حقایق جالب در مورد باتلاق ها

حقایق جالب در مورد باتلاق ها

باتلاق چیست؟

زیست شناسان باتلاق را به عنوان قسمتی از یک زمین پست معرفی کرده اند که از رطوبت و گیاهانی که مخصوص باتلاق ها هستند، روی آن را پوشانده اند. باتلاق، خلاش ویا تالاب، به صورت مترادف هم به کار می آیند در صورتی که در واقعیت با هم فرق دارند. چالش هایی که شما در هنگام گیر افتادن در باتلاق، باید با آن ها مقابله کنید، زمین ناهموار  وغیر پایدار، حیوانات خطرناک، مگس ها و حشرات مختلف، رطوبت زیاد، کمبود آب، مشکلات تغذیه ای و مشکلات حرکتی است. هنگامی که شما در باتلاق گیر می کنید، از بزرگترین مشکلات شما این خواهد بود که با هر تکانی که بخورید یا تلاش غیر اصولی برای نجات از باتلاق انجام دهید، بیشتر در فضای آن فرو می روید. متاسفانه در اطراف باتلاق ها، گیاهان بوته ای رشد می کنند و شما نمی توانید درختان مقاومی مثل توسکا و یا کاج را در اطراف باتلاق ها پیدا کنید زیرا این درخت ها در زیمن های سفت، رشد می کنند. باتلاق ها انواع گوناگونی دارند که ما در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم زیرا بهترین کار در شروع، شناخت موقعیت مرداب ها است.

حقایق جالب در مورد باتلاق ها

و اما حقایق جالب درباره باتلاق ها

باتلاق، بخشی از اکوسیستم تالاب است.

باتلاق، جنگلی و دارای زمین های پست و اسفنجی هستند که عموما از آب اشباع شده و پوشیده از درختان و گیاهان آبزی می باشند.

باتلاق ها را می توان در همه قاره ها به جز قطب جنوب یافت.

باتلاق ها در اطراف دریاچه ها، رودخانه ها و جوی ها شکل می گیرند. باران و جاری شدن سیل موجب نوسان سطح آب می شود. در خاک مرطوب، پوشش گیاهی سازگار با آب رشد می کند و به حفظ یک وضعیت مرطوب و باتلاقی کمک می کند.

آب باتلاق، ممکن است آب شیرین، آب شور یا آب دریا باشد.

پوشش گیاهی باتلاق، بسته به آب و هوا متفاوت است. علف، گیاهان مردابی و خزه خشک شده در آب و هوای معتدل بیشتر رشد می کنند و درختان سرو و کرنا (از خانواده گیاهان مردابی) نیز در مناطق گرمسیری بیشتر غالب هستند.

تمساح، قورباغه و بسیاری از حیوانات دیگر در این باتلاق ها زندگی می کنند. این حیوانات با نوسان سطح آب سازگار هستند.

پوشش گیاهی سبز همچنین محافظت بسیار خوبی برای لانه سازی مرغان آبی، ماهی ها و همچنین زیستگاه میهمان نوازی برای بسیاری از انواع پستانداران کوچک مانند سگ آبی و سمور را ایجاد می کند.

برخی از بزرگترین باتلاق های جهان در کنار رودخانه های بزرگی مانند آمازون، می سی سی پی و کنگو یافت می شوند.

بزرگترین باتلاق، دشت سیلابی رودخانه آمازون است که به ویژه برای تعداد زیادی از ماهی ها و گونه های درختی آن بسیار مهم است.

حقایق جالب در مورد باتلاق ها

در ایالات متحده، باتلاقها تقریبا ۲۶۰۰۰۰ کیلومتر مربع را پوشش می دهند و بیشتر آنها به عنوان باتلاق های کوچک در ایالت های شمال شرقی ایجاد شده اند که در گذشته با یخچال های طبیعی پوشیده شده بودند.

حوضچه آتچافالایا (Atchafalaya) یا باتلاق آتچافالایا بزرگترین تالاب و باتلاق در ایالات متحده است. این منطقه که در جنوب مرکز لوئیزیانا واقع شده، ترکیبی از تالاب ها و منطقه دلتای رودخانه است که رودخانه آتچافالایا و خلیج مکزیک به آن می رسند.

باتلاق اوکفنوکی (Okefenokee) یکی از عجایب هفتگانه طبیعی جورجیا به حساب می آید. اوکفنوکی بزرگترین باتلاق “آب سیاه” در آمریکای شمالی است که مساحتی در حدود ۱۸۰۰ کیلومتر مربع را در بر می گیرد و در گوشه جنوب شرقی جورجیا واقع شده است. اوکفنوکی یک کلمه بومی آمریکایی به معنی زمین لرزان می باشد.

سایر باتلاق های مشهور در ایالات متحده بخش های جنگلی اورگلیدز، باتلاق بارلی باربر (Barley Barber)، باتلاق بزرگ درختان سرو (Great Cypress Swamp) و مرداب بزرگ دیسمال (Great Dismal Swamp) است.

باتلاق های آب شیرین بین رودخانه دجله و فرات در خاورمیانه آنقدر از نظر تنوع زیستی غنی هستند که این منطقه هلال حاصلخیز نامیده می شود. هلال حاصلخیز به عنوان زادگاه تمدن و محل شهرهای اولیه شناخته شده است. اولین زبان مکتوب ثبت شده و اولین استفاده از چرخ در اطراف این باتلاق ها رخ داده است.

باتلاق ها معمولا به نام نوع درختانی که در آنها رشد می کنند نامگذاری می شوند، مانند مرداب های درختان سرو یا مرداب های چوب سخت.

ویلیام بارترامین در شرح سفر خود از کارولینای شمالی و جنوبی، جورجیا، شرق و غرب فلوریدا که در سال ۱۷۹۱ نوشته است، شرایط اولیه باتلاق، را با شور و شعف توصیف کرده است. این ها باتلاق هایی بودند که فرانسیس ماریون با موفقیت از آنها برای فرار از دست نیروهای انگلیسی در مدت جنگ انقلاب استفاده کرد و دلیل لقب او یعنی “روباه باتلاق قدیمی” بوده است.

باتلاقها با ارزش ترین اکوسیستم های روی زمین هستند و مانند اسفنج یا مخازن غول پیکر عمل می کنند. هنگامی که باران های شدید باعث جاری شدن سیل می شود، باتلاق ها و سایر تالاب ها آب اضافی را جذب و اثرات سیل را تعدیل می کنند. باتلاق ها همچنین مناطق ساحلی را از طوفان های سهمگین که می توانند خط ساحلی شکننده را تخریب کنند، محافظت می کنند. باتلاق ها و مرداب های نمکی جزر و مدی به لنگر انداختن در خاک و ماسه ساحلی کمک می کنند.

باتلاقهایی که آب آنها تخلیه می شود، به دلیل دارا بودن مواد آلی بسیار در رسوبات زیرین، زمین کشاورزی عالی را به وجود می آورند.

باتلاقهای قدیمی منبعی از ذغال سنگ سوخت های فسیلی هستند. ذغال سنگ از گیاهانی تشکیل شده است که میلیون ها سال پیش دفن شده اند. این مواد گیاهی در لایه هایی در زیر باتلاق ها قرار دارند، جایی که عدم وجود اکسیژن آنها را از پوسیدگی کامل باز می دارد. با گذشت زمان، فشار حاصل از لایه های انباشته شده باعث شد که پوشش گیاهی سخت یا فسیلی شده و به ذغال سنگ تبدیل شود. قرن هاست که از ذغال سنگ به عنوان سوخت استفاده می شود و رسوبات این سوخت فسیلی را می توان در هر قاره ای یافت.

blank

اگر در باتلاق گیر کردید…

اگر در باتلاق گرفتار شدید، اول از همه آرامش و خونسردی خود را حفظ کنید و سپس، نکاتی که در ادامه میاوریم را به یاد آورده و مو به مو انجام دهید. اول از همه وسایل همراهتان را از خود جدا کرده و از خود دور کنید. این جوری در باتلاق شناور خواهید ماند. یکی از چالش هایی که هنگام سبک کردن خود در باتلاق وجود دارد این است که اگر بتوانید کفش هایتان را در بیاورید، سبک تر می شوید اما دو مشکل در این کار وجود دارد، اولین مورد این است که با در آوردن کفش هایتان، حالت مکش در باتلاق، نسبت به خود  ایجاد می کنید و دومین مشکل، انگل های موجود در باتلاق ها است که قدرت نفوذ از راه پوست به داخل بدن انسان را نیز دارند. نکته دومی که باید به خاطر آورید این است که سعی کنید نفس های عمیق بکشید. خونسردیتان حفظ می شود. نکته ی سوم این است که سعی کنید وزن بدنتان راا ز روی پاهایتان به تمام بدن بدهید، اینگونه بر روی آب شناور می شوید. نکته ی چهارم؛ هنگامی که شناور شدید، سعی کنید در آب باتلاق، شنا کرده و از آن خارج شوید و یا تکیه گاهی پیدا کنید. اگر به زمین سفت و یا تکیه گاهی محکم رسیدید، قبل از این که از آن و یا رسیدن خود مطمئن نشده اید، وزنتان را کامل به پاهایتان برنگردانید و جانب احتیاط را داشته باشید.

منبع: justfunfacts

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *