خانه لطفعلیان

نگاهی به تاریخ پر رمز و راز قاجار در خانه لطفعلیان

یکی از مکان‌هایی که امروزه هنوز رنگ و بوی تاریخی گذشته را در خود نگه داشته، خانه لطفعلیان است. خانه‌ای که در شهرستان ملایر استان همدان خودنمایی می‌کند. این سکونتگاه یادگاری به جا مانده از دوران تاریخی قاجار است. مالک و سازنده این بنا، فردی به نام مصدق الممالک بوده که به واسطه خویشاوندی با دربار فتحعلی شاه قاجار، از مهارت معمار‌های آن دوران برای ساخت این اثر استفاده کرده است.

نگاهی به تاریخ پر رمز و راز قاجار در خانه لطفعلیان + تصاویر

خانه لطفعلیان تنها اثر تاریخی شهرستان ملایر نیست، اما این بنا در میان ۱۲۰ خانه تاریخی این شهرستان، خودنمایی می‌کند و بخش قابل توجهی از معماری اصیل ایرانی را به نمایش گذاشته است.

این بنای آجری ۲ طبقه، از ۳ قسمت حسینیه، اندرونی و اصطبل تشکیل شده که حسینیه مهم‌ترین بخش این بنا محسوب می‌شود. خانه لطفعلیان با ۱۲۰۰ متر زیربنا، دو حیاط بیرونی واندرونی دارد که یک حوض خانه با رشته قنات آب جاری، طاق نما‌های بلند دو طبقه، شیشه‌های رنگی و در‌های چوبی ارسی را در خود جای داده که همگی، مظهری از مهارت و ذوق هنرمندان ۱۵۰ سال قبل است.

نگاهی به تاریخ پر رمز و راز قاجار در خانه لطفعلیان + تصاویر

از ویژگی‌های منحصر به فردی که می‌توان آن‌ها را مختص به این بنا دانست، قرینه وبرجسته بودن نما و نقوش هندسی برگرفته از هنر آجرکاری ایرانی است. همچنین معماری خاص نمای بیرونی این خانه که با کاهگل پوشیده شده و فاقد پنجره است، بیانگر حفاظت خانه و کاشانه در برابر تهدید اشرار در دوره قاجار است.

یکی از عواملی که بر اهمیت تاریخی این اثر افزوده، وجود اشیایی باستانی بوده که از حفاری‌های انجام شده در محدوده ملایر به دست آمده است. حضور تعدادی مجسمه در این موزه تداعی کننده یکی از جاذبه‌های دیدنی ملایر به نام شیره پزی است که سوغات ویژه این شهرستان به شمار می‌رود.

نگاهی به تاریخ پر رمز و راز قاجار در خانه لطفعلیان + تصاویر

پوستر‌هایی در یکی از دالان‌های این خانه تاریخی به چشم می‌خورد که نشان از آثار مسعود جعفری جوزانی کارگردان به نام سینما و تلویزیون ایران، ازافتخارات شهرستان ملایراست.

خانه لطفعلیان که در تاریخ ۱۹ اسفند سال ۱۳۸۰ در فهرست آثارملی به ثبت رسیده، اکنون به نام موزه ملایر و محلی برای معرفی آداب و رسوم، فرهنگ و تاریخ مردم این شهرستان شناخته شده است.

نگاهی به تاریخ پر رمز و راز قاجار در خانه لطفعلیان + تصاویر

پیشنهاد می‌کنیم اگر جایی را برای سفر در نظر نگرفته اید، به این مکان تاریخی شهرستان ملایر بروید و از آنجا به خیابان شهید مصطفی خمینی رفته و از دیدن ترکیبی از تاریخ، معماری، فرهنگ وهنر لذت ببرید.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *