گردشگری روستایی

تاثیر شدید کرونا بر زندگی عشایر

شیوع کروناویروس، بخش‌های مختلف از فعالیت‌های جمعی در جوامع را دستخوش دگرگونی کرده و تحت تاثیر قرار داده، اما تاثیرات مخرب و منفی این همه‌گیری بر بعضی جوامع و فعالیت‌ها نظیر جامعه عشایری و کسب و کار و شیوه زندگی آنان، بیشتر و عمیق‌تر بوده است.

مدیرکل امور عشایر فارس در ارتباط با تاثیر شیوع کروناویروس بر جامعه عشایری گفت: به دلیل شیوع بیماری کرونا عملا فعالیت گردشگری وبوم‌گردی عشایری با توجه به نبود گردشگر بسیار کند و راکد شده و براین اساس اقتصاد خانوارهای عشایری را دست خوش تغییر کرده است.

روح‌الله بهرامی ضمن بیان اینکه جامعه عشایر کوچنده فارس به دلیل شیوه زندگی و فرهنگ و سنت‌های اصیل و ارزشمند و  ارتباط تنگاتنگ با جاذبه‌های طبیعی، یکی از جوامع تاثیرگذار در اقتصاد گردشگری محسوب می‌شوند، عنوان کرد: در این راستا بوم گردی یا اکوتوریسم در جامعه عشایر، به دلیل اینکه عشایر سالیان سال در یک زیست بوم خاص زندگی می‌کنند، موجب رشد و پایداری زیست بوم شده و می‌توانند در زمینه بوم گردی مشارکت و فعالیت داشته باشند.

او اظهار کرد: این صنعت از چندین سال قبل در این استان روندی رو به توسعه را در پیش گرفته بود که هر سال با استقبال بیشتر گردشگران روبرو می‌شد، اما متاسفانه شیوع ویروس کرونا مانند یک سرعت گیر مانع این حرکت سریع شد.

مدیرکل امور عشایر فارس خاطرنشان کرد: هم‌اکنون بیش از ۲۴کانون فعال بوم گردی عشایری دارای مجوز در قالب اقامتگاههای بوم گردی عشایری در نقاط مختلف ییلاقی و قشلاقی مشغول به فعالیت هستند که در مناطق قشلاقی  از اواخر زمستان تا اواخر اردیبهشت و در مناطق ییلاقی از اوایل خرداد تا اواخر شهریور بیشترین رونق دارد اما به دلیل وجود بیماری کرونا عملا فعالیت گردشگری با توجه به نبود گردشگر بسیار کند و راکد شده است.

به گفته بهرامی، با توجه به داشتن پرتنوع‌ترین جمعیت عشایری در فارس توسعه گردشگری می‌تواند، در ایجاد اشتغال و افزایش درآمد خانوارهای عشایری موثر باشند که شیوع ویروس کرونا در یک سال اخیرصنعت توریسم و حوزه بوم گردی را بیش از همه درگیر کرده و تعداد گردشگران و بازدیدها به شدت کاهش پیدا کرده و بر این اساس ضربه جبران ناپذیری را به این صنعت وارد شده و به طور کلی می‌توان گفت متوقف شده و تاثیر منفی بر درآمد خانوار عشایری داشته است.

مدیرکل امورعشایر فارس با این توضیح که هزینه تولید و معیشت عشایر تحت تاثیر بیماری کرونا قرار گرفته، تامبد کرد: در این راستا دستگاه‌های مرتبط و متولی باید با اتخاذ تدابیر لازم و ارائه تسهیلات بلند مدت کم بهره مانع توقف کامل  اینگونه اقامتگاه‌های عشایری شوند.

منبع:ایسنا

مرتبط:

ظرفیت‌های بوم‌گردی و گردشگری عشایر استان فارس

پلاس _دست‌بافته‌ای در خراسان شمالی با قدمت زندگی عشایری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *