لغو دومین جشنواره نوروزی کرمانشاه-کرمانشاه 2020-گردشگری

خسارت ۲۵۲ میلیارد کرونا به گردشگری کرمانشاه

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه آخرین برآورد خسارت کرونا به گردشگری استان را ۲۵۲ میلیارد و ۷۷۳ میلیون تومان اعلام کرد.

امید قادری، بااشاره به خسارت  بالای ناشی از شیوع کرونا بر حوزه گردشگری کرمانشاه، اظهار کرد: از ابتدای شیوع کرونا تا مهرماه بر اثر کرونا به حوزه های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ۲۵۲ میلیارد و ۷۷۳ میلیون تومان خسارت وارد شده است.

وی اضافه کرد: در حوزه میراث فرهنگی باتوجه به اینکه ۵۰ درصد درآمدهای این حوزه از طریق بلیط فروشی موزه ها و اماکن تاریخی استان است، با تعطیلی و یا نیمه فعال بودن آنها طی این مدت خسارت سنگینی به این حوزه وارد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان اضافه کرد: میزان خسارتی که در بحث فروش بلیط موزه ها و اماکن تاریخی و غرفه های اجاره ای آنها در این مدت برآورده شده، حدود ۱۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان است که می توانست در بحث حفظ و نگهداری این اماکن تاریخی صرف شود.

وی به وضعیت حوزه گردشگری استان پس از شیوع بیماری کرونا هم اشاره ای داشت و گفت: هرچند تاسیسات گردشگری استان هر ساله در اسفند و فروردین رکود فصل زمستان خود را جبران می کردند، اما امسال به دلیل شیوع کرونا و توقف فعالیت های گردشگری، نه تنها این امر محقق نشد، بلکه این تاسیسات گردشگری متحمل زیان هایی نیز شدند و باید هزینه هایی همچون حقوق پرسنل، بیمه، مالیات، اجاره بهای محل و… را نیز پرداخت می کردند، لذا فشار زیادی به آنها وارد شد.

قادری مجموع خسارت برآورد شده به مشاغلی که بصورت مستقیم در واحدهای اقامتی، پذیرایی، تفریحی و خدماتی گردشگری استان فعال بودند را طی این مدت بیش از ۶۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان اعلام کرد.

وی یادآورشد: از اسفند سال گذشته تا مهر امسال حدود ۱۱۳۰ نفر از شاغلین حوزه گردشگری استان بر اثر شیوع کرونا از کار بیکار شدند که البته از این تعداد ۷۰۰ نفر در خرداد که کرونا کمی فروکش کرد و حوزه های گردشگری تا حدودی دوباره فعال شد، مجددا مشغول به کار شدند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان به خسارت های شیوع کرونا در حوزه صنایع دستی کرمانشاه هم اشاره کرد و گفت: یکی از بخش هایی که بر اثر شیوع کرونا خسارت بسیار بالایی دید، حوزه صنایع دستی بود، چراکه هنرمندان صنعتگر سرمایه مالی چندانی ندارند و سرمایه آنها دستان توانا و هنرمندشان است.

وی اضافه کرد: کارگاه های تولید انفرادی و کارگاه های گروهی تا پیش از شیوع کرونا مواد اولیه زیادی را خریداری کرده بودند تا برای نوروز تولید بالایی برای فروش داشته باشند، اما این اتفاق نیفتاد و دچار زیان مالی شدیدی شدند. همچنین فروشگاه های عرضه صنایع دستی هم محصولات زیادی خریداری کرده بودند که روی دستشان ماند.

قادری گفت: در مجموع هنرمندان صنایع دستی استان دراین مدت بیش از ۴۵ میلیارد تومان خسارت دیدند.

به گفته این مسئول طبق برآوردها خسارت مالی که به مشاغل غیر مستقیم حوزه گردشگری هم وارد شده، بسیار بالاست.

وی در ادامه به تمهیدات دولت برای حمایت از فعالین حوزه گردشگری طی این مدت اشاره کرد و گفت: این حمایت ها در قالب تسهیلات مختلفی بوده که تاکنون جمعا ۴۳۸ فقره پرونده با اشتغال ۵۷۲ نفر متقاضی این تسهیلات تشکیل شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی یادآورشد: مجموع تسهیلات درخواستی این پرونده ها بیش از پنج میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان بود که تاکنون سه میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان پرداختی داشته‌ایم.

منبع:ایسنا

مرتبط:

کرمانشاه _سرزمینی سرشار از جاذبه‌های گردشگری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *