن هفته گردشگری، گزارشی از دستاوردها، برنامه‌ها و اولویت‌های اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان در حوزه گردشگری و سرمایه‌گذاری در گفت‌وگویی با مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان و سرپرست معاونت گردشگری و سرمایه‌گذاری اداره‌کل  ارائه می‌شود.

اجرای ۳۰ پروژه سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری

در حال حاضر تعداد ۳۰ پروژه سرمایه‌گذاری با هدف افزایش ظرفیت جدید هتلینگ و ایجاد سایر زیرساخت‌های گردشگری با سرمایه‌گذاری بیش از ۶۷۲۴ میلیارد ریال در مرحله ساخت و اجرا قرار دارد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان با اعلام این مطلب، افزود: «میانگین پیشرفت فیزیکی این پروژه‌ها ۴۰ درصد است که پس از بهره‌برداری یک هزار و ۴۷۹ شغل جدید ایجاد و یک هزار و  ۳۳۸ تخت به ظرفیت اقامتی استان اضافه خواهد شد.»

این پروژه‌ها شامل ایجاد هتل، اقامتگاه سنتی، مجتمع گردشگری، اقامتگاه بوم گردی، تأسیسات اقامتی و پذیرایی واقع در مجتمع خدماتی رفاهی و سفره‌خانه سنتی است.

از مجموع ۳۰ پروژه، ۸ پروژه با حجم سرمایه‌گذاری ۴۹۷۰ میلیارد ریال با ظرفیت ۸۳۶ تخت و پیش‌بینی اشتغال ۸۶۰ نفر در سطح استان از جمله پروژه‌های شاخص در دست احداث محسوب می‌شوند که پس از اتمام عملیات عمرانی و بهره‌برداری از تأسیسات مذکور شاهد رشد شاخص‌های گردشگری استان خواهیم بود.

صدور ۲۹ فقره موافقت اصولی در حوزه گردشگری

حمیدرضا دوست‌محمدی ادامه داد: «در یک‌ سال گذشته تعداد۲۹ فقره موافقت اصولی از طریق سامانه موافقت اصولی برای ایجاد تأسیسات گردشگری صادر شده که در مراحل مختلف اداری برای عملیاتی شدن روند اجرایی پروژه در دست پیگیری قرار دارند.»

در این مدت تعداد ۸ فقره مجوز ایجاد، اصلاح و تکمیل با حجم سرمایه‌گذاری ۱۴۳۵ میلیارد ریال با ظرفیت ۲۸۶ تخت و پیش‌بینی اشتغال ۳۲۲ نفر صادر و عملیات ساختمانی پروژه‌ها آغاز شده است.

آغاز عملیات اجرایی ۵۰ پروژه گردشگری

سرپرست معاونت گردشگری و سرمایه‌گذاری استان سمنان نیز در خصوص برنامه‌های آینده این اداره‌کل گفت: «آغاز عملیات اجرایی بیش از ۵۰ پروژه برای ایجاد تأسیسات گردشگری با حجم سرمایه‌گذاری ۵۰۰۰ میلیارد ریال، پیگیری جذب سرمایه‌گذار بخش خصوصی برای ایجاد تأسیسات گردشگری که در صورت تحقق، موجب افزایش بیش از ۵۰۰ تخت به ظرفیت اقامتی موجود در راستای توسعه صنعت گردشگری استان می‌شود.»

برگزاری جشنواره‌های گردشگری در سراسر استان از برنامه‌های پسا کرونا

محمد طاهریان از جمله برنامه‌های پیشنهادی پسا کرونا را برگزاری جشنواره‌های متعدد گردشگری با توجه به قابلیت‌های گردشگری طبیعی، روستایی و عشایری در نقاط مختلف استان، برپایی بازارچه صنایع‌دستی و سوغات و معرفی جاذبه‌های گردشگری در شهرهای مختلف، برگزاری شب‌های فرهنگی و اجرای موسیقی‌های محلی، برگزاری بازی‌های بومی محلی در محدوده بازارچه صنایع‌دستی، راه‌اندازی اتوبوس گردشگری برای معرفی بیشتر جاذبه‌های تاریخی و طبیعی شهرستان، ارائه پکیج‌های گردشگری از طرف دفاتر خدمات مسافرتی در سطح استان و کشور، ارائه تخفیف ویژه اقامت به گردشگران و مسافران برای ترغیب به سفر، ارائه بسته‌های سفر ارزان‌قیمت به دستگاه‌های اجرایی با هدف ترغیب کارکنان به سفر، عنوان کرد.

او از جمله دستاوردهای شاخص انجام شده در حوزه گردشگری را  صدور ۵ پروانه بهره‌برداری “مجتمع اقامتی پذیرایی بین‌راهی، سفره‌خانه سنتی، اقامتگاه سنتی، خانه مسافر، محیط‌ها و پارک‌های طبیعت‌گردی (گردشگری کشاورزی)” با سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیارد ریال و اشتغال ۵۰ نفر بیان کرد.

ورود بیش از ۲۰۰ گردشگر خارجی به استان سمنان

طاهریان با اشاره به اینکه ۵۰ گردشگر خارجی در شش‌ماهه دوم سال گذشته وارد استان سمنان شدند، افزود: « این تعداد در شش‌ماهه اول امسال به ۱۵۷ نفر رسید.»

۴۲ هزار گردشگر داخلی نیز در شش‌ماهه دوم سال گذشته و ۵۵ هزار گردشگر در شش‌ماهه نخست امسال در استان اقامت کردند.

در حال حاضر ۱۵ هتل، ۱ هتل‌آپارتمان، ۱ متل و ۵ مهمان‌پذیر، ۹۰ اقامتگاه بوم‌گردی، ۱۴ اقامتگاه سنتی، ۷۳ خانه مسافر، ۴ مجتمع گردشگری، یک گردشگری کشاورزی و ۶ اردوگاه و مرکز تفریحی سرگرمی گردشگری و گردشگری کشاورزی، ۳۱ دفتر خدمات مسافرتی، ۴۰ رستوران بین‌راهی، ۲۰ سفره‌خانه سنتی و ۴ موسسه آموزش گردشگری در استان سمنان فعال است.

در مجموع می‌توان گفت ۳۰۵ واحد تأسیسات گردشگری، با یک هزار و ۹۲ اتاق در استان فعال است و این تأسیسات، زمینه اشتغال به کار یک هزار . ۱۹۵ نفر را فراهم کرده‌اند.

منبع: میراث آریا

مرتبط:

میراث هزاره‌ها در شهر سمنان

جادوی زمین و آسمان در اوپرت سمنان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *