سراوان

سراوان ؛ زادگاه خورشید

سراوان یکی از شهرستان‌های سیستان و بلوچستان و اولین نقطه‌ در کشور است که خورشید در آن طلوع می‌کند، برای همین به زادگاه خورشید ایران شهرت دارد.

همشهری آنلاین: برای دیدن جاذبه‌های سراوان چنانچه از کرمان وارد سیستان و بلوچستان شوید، بعد از بازدید از بزم، بمپور، نیکشهر، کنارک، چابهار و گاندوهای باهوکلات در سرباز به سراوان می‌رسید. فاصله باهوکلات تا نزدیک‌ترین جای دیدنی سراوان یعنی مهرستان و زابلی ۲۵۷کیلومتر است.

سراوان سرزمین نخلستان‌های زیبا و سرسبز است و جاذبه‌های تاریخی و طبیعی بسیاری دارد.  به‌طوری‌که از۴۲۰ اثر تاریخی در سراوان ۱۳۰ اثر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌است.

قلعه سب

قلعه سب(سیب) یکی از جاذبه‌های گردشگری سراوانست که به دوره قاجار برمی‌گردد و در شهرستان سیب و سوران قرار دارد. این اثر هم درسال ۷۵  ثبت ملی شده است.  قلعه سب در اوایل قرن دوازدهم هجری مرکز حکمرانی حاکم محلی به نام «ملک دینارخان» بزرگ و فرزندان او بود که در مناطق اطراف «سیب و سوران» حکمرانی می‌کردند. این قلعه با ۲۳ متر ارتفاع در روستای «سیب» ۲۵کیلومتری جنوب غرب این شهر قرار دارد.

قلعه و مسجدجامع دزک

قلعه دزک یا بلقیس یکی دیگر از جاذبه‌های سراوان و مربوط به دوره قاجار است که در روستای دزک واقع شده.  این اثر در سال۱۳۸۳ به ثبت ملی رسیده  و از خشت و گل ساخته شده‌است.

کلپورگان

کلپورگان نام روستایی در سراوان است که در ۲۵ کیلومتری شرق آن قرار دارد. موزه زنده سفال کلپورگان تنها موزه زنده سفال در جهان است که قدمت آن به ۳ هزار سال پیش برمی‌گردد. ساخت سفال بدون استفاده از چرخ سفالگری توسط زنان بلوچی یکی از جذابیت‌های این موزه است که همین موضوع گردشگران بسیاری را به کلپورگان می‌کشاند.

سنگ‌نگاره‌های ناهوک

سنگ‌نگاره‌های دره نگاران مربوط به هزاره اول قبل از میلاد است و در بخش جالق و روستای ناهوک واقع شده است. اگر علاقه‌مند به دیدن سنگ‌نگاره‌ها هستید باید به دره نگاران در ۳۶ کیلومتری شمال غربی ناهوک و ۷۵ کیلومتری سراوان بروید. این سنگ‌نگاره‌ها در نوع خود بی‌نظیر هستند و می‌توانید نقش‌های انسانی و حیوانی زیبایی را روی آنها ببینید.

قبرستان قدیمی گُشت

شهرگشت در مسیر جاده‌ای شهرستان سراوان و خاش قرار دارد. قبرستان گُشت مربوط به اواخر دوره اشکانیان – دوره ساسانیان است و در شهر گُشت، ۶۹ کیلومتری جاده این شهر به خاش واقع شده است.

منبع:همشهری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *