احیا بناهای تاریخی

احیا بناهای تاریخی از طریق مهارت‌آموزی

معاون وزیر تعاون و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور گفت: احیا و مرمت بناهای تاریخی از طریق مهارت‌آموزی یک ضرورت است که می‌تواند به جریان جدیدی تبدیل شود.

علی اوسط هاشمی در ‌نشست مشترک توسعه همکاری‌های مهارتی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور و صندوق توسعه با قدردانی از اهتمام جدی این صندوق برای توانمندسازی گروه‌های مرجع در حوزه‌های مأموریتی خود، بیان کرد: نیاز به جریان سازی ملی و ایجاد تفاهمی بزرگ برای توسعه و توانمندسازی بخشی از جامعه در حوزه اماکن و بناهای تاریخی و فرهنگی داریم تا به کثرت اشتغال ثروت‌زا با توسعه و توانمندسازی از طریق مهارت نائل شویم.

او به‌ضرورت احیای تمدن غنی ایرانی تأکید کرد و افزود: در این حوزه از سرمایه‌های ملی غافل مانده‌ایم و اهمیت این موضوع در افکار مردم، متناسب با نیاز زمان جاری نشده است.

معاون وزیر تعاون و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور با اشاره به این‌که نظام آموزشی کشور باید اولویت اصلی خود را توانمندسازی سرمایه‌های انسانی قرار دهد، اظهار کرد: در حوزه بناهای تاریخی باید احیا و بازسازی، مرمت، صیانت و به تصویر کشاندن مهارت ایرانی را سرلوحه کار قرار دهیم.با تأسی از سرمایه‌های تاریخی و جغرافیایی، می‌توان صاحب سبک و نوآوری بود.

او در ادامه بر جلب و هدایت افکار به موضوع احیا و بازسازی بناهای تاریخی در مسیر توسعه اشتغال کثرت‌زا تأکید کرد و افزود: در سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور به دنبال تخصصی کردن آموزش‌ها هستیم.آموزش را بین تمام شرکایی که مسئولیت آموزش و تخصص لازم را دارند، توزیع می‌کنیم.

دپارتمان های ملی «فرش» ایران و «آثار و بناهای تاریخی و فرهنگی» تشکیل شود

اوسط هاشمی در ادامه ایجاد «دپارتمان ملی فرش ایران» و «دپارتمان ملی آثار و بناهای تاریخی و فرهنگی» را اقدامی مؤثر عنوان کرد و گفت: تشکیل بانک ملی اطلاعات استادکاران مهارتی در تمامی استان‌ها با شناسایی استادکاران و صاحبان سبک و مهارت در دستور کار ادارات کل آموزش فنی و حرفه‌ای استانی قرارگرفته است.

او تصریح کرد: تغییر در نگاه‌ها نیازمند شناسایی سرمایه‌های انسانی از جمله استادکاران، تاریخ نویسان، مؤلفان و نقش‌آفرینان کارگاه‌ها و مراکز مرتبط است.

معاون وزیر تعاون و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور بابیان این‌که به رقابتی که به کیفیت و دوام منتهی شود فکر می‌کنیم، گفت: هرکس ظرفیت لازم و اشتیاق داشته باشد ما در کنارش هستیم و سرمایه ملی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور را در این مسیر قرار می‌دهیم.

او در ادامه افزود: استادکارانی که در سنجش مهارت و صلاحیت حرفه‌ای سازمان شرکت کنند در صورت احراز به آن‌ها گواهی‌نامه مهارت بااعتبار جهانی و در صورت تمایل مجوز تأسیس آموزشگاه آزاد فنی و حرفه‌ای داده می‌شود.

مسابقه ملی مهارت مرمت بناهای تاریخی و  مهارت فرش دستباف را جهانی کنیم

اوسط هاشمی بر برگزاری مسابقه‌های ملی مهارت مرمت بناهای تاریخی و مهارت فرش دستباف باهدف جهانی کردن در استان‌هایی که در این حوزه‌ها قطب هستند، تأکید کرد و گفت: تدوین، توزیع و ترویج استانداردهای صنایعی که ثبت جهانی شده‌اند باید به‌طورجدی دنبال شود و ظرفیت حوزه پژوهش، سنجش و مسابقات مهارت این سازمان باید در این راستا قرار بگیرد.

او ادامه داد: بازار فرش دستباف ایرانی به‌عنوان سرمایه کهن ملی هیچ‌گاه کهنه نمی‌شود و بازار فروش آن از خانه آغاز شده و به کارگاه ختم می‌شود.

معاون وزیر تعاون و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور با اعلام آمادگی این سازمان برای سنجش مهارت قالی‌بافانی که توسط صندوق توسعه معرفی می‌شوند، افزود: برای شرکت‌کنندگانی که مهارت و تخصصشان در سنجش، تأیید شود، گواهی‌نامه مهارت صادر و در صورت نیاز به دوره آموزش تکمیلی برای ارتقای کیفیت کار معرفی می‌شوند.

او خطاب به نمایندگان صندوق گفت: صندوق در حوزه کاری خود آسیب‌شناسی و نیازسنجی لازم را انجام دهد و مشخص کند که سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در حوزه مرمت بناهای تاریخی به‌ویژه در حوزه توانمندسازی سرمایه‌های انسانی چه همکاری می‌تواند داشته باشد.

قطعاً بدون مهارت افزایی و آموزش‌های تخصصی توانمندسازی تحقق پیدا نمی‌کند

هادی میرزایی مدیرعامل صندوق توسعه در این نشست از اقدامات سازنده سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور تشکر کرد و افزود: با تغییر نام صندوق احیا به صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی، این صندوق به‌عنوان بازوی اجرایی دو وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و صمت در نظر دارد با آموزش‌های مقدماتی درزمینه احیا و مرمت بناهای تاریخی بتواند حمایت، توسعه و ترویج صنایع‌دستی و فرش دستباف را فراهم کند.

او اظهار کرد: برگزاری نمایشگاه‌های داخلی و خارجی و برپایی دوره‌های آموزشی توانمندسازی هنرمندان صنایع‌دستی و فرش دستباف و حمایت از کارهای نو و خلاقانه در این عرصه ازجمله برنامه‌های آتی صندوق توسعه است.

میرزایی گفت: با توجه به اینکه سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور ظرفیت خوبی در حوزه مهارت‌ورزی و آموزش‌های تخصصی دارد، می‌توانیم در شروع فعالیت‌های جدیدمان در مأموریتی که قانون‌گذار به ما واگذار کرده همکاری‌هایی را تعریف کنیم که با بهره‌گیری از خدمات مشترک امکان ارائه خدمت به ذی‌نفعان فراهم شود.

رئیس هیئت‌مدیره صندوق توسعه تصریح کرد: در مذاکراتی که با معاون رئیس‌جمهوری در امور زنان و خانواده و معاونان او داشتم یکی از موضوعاتی که  مورد توجه قرار گرفت ضرورت حمایت از زنان بویژه زنان سرپرست خانوار بود چراکه قالی‌بافان ما عموما زنان هستند که ضمن انجام وظایفشان در خانواده به اقتصاد خانواده از ادوار گذشته نیز کمک کرده‌اند و اکنون نیز می‌توانند نقش بسزایی در اقتصاد خانواده داشته باشند.

او با بیان اینکه ارتقای سطح بازاریابی و پرهیز از فله فروشی دو نیاز مهمی است که در حوزه صنایع‌دستی احساس می‌شود، اعلام کرد: در هدف‌گذاری که در صندوق انجام داده‌ایم مقررشده است در هر استان یک یا چند بنا با کاربری و رویکرد خانه خلاق صنایع‌دستی و فرش دستباف و مراکز توسعه صادرات یا پایانه‌های صادراتی تشکیل شوند تا بتوانیم با عرضه بهترین محصولات صنایع‌دستی و فرش دستباف که دارای مهر اصالت صنایع‌دستی و فرش دستباف هستند، شاهد استقرار یک نمایشگاه دائمی از این آثار  باشیم.

میرزایی با تأکید بر نقش اثربخش همکاری‌های مشترک میان صندوق توسعه با سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور بیان کرد: در این مراکز فضاهایی برای توانمندسازی و آموزش‌های لازم شکل خواهد گرفت که در این زمینه سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای می‌تواند با اعطای مجوز مهارت‌آموزی نقش مهمی در رونق فضای کسب‌وکار در این حوزه داشته باشد.

مدیرعامل صندوق توسعه از همکاری با دانشگاه‌ها درزمینه ارائه ایده‌های خلاقانه و نوآورانه خبر داد و اظهار کرد: تلاش می‌کنیم فرهنگ احیای بناهای تاریخی و صنایع‌دستی به زندگی برگردد و بخش مهمی از اقتصاد کشورمان را با اتکا بر این توانمندی داخلی هدایت کنیم.

او گفت: سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای به‌عنوان مرجع تخصصی آموزش‌های توانمندسازی می‌تواند در راستای تسریع، تسهیل حمایت، توسعه و ترویج صنایع‌دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی یاری کننده صندوق توسعه باشد.

منبع:ایرنا

مرتبط:

تشکیل ستاد ویژه احیای صنعت گردشگری در دوران کرونا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *