خانه-امیراعظم-شاهرود

دلگرمی‌های خانه امیراعظم شاهرود/ خروج از فهرست ملی «هرگز»

نیمه مردادماه ۹۸ بود گزارشی با عنوان « شکایت از ثبت عمارت امیراعظم شاهرود/ مونسان در ابلاغ نامه تعلل کرد » منتشر شد؛ گزارشی که در آن آمده بود: مالک عمارت تاریخی امیر اعظم شاهرود پس از دریافت نامه رئیس سازمان میراث فرهنگی مبنی بر به ثبت رسیدن این بنا، در یک سال و نیم قبل به دادگاه حقوقی شکایت کرده تا این عمارت را از فهرست ملی خارج کند.

خانه امیر اعظم شاهرود مشهورترین حاکم ایالت قومس در دوره قاجاریه ساخته شد، آرامگاه خاندان نصرت‌الله امیر اعظم، والی ایالت قومس در دوران مظفر الدین شاه قاجار نیز در این عمارت  قرار دارد.

blank

بنا تاریخی اما بلاتکلیف

این بنا تاریخی یکی از مهم‌ترین بناها در تاریخ استان سمنان به شمار می‌آید از طرفی سال گذشته مرمت تزئینات ایوان، بازسازی ستون فروریخته شده، طاق‌زنی، مرمت سقف و مرمت ناودان‌ها انجام شد و محمد جهانشاهی، مدیرکل سابق میراث فرهنگی استان سمنان نیز پیشنهاد کرده بود که این خانه تاریخی با همکاری متولیان و دستگاه‌های اجرایی مرتبط می‌تواند به‌عنوان موزه تاریخ قومس، موزه قاجار، کتابخانه و یا نگارخانه تغییر کاربری داشته باشد.

این بنا مهم تاریخی در مالکیت ستاد اجرایی فرمان امام است. سازمان میراث فرهنگی سال ۹۶ در کمیته ثبت آثار تاریخی، پیشنهاد ثبت این بنا را پذیرفت و یک سال بعد شماره ثبت به آن داد.

به نظر می‌رسد مالک قصد دارد تا این بنا را تخریب کرده و به‌جا آن ساختمان بسازد و در این روند، عایدی که درپی ساختمان‌سازی به‌جا این عمارت نصیب مالک می‌شود به‌طورقطع بیشتر از نگه‌داشتن یک عمارت قدیمی خواهد بود به همین دلیل است که ثبت شدن عمارت در فهرست میراث ملی و ابلاغیه آن و منع مالک از دخل و تصرف در آن به مذاق بسیاری از این مالکان خوش نمی‌آید و درصدد شکایت برمی‌آیند.

blank

اجازه خروج خانه امیر اعظم از فهرست ملی را نمی‌دهیم

حال اما یک مقام مسئول در سطح استان سمنان به ابهامات درباره پرونده این بنا تاریخی و زیبای شهرستان شاهرود واکنش نشان داده است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان سمنان بابیان این‌که آثار تاریخی هویت شهر هستند و می‌بایست برای آیندگان حفظ شوند، گفت: اجازه نمی‌دهیم خانه امیر اعظم شاهرود از فهرست ملی خارج شود.

مهدی جمال بابیان این‌که عمارت تاریخی و مهم خانه امیر اعظم شاهرود در مالکیت ستاد اجرایی فرمان امام قرار دارد، ابراز کرد: مردادماه امسال مالک پس از دریافت نامه رئیس سازمان میراث فرهنگی مبنی بر ثبت این بنا به دادگاه حقوقی شکایت کرد تا این عمارت را از فهرست ملی خارج کند که بلافاصله سه مکاتبه قوی و جانانه با دادستان استان صورت گرفت و پیرامون بندهای حقوقی آن موردبحث قرار گرفت.

وی بابیان این‌که به‌هیچ‌عنوان اجازه نخواهیم داد تا اثر تاریخی عمارت امیر اعظم از ثبت ملی خارج شود، افزود: خط قرمز میراث فرهنگی حفظ بافت و بناهای تاریخی است و نخواهیم گذاشت در این موارد معامله‌ای صورت گیرد زیرا این مطالبه به جد مردم است.

سرنوشت خانه امیر اعظم در دستان مسئولان

به نظر می‌رسد با پیگیری‌های انجام شده، اداره کل میراث فرهنگی استان سمنان و همچنین درج گزارش‌های مرتبط با این بنا تاریخی و زیبا گویا قرار است در سرنوشت این بنا تغییراتی رخ دهد.

مردم شاهرود اما این روزها منتظر هستند تا ببینند سرنوشت این بنا زیبا چه می‌شود بنایی که شاید همگان دوست دارند درون آن را ببینند اما فعلا این امر میسر نیست و نجات آن اولویت اصلی مسئولان میراث فرهنگی است.

منبع:اسکان
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *