بولیوی

بزرگ‌ترین آیینه طبیعی جهان در بولیوی

رشته کوه آند در آمریکای جنوبی، نه تنها بزرگ‌ترین رشته کوه جهان به شمار می‌رود، بلکه ویژگی‌هایی نظیر خشک‌ترین بیابان جهان و هموارترین سطح در کره زمین، این منطقه را بسیار متمایز کرده‌است؛ سطح هموار این ناحیه که پوشیده از نمک است، جلوه‌ای بسیار خارق‌العاده و چشم نوازی را به خصوص در شب‌ها دارد.

به گزارش سرویس ترجمه ایمنا، سالاردو ییونی، بزرگ‌ترین کویر نمک جهان، در نزدیکی رشته کوه آند و در جنوب غربی کشور بولیوی واقع شده‌است. این دشت پوشیده از نمک، در ارتفاع سه هزار و ۵۶۵ متری سطح دریا قرار گرفته ‌است و به دلیل وجود لایه‌ای از آب روی سطح آن، به «بزرگ‌ترین آیینه جهان» مشهور است.

بولیوی

پدیده “سالاردو ییونی” نتیجه تغییر و تحولات بین دریاچه‌های ماقبل تاریخی است که در این ناحیه قرار دارد. این دشت نمکی بخشی از فلات آلتیپلانو، عریض‌ترین بخش رشته کوه آند، در کشور بولیوی است که در نتیجه بالا رفتن رشته کوه آند به وجود آمده ‌است. سالاردوییونی، دریاچه‌های آب شور و آب شیرین و چندین کویر را احاطه کرده‌ است و از آن‌جا که هیچ راهی برای زهکشی وجود ندارد، آب درون آن جمع می‌شود.

بولیوی

در فصل بارش، دشت “سالاردو ییونی” از آب باران پر می‌شود و آبی که بر سطح نمک انباشته می‌شود بازتاب بسیار شگفت‌انگیزی از آسمان را به تصویر می‌کشد. جالب است بدانید که حتی اگر لایه نازکی از آب، سطح نمک‌های این دشت را بپوشاند، دریاچه به آیینه بسیار بزرگی تبدیل می‌شود و تصویر آسمان و تمام اجسام اطراف را به گونه‌ای منعکس می‌کند که زیبایی آن چشم هر بیننده‌ای را مسحور می‌کند.

بولیوی

یکی دیگر از جاذبه‌های دشت “سالاردو ییونی” که هر سال تعداد زیادی گردشگر را به سمت خود می‌کشاند، هتل نمکی است که تمام وسایل، دیوارها وحتی سرویس‌های بهداشتی آن از نمک ساخته شده‌ است.

منبع:ایمنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *