گردشگری

خسارت کرونا به گردشگری کشور بیش از ۱۴ هزار میلیارد تومان

 وزیر میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: بر اساس بررسی‌های انجام شده از ابتدای شیوع ویروس کرونا تا مهرماه امسال بیش از ۱۴ هزار میلیارد تومان به بخش گردشگری کشور خسارت وارد شده است.

علی اصغر مونسان افرود: یکی از بخش‌هایی که از شیوع کرونا آسیب بسیاری را متحل شده، حوزه گردشگری است و دولت برای جبران خسارات ناشی از این ویروس تا کنون ۲ بسته حمایتی برای بخش های آسیب دیده در نظر گرفت که در مرحله اول بسته حمایتی حوزه گردشگری امهال مالیاتی حق بیمه کارفرمایی بود که به شرط حفظ اشتغال و با لحاظ کد بیمه به واحدها اختصاص پیدا می‌کرد.

وی اظهارداشت : دولت در مجموع ۵۰ هزار میلیارد تومان بسته حمایتی برای بخش های مختلف آسیب دیده از کرونا تخصیص داده که ۲۰ هزار میلیارد آن به وزارت بهداشت و مابقی بین بخش های دیگر توزیع شد.

مونسان تصریح کرد: در بسته دوم تسهیلات با نرخ چهار درصد برای حمایت از مشاغل آسیب دیده در نظر گرفته شد که در این مرحله داشتن کد بیمه‌ای از سوی کارفرمایان مانند مرحله اول لحاظ نشده تا واحدهای گردشگری برای دریافت کمک‌های جبرانی مشکلات کمتری داشته باشند.

وی  با بیان اینکه در بودجه سال آینده نیز هفت هزار میلیارد تومان برای حمایت از مشاغل آسیب دیده از کرونا در بخش گردشگری در نظر گرفته شده، افزود: کرونا به شدت به بخش گردشگری زیان وارد کرده است و این حمایت ها دردی را  دوا نمی کند و فقط یک مسکن است.

مونسان ادامه داد: آنچه مهم است باید بخش گردشگری رونق بگیرد تا شاهد تداوم کسب و کار در این بخش باشیم  و امیدواریم با تهیه واکسن بار دیگر بستر برای رونق صنعت گردشگری در کشور فراهم شود.

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه یزد جزو مثبت طلایی گردشگری کشور در کنار استان‌های فارس و اصفهان است، گفت: به همین علت، یزد نیاز به توسعه زیرساخت های گردشگردی دارد که در این زمینه اقداماتی در دستور کار قار گرفته  است.

مونسان افزود: اکنون در استان یزد ۱۸۰ طرح گردشگری با سرمایه گذاری پنج هزار میلیارد تومان در حال انجام  که با بهره برداری از این طرح ها هفت هزار و ۸۰۰ تخت اقامتی به مجموع تخت های استان اضافه می‌شود.

افتتاح طرح های گردشگردی، نشست با تشکل های گردشگردی استان و سفر به شهرستان‌های اردکان و مهریز از برنامه های سفر  ۲ روزه وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به یزد است.

استان یزد ۲ هزار و ۲۷۰ هکتار بافت تاریخی و یکهزار و ۷۲۰ اثر ثبت ملی دارد.

شهر یزد به عنوان نخستین شهر خشت خام و دومین شهر تاریخی جهان دارای بافت تاریخی ارزشمندی است.

یزد با عناوینی همچون شهر بادگیرها، شهر کار و کاریز و کاهگل، دارالعباده، دارالعلم و دارالعمل، حسینیه ایران، شهر دوچرخه‌ها، شیرینی، شهر قنات، قنوت و قناعت و شهر آتش و آفتاب شناخته می‌شود.

منبع:ایرنا

مرتبط:

«بادگیر»، جرقه‌ی پایداری یزد در جهان

خانه هنر یزد

یخچال میبد _یادگارهای یزد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *