کریسمس مجازی

کریسمس با محدودیت‌های کرونایی

ماه‌هاست که محدودیت‌های کرونایی به میلیون‌ها اروپایی دیکته می‌کند که به کجا سفر کنند و در آنجا با چه کسانی دیدار داشته باشند. حال با نزدیک شدن کریسمس، دولت‌ها تصمیم‌های دشوارتری می‌گیرند و محدودیت‌ها را برای تعطیلات هم در نظر می‌گیرند.

در ادامه به اطلاعیه‌هایی که تاکنون در این زمینه صادر شده‌اند، نگاهی می‌اندازیم:

ایتالیا: تعطیلی بازارهای کریسمس و ممنوعیت سراسری

ایتالیا در حال حاضر شاهد بالاترین شمار مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا از پایان مارس است و جوزپه کونته، نخست وزیر آن به شهروندان کشورش گفته است که انتظار کریسمسی بدون تجمعات را داشته باشند. بسیاری از مناطق ایتالیا قرنطینه نسبی است و ممنوعیت سفر میان مناطق مختلف از ۲۱ دسامبر تا ۶ ژانویه اعلام شده است.

مردم ایتالیا همچنین شب کریسمس و سال نو نمی‌توانند از منازلشان خارج شوند. البته استثناهایی برای برخی مشاغل، فوریت‌های پزشکی و موارد اضطراری وجود دارد. همچنین محدودیت تردد از ۲۲ تا ۵ صبح پای بر جاست. کلیساها می‌توانند باز باشند اما منع تردد بدین معناست که گردهمایی شبانه سنتی نباید انجام شود. در همین حال بازارهای محبوب کریسمس در ایتالیا هم ممنوع شده‌اند.

نخست وزیر ایتالیا با هشدار درباره این تعطیلی‌ سنتی گفته است “ما استطاعت آن را نداریم.” او یکی از چندین رهبر اروپایی از جمله آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و امانوئل ماکرون است که برای هماهنگی یک توافق در سطح اروپا برای به تعویق انداختن فصل اسکی تلاش می‌کند. این سه کشور برای کریسمس، اسکی را تعطیل کرده‌اند.

این تعطیلی گسترده بدین معناست که تفرجگاه‌هایی در آلپ و دولومیت با از دست دادن درآمد چندین میلیارد یورویی مواجه می‌شوند. مقام‌های حوزه گردشگری به سرعت از این طرح انتقاد کرده و رئیس یکی از نهادهای گردشگری فرانسه گفته است: بنابراین ۴۰۰ نفر در متروی پاریس مبتلا نمی‌شوند اما چهار نفر روی بالابر اسکی مبتلا می‌شوند؟!

 

کریسمس مجازی

اتریش: اجرای تست سراسری؛ سفر امن و اسکی مجاز است

دولت اتریش معتقد است با کاهش محدودیت‌ها امکان سفرهای امن مهیاست و اسکی از ۲۴ دسامبر مجاز است، با این حال قوانین قرنطینه بدین معناست که این کار در داخل امکانپذیر است. تفرجگاه‌های سوئیس هم می‌توانند باز بمانند و تدابیر احتیاطی را رعایت کنند.

برخی نگرانند که بدون اجماع، مسافران این تعطیلات مسافت‌های طولانی را برای بازدید از استراحتگاه‌های آزاد طی کنند. در فرانسه، بررسی‌های مرزی تصادفی برای جلوگیری از ورود مسافران برای اسکی از کشورهای همسایه مانند سوئیس انجام خواهد شد.

اتریش تحت دومین قرنطینه سراسری تا هفتم دسامبر قرار دارد اما این امید هست که محدودیت‌ها برای کریسمس برداشته شود. وزیر بهداشت اتریش ۲۳ نوامبر گفت: دو هفته آتی حیاتی است. قرنطینه نباید تمدید شود.

دولت اتریش دستکم هفت میلیون تست آنتی ژن دستور داده است و امید دارد با تست وسیع اتریشی‌ها را در مسیر خروج از قرنطینه قرار دهد. صدها هزار معلم و افسر پلیس در کنار مردمی از مناطقی با بالاترین نرخ ابتلا تست داده‌اند. پیش از کریسمس هم تست داوطلبانه سراسری انجام می‌شود.

سباستین کورتس، صدراعظم اتریش تاکید کرده است که تدابیر مورد نظر این کشور برای کریسمس با آمار هدایت می‌شوند. او گفت: اینکه مقرراتی برای کریسمس و سال نو در کار خواهد بود یا اینکه چه تعداد می‌توانند دورهمی داشته باشند، عمیقا به تعداد مبتلایان بستگی دارد.

 

blank

فرانسه در شب سال نو ممنوعیت رفت و آمد اعلام کرد

به دلیل افزایش شمار مبتلایان به بیماری کرونا در فرانسه، برگزاری مراسم و جشن‌های سال نو در خارج از منازل ممنوع شد. هم‌چین در شب سال نو از ساعت هشت شب به بعد مقررات منع رفت و آمد اعمال می‌شود.

ژان کاستکس، نخست وزیر فرانسه روز جمعه ۲۱ آذر (۱۱ دسامبر) در جمع خبرنگاران گفت که این کشور هنوز به پایان موج دوم نرسیده و از سه‌شنبه آینده نیز قانون منع رفت و آمد شبانه به اجرا درخواهد آمد. پیشتر در نظر گرفته شده بود که منع رفت‌وآمد از ساعت ۹ شب اجرا شود.  فقط در شب کریسمس مردم مجاز به حرکت آزادانه و رفتن به مراسم سنتی هستند که در کلیساها در نیمه شب شروع می‌شود.

برخی از برنامه‌ریزی‌ها برای کاهش محدودیت‌ها نیز به تعویق می‌افتند؛ باز شدن سینما، تئاتر و موزه‌هایی که برای روز سه شنبه در نظر گرفته شده بودند به ژانویه موکول می‌شوند. در کلیساها و مساجد نیز میان حاضران باید یک ردیف خالی بماند.

سفرهای کریسمس مجاز است

از نظر مقام‌های دولتی فرانسه شهروندان باید بتوانند در ایام کریسمس پیش خانواده‌های خود بروند. نخست وزیر فرانسه هم‌چنین به شهروندان هشدار داده که در گروه‌های کوچک با حداکثر شش بزرگسال جشن بگیرند. وی تأکید کرده که همه کارها باید “برای جلوگیری از قرنطینه سوم در ماه‌های آینده” انجام شود.

فرانسوی‌ها همچنین باید از جشن‌های بزرگ در شب سال نو چشم‌پوشی کنند. ترقه‌بازی و آتش‌بازی شب سال نو حتی به شکل خصوصی و در بسیاری از مکان‌ها مجاز نیست. اما آتش بازی‌های سازمان یافته در برخی مراکز پاریس و سایر شهرها وجود خواهد داشت.

پیش‌شرط ماکرون برای مراسم کریسمس

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه پیش شرط مراسم آزادانه در ایام کریسمس را کاهش شمار مبتلایان به حداکثر ۵۰۰۰ نفر در روز گذاشته است. اما در روزهای اخیر این تعداد بیش از ۱۴ هزار نفر یعنی تقریبا سه برابر بوده است. اولیویه وران، وزیر بهداشت فرانسه هشدار داده که ممکن است موج دوم دوباره بلند شود.

در پایان ماه نوامبر دولت فرانسه اولین محدودیت‌های سختگیرانه را که از اواخر ماه اکتبر در این کشور برقرار شده بود، آغاز کرد. کلیه مغازه‌ها تحت شرایط بهداشتی بازگشایی شدند و به مردم اجازه داده شد حداکثر سه ساعت در روز آپارتمان خود را در شعاع ۲۰ کیلومتری بدون ارائه دلیل موجه ترک کنند. در دوران محدودیت‌های ماه اکتبر، پیاده روی یا دویدن فقط برای یک ساعت در شعاع یک کیلومتری خانه مجاز بود.

دیگر به گواهی نیازی نیست

نقض مقررات در فرانسه گران تمام می‌شود. جریمه این کار تا ۱۳۵ یورو خواهد بود. اما در میان همه سختگیری‌ها یک خبر تسکین‌دهنده مهم نیز برای مردم هست؛ از روز سه شنبه آینده فرانسوی‌ها دیگر مجبور نیستند با ارائه گواهی خانه خود را طول روز ترک کنند.

از زمان شروع قرنطینه شدید در تاریخ ۳۰ اکتبر عده کسانی که روزانه به کرونا مبتلا می‌شوند به شکل قابل توجهی کاهش یافت و از ۶۰ هزار مورد ابتلای روزانه جدید به زیر ۲۰ هزار مورد رسید.

فشار بر بیمارستان‌ها نیز به میزان قابل توجهی کاهش یافت. ۳۰۰۰ بیمار کرونا به تازگی در بخش‌های مراقبت ویژه فرانسه تحت معالجه قرار گرفته‌اند که کاهشی ۵۰ درصدی را نشان می‌دهد. ماکرون قبلا گفته بود که هدف رساندن بیماران بخش مراقبت‌های ویژه به ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ بیمار تا ۱۵ دسامبر است.

اما تعداد مرگ و میرها به طرز گسترده‌ای افزایش یافته و به ۵۶ هزار و ۶۴۸ نفر در این کشور رسیده است. به همین دلیل هنوز امیدی به باز شدن رستوران‌ها و کافه‌ها و بسیاری مراکز دیگر نیست و آنها باید حداقل تا ژانویه سالی که فرا می‌رسد بسته بمانند.

blank

 

آلمان: گردهمایی اجتماعی ممنوع

صدراعظم آلمان گفته است که “قرنطینه سبک” تا ۱۰ ژانویه ادامه خواهد داشت. کافه‌ها، رستوران‌ها و اماکن تفریحی همچنان تعطیل خواهند ماند اما مدارس و فروشگاه‌ها باز هستند.

محدودیت‌ها در آستانه فصل تعطیلات کریسمس تشدید شده‌اند و با جدیت جلوی سفرها گرفته می‌شود. از اول دسامبر محدودیت گردهمایی اجتماعی به دو خانواده و حداکثر پنج تن کاهش می‌یابد.

با این حال کاهش موقت قوانین بر سر دوره کریسمس وجود خواهد داشت. بین ۲۳ دسامبر تا اول ژانویه تا ۱۰ نفر می‌توانند دیدار داشته باشند، با این حال آنگلا مرکل به آلمانی‌ها توصیه کرده تا قبل از اجرای تصمیمشان بیشتر فکر کنند. کودکان زیر ۱۴ سال شامل این محدودیت نمی‌شوند.

مرکل همچنین گفته است، به غیر از دورهمی‌ها، هرگونه کاهش محدودیت‌ها پیش از کریسمس بعید به نظر می‌رسد زیرا شمار مبتلایان همچنان بسیار بالاست. بیشتر بازارهای مهم کریسمس در آلمان لغو شده‌اند اما تعدادی بازار محلی برنامه‌هایی در گستردگی کم برگزار می‌کنند. برای سال نو، مراسم آتش بازی لغو شده است.

کریسمس مجازی

 

اسپانیا: میهمانی در بالکن و محدودیت دورهمی

براساس گزارش‌ها، دولت اسپانیا یک دوره تعطیلات “متفاوت” با محدودیت حضور شش تن در میهمانی‌ها در نظر گرفته است.

براساس آن توصیه می‌شود که دورهمی‌ها در تعطیلات کریسمس در تراس رستوران‌ها یا دیگر امکان روباز برگزار شود. خانواده‌های اسپانیایی همچنین رژه‌ای را به صورت سنتی در عصر پنجم ژانویه برگزار می‌کنند و دولت اسپانیا گفته است که چنین مراسمی در کار نخواهد بود.

این طرح همچنین توصیه می‌کند که فضاهای داخلی از تهویه مناسب برخوردار بوده و فاصله اجتماعی رعایت شود. اما به طور کلی، وزیر بهداشت اسپانیا گفته است: هیچ چیز قابل تغییر نیست. ما باید به توافق‌هایی درباره محدودیت‌های کریسمس دست یابیم. زمانی که تصمیم‌گیری شود، ما این تدابیر را اعلام خواهیم کرد.

یک سخنگوی دولت کاتالونیا هم ابراز امیدواری کرد که تجمع تا ۱۰ نفر برای کریسمس مجاز شود. او گفت: ما تصمیمات خودمان را می‌گیریم.

این در حالیست که در مادرید، مقام‌ها از دولت اجازه می‌خواهند تا برنامه تست گسترده در داروخانه‌ها را در آستانه کریسمس اجرا کند تا مردم بتوانند در این تعطیلات با اطمینان دیدار داشته باشند.

کریسمس مجازی

 

روسیه: محدودیت‌های جدید

در مسکو، پایتخت روسیه تدابیر جدیدی اعلام شده که تا ۱۵ ژانویه ادامه خواهد داشت. این موارد شامل ساعت تعطیلی رستوران‌ها و کافه‌ها و یک محدودیت ظرفیت ۲۵ درصدی در سینماها و سالن‌های تئاتر می‌شود. سکنه بالای ۶۵ سال و گروه‌های پرخطر تا این تاریخ در قرنطینه باقی می‌مانند.

رسانه‌های محلی همچنین گزارش دادند که فستیوال خیابانی یک ماهه مسکو هم احتمالا لغو خواهد شد. سایر مناطق هم محدودیت‌های مشابهی اعلام کرده‌اند.

این تدابیر پس از آن اعلام شد که مقام‌های بهداشتی گفتند که وضعیت ناپایدار است و هنوز این اپیدمی به پیک سراسری نرسیده است. موارد ابتلا به کرونا در هفته‌های اخیر افزایش یافته و ۲۶ نوامبر اوج ابتلای روزانه به ویروس کرونا بود.

بریتانیا: دورهمی در فرصت پنج روزه

مت هنکاک، وزیر بهداشت بریتانیا اعلام کرد، مردمی که به استقبال سال نو می‌روند باید محدودیت‌های کرونایی مرتبط با مناطق را رعایت کنند. به گفته او، قوانین صرفا برای پنج روز از ۲۳ تا ۲۷ دسامبر تسهیل می‌شود و به سه خانواده اجازه دورهمی در خانه داده می‌شود.

با توجه به اینکه دانشجویان در این ایام از دانشگاه‌ها به خانه باز می‌گردند و خانواده‌ها با سالخوردگان دور هم هستند، این احتمال هست که این تجمعات به موج سوم کرونا و یک قرنطینه دیگر ختم شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *