ماه‌نشان-ماهنشان در زنجان

ماه‌نشان _میراث فرهنگی ناملموس در خطر فراموشی

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ماه‌نشان گفت: میراث ناملموس به دلیل برخی بی‌توجهی‌ها در معرض خطر قرار گرفته و احتمال فراموشی آن‌ها و جایگزینی آیین‌های بیگانه، دور از انتظار نیست.

عابدین صفایی‌نسب با اشاره به ظرفیت‌های گردشگری ماه‌نشان، اظهار کرد: این شهرستان دارای ۱۰۲ اثر تاریخی و میراث ناملموس بوده که در فهرست ثبت ملی است.

وی با بیان اینکه میراث و آثار ناملموس جامعه شامل آئین‌های سنتی، مناسبت‌های ملی و مذهبی، بازی‌های بومی محلی، صنایع‌دستی، غذاهای سنتی، عروسی و عزا، آئین‌هایی است که ریشه در فرهنگ مردم استان دارد، اضافه کرد: این میراث ناملموس به دلیل برخی بی‌توجهی‌ها در معرض خطر قرار گرفته و احتمال فراموشی آن‌ها و جایگزینی آیین‌های بیگانه دور از انتظار نیست.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ماه‌نشان  با تاکید بر اینکه این کارگروه به استناد تصویب‌نامه هیئت‌وزیران با عنوان آئین‌نامه پاسداری از میراث ناملموس شهرها و روستاها و ماده ۵ تصویب‌نامه مذکور تشکیل شد، اضافه کرد: قرار گرفتن نام برخی از میراث و آثار ناملموس استان زنجان در لیست آثار ناملموس ملی نیز دلیلی برای حفظ همیشگی آن‌ها نبوده و چنانچه آئین به ثبت رسیده ملی به مدت دو سال در جامعه اجرایی و عملیاتی نشود، از لیست آثار ملی حذف خواهد شد.

منبع: ایسنا

مرتبط:

ییلاق ماهنشان از زیباترین مناطق زنجان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *