میامی-روز میراث جهانی

روز میراث جهانی، رویدادی که آثار تاریخی را برای نسل‌های آینده حفظ می‌کند

روز میراث جهانی که به عنوان روز بین‌المللی بناهای تاریخی و آثار تاریخی نیز شناخته می‌شود، ما را تشویق می‌کند تا همه فرهنگ‌های جهان را جشن بگیریم و از بناهای مهم تاریخی آگاهی کسب کرده و از اهمیت حفظ فرهنگ‌های دنیا حمایت کنیم.

شورای بین‌المللی آثار و بناهای تاریخی جهان با نامگذاری این روز جهانی که تاریخ آن ۱۸ آوریل مصادف با ۲۹ فروردین ماه است، تصمیم دارد تا همه چیز در مورد افزایش آگاهی از اهمیت تنوع میراث فرهنگی و حفظ آن برای نسل‌های آینده را پررنگ‌تر کرده و در هر سال به آن اعتبار بیشتری دهد.

در واقع می‌توان گفت که بناها و آثار باستانی برای همه ما در سراسر جهان سرمایه است؛ با این حال، همه آن‌ها باید محافظت شوند تا اطمینان حاصل شود که این میراث غنی برای سال‌های آینده به‌عنوان دارایی‌های ارزشمند باقی می‌مانند. بنابراین، روز جهانی میراث علاوه بر آنکه این موضوع مهم را یادآور می‌شود، بلکه تلاش جمعی از جوامع سراسر جهان را نیز برای دستیابی به این مهم می‌طلبد.

در این روز جهانی، چندین رویداد مختلف در سراسر جهان اتفاق می‌افتد. این شامل طیف گسترده‌ای از فعالیت‌ها، کنفرانس‌ها و بازدید از مکان‌های فرهنگی و آثار تاریخی است. این در حالی است که چندین مکان و بنای تاریخی باورنکردنی در سراسر جهان وجود دارد. این شامل Machu Picchu است که در زمینی سرسبز و کوهستانی در بالای رودخانه Urubamba در پرو واقع شده است. مناظر شگفت انگیز زیادی در مصر وجود دارد که اهرام جیزه یکی از آن‌ها است. از دیگر مکان‌های قابل‌توجه می‌توان به Bagan در میانمار، Angkor Wat در کامبوج و دیوار چین اشاره کرد.

خرانق

تاریخچه روز میراث جهانی
آن‌چه در بین مردم به‌عنوان روز میراث جهانی شناخته می‌شود، در واقع روز جهانی بناهای تاریخی و آثار فرهنگی نامیده شده که در سال ۱۹۸۲ میلادی توسط شورای بین‌المللی آثار و بناهای تاریخی یا ICOMOS تاسیس شده است. این سازمان بر اساس اصول مندرج در منشور ونیز تاسیس شد که آن را منشور بین‌المللی حفاظت و مرمت آثار تاریخی ۱۹۶۴ میلادی نیز می‌نامند.

همچنین این سازمان پس از شناسایی نیاز به حفاظت از این مکان‌های با ارزش، تاسیس شد و شاهد گردهمایی متخصصان صدها رشته مرتبط بود. این‌ها شامل معماران، مهندسان، جغرافیدانان، مهندسان عمران، هنرمندان و باستان شناسان می‌شوند. آن‌ها هر ساله تلاش می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که برخی از زیباترین مکان‌های جهان و آثار مهم فرهنگی برای نسل‌های آینده حفظ می‌شوند.

از زمان آغاز به کار این سازمان، تقریبا ۱۰ هزار عضو در بیش از ۱۵۰ کشور در سراسر جهان در آن ثبت شدند. از این ۱۰ هزار عضو، بیش از ۴۰۰ عضو از موسسات، کمیته‌های ملی و کمیته‌های علمی بین‌المللی هستند که همه با هم برای نجات سایت‌های مهم و شناسایی مکان‌های جدیدی که باید به لیست گردشگری و میراث فرهنگی اضافه شوند، همکاری می‌کنند.

نکته جالب توجه اینجاست، سال ۲۰۱۶ میلادی مجتمع غاری Gorham’s در انگلستان، پارک ملی Khangchendzonga در هند و قنات ایرانی در ایران نیز به این سازمان اضافه شدند. از این رو با تلاش خستگی‌ناپذیر اعضا، این مکان‌ها برای نسل‌های آینده حفظ خواهند شد.

گنجعلی‌خان
چگونه می‌توان روز میراث جهانی را جشن گرفت
شاید مهمترین راه برای بزرگداشت روز میراث جهانی، جستجو در مکان‌های نزدیک شما باشد که به‌عنوان میراث جهانی به حساب می‌آیند و شاید با بازدید از آن‌ها هم بتوانید به اهمیت آن پی ببرید و هم ابعاد جدیدتری از آن را کشف کنید.

همچنین آشنایی با رویدادها و کنفرانس‌های این حوزه نیز می‌تواند میزان مشارکت جمعی شما را در این روز ارزشمند افزایش دهد و به فرزندان شما بیاموزد که چگونه باید این راه را ادامه دهند.

همچنین بهتر است آگاهی در مورد این روز را با افرادی که می‌شناسید گسترش دهید. این کاری است که می‌توانید با سهولت از طریق رسانه‌های اجتماعی انجام دهید. می‌توانید پیامی ارسال کنید که دوستان، آشنایان و اعضای خانواده خود را از این روز مطلع کرده و آن‌ها را به ارسال مطلب نیز تشویق کنید. با این اقدامات شما هم به نوعی در حفظ آثار تاریخی و بناهای ارزشمند جهان سهیم خواهید بود.

منبع: اسکان
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *