کشف اسکلت

کشف اسکلت “اژدها” در مازندران صحت دارد؟

کشف اسکلتی به ظاهر منحصر به فرد در یکی از روستاهای ساری موجب شد تا کارشناسان‌ و پژوهشگران مازندرانی به اسناد مکتوب در کتاب‌های تاریخی که به وجود موجودی “اژدهامانند” اشاره دارد و حیوانات دیگر را از بین می برد، رجوع کنند و البته روایات مردمی نیز در این رابطه وجود دارد، با این حال مدیرکل محیط زیست مازندران تماما این موضوع را رد کرده است.

این کارشناسان از جمله حسین اسلامی در پستی که در صفحه‌ مجازی خود منتشر کرده، به همراه تعدادی دیگر از کارشناسان  معتقدند اسکلت پیدا شده در رده‌ی اژدها قرار دارد و اسناد و روایات آن در کتاب ابن اسفندیار موجود است، اما حفاظت محیط زیست مازندران نظر دیگری دارد.

حسینعلی ابراهیمی کارنامی با اشاره به گمانه زنی اسکلت پیدا شده از نسل اژدها در منطقه‌ چورت ساری و خبرهای منعکس شده در فضای مجازی اظهار کرد: این اسکلت ظاهرا در حین شخم زدن زمین کشف شده و خبرهای گفته شده در فضای مجازی مبنی بر ماهیت اژدها بودن اسکلت مورد تایید نیست.

وی ادامه داد: طبق بررسی‌های اولیه اسکلت این جانور، سگ سان بودن این اسکلت مورد تایید قرار گرفته است و چون این اسکلت اصلا جزو خزندگان محسوب نمی شود اژدها بودن اسکلت تکذیب می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران گفت: احتمالا اسکلت متعلق به سگ و یا شغال است که به نظر می‌رسد تلف شده باشد اما به منظور اطلاع دقیق، نوع گونه‌ آن انتقال داده شده و در دست بررسی است.

ابراهیمی کارنامی افزود: دو محیط‌بان که اسکلت را کشف کردند بر این مهم که اسکلت متعلق به سگ و یا خانواده‌ آن است صحه گذاشتند اما عکسی که در فضای مجازی گذاشته شده با عکس اصلی تفاوت‌هایی دارد که تصویر اصلی این ادعا را که اسکلت متعلق به جانور دیگری است، رد می کند.

وی تصریح کرد: از دنده های حیوان و نوع اسکلت کاملا مشخص است که جزو دسته‌ سگ سانان است و گونه اژدها کاملا تکذیب می شود.

مدیر کل  حفاظت محیط زیست مازندران گفت: اسکلت برای بررسی بیشتر نوع گونه‌ دقیق این اسکلت سگ‌سان توسط کارشناسان در دست بررسی است.

منبع: ایسنا

مرتبط:

آبشار گزو مازندران

آبشار اسپه او _آب سفید مازندران

قلعه پولاد صعودی به قدمت تاریخ مازندران

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *