طبیعت گردی-کوهنوردی

۱۰ وسیله ضروری برای طبیعت گردی و کوهنوردی که نباید آن ها را فراموش کنید

اولین بار در دهه ۳۰ میلادی کوهنوردان تصمیم گرفتند تا ابزار و وسایل خود را دسته بندی کنند و تقریبا همان موقع بود که لیست ۱۰ وسیله مهم که هر کوهنورد یا طبیعت گردی باید همراه خود داشته باشد به وجود آمد. این لیست در جوامع مختلف و با توجه به شرایط محیطی و جغرفیایی هر مکان تا حدودی متفاوت است.

عادت کردن به این که این ۱۰ وسیله را در هر سفری با خود ببرید چیز خوبی است. در طبیعت گاهی اتفاقاتی می افتد که نداشتن یکی از این وسایل ممکن است کل سفرتان را به مخاطره بیاندازد.

اولین بار در دهه ۳۰ میلادی کوهنوردان تصمیم گرفتند تا ابزار و وسایل خود را دسته بندی کنند و تقریبا همان موقع بود که لیست ۱۰ وسیله مهم که هر کوهنورد یا طبیعت گردی باید همراه خود داشته باشد به وجود آمد. این لیست در جوامع مختلف و با توجه به شرایط محیطی و جغرفیایی هر مکان تا حدودی متفاوت است ولی در اصل موضوع تفاوتی ایجاد نمی کند و این ۱۰ وسیله سال ها است که یار همیشگی کوهنوردان و طبیعت گردان هستند.

در طی سال ها ۱۰ وسیله ضروری طبیعت گردی و کوهنوردی به شکل زیر توسعه پیدا کرده است.

  1. سیستم راهبری
  2. سیستم نوردهی
  3. محافظ آفتاب
  4. کمک های اولیه
  5. ابزار برش
  6. ابزار روشن کردن آتش
  7. سرپناه
  8. غذای اضافه
  9. آب اضافه
  10. لباس اضافه

در ادامه تک تک موارد بالا را با هم بررسی می کنیم.

قطب نما

۱- سیستم راهبری

سیستم راهبری به هر نوع ابزاری گفته می شود که به شما در پیدا کردن مسیر کمک کند. در مجموع، شامل نقشه، قطب نما، دستگاه جی پی اس، ارتفاع سنج و سیستم موقعیت یاب فردی (Personal Locator Beacon) یا دستگاه پیام رسان ماهواره ای می شود. تقریبا هر کدام از این وسیله ها زمانی که شما در طبیعت گم می شوید به نوعی می تواند به شما کمک کند. نقشه و قطب نما به شما کمک می کنند تا راه خود را بیابید و بفهمید که کجای طبیعت قرار دارید و باید به کدام سمت بروید. جی پی اس هم که کاربردش معلوم است و از روی تقشه های ماهواره ای شما را در پیدا کردن مسیر یاری می کند. دستگاه PLB هم مکان دقیق شما را در صورت لزوم برای واحدهای امدادی ارسال می کند تا آن ها بتوانند به کمک شما بیایند. دستگاه پیام رسان ماهواره ای هم در هر موقعیتی می تواند این امکان را به شما بده تا از طریق آن پیغامی را برای فردی ارسال کنید.

۲- سیستم نوردهی

در طبیعت همیشه ممکن است دچار مشکل شوید و به تاریکی بخورید. با غروب خورشید و ورود به تاریکی در طبیعت، حرکت کردن خطرناک ترین کار ممکن است. به دلیل این که در تاریکیِ سنگینِ طبیعت معمولا هیچ چیزی دیده نمی شود و این موضوع می تواند بسیار خطرناک باشد. ممکن است گم شوید، یا به دره ای سقوط کنید و یا حتی مورد حمله حیوانات وحشی قرار بگیرید. در تاریکی شب داشتن سیستم نوردهی می تواند بسیار مفید باشد. می توانید از چراغ قوه، هد لامپ، لامپ چادر و کلی ابزارهای دیگر استفاده کنید. پیشنهاد می کنیم هد لامپ را هیچ وقت در سفرهایتان فراموش نکنید.

۳- محافظ آفتاب

وقتی در طبیعت هستید مطمئنا زیر تابش مستقیم نور خورشید هم قرار می گیرید. در این هنگام داشتن سه وسیله ضروری است. این سه وسیله عبارت اند از عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب و لباس محافظ آفتاب!

۴- کمک های اولیه

در طبیعت برای رخ دادن هر گونه حادثه ای باید آماده بود. جعبه کمک های اولیه چیزیست که می تواند در این مواقع کمک حال شما باشد. هر جعبه کمک های اولیه باید شامل ابزار درمان تاول، باند استریل، چسب زخم و چسب پارچه ای، قیچی کوچک مخصوص، پماد یا مایع ضد عفونی، قرض های ضد درد، خودکار و کاغذ باشد. مدت سفر و مکانی که قرار است به آن جا بروید مشخص می کند که در جعبه کمک های اولیه شما چه چیزهایی باید وجود داشته باشد.

blank

۵- ابزار برش

در طبیعت همواره نیاز به بریدن همراه شماست. ممکن است بخواهید پوست میوه را بکنید، ممکن است بخواهید غذا درست کنید و حتی ممکن است بخواهید چوب ببرید و هیزم درست کنید. شاید هم بخواهیم از خودتان در مقابل حیوانات وحشی دفاع کنید. یک چاقوی خوب حتی می تواند هنگام وقوع حادثه و زمان کمک رسانی هم به دردتان بخورد. در هر کدام از این موارد داشتن ابزار برش مناسب می تواند به کمک شما بیاید.

۶- ابزار روشن کردن آتش

لازم به توضیح نیست که شب مانی در جنگل چه قدر خطرناک است. سرمای هوا و حمله حیوانات وحشی در صورتی که آتشی در کنار شما روشن نباشد می تواند کشنده باشد. برای روشن کردن آتش باید فندک، آتش زنه، سوخت، چوب خشک و کمی مهارت داشته باشید.

۷- سرپناه

سرپناه شامل وسایلی می شود که به شما کمک می کند در کمترین زمان ممکن در گوشه ای بنشینید و خود را از گزند باد و باران در امان نگه دارید. داشتن پتوهای نجات یک نفره و چادرهایی که سریع برپا می شوند می تواند به شما در مواقع ضروری کمک کند.

۸- غذای اضافه

همیشه احتمال این که در طبیعت گشنه شوید و غذای بیشتری بخورید هست. پس همیشه سعی کنید با برنامه ریزی غذای اضافه هم همراه خود داشته باشید. به هیچ عنوان در طبیعت گرسنه نمانید.

۹- آب اضافه

آب، آن قدر مهم است که در این لیست ۱۰ تایی از غذا جدا شده است. کم  آبی مخصوصا در روزهای گرم می توانید شما را دچار گرما زدگی و یا توهم کند و این بسیار خطرناک است. همیشه بطری آب اضافه با خود همراه داشته باشید و هر زمان که به منبع آب دسترسی پیدا کردید تمام بطری ها و محفظه های آب خود را پر کنید. بی آبی را جدی بگیرید.

۱۰- لباس اضافه

لباس اضافه شاید به نظرتان مهم نباشد ولی همین مورد می تواند موفقیت و شکست شما در یک سفر کوهنوردی و یا طبیعت گردی را رغم بزند. در هنگام حرکت، بدن عرق می کند و لباس هایی که پوشیدید خیس می شود. در زمان توقف، لباس خیس، گرمای بدن را می گیرد تا خشک شود. و این موضوع می تواند به بدن آسیب برساند. در روزهای سرد و بارانی و یا در هنگامی که می خواهید شب را در طبیعت بگذرانید حتما بهتر است که لباس خود را عوض کنید. داشتن یک لباس اضافه همیشه به درد می خورد.

لیست ۱۰ وسیله ضروری برای طبیعت گردی و کوهنوردی که نباید آن ها را فراموش کنید را در بالا دیدید. این که در هر بخش کدام وسایل را انتخاب کنید و با خود همراه داشته باشید بستگی به نوع و مکان سفر شما دارد. چیزی که مهم است این است که بدون این که تیک این ۱۰ دسته را بزنید از خانه خارج نشوید.

منبع:ایران نگری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *