خرانق-یزد

روستای خرانق اردکان قابلیت جهانی شدن را دارد

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان اینکه روستای تاریخی خرانق اردکان به عنوان یک منطقه ویژه گردشگری ، قابلیت جهانی شدن را دارد، گفت: استقبال بی نظیر مردم از جشنواره زردک این منطقه بهانه‌ بسیار خوبی است که بتوانیم این سکونتگاه تاریخی و زیبای استان یزد را جهانی کنیم.

 ولی تیموری، عصر جمعه در مراسم اختتامیه دومین جشنواره زردک این روستا افزود: خرانق در حوزه گردشگری به عنوان یک منطقه ویژه همیشه مورد توجه بوده و هست و با حمایت مردم اتفاق های خوبی برای این روستا رقم خواهد خورد.

همچنین مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی یزد با بیان اینکه جشنواره زردک، به مدت ۲ روز در روستای هدف گردشگری خرانق برگزار شد، اظهار داشت: هدف از برگزاری این جشنواره معرفی ظرفیت های خرانق و شناساندن محصول زردک به عنوان محصول صیفی این منطقه به گردشگران داخلی و خارجی است.
سید مصطفی فاطمی تصریح کرد: ارائه غذاهایی مربوط به این محصول، روش برداشت و شست و شوی زردک و اجرای برنامه های شاد و بازی های محلی از جمله برنامه های این جشنواره بود.
جشنواره زردک برای دومین سال متوالی به مدت ۲ روز در کاروانسرای خرانق برگزار شد و امروز نیز به کار خود پایان داد.

مرکز بخش خرانق در روستای تاریخی به همین نام در مسیر شهر یزد به شهر طبس از توابع خراسان جنوبی قرار دارد.

مرکز شهرستان ۹۸ هزار نفری اردکان در ۶۰ کیلومتری شمال شهر یزد قرار دارد.

معاون میراث فرهنگی دیروز وارد یزد شد و با حضور وی هیجدهمین اقامتگاه بوم‌گردی مهریز با ۷۰۰ مترمربع زیربنا در محله «منگاباد» این شهرستان با یک میلیارد ریال سرمایه گذاری افتتاح شد و با بهره‌برداری از این واحد زمینه اشتغال سه نفر به صورت مستقیم فراهم شده است.

همچنین یک اقامتگاه بوم گردی با حضور تیموری در بافت تاریخی شهر یزد افتتاح شد.

این واحد اقامتی  با  پنج میلیارد ریال سرمایه گذاری با ۱۴۰ مترمربع زیربنا تجهیز شد و دارای چهار اتاق ‌و ۱۲ تخت است و با بهره برداری از آن برای پنج نفر به صورت مستقیم اشتغال زایی ایجاد شد.

بوم گردی به مفهوم واقعی، یعنی ما شرایطی را در یک مکان داشته باشیم که «بر اساس فرهنگ منطقه» از گردشگران میزبانی کنیم، برای نمونه اقامتگاه عشایری باید چادر و اقامتگاه روستایی باید خانه روستایی مشابه دیگر خانه های منطقه باشد.

حضور در جشنواره گردشگری معلولان، مجمع عمومی راهنمایان گردشگری و بازدید از پارک های طبیعت گردی استان از دیگر برنامه های سفر ۲ روزه تیموری به استان  است

منبع:ایرنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *