شهادت امیرکبیر

ویژه برنامه صدوهفتادمین سالگرد شهادت امیرکبیر در اراک برگزار می شود

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی از برگزاری مراسم صدوهفتادمین سالگرد شهادت امیرکبیر با حضور مسئولان استان و استاندار مرکزی خبر داد.

مصطفی مرزبان در اینباره اظهار کرد: ویژه برنامه صدوهفتادمین سالگرد شهادت امیرکبیر به اهتمام هیئت امناء خانه امیرکبیر، شورای روستای هزاوه و با همکاری اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، استانداری مرکزی و شهرداری اراک ساعت ۱۴:۳۰ دوشنبه ۲۰ دی ماه ۱۴۰۰ در محل فرهنگسرای آئینه اراک برگزار خواهد شد.

مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی با اشاره به حضور یکی از نوادگان امیرکبیر در این برنامه افزود: این مراسم شامل برنامه‌های متنوع از جمله رونمایی از کتاب “هزاوه خاستگاه امیران”،  اجرای ورزش باستانی، اجرای موسیقی سنتی و سخنرانی استاندار مرکزی برگزار خواهد شد.

مرزبان افزود: میرزامحمد تقی‌خان فراهانی مشهور به امیرکبیر، یکی از صدراعظم های دربار ناصری است که با وجود اندک زمان صدارتش که به چهار سال هم نمی‌رسد توانست تحولی عظیم در ایران ایجاد کند و ثروت و عزت کشور را که به کام استعمار و استکبار جهانی رفته بود نجات داد. مرد تمام قامت تاریخ ایران در ۳۹ ماه صدرات درخشانش منشاء خدمات زیادی در کشور شد و بر همین اساس نام و آوازه او تاکنون به گوش و چشم می‌رسد.

به نقل از میراث فرهنگی استان مرکزی، او ادامه داد: امیرکبیر یکی از رجال نامدار ایران بود که نقش مهمی در مبارزه با استعمار انگلیس داشت. فردی که موفقیت‌ها و اصلاحاتش در ایران را به مدد هوش خدادادی و همتی که داشت کسب کرد و اکنون در کنار بارگاه ملکوتی امام سوم شیعیان در اتاقی که درب آن به سوی صحن امام حسین(ع) باز می شود آرمیده است.

منبع: ایسنا

مرتبط: 

تجهیز خانه تاریخی امیرکبیر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *