باباگرگر

اژدها در باباگرگر که به سنگ تبدیل شد

روایت است در زمان‌هایی بس دور اژدهایی قصد حمله به مردم شهر باباگرگر را دارد و خشم امامزاده سید جلال‌الدین از نوادگان امام باقر علیه‌اسلام را برمی‌انگیزد و به اذن خداوند آن را به سنگی تبدیل می‌کند.

در این گزارش قصد داریم شما را با منطقه‌ای گردشگری_ تفریحی و زیارتی در استان کردستان آشنا کنیم که از جاذبه‌های طبیعی و زیارتی بی‌نظیری برخوردار است.

باباگرگر روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان قروه در استان کردستان است که در حد فاصل شهرستان‌های قروه و بیجار قرار دارد.

آرامگاه سیدجمال‌الدین و چندین چشمه آب معدنی در آن سبب جذب گردشگران و مسافران زیادی به این منطقه شده‌ و این روستا را به یکی از روستاهای گردشگری_زیارتی استان کردستان تبدیل کرده است.

یکی از جاذبه‌های گردشگری روستای باباگرگر وجود چشمه‌ای همیشه جوشان معروف به دنگز یا چشمه آب گرم باباگرگر است که در ۱۸ کیلومتری شمال شرقی شهرستان قروه قرار دارد و از خاصیت درمانی بالایی برخوردار است.

وجه تسمیه “باباگرگر” را شاید بتوان اینگونه تعبیر کرد که “گر” در زبان کردی به معنای آتش است و باباگرگر به معنی پدر چشمه گرم و آتشی است.

از طرفی دیگر “باباگرگر” برای ترک نشینان دربرگیرنده تعاریف دیگری است، “گر” در زبان ترکی به معنی نگاه کردن می‌باشد و در روایت محلی حاکی از آن است که روزی امام‌زاده جلال‌الدین در حال اقامه نماز بوده که آبی با فشار زیاد از دل زمین بیرون می‌آید و پسرش که شاهد جوشیدن آب از دل زمین بوده به زبان ترکی می‌گوید “بابا گرگر” به معنی بابا نگاه کن.

چشمه آب معدنی باباگرگر به “دنگز” نیز شهرت دارد که چشمه‌ای طبیعی گازدار به رنگ آبی آجری مایل به سرخ می‌باشد که گاهی اوقات به رنگ لیمویی درمی‌آید.

رنگ آب چشمه می‌تواند ناشی از خروج آب از دهانه آتشفشانی خاموش باشد که به دلیل وجود املاح معدنی موجود در آن در درمان امراض سودایی و پوستی و سوء هاضمه و بیماری‌های دستگاه گوارش و راشیتیسم و تورم مفید فایده است.

وجود سنگ‌های بزرگ و برجسته در نزدیکی این مجموعه گدازه آتشفشانی و نگاه کردن به آن تصاویر اژدهایی را به ذهن القا می‌کند که به حیوانات عظیم‌الجثه ماقبل تاریخ می‌ماند و چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند و سبب روایت‌های محلی بسیاری شده‌است.

درباره این سنگ باور عامیانه جالبی وجود دارد که حکایت می‌کنند در زمان‌هایی بس دور اژدهایی قصد حمله به مردم شهر را داشته که مورد خشم امامزاده جلال‌الدین قرار می‌گیرد و به اذن خدا به سنگ تبدیل می‌شود.

یکی از جاذبه‌های زیارتی روستای باباگرگر وجود مقبره امام زاده سید جلال‌الدین از نوادگان امام باقر علیه‌السلام است که در شرق روستا قرار دارد و بنای اولیه آن به دوره صفویه برمی‌گردد.

این مقبره بر روی صخره‌ای سنگی بنا نهاده شده، که در پایین آن سوراخی به قطر ۱۰ سانتی‌متر وجود دارد که بادی با سرعت زیاد همراه با بوی تند گوگرد از آن خارج می‌شود.

به اعتقاد عامه مردم و زائرانی که به آنجا می‌روند سکه‌ای در آن سوراخ می‌اندازند، سپس با دست جلوی سوراخ را می‌گیرند و بعد رها می‌کنند و معتقدند اگر پس از برداشتن دستشان از جلوی سوراخ شیء به بیرون پرتاب شود نیاز آن شخص برآورده می‌شود.

مقبره باباگرگر در سال ۱۳۸۲ تحت شماره ۳۴۸۶ در ردیف آثار ملی کشور به ثبت رسیده و احداث مکان م‍ذه‍ب‍‍ی‌ و ت‍ف‍ری‍ح‍‍ی‌ ب‍ه‌ ‌ع‍ن‍وان‌ م‍رک‍ز ب‍زرگ‌ گ‍ردش‍گ‍ری‌ ‌اس‍ت‍‍ان‌ در ‌ای‍ن‌ روس‍ت‍‍ا در دس‍ت‌ س‍‍اخ‍ت و تکمیل‌ ‌اس‍ت.

منبع:ایسنا

مرتبط:

روستای ژیوار ؛ماسوله کردستان 

1 پاسخ
  1. بیژن
    بیژن گفته:

    دوست گرامی ، “گر” به معنی جوشیدن و مشتعل شدن می باشد . وقتی می گویند کسی گر گرفته یعنی بنا بر دلایل روانی و جسمانی حرارتش بالا رفته است …در این جا گر گر به معنی آبی است که بر اثر جوشیدن به سطح می رسد …موفق باشید

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *