کاخ موزه شهر ممنوعه

کاخ موزه شهر ممنوعه _سفر به قاب چوبیِ چین باستان

موزه‌ها و اماکن تاریخی از ناب‌ترین پدیده‌های فرهنگی هر کشور و حافظ هنر و تاریخ نسل گذشته هستند که از یادگاری‌های به جای مانده سخن می‌گویند و هنر، فرهنگ و تاریخ را برای نسل بعد بازگو می‌کنند.

«کاخ موزه شهر ممنوعه» یک کاخ سلطنتی بوده که در حال حاضر به عنوان موزه از آن استفاده می‌شود، البته این موزه از سال ۱۴۲۰ تا ۱۹۱۲ جزء کاخ‌های سلطنتی چین بوده است.

شهر ممنوعه وسیع‌ترین و کامل‌ترین مجموعه معماری چوبی در جهان بوده که در شهر پکن چین واقع شده است، این مجموعه همچنین نمونه معماری سنتی چین را که برگرفته از فرهنگ و معماری شرق آسیا است به نمایش گذاشته و به عنوان یکی از مهمترین جاذبه‌های گردشگری این کشور شناخته می‌شود.

این کاخ موزه نزدیک به ۵۰۰ سال به عنوان محل زندگی امپراتورها، خانواده آنها و مرکز اجرای مراسم و سیاست‌های دولت چین استفاده می‌شده است. این شهر ممنوعه علاوه بر کاخ‌های سلطنتی شامل مجموعه‌ای گسترده از آثار هنری و مصنوعات مربوط به دوره‌های امپراطوری سلسله مینگ و چینگ است.

ساخت این شهر ممنوعه در سال ۱۴۰۶ میلادی به دستور دومین امپراطور سلسله مینگ آغاز شد و نزدیک به ۱۴ سال زمان برد. در ادامه  تا سال ۱۹۱۱ میلادی و نابودی سلسله چینگ، جمعا ۲۴ امپراطور در شهر ممنوعه اقامت کرده و بر چین فرمانروایی کرده‌اند.

در این مجموعه نزدیک به ۷۲ هکتار مساحت، ۷۰ ساختمان و چیزی حدود ۹ هزار اتاق وجود دارد. «کاخ موزه شهر ممنوعه» دارای دو قسمت داخلی و خارجی است؛ بخش خارجی جهت برگزاری مراسم خاص مورد استفاده قرار می‌گرفت و بخش داخلی که شامل تالار خلوص آسمانی، تالار اتحاد، تالار آرامش زمینی، تالار تذهیب و تربیت و … می‌شود، محل زندگی امپراطور و خانواده او بوده است.

ممنوعیت «شهر ممنوعه» به این خاطر بوده است که در گذشته محل زندگی امپراطوران و خانواده آنان به حساب می‌آمده و اکنون قدم زدن در چنین مجموعه باشکوهی از قصرها و معماری چشم‌نواز آن، به همراه نقش و نگاری شگفت‌انگیز، برای گردشگران تجربه‌ای از سفر به چین قدیم را رقم خواهد زد.

طراحی نمای «کاخ موزه شهر ممنوعه» بازتابی از مقاصد فلسفی و مذهبی و نمادی از عظمت و قدرت امپراطوران چینی است و رنگ‌هایی که در این مجموعه به کار رفته است، نیز نشانی از این قدرت است. در نقش‌های موجود در کاخ‌های این مجموعه، اغلب اژدها و ققنوس به چشم می‌خورد و نشان از اهمیت و تقدس آن در افسانه‌های چینی دارد.

مجموعه «کاخ موزه شهر ممنوعه» پس از استقرار جمهوری خلق چین، توسط دولت بازسازی شد؛ ساختمان موزه از سال ۱۹۶۱ به عنوان نمادی تاریخی، فرهنگی و ملی تحت حفاظت دولت چین قرار گرفت تا اینکه در سال ۱۹۸۷ به عنوان میراث فرهنگی کشور چین و میراث جهانی به ثبت رسید.

این کاخ موزه همچنین توسط سازمان یونسکو به عنوان بزرگترین مجموعه ساختارهای چوبی باستانی حفظ در جهان نام‌گذاری شده و سالانه بازدیدهایی میلیونی از این موزه توسط علاقه‌مندان و گردشگردان صورت می‌گیرد.

کاخ موزه شهر ممنوعه

برکناری سلسله چینگ

در سال‌های پایانی سلطنت این سلسه دهقانان بسیاری در چین فعالیت می‌کردند و قوی‌ترین و گسترده‌ترین قیام را به رهبری لی زیکنگ (Li Zicheng) را بر پا کردند. شورشیان موفق به شکست نیروهای امپراتوری شده و به شهر ممنوعه پا گذاشتند. این سلسله در سال ۱۶۴۴ و با خودکشی امپراتور Chongzen به اتمام رسید. آخرین پادشاه این سلسله پس از کناره‌گیری از قدرت و تا سال ۱۹۲۴ در همین کاخ زندگی کرد. اما این پایان ماجرا نیست. ارتش لی زیچنگ (Li Zicheng) توسط رجنت دورگون و سربازانش به این خاک پا گذاشت و باعث شد تا شهر ممنوعه براز باز دوم به تصرف در آید.

تخریب و نوسازی شهر ممنوعه

قبل از عقب‌نشینی ارتش لی زیچنگ، آنها بسیاری از کاخ‌ها و سالن‌های داخل شهر ممنوعه را به آتش کشیدند. بعد از آن که امپراتور شونزی (Shunzhi) از سلسله چیتگ به شهر امپریالیزه نقل مکان کرد حدود ۱۴ سال دیگر برای بازسازی ساختمان‌های اصلی این بنا زمان گرفته شد. دیگر ساختمان‌های ویران‌شده شهر ممنوعه نیز از سال ۱۶۸۳ تا ۱۶۹۵ مورد بازسازی قرار گرفتند. ناگفته نماند که مهم‌ترین نوسازی انجام گرفته در شهر ممنوعه که به دنبال خود تغییرات بزرگی را به دنبال داشت مربوط به زمان سلطه امپراتور کیانلانگ است. نوسازی در سال ۱۷۳۵ شروع شده و تا سال ۱۷۹۶ ادامه پیدا کرد. این فرایند، شهر ممنوعه را به زیبایی پیشین خود بازگردانید.

تبدیل شهر ممنوعه به موزه کاخ برای بازدید عموم مردم

در سال ۱۹۱۱ بعد از گذشت سه قرن، کاربری شهر ممنوعه از مرکزیت سیاسی کشور تغییر یافت. در دهم اکتبر سال ۱۹۲۵ شهر ممنوعه به عنوان کاخ موزه، برای بازدید عموم مردم باز شد. درست است که بسیاری از قسمت‌‌های آن در اثر جنگ، گذر زمان و بدی آب و هوا تخریب شده‌اند اما از همان زمان بود که راز و رمزهای مربوط به این بنا کم کم برای مردم روشن و آشکار کرد.

کاخ موزه شهر ممنوعه

طراحی و معماری قصر شهر ممنوعه در پکن

کاخ مستطیل شکل این بنا ۹۶۱ متر از جنوب به شمال و ۷۵۳ متر از غرب به شرق امتداد دارد. این کاخ چیزی حدود ۷۲۵ هزار متر مربع مساحت دارد و مساحت ساختمان اصلی که ۸۷۰۷ اتاق دارد، ۱۵۵ هزار متر مربع می‌باشد. دیوار این قصر ۱۲ متر ارتفاع و ۳۴۰۰ متر طول دارد و در اطراف این دیوارها خندقی به عمق ۵۲ متر حفر شده است. بدین ترتیب، این قصر کاملا قوی و غیرقابل تسخیر محسوب میشده است. این مجموعه که مطابق با یک کد فئودالی بسیار دقیق ساخته شده، انعکاسی از بارزترین ویژگی‌های امپراطور آن دوران، یعنی برتری و قدرت بوده است.

قصر شهر ممنوعه پکن دارای چهار دروازه ورودی است که به ترتیب “دروازه وو” در جنوب، “دروازه دونگوها” در شرق، “دروازه شین هوا” در غرب و “دروازه شن وو” در شمال می‌باشند. “دروازه وو” دارای پنج قوس است که منحصرا برای امپراطور ساخته شده‌اند. این دروازه همچنین محور مرکزی کاخ و شهر پکن محسوب می‌شود. در گذشته، حتی مقامات دولتی عالی رتبه نیز برای ورود به کاخ باید از قوس جانبی استفاده می‌کردند.

قاب اصلی در شهر ممنوعه چوب است و به همین دلیل نیز مهم‌ترین عناصری مانند پل‌ها ستون‌ها از جنس چوب هستند. در ساخت این بنای چینی باستان، نقاشی و رنگ‌های مختلف برای تزیین استفاده شده‌اند. معمولا نقاشی‌های غالب فضا ققنوس و اژدها هستند و از سبک‌های مختلفی برای آنها استفاده شده است. طرح‌های اژدها نشان‌دهنده امپراتورها است و در محموع نیز چیزی حدود ۱۲۶۵۴ اژدها در این بنا طراحی شده است. طرح‌های ققنوس نیز نشان‌دهنده مهاجران است.

تزیینات سقف قصر

در این بنا بیش از ۱۰ نوع سقف وجود دارد. سه تالار اصلی دارای سقف‌های متفاوتی هستند و عمدتا سقف‌ها با طرح‌های سقف چاله‌ای، سقف هرمی و… طراحی شده‌اند.

بلندترین سقف این بنا مربوط به تالار هماهنگی عالی است که ۱۰ حیوان اسطوره‌ای در هر گوشه‌ای از آن به چشم می‌خورند. حیواناتی که در سقف ساختمان‌های قدیمی به چشم می‌خورند معمولا شیر، اژدها، شیر، ققنوس، اسب آسمانی و… هستند. لازم به ذکر است که افسانه‌های بسیاری در رابطه با اژدها و سایر حیوانات در فرهنگ چینی وجود دارد که دلیلی بر انتخاب این حیوانات در معماری این بنا است.

کاخ موزه شهر ممنوعه

نکاتی برای بازدید از موزه

کودکانی که قد آن ها زیر ۱٫۲ متر است، ورودی ندارند و باید حتما با یک بزرگسال همراه باشند.

برای نوجوانان ۸ تا ۱۸ سال قیمت بلیط کمتر بوده و حدود ۲۰ یوآن است. برای دیگر کاخ ها نیز، مبلغ ۵ یوآن باید بپردازند.

سالمندانی که بیش از ۶۰ سال دارند، بلیط نیم بها می گیرند. باید حتما پاسپورت خود را نشان دهند.

هر روز تنها حدود ۸۰ هزار گردشگر حق ورود به کاخ موزه پکن را دارند و بیشتر از این دیگر بلیط فروخته نمی شود. بلیط ها را می توان آنلاین یا از باجه فروش بلیط تهیه کرد.

گردشگرانی که زبان چینی نمی دانند نمی توانند به راحتی بلیط تهیه کنند. چرا که چنین خدماتی وجود ندارد. به همین دلیل بیشتر گردشگران یا باید از طریق آژانس های گردشگری مانند الی گشت بلیط بخرند یا اینکه از دوستان چینی خود بخواهند تا برای آن ها بلیط تهیه کنند.

اگر از باجه کنار دروازه جنوبی می خواهید بلیط تهیه کنید، باید سعی کنید تا صبح زود تا قبل از تمام شدن بلیط ها، اقدام کنید. مخصوصا که در دوران تعطیلات، شهر ممنوعه بسیار شلوغ می شود.

افرادی که برای شما بلیط خریداری می کنند، باید حتما نام کامل شما به همراه پاسپورت را داشته باشند. هنگام ورود باید اطلاعات روی بلیط شما با اطلاعات پاسپورتتان همخوانی داشته باشد. در غیر این صورت اجازه ورود به کاخ موزه پکن را ندارید.

نحوه بازدید از کاخ موزه پکن

تمام گردشگرانی که برای بازدید وارد کاخ موزه پکن می شوند، می بایست حتما از دروازه جنوبی وارد شده و از دروازه شمالی یا دروازه شرقی خارج شوند. به دروازه جنوبی نام دروازه مریدیان (Wumen) و به دروازه شمالی نام دیوین پرووس (Shenwumen) داده اند. نام دروازه شرقی هم دروازه رفاه (Donghuamen) داده اند. در مجموع برای گشت و گذار و تماشای تمام شهر ممنوعه در این محور، حدود ۳ الی ۴ ساعت زمان لازم دارید. اگر می خواهید بیشتر در میان کاخ موزه پکن بگردید، می توانید به قسمت های شرقی و با غربی محوطه بروید و از مسیر اصلی خارج شوید.

blank

چگونه خود را به کاخ موزه برسانید

همانطور که قبلا گفتیم باید خود را به دروازه مریدیان که دروازه جنوبی موزه است، برسانید.

مترو

با مترو می بایست ابتدا خط متروی شماره ۱ را سوار شده و در ایستگاه شرقی تیان آنمن پیاده شوید (از خروجی A بیرون بیایید). یا اینکه در ایستگاه تیان آنمن غربی از ورودی B خارج شوید. سپس به راحتی برج تیان آنمن را پیدا نموده و پس از آن به سمت شمال و دروازه جنوبی کاخ موزه پکن قدم بزنید.

دومین روش، این است که سوار مترو خط ۲ شده و در ایستگاه مترو کیانمن و از ورودی A خارج شوید. به سمت شمال و میدان تیان آنمن بروید و در نهایت پس از گذشتن از دروازه تیان آنمن، خود را در جلوی دروازه جنوبی شهر ممنوعه خواهید یافت.

اتوبوس

تمام خطوط شماره ۱، ۲، ۵۲، ۸۲، ۱۲۰، اتوبوس توریستی خط ۲ و اتوبوس دیدنی های خط ۲ به این ناحیه می آیند. در ایستگاه شرقی تیان آنمن باید از این اتوبوس ها پیاده شوید.

اگر اتوبوس های شماره ۱، ۵، ۵۲ و اتوبوس توریستی خط ۱ را سوار می شوید، می بایست در ایستگاه غربی تیان آنمن از اتوبوس ها پیاده شوید.

برای خروج از کاخ موزه پکن یا همان شهر ممنوعه چه باید کرد؟

ببیشتر گردشگران پس از بازدید از موزه در نهایت از دروازه شمالی یا دروازه شرقی خارج می شوند.

اگر از دروازه شمالی خارج شدید، می توانید تما اتوبوس های خطوط ۵۸، ۱۰۱، ۱۰۳، ۱۰۹، ۱۲۴، ۱۲۸، اتوبوس توریستی خط ۱، خط ۲ و خط ۳ را سوار شوید.

اگر از دروازه شرقی خارج شدید، باید ابتدا دو خط اتوبوس ۲ یا ۸۲ را به سمت دروازه شمالی سوار شده و سپس از دروازه شمالی باقی مسیر را به سمت هتل یا دیگر مقصدها و جاذبه های توریستی طی کنید. اتوبوس توریستی شماره ۲ از ایستگاه شرقی گوگونگ هم می توانید سوار شوید.

قیمت های ورودی
  • در ماه های آپریل تا اکتبر (اواسط فصل بهار تا اواسط پاییز): ۶۰ یوآن
  • ماه های نوامبر تا مارچ (از اواسط پاییز تا اوایل بهار): ۴۰ یوآن

اگر می خواهید از گنجینه ملی سلطنتی چین دیدن کنید، باید بلیط ۱۰ یوآن آن را جداگانه خریداری کنید. این بلیط شامل کاخ های عمر طولانی، موزه اپرا و موزه طبل سنگی می شود.

برای تماشای موزه ساعت مچی و ساعت دیواری هم باید ۱۰ یوآن جداگانه بپردازید.

منبع: www.travelchinaguide.com

مرتبط:

فرهنگ غذای مردم چین

قبل از سفر به چین به این نکات توجه کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *