خانه-مشروطه-اردبیل

خانه مشروطه اردبیل ثبت ملی شد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: خانه مشروطه اردبیل در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

نادر فلاحی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اردبیل اظهار داشت: خانه‌ قاجاری “اسماعیل بیگ” متعلق به «مرحوم اسماعیل بیگ شیروانی»‌ کاردار فرهنگی سفیر روس در اردبیل و تاجر اردبیلی بوده که در جریان قحطی ۱۳۲۷ قمری نقشی اساسی در تامین معیشت مردم اردبیل داشته است.

وی افزود: این خانه مدتی به عنوان بانک استفاده می‌شده و بعد از مدتی دفتر سرکنسول‌گری روسیه می‌شود که در دوره‌ قحطی منطقه آذربایجان روس‌ها اردبیل را محاصره می‌کنند و خسارت زیادی به این منطقه وارد می‌شود.

فلاحی این خانه تاریخی را نماد مقاومت دانست و تصریح کرد: به مرور با محاصره‌ این خانه که مأمن مردم بوده است آن‌ها دور خانه خندق حفر می‌کنند و در نهایت «سردار باباخان اردبیلی» سیاستمدار ایرانی در دوره‌ جنبش مشروطه خانه را آزاد می‌کند، به همین دلیل این خانه به عنوان نماد مقاومت و مشروطیت در اردبیل شناخته می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از ثبت ملی خانه مشروطه اردبیل خبر داد و بیان کرد: خوشبختانه در جلسه شورای ثبت معاونت میراث فرهنگی خانه مشروطه اردبیل در همایش ملی ثبت میراث فرهنگی کشور که در ماهشهر در حال برگزاری است با موافقت کارشناسان دفتر ثبت آثار تاریخی و با همکاری و مشارکت شهرداری اردبیل در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

وی با بیان اینکه بعد از ثبت ملی آثار تاریخی هرگونه دخل و تصرف بدون اجازه اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل غیر قانونی اطلاق می‌شود اظهار کرد: در تعامل با مالک خانه‌ی تاریخی «اسماعیل بیگ» مشروطه این بنای تاریخی نیز در برنامه های مرمتی اداره کل میراث فرهنگی استان قرار می‌گیرد.

منبع:تسنیم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *