موزه نهاوند

موزه نهاوند خالی از اشیاء ۷۰۰۰ ساله شد

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان نهاوند گفت: با شکایت شهردار نهاوند و گرفتن حکم قضایی ناچار به تخلیه موزه تاریخ و فرهنگ نهاوند شدیم.

محسن جانجان در گفت‌وگو با ایسنا، توضیح داد: در اکثر شهرهای ایران مکان‌های فرهنگی مانند موزه و فرهنگسرا به صورت مشارکتی احداث می‌شود و انجام امور فرهنگی یکی از وظایف ذاتی شهرداری‌ها است و میراث فرهنگی تنها مجوز صادر می‌کند.

وی ادامه داد: موزه تاریخ و فرهنگ نهاوند با همین دید در سال ۹۲ و با همکاری شورای شهر احداث شد، ملک را شهرداری تأمین کرد و اشیاء، نیروی انسانی، نگهداری، حفاظت و اداره کردن آن را میراث فرهنگی به عهده گرفت.

جانجان افزود: اعضای شورای شهر و شهردار وقت با بیان اینکه ملک متعلق به مردم است و به آن نیاز دارند از دو سال پیش شروع به مکاتبه با میراث فرهنگی کردند و اخطار دادند، میراث فرهنگی کتباً پاسخ نداد اما مدیرکل میراث فرهنگی استان، فرماندار و نماینده مردم نهاوند در مجلس ورود کرده و به صورت حضوری مسئله فیصله داده شد.

وی با بیان اینکه شهردار معتقد است میراث فرهنگی پاسخ مکاتبه را نداده است، گفت: جواب لزوماً به صورت کتبی نیست و حضوری این مشکل پایان داده شد ضمن اینکه مکاتبه‌ای در کار نبوده و اخطار بوده است.

جانجان اضافه کرد: در مکاتبه نیامده بود میراث فرهنگی موزه را نیاز دارد یا نه که ما اعلام نیاز کنیم، بلکه گفته شده بود برای تخلیه سه ماه فرصت دارید بنابراین این مکاتبه اخطار بوده است که تا سه ماه دیگر باید موزه را خالی کنید.

وی با بیان اینکه این مکان اجاره‌ای نبوده و میراث فرهنگی هزینه آب، گاز و برق بابت آن پرداخت نمی‌کرد، گفت: میراث فرهنگی در جاهای دیگر به شهرداری کمک می‌کرد؛ به عنوان مثال یک میلیارد اعتبار در قالب وام نهاوند برای شهرداری دریافت کردیم و در این راه هزینه شد ضمن اینکه در قالب عوارض نیز یاری‌رسان بودیم.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان نهاوند با تأکید بر اینکه با جمع کردن موزه ما را مجبور به تخلیه کردند و امکان مقاومت در امور قضایی نیست، گفت: این موزه متعلق به مردم بود و استفاده اختصاصی از آن نمی‌شد.

جانجان در پایان بیان کرد: آثار موزه به مخزن استان منتقل شده است و به صورت امانت نگهداری می‌شوند، هر زمان که مسئولان تصمیم به برپایی مجدد موزه گرفتند و همکاری کردند، اشیاء را به نهاوند انتقال می‌دهیم‌.

چند روز قبل به دنبال شکایت حقوقی شورای شهر و شهردار نهاوند از میراث فرهنگی موزه شهر نهاوند تخلیه شد و با وجود تفاهمنامه ۱۵ ساله برای در اختیار گذاشتن این ساختمان برای برپایی موزه مشارکتی با محکومیت میراث فرهنگی موزه نهاوند خالی از اشیاء ۷۰۰۰ ساله شد.

مرتبط:

شگفتی های معبد لائودیسه نهاوند

معرفی خانه مشیر الملک اصفهان

سراب «فارسبان» نهاوند روشن می‌شود

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *