سد گلابر

سد گلابر ؛ چشم‌انتظار گردشگران

مدیرعامل شرکت آب ‌منطقه‌ای زنجان گفت: تا دهه‌فجر در قالب پویش «الف – ب – ایران» قرارداد گردشگری سدها ابلاغ می‌شود که سد گلابر نیز جزو این سدها است.

اسماعیل افشاری با اشاره به اینکه ۶۰ درصد سد تهم پر است، اظهار کرد: ۷۵ میلیون مترمکعب در سد گلابر آب ذخیره شده و ۶۵ درصد این سد هم‌اکنون پر است. سد کینه‌ورس ۱۴ میلیون مترمکعب آب پشت مخزن خود دارد و ۹۲ درصد این مخزن پر است.

وی در رابطه با سد تالوار، افزود: ذخایر پشت سد تالوار ۳ درصد کاهش داشته و این سد هم‌اکنون ۱۲۸ میلیون مترمکعب ذخیره آبی دارد. سهم شهرستان خدابنده از سد تالوار در حال پیگیری است و این اقدام به کاهش مشکلات و معضلات شهرستان کمک می‌کند.

این مسئول با اشاره به گردشگری سدها، ادامه داد: تا دهه‌فجر در قالب پویش «الف – ب – ایران» قرارداد گردشگری سدها ابلاغ می‌شود که سد گلابر نیز جزو این سدها است. سدها و نیروگاه‌های وابسته به آن‌ها علاوه بر اینکه یکی از منابع مهم تامین آب و انرژی برق و … هستند، با ایجاد مناظر خاص خود، ظرفیت‌های بزرگی برای رشد و توسعه صنعت گردشگری نیز محسوب می‌شود. در بسیاری از کشورهای دنیا نیز سدها و دریاچه‌های آن‌ها از مهم‌ترین قطب‌های گردشگری آن کشور محسوب می‌شود و سالانه هزاران مسافر را به خود جذب می‌کند.

افشاری با اشاره به اینکه تکلیف شرکت آب منطقه‌ای برای مسدود کردن چاه‌های غیرمجاز ۳۵۰ حلقه چاه بوده است، تصریح کرد: از این تعداد تنها ۸۲ چاه مسدود شده و رویکرد این شرکت تعدیل پروانه برداشت چاه‌های مجاز با توجه به حمایت از اجرای طرح‌های آبیاری نوین است.

مدیرعامل شرکت آب ‌منطقه‌ای زنجان با اشاره به اینکه سال آبی ۱۳۹۸ – ۱۳۹۷ ترسالی نسبی بود، یادآور شد: در سال آبی ۱۳۹۸ – ۱۳۹۷ بارش‌های خوبی بود، به ‌طوری‌ که میزان بارش‌ها به میزان ۴۱۵ میلی‌متر ثبت شده بود. همچنین در دوره آماری بلندمدت نیز بارش سالانه حدود ۳۱۶ میلی‌متر بوده است.

وی خاطرنشان کرد: در سال آبی ۱۳۹۸ – ۱۳۹۷ در دشت‌های استان حدود ۵۰ سانتی‌متر افزایش سطح آب را شاهد بوده‌ایم. این در حالی است که در سال‌های قبل با توجه به خشکسالی‌های به وجود آمده و مصرف بی‌رویه منابع آبی در استان، بیلان آب‌های زیرزمینی منفی بوده است.

منبع:ایسنا

مرتبط:

موزه مردان نمکی زنجان

هنر فلز؛ نگاهی نو به صنایع‌دستی منحصر به فرد زنجان

جشنواره ای با طعم شیرینی‌های سنتی در زنجان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *