روستای علم كندی

روستای علم كندی و منطقه قارقالان زنجان

علم كندی به دليل دارا بودن كوه‌های زيبا و سرسبز و منطقه ييلاقی مناسب و سرچشمه گرفتن آب از كوه‌های برفی قارقالان دارای مناظر بسيار زيبا به ‌خصوص در فصل بهار و تابستان است. به‌ دلیل ارتفاع زیاد که تقریبا به حدود ۳۰ هزار متر می‌رسد، بیش از نصف سال سرما و مملو از برف است.

روستای علم كندی

در اینجا بهار با آب شدن برف‌ها در خردادماه آغاز می‌شود و در اوایل تابستان منطقه را زیبا می‌کند. این ییلاقات مرتع فوق‌العاده‌ای برای دام‌ها در فصل تابستان هستند از این‌رو مناطق ییلاقی هر ساله با شروع فصل تابستان مورد استفاده اهالی چندین روستا و عشایر استان‌های آذربایجان ‌شرقی و غربی و منطقه زنجان‌رود قرار می‌گیرد. آن‌ها برای چرای دام‌هایشان به اینجا می‌آیند و چند ماه را تا شروع دوباره فصل سرما در اینجا می‌مانند. در واقع اهالی این روستاها، زندگی نیمه کوچ‌نشینی دارند و برخی از آن‌ها ۲۰ روز در راه هستند تا به ییلاقات برسند.

روستای علم كندی

مسیر روستای علم کندی تا پای کوه قارقالان جزو زیباترین و بکرترین مناطق استان زنجان است.جویبارها و سرسبزی خاص این مسیر، بسیار آرامشبخش و مناسب برای پیاده‌روی است.غارهایی با ارتفاع نامعلوم، چشمه‌هایی با آب سرد و شیرین از مناظر زیبای این مسیر است. ییلاقات علم کندی از آثار ثبت شده است.قارقالان سرزمين ريواس نيز به شمار می‌رود. در اين منطقه ريواس‌های آب‌دار و بزرگی میرويد.

روستای علم كندی

 درختان ميوه مختلف و گياهان معطر و دارويی مانند چای كوهی، كاكوتی، توكلوجه يا همان مرزنجوش، گل‌پر و پونه در اين منطقه كوهستانی سرسبز به وفور يافت میشود. گیاهی به نام ترکی سُوی شبیه شاخه درخت که پوستش را می‌کنند و می‌خورند و به همین دلیل نام سُوی (پوستش را بکن) به آن داده‌اند .

روستای علم کندی در شهرستان ماهنشان در هفته گردشگری با کسب بالاترین امتیاز به‌عنوان برترین روستای گردشگرپذیر انتخاب شد.

منبع:میراث آریا

مرتبط:

سفر به دودکش جن ماهنشان

زرین غار یکی از زیباترین کشف های زنجان

شیرین سو _سفری به کریدور استان همدان و زنجان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *