غار دنگزلو جاذبه شگفت انگیز دنای سمیرم

غار دنگزلو که از غارهای آبی رشته کوه دنا به شمار می رود و در بالا دست یکی از سرشاخه های رودخانه ماربر قراردارد و دارای سه حوضچه آبی است.

به گزارش خبرنگار ایمنا از شهرستان سمیرم، این غار در ضلع شمال شرقی کوه دنا و در حوالی روستایی به نام دنگزلو که قدمتی بیش از  یکصد سال دارد و از توابع بخش پادنای علیا شهرستان سمیرم و در دامنه ارتفاعات نوول قرار دارد.
این غار در حوزه استحفاظی استان اصفهان واقع شده که دارای جاذبه های فراوان کشف شده و کشف نشده ای است که از لحاظ قندیل های یخی، راهروهای آب و … بوده و چنانچه همه زوایای آن شناخته شود می توان از آن بهره برداری به گستردگی قار علی صدر  انجام داد.
blank
این غار که دارای سه حوضچه آبی است اولین بار توسط چند نفراز اعضای گروه کوهیاران و با راهنمایی اهالی روستا کشف و پیمایش شد اما به دلیل داشتن دهانه ورودی تنگ و صعب العبور بودن آن ورود و گردش در این غار تنها با تجهیزات کامل کوهنوردی و غارنوردی امکان پذیر است.
blank
طول این غارحدود یک و نیم کیلومتر بوده و باتوجه به جریان داشتن آب و تامین آب آن از چشمه های درون کوه دارای آب بسیار سرد و خنکی است، این غار دارای تالارهای بزرگ و چند تالاب است که باید با قایق از آنها عبور کرد و یکی از منابع مهم آبی منطقه پادنا محسوب می‌شود. منطقه پادنا در شمال رشته کوه دنا دارای بافتی روستایی و عشایری است محل ییلاق طایفه فارسیمدان از ایل بزرگ قشقایی می‌باشد.
blank
غار دنگزلو در گروه غارهای آهکی ایران قرار داشته و رودخانه های عمیق و کم عمق در آن وجود دارد. آب درون غار به علت سرچشمه گرفتن از کوهای پادنا بسیار خنک بوده که به دلیل سرد بودن این مکان حتما از لباس گرم استفاده شود.
blank
برای رسیدن به این غار ابتدا باید از سمت شهر اصفهان به طرف شهرستان سمیرم حرکت کنید و از آنجا به ترتیب به سمت بخش شهر حنا و از آنجا به سمت روستای نقل حرکت کنید و با عبور از میان درختان مروارید دنا، سیب، به سمت غار دنگزلو بروید.
با ورود به محوطه این منطقه بکر و زیبا دستان مهربان طبیعت عطر دلنشین سیب را در آسمان پراکنده کرده  و لطافت هوای این مکان صورت شما را نوازش خواهد کرد.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *