اورامانات

روانسر مرکز پژوهش‌های باستان‌شناسی پایگاه جهانی اورامانات می‌شود

مدیر پایگاه جهانی منظر فرهنگی هورامان_ اورامانات از تبدیل شدن شهرستان روانسر به مرکز پژوهش‌های این پایگاه در استان کرمانشاه خبر داد.

پویا طالب‌نیا در گفت‌وگویی در این خصوص اظهار کرد: هر چند ویژگی‌های جغرافیایی هورامان نشان از شرایط سخت زیستی در این منطقه دارد، اما پژوهش‌های باستان‌شناسی حکایت از حضور انسان از دیرباز تا کنون در این منطقه دارد.

مدیر پایگاه جهانی منظر فرهنگی هورامان_اورامانات افزود:  بیش از نیم قرن فعالیت‌های باستان‌شناسی مختلف در منطقه اورامانات (کرمانشاه) مجموعاً ۱۲۰ محوطه باستانی شناسایی شده است.

وی ادامه داد: شهرستان روانسر با توجه به موقعیت جغرافیایی که به عنوان دروازه ورودی منظر فرهنگی اورامانات در استان کرمانشاه از آن یاد می‌شود، از جمله نقاط کلیدی و مهم باستان‌شناسی منطقه است.

طالب‌نیا گفت: تعدد و تراکم آثار باستانی از جمله غار مره کولیان مربوط به دوران پارینه سنگی، گوردخمۀ روانسر (طاق فرهاد) مربوط به دوران هخامنشی و تپه موسایی که بر اساس شواهد سطحی دارای توالی گاه‌نگاری از دوره نوسنگی تا دوره اسلامی است.

وی تصریح کرد: با توجه به ظرفیت‌های موجود و حمایت مسئولان ارشد استان و شهرستان، روانسر به عنوان مرکز پژوهش‌های باستان‌شناسی پایگاه جهانی منظر فرهنگی هورامان_اورامانات در نظر گرفته شده است.

مدیر پایگاه جهانی منظر فرهنگی هورامان_اورامانات، گفت: برای اهداف پژوهشی پایگاه جهانی منظر فرهنگی اورامانات در سال ۱۳۹۸ اولین اطلس باستان شناسی استان کرمانشاه در منطقۀ اورامانات استان کرمانشاه به سرپرستی مسعود صادقی‌راد به انجام رسیده که بر اساس دست‌آوردهای این پژوهش برنامه‌ریزی‌های هدفمندی به منظور بررسی و شناسایی باستان‌شناسی، تدوین پرونده‌های ثبتی، تعیین عرصه و حریم و کاوش باستان‌شناسی در دستور کار این پایگاه قرار گرفته که می‌تواند منجر به شناسایی آثار بیشتری در این منطقه شود.

طالب‌نیا در خاتمه اظهار کرد: محدوده منظر جهانی هورامان در استان کرمانشاه شامل شهرستان‌های پاوه، جوانرود، روانسر و ثلاث باباجانی است. لزوم شناسایی آثار باستانی، آگاهی از پیشینه تاریخی، برنامه‌ریزی برای حفاظت از آثار باستانی و توسعه گردشگری تاریخی در منطقه هورامان از جمله ضرورت‌های اجرای طرح‌های باستان‌شناسی در این محدوده است.

منبع: ایسنا

مرتبط:

آغاز فصل کاوش‌های باستان شناسی ایران و آلمان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *