ابرکوه

ایجاد گذرگاهی تاریخی برای رسیدن به روزهای کهن ابرکوه

رئیس اداره میراث فرهنگی ابرکوه گفت: گذر فرهنگ و هنر در قلب بافت تاریخی و ثبتی ابرکوه و در محدوده محلات دروازه میدان و طاووس به همت میراث فرهنگی، فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرداری این شهر ایجاد می‌شود.

«حمید مشتاقیان»  در این باره اظهار کرد: محله دروازه میدان به دلیل قدمت و داشتن آثار باستانی ویژه و پنج خانه قجری شامل خانه‌های حسینی دوست، موسوی، گبری، سیدعلی آقا و آقازاده، که نشان‌دهنده‌ی قدمت، گذشته فرهنگی و تمدن ابرکوه است، به‌ تنهایی یکی از منابع غنی از تاریخ این شهر است که امروز به گذرگاهی تاریخی برای رسیدن به روزهای کهن این شهر تبدیل می‌شود.

وی بیان کرد: به منظور بهره‌برداری از ظرفیت این محله تاریخی، توسعه گردشگری، ایجاد اشتغال و درآمدزایی، طرح ایجاد و ساماندهی «گذر فرهنگ و هنر ابرکوه» در محدوده محلات دروازه میدان و طاووس با همکاری میراث فرهنگی، شهرداری و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در ابرکوه کلید خورد.

مشتاقیان ادامه داد: این گذر فرهنگ و هنر از «بومگردی حسین میرزا» در محله طاووس آغاز و پس از عبور از خانه تاریخی صولت و موزه مردم‌شناسی، اقامتگاه سنتی عمارت قجری (خلوت‌خانه و بیرون خانه آقازاده)، خانه آقازاده و موسوی، کوچه‌های کاه‌گلی و تاریخی تا خانه تاریخی و ثبتی مستوفی در محله دروازه میدان ادامه دارد.

وی افزود: گذر فرهنگ و هنر ابرکوه در برگیرنده بناهای تاریخی، مراکز فرهنگی و هنری و مجموعه‌های گردشگری این شهر است که در هر کدام از آن‌ها فعالیت فرهنگی منحصربه‌فردی رخ می‌دهد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ابرکوه تصریح کرد: کافه کتاب در بومگردی حسین میرزا، موزه مردم‌شناسی، مرکز فرهنگی امیدسالار، کارگاه ابر چوب، گالری عمارت گردشگری قجری، بوتیک هتل آقازاده و بنیاد فردوسی مجموعه گردشگری مستوفی در این گذر تعریف شده‌اند.

مشتاقیان در پایان نیز میزان سرمایه‌گذاری برای اجرای این طرح گذر فرهنگی را جمعاً بالغ بر دو میلیارد ریال اعلام کرد.

منبع:ایسنا

مرتبط:

کویر ظرفیتی عظیم برای توسعه گردشگری ابرکوه

گنبد سنگی هگ _محکم ترین بنای ابرکوه

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *