بیگلربیگی

تکیه “بیگلربیگی” مرمت شد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه از مرمت تکیه تاریخی بیگلربیگی شهر کرمانشاه خبرداد.

امید قادری در گفت و گو با ایسنا، بااشاره به ارزش تاریخی تکیه بیگلربیگی کرمانشاه، اظهار کرد: احداث این تکیه زیبا سال ۱۳۰۹ هجری قمری توسط مرحوم عبدالله خان فراش باشی معروف به بیگلربیگی در بافت قدیمی شهر کرمانشاه شروع شد و بعد از گذشت شش سال در سال ۱۳۱۵ به پایان رسید.

وی تصریح کرد: تکیه بیگلربیگی از نظر آیینه کاری، تزیینات و گچ بری در میان تکایای استان بی نظیر است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه تصریح کرد: در دهه های گذشته از این تکیه برای برگزاری مراسم عزاداری در ایام مختلف سال بخصوص در ایام محرم و صفر استفاده می‌شد.

وی با تاکید براینکه این تکیه تاکنون چندباری مرمت و بازسازی شده، اظهار کرد: متاسفانه در زلزله های بزرگ چندسال اخیر استان خسارات و آسیب‌هایی به این تکیه ارزشمند وارد شد، لذا به دنبال تخصیص اعتباراتی برای مرمت و بازسازی آن بودیم.

قادری اضافه کرد: در ماه‌های گذشته حدود ۱۵۰۰ میلیون ریال برای مرمت و بازسازی این تکیه اختصاص یافت و عملیات مرمتی آن آغاز شد.

وی عنوان کرد: برچیدن لایه‌های آسیب دیده بام، اجرای عایق رطوبتی، اصلاح و مرمت بخش‌هایی از گنبد حسینیه، رنگ آمیزی گنبد، مرمت اندودهای دیوارهای سقف، ستون‌های گچی، درها و پنجره‌های چوبی، اُرسی‌ها و…. از جمله اقدامات مرمتی انجام گرفته در تکیه تاریخی بیگلربیگی کرمانشاه است.

تکیه بیگلربیگی کرمانشاه سال ۱۳۷۵ به ثبت ملی رسید.

منبع:ایسنا

مرتبط:

ریژاو _قطعه‌ای پنهان از طبیعت کرمانشاه

کرمانشاه _سرزمینی سرشار از جاذبه‌های گردشگری

سفری مهیج به غار قوری قلعه کرمانشاه

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *