گردشگری انگلیس

سایه بحران و سردرگمی بر صنعت گردشگری انگلیس

تصمیم ناگهانی و غافلگیرانه دولت انگلیس برای قرنطینه کردن مسافرانی که از اسپانیا وارد کشور می‌شوند در کنار احتمال افزودن نام چندین کشور اروپایی دیگر به این فهرست، بحران تازه‌ای را در صنعت گردشگری انگلیس رقم زده است.

صدها هزار گردشگر انگلیسی در پی تصمیم خارج شدن اسپانیا از فهرست کشورهای سبز یا قرنطینه آزاد دولت لندن، برنامه‌های تفریحی خود به این کشور را لغو کردند. اسپانیا یکی از اصلی ترین مقاصد گردشگری انگلیس ‌ها به شمار می‌رود و سالانه بیش از ۱۸ میلیون انگلیسی به این کشور سفر می‌کنند.

کارشناسان می‌گویند که تصمیم ناگهانی دولت برای تغییر هشدار مسافرتی به اسپانیا باعث تزلزل در صنعت گردشگری شده و سایر گردشگران را از انجام سفرهای تفریحی منصرف خواهد کرد. آمارها نیز در این زمینه نشان می‌دهد که تعداد زیادی از گردشگران انگلیسی سفرهای تفریحی خود به سایر کشورهای اروپایی از جمله فرانسه، ایتالیا و یونان را لغو کرده‌اند.

دومینیک راب وزیر امور خارجه انگلیس دیروز در گفت‌وگویی اعلام کرد؛ ما تا حد امکان به سرعت این تصمیم را اتخاذ کردیم و دلیلی برای عذرخواهی وجود ندارد. وی افزود؛ تضمینی وجود ندارد که دیگر کشورها مانند اسپانیا از فهرست کشورهای سبز انگلیس خارج نشوند.

با این حال آژانس‌های گردشگری انگلیس می‌گویند که رفتار ناگهانی دولت برای صنعتی که از چهار ماه پیش بر اثر محدودیت‌های قرنطینه در آستانه ورشکستگی قرار داشت، تیر خلاص بشمار می‌رود.

براساس داده‌های آماری بیش از ۱.۸ میلیون انگلیسی که قصد داشتند در ایام تعطیلات تابستان به اسپانیا سفر کرده و ۶۰۰ هزار انگلیسی هم که در اسپانیا به سر می‌برند اینک سرگردان شده‌اند. در همین حال شرکت‌های بیمه نیز که از تصمیمات دولت تبعیت کرده، ناگزیر خدمات خود را به مسافران اسپانیا متوقف کرده‌اند.

«هلن وتلی» معاون وزیر بهداشت انگلیس می‌گوید که مسافران باید درک کنند که ما در وضعیت همه‌گیری قرار داریم و دولت باید تصمیم درست را برای کشور اتخاذ کنیم.

براساس تصمیم دولت که از ۱۹ خرداد به اجرا درآمد، تمام مسافران به انگلیس، موظف هستند تا در مرز، مشخصات، راه‌های تماس و محل قرنطینه خود به مدت دو هفته را به مرزبانان اعلام کنند. ترک زودهنگام محل قرنطینه در انگلیس می‌تواند به جریمه‌ای تا مبلغ یک‌هزار پوند یا پیگرد قانونی منجر شود.

دولت انگلیس سپس ۱۶ تیر فهرستی از کشورهای عمدتا اروپایی ارائه و اعلام کرد که مسافران به این کشورها، از رعایت قرنطینه مستثنی هستند.

با این حال تصمیم روز شنبه دولت برای خارج کردن اسپانیا از این فهرست، حتی وزیر حمل و نقل و معاون وزیر تجارت انگلیس را که در خاک اسپانیا به سر می‌برند غافلگیر کرده است. همچنین بسیاری از مسافران که طی دو روز گذشته از اسپانیا به انگلیس برگشته اعلام کردند که هنگام سوار شدن به هواپیما از تصمیم دولت آگاه شدند.

رسانه‌های انگلیسی پیش‌بینی می‌کنند که با خیز دوباره آمار مبتلایان به کرونا در سراسر جهان، سایر کشورها به تدریج از فهرست مناطق سبز دولت انگلیس خارج می‌شوند.

گروه خطوط هوایی بین‌المللی (IAG) که طرح قرنطینه مسافران را در دادگاه به چالش کشیده با صدور بیانیه‌ای، تقسیم بندی کشورها به مناطق قرنطینه آزاد و غیرآزاد را غیرمنطقی خواند و نسبت به تاثیرات منفی این طرح بر صنایع هوایی انگلیس هشدار داد.

انجمن بین‌المللی حمل‌ و نقل هوایی (یاتا) با عضویت ۲۹۰ ایرلاین از ۱۲۰ کشور، در گزارشی که اوایل فروردین‌ماه سال‌جاری منتشر شد پیش‌بینی کرد، شرکت‌های هواپیمایی انگلیس امسال حدود ۱۸ میلیارد پوند بر اثر شیوع کرونا متضرر خواهند شد.

منبع:ایرنا

مرتبط:

مسافران فرانسوی از قرنطینه در انگلیس جدا شدند

اعتراض‌ به طرح قرنطینه مسافران در انگلیس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *