زنجان

مرمت ۲۵ سکه تاریخی در زنجان

معاون اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان گفت: ۲۵ سکه تاریخی در آزمایشگاه موزه ذوالفقاری استان مرمت شد.

به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان، محمدرضا محمدپور افزود: چهار عدد سکه نقره دوره عباسی، یک عدد سکه نقره دوره اشکانی و ۲۰ عدد سکه فلوس دوره صفوی توسط کارشناسان حفاظت و مرمت اشیای تاریخی، مرمت، پاکسازی و تثبیت شد.

وی با بیان اینکه مرمت اشیای تاریخی یکی از اولویت‌های این اداره‌کل است، تصریح کرد: عملیات انجام شده بر روی این سکه‌ها شامل پاک‌سازی سطحی و رفع گرد و غبار، پاک‌سازی شیمیایی و مکانیکی و تثبیت است. همچنین مرمت اشیای تاریخی همیشه در طول سال و به صورت مستمر انجام می‌شود.

محمدپور ادامه داد: سکه‌های مذکور به دلیل ویژگی‌های فلز نقره در همه سطوح خود، دارای رسوب و خوردگی‌های نقره بود، به همین خاطر مرمت و پاکسازی این سکه‌ها در دستور کار قرار گرفت.

این مسئول با اشاره به اینکه اندازه و ظرافت این سکه‌ها، عملیات حفاظت و مرمت را حساس و سخت‌تر می‌کرد، اظهار کرد: ۲۰ عدد سکه تاریخی پس از پاکسازی، تثبیت و مرمت در ویترین موزه ذوالفقاری به معرض نمایش در می‌آید.

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان خاطرنشان کرد: در صورت درخواست مالکان‌ اشیای تاریخی، امکان انجام اقدامات مرمتی و حفاظتی برای این آثار در کارگاه‌های مرمتی زیر نظر این اداره‌کل فراهم است.

منبع: ایسنا

مرتبط:

گوور قلعه ، گوردخمه صخره‌ای در ماه‌نشان زنجان

روستای علم كندی و منطقه قارقالان زنجان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *