سرو ابرکوه (کهنسال ترین موجود زنده ایران)

یكی از ۱۲۵ اثر تاریخی، فرهنگی، طبیعی و معنوی شهرستان ابركوه استان یزد كه در فهرست میراث ملی ثبت شده، درخت سرو ۴۵۰۰ ساله ای است كه به دلیل قدمت و اهمیت، ثبت جهانی آن ضروری به نظر می رسد.

این درخت كه از قدیمی ترین موجودات زنده جهان محسوب می شود، با گذشت ۴۵ قرن همچنان شاداب و سرسبز و در عرصه بیابانی استان یزد، مقاوم و استوار ایستاده و جهانیان را شگفت زده كرده است.
سرو ابركوه از مهمترین جاذبه های استان یزد به شمار می رود و در طول سال به خصوص در تعطیلات نوروزی و تابستان گردشگران زیادی از داخل و خارج كشور از این جاذبه طبیعی دیدن می كنند.
الكساندر روف دانشمند روسی عمر این درخت را چهار تا چهار هزار و ۵۰۰ سال تخمین زده است.
روز درختكاری و آغاز هفته منابع طبیعی(۱۵الی ۲۱اسفند ماه) مناسبتی است كه می توان در آن توجه مسئولان و مردم را به جاذبه های طبیعی به خصوص حفاظت از جاذبه های كهن مانند سرو ابركوه جلب كرد.
سرو ابركوه به عنوان یك اثر طبیعی، شهرت جهانی دارد و برای گردشگران خارجی و داخلی جالب توجه است.
تاكنون ۶۰ درخت دیر زیست طبیعی در استان شناسایی شده كه معروف ترین آنها كه شهرت جهانی دارد، سرو ابركوه است.
blank
به گزارش ایرنا، سرو ابركوه جاذبه ای منحصر به فرد است كه در طول عمر خود شاهد حوادث تلخ و شیرین تاریخی زیادی بوده و گویی در نخستین لحظه با بیننده زبان به سخن می گشاید و حكایت عمر طولانی خود را همراه با ترنم مرغانی كه در شاخسار پر پیچ و خمش لانه نهاده اند، بازگو می كند.
حمدالله مستوفی در كتاب نزهت القلوب كه به سال۷۴۰ هجری قمری تالیف كرد، در باره این درخت نوشت: در ابركوه سروی است كه شهرتی جهانی درد، چنانچه سرو كشمیر و بلخ شهرتی داشته، اكنون این از آن بلندتر و بزرگتر است .
برخی مورخین معتقدند نهال این درخت را « یافث» پسر نوح غرس كرد و این درخت از نوع سروهای مدیترانه ای است و ارتفاع آن ۲۵ متر و دور تنه آن ۱۱٫۵ متر است.
سرو ابركوه شانزدهم تیرماه ۱۳۸۶ به شماره ۳ و به عنوان سومین اثر طبیعی ایران در فهرست آثار ملی ثبت شد و همچنین به عنوان یك اثر طبیعی در سال ۱۳۸۲ در شورای عالی حفاظت محیط زیست ثبت شد.
ابركوه با توجه به قرار داشتن در مسیر طریق الرضا(ع)، جاده ابریشم و منزلگاه امام رضا (ع) یكی از ۱۴ شهر نمونه گردشگری كشور است.
این شهرستان ۴۰۰ اثر تاریخی دارد كه می توان از منزلگاه امام رضا(ع)، خانه های قدیمی، قلعه های تاریخی، مسجد جامع، خانه آقازاده، كوه گنبد عالی و سرو آن به عنوان مهم ترین جاذبه ها یاد كرد.
این شهرستان در مرز استان های اصفهان، فارس و یزد كه به مثلث طلایی گردشگری مركز ایران شهرت دارد، قرار گرفته است و همه ساله مسافران و زائر امام رضا(ع) علاوه بر سه استان یادشده از بوشهر و كهگیلویه و بویراحمد از این شهر عبور می كنند.
مركز شهرستان ۵۳ هزار نفری ابركوه در ۱۴۰كیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.
منبع : ایرنا
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *