خانقاه و مجموعه بقعه شیخ صفی‌الدین در اردبیل

تشکل‌های گردشگری اردبیل خانه‌دار شدند

برای اولین بار در کشور خانه تشکل‌های حرفه‌ای گردشگری اردبیل با حضور رئیس و اعضای جامعه هتلداران کشور در خانه ارشادی استان راه‌اندازی شد

به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل، جمشید حمزه‌زاده رئیس جامعه هتلداران کشور در مراسم راه‌اندازی خانه تشکل‌های حرفه‌ای اظهار کرد: اردبیل از استان‌های موفق در حوزه ایجاد تعامل، انسجام و همبستگی بین تشکل‌های حرفه‌ای مختلف بوده و در این حوزه اقدامات شایسته‌ای انجام داده، نمونه آن راه‌اندازی خانه تشکل‌های حرفه‌ای گردشگری است.

او افزود: نه تنها اداره‌کل استان در این حوزه پیشرو بوده بلکه در کنار تشکیل این تشکل یکی از خانه‌های تاریخی مهم استان را برای فعالیت این تشکل‌ها اختصاص داده است که این نشان از حمایت حداکثری از تشکل‌های حرفه‌ای گردشگری است.

رئیس جامعه هتلداران کشور با اشاره به نبود اختلاف بین تشکل‌های گردشگری در اردبیل گفت: این موضوع نتیجه حمایت‌های اداره‌کل استان از تشکل‌های حرفه‌ای است که می‌تواند الگویی برای استان‌های دیگر تلقی شود.

او با اشاره به پیشتازی جامعه هتلداری استان در زمینه استانداردسازی مراکز اقامتی، آموزش کارکنان و ارائه‌دهندگان خدمات و نیز سرمایه‌گذاری در بخش اقامتی صنعت گردشگری عنوان کرد: احداث هتل‌های پنج‌ستاره در اردبیل گامی بزرگ در تأمین زیرساخت‌های گردشگری در استان به‌شمار می‌رود که برای تقویت این حوزه آماده همکاری‌های لازم هستیم.

حمزه‌زاده وجود همه جاذبه‌های فرهنگی، تاریخی و طبیعی گردشگری در استان را در کنار مجموعه چشمه‌های آب‌گرم و معدنی و نیز پل‌های معلق و پیست‌های اسکی، ظرفیتی بالا برای جذب گردشگر خارجی و داخلی دانست و خواستار در اولویت قرار گرفتن بخش گردشگری در برنامه‌های راهبردی توسعه استان شد.

او نبود انسجام لازم را از جمله مشکلات تشکل‌ها در کشور دانست و افزود: برای حل مشکلات نیاز به زبان مشترک داریم که در این استان اقدامات مطلوب و تأثیرگذاری انجام شده است.

قدردانی امام جمعه سرعین از اقدامات بخش گردشگری استان اردبیل

حجت‌الاسلام محمود اصغری، امام جمعه سرعین نیز در این آئین با قدردانی از اقدامات انجام شده در بخش گردشگری استان اظهار کرد: رونق صنعت گردشگری در سطح استان مرهون تلاش‌های شبانه‌روزی فعالان و کارکنان اداره‌کل استان است.

او با اشاره به اهمیت بخش گردشگری گفت: با رونق این بخش می‌توانیم شاهد توسعه اشتغال و درآمدزایی در منطقه و تحقق شعار سال باشیم.

حجت‌الاسلام اصغری با اشاره به آیات و روایاتی مبنی بر اهمیت سفر افزود: وجود توصیه‌های دینی همچون مسافرت کنید تا سالم بمانید و در مسافرت‌ها تبادل فرهنگ می‌شود و آیات و روایاتی از این دست نشان از اهمیت سفر و گردشگری در دین اسلام است.

او افزایش سفر به اردبیل و رونق صنعت گردشگری در منطقه را نیازمند توسعه زیرساخت‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها در این حوزه دانست و بیان کرد: در دو سال اخیر در سطح استان، به‌ویژه شهرستان سرعین اقدامات قابل توجهی انجام شده است.

تدوین برنامه گردشگری پساکرونا

نادر فلاحی، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اردبیل نیز گفت: تعطیلی بسیاری از اصناف بر اثر توقف سفرها و فعالیت‌ها نشان از اهمیت گردشگری در اشتغال، درآمدزایی و ارزش افزوده دارد و بیانگر لزوم توجه جدی به این حوزه است.

او با اشاره به نقش و اهمیت تشکل‌های حرفه‌ای در رونق صنعت گردشگری در ایام پساکرونا گفت: رایزنی با تشکل‌های حرفه‌ای با هدف برنامه‌ریزی برای دوران پساکرونا انجام شده است.

فلاحی یکی از مطالبات اساسی تشکل‌های گردشگری را واگذاری مکان برای تعامل و هم‌اندیشی دانست و عنوان کرد: راه‌اندازی اولین خانه تشکل‌های حرفه‌ای گردشگری کشور گامی بزرگ در این راستا و توسعه گردشگری استان است.

او افزود: تشکل حرفه‌ای فعالان صنعت گردشگری متشکل از اجتماع نمایندگان انجمن‌های حرفه‌ای استان بوده که نمایندگی تمامی تشکل‌های گردشگری استان را بر عهده دارد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اردبیل تصریح کرد: این کانون شامل جامعه حرفه‌ای هتل‌ها و مراکز اقامتی، انجمن سلامت، تندرستی و آب‌درمانی، انجمن حرفه‌ای واحدهای پ‌ذیرایی بین‌راهی، انجمن حرفه‌ای مراکز تفریحی، انجمن حرفه‌ای راهنمایان گردشگری، انجمن حرفه‌ای دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری، انجمن حرفه‌ای مراکز آموزشی مطالعاتی و پژوهشی، انجمن حرفه‌ای اقامتگاه‌های بوم‌گردی، انجمن حرفه‌ای دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری دارای مجوز گردشگری سلامت، انجمن حرفه‌ای گردشگری الکترونیک و … است.

او رسیدگی به اختلافات بین انجمن‌ها در هر استان را بر عهده کانون با نظارت اداره‌کل استان دانست.

منبع:ایمنا

مرتبط:

بازگشایی ۵۰ درصدی مراکز اقامتی و گردشگری اردبیل

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *