کویر همت‌آباد-گردشگری در کویر-کویرگردی

ریگان، سرزمین کوه و کویر

ریگان یکی از شهرستان‌های شرقی استان کرمان و دارای دو نوع آب و هوا است، آب و هوای گرم و خشک با دمای ۵۶ درجه و آب و هوای معتدل کوهستانی با دمای ۲۳ درجه که در نوع خود بی‌نظیر است. این شهرستان یکی از مناطق شرقی استان کرمان است که با برخورداری از دو اقلیم متفاوت دارای مناطق خوش آب و هوایی است که این مناطق بکر و زیبا همچنان در کویر می‌درخشد و مامنی برای استراحت گردشگران خسته از کویرگردی شده است. ۳۰درصد شهرستان ریگان را مناطق کوهستانی احاطه کرده و این همنشینی کوه و کویر در کنار چشمه‌های جوشان با آب گوارا و خنک که بدرقه گردشگران داخلی و خارجی و ساکنان پرتلاش و خستگی‌ناپذیر است سیمای جذاب و طبیعت دل‌انگیزی را ترسیم کرده است.

مقبره شاه خورشید

این منطقه در روستای جزان خاص از توابع ریگان واقع شده فاصله آن تا شهر قدیم ریگان ۵۰۰ متر و بنا به صورت مربع در اضلاع ۷/۵ ×۷/۵ متر ساخته شده است و گویا به دختر بهمن بن اسفندیار تعلق دارد.

ویرانه‌های شهر قدیمی ریگان

در ۵ کیلومتری جنوب‌غربی محمدآباد ریگان خرابه‌های شهر دیده می‌شود که متعلق به قبل از اسلام بوده و تاریخ دقیق آن مشخص نیست بنای آن شهر را به بهمن‌بن اسفندیار نسبت داده‌اند.

ریگان

قلعه دهگود

این قلعه واقع در روستای دهگود در مجاورت روستای بمبویان نواحی جنگل کهورد دردو کیلومتری شهرریگان قرار دارد. قدمت قلعه دهگود تاریخی به قبل از صفویه برمی‌گردد. این قلعه به نحوی ساخته شده است که می‌توان جنگل کهور منحصربه‌فرد را از بالای برج آن نظاره‌گر بود.

تپه‌های شنی

مهم‌ترین جاذبه گردشگری ریگان تپه‌های شنی این شهرستان است که به عنوان بزرگترین تپه‌های شنی جهان شهرت دارند و مکان مناسبی برای توریست درمانی است. نکته قابل توجه در خصوص این تپه‌ها خاصیت درمانی آن است بطوریکه بسیاری از گردشگران از استان‌های مجاور کرمان و بقیه استان‌های کشور برای درمان بیماری‌های خود به این تپه‌ها پناه می‌آورند و گرمای این تپه‌ها را نسبت به آب گرم‌های مختلف ارجح می‌دانند.

گردشگران با حضور در این تپه‌ها و با کندن چاله و خوابیدن در میان شن‌ها به تدریج گرمای شن‌های کویر را جذب بدن خود می‌کنند. شن درمانی برای درمان درد زانو به‌خصوص درد مفاصل و حتی لاغری مفید است.

ریگان

این تپه‌ها محل برگزاری مسابقات شترسواری، موتورسواری، ماشین‌سواری و همچنین پیاده‌روی بر روی شن هم هستند. بهترین موقع روز برای رفتن به بالای تپه‌ها قبل از ظهر و تا نزدیک عصر است زیرا در این مکان حیرت‌آور بادها با سرعت زیاد در حال وزیدن هستند و با توجه به منطقه جغرافیایی که در بیابان است هوا بسیار سرد و تنها عامل گرم‌شدن انسان در بالای ۷۵متر ماسه شنی خورشید است ولی باز هم بستگی دارد چه موقع از سال به اینجا سفر کنید.

وجود آبشارها، چشمه‌سارها و قنوات مناطق کوهستانی جلوه‌ای به یاد ماندنی در این شهرستان ایجاد کرده است. هر چه به مناطق کوهستانی ریگان نزدیک می‌شوید، عطر گیاهان دارویی مثل آویشن، درمنه، کلپوره و کسرک انسان را به وجد می‌آورد.

منبع: میراث آریا

مرتبط:

مرنجاب _قلب تپنده کویرهای ایران

ماهان، نوایی آهنگین در خطه کویر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *